Skocz do zawartości
Gość dieter25

Czy to na pewno jest dino???

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kapitan

Ja mam Ca 490 jeśli to ma cię pocieszyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

dino załatwiło mi babkę chyba się zatruła :crybaby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niestety tak jak pisałem pozostał Ci "ino pędzel" a czas leci.

Pozdrawiam


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym nie byl taki pewien czy to nie jest cyano. Wczoraj z wieczora w sklepie przegladalem ksiazke dotyczaca glonow morskich, a dokładniej fotoalbum. W dziale z cjanobakteriami byly rozniez glony nitkowate zielone, rowniez podobne do tych niby dino brazowe tworzace korzuszek.

Mysle ze dobrym sposobem byloby ogladniecie pod mikroskopem. bruzdnice powiino sie dac ogladac pod standardowym swietlnym mikroskopem i maja charakterystyczna budowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Każdy będzie Ci coś radził. Wielu będzie chciało Ci pomóc. Od Ciebie zależy kogo i ilu z nas posłuchasz.

Dodam również swoje pięć groszy.

Nigdy nie stosowałem chemii do zwalczania takich przypadków .

Nigdy nie miałem żywicy po RO ani nie miałem i nie robiłem testów na silikaty.

Raz na zawsze skończyłem z Dino i cyjano dzięki algaescrubberowi. Ale sądzę że nie możesz na razie pójść tym tropem bo nie masz już wiele czasu – może później.

Oglądając wyniki Twoich testów przyszło mi do głowy że jeśli już masz niskie NO3 i PO4 czyli te potwory zżarły Ci już wszystko i na bieżąco to wcinają. Dokąd będą miały co wcinać to będą w zbiorniku.

Może spróbował byś do dać im konkurenta pokarmowego. Spróbuj delikatnie przejść na „vodka method” aby pobudzone do rozwoju bakterie zaczęły konkurować o pokarm z Dino i cyjano. Dodawał bym jeszcze szczepy bakterii aby ukierunkować rozwój tych właściwych

Ponadto włączyć by trzeba jakieś skuteczne filtrowanie mechaniczne aby pozbywać się detrytusu który jest kopalnią pokarmu dla dino itd.

Jeśli nie masz babki kopiącej to często pomieszaj intensywnie pędzlem po skalach i piasku aby jak najwięcej syfu wpadało do komina i dalej do filtra.

Zmieniaj codziennie materiał filtrujący.

Jak koledzy mnie nie zakrzyczą że piszę herezje i nie przestraszysz się tego to spróbuj i tak niewiele masz już do stracenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

to żadna herezja tylko prawda!!! u mnie także od momentu gdy działa algaescrubber skończył się problem z glonami i cyjano a miałem z nimi problem praktycznie co 6 miesięcy


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Przeglądam sobie transakcje w jednym ze sklepów i zauważyłem jedno,że zakupiłem prefiltry 3 sierpnia to myślę że ok 6 sierpnia juz pobierałem z nich wodę do dolewki a ok połowy miesiąca wywaliło mi dinosy ????

Czy jest opcja jakiś felernych prefiltrów ??

Są to prefiltr liniowy WWP1 i WWH1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec wody to jeszcze b. dlugo bym nie podmienial. Do dolewki tez potrzebna jest b. czysta woda.

Zadbalbym o parametry i zawiesil woreczek z adsorberem silikatow.

Felerne prefiltry sprawdzisz TDS-em. Bez zywicy mozesz przyjac, ze filtrujesz tylko czesc "zanieczyszczen". Ta pozostala czes wystarczy, zeby dino, wystepujace przewaznie w polaczeniu z cyano, mialy sie swietnie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

w ruchu był chemiclean i nic nie pomógł teraz wiem że to na 1000% dino :wallbash:

Nic zobaczymy kto prędzej odpuści czy ja czy dino :realmad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anatol a czy to nie przypadkiem wina leży po stronie skały , w TYM wątku pisałeś że użyłeś czerwonego wapienia, czy to odnosi się do twojego zbiornika z morszczyzną ?


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Mirku nigdy w życiu bym tego nie włożył do morskiego.Skałę mam z er... .A przed morskim miałem malawi i mnie kiedyś pokusiło o zakup tego koralowca i stąd wiem że to lipa

A żeby ułatwić to:

Wymienione świetlówki

wymienione prefiltry i żywica

zwiekszona cyrkulacja ok.40x teraz jest

Odsysany piasek zostało ok.0,5cm

Stosowałem

Zaciemnienie 3dni

Chemiclean

algeax

wszystko to nic nie pomaga

Teraz świecę jedną T5 39W i dino się rozwija

parametry

pH 8,2

kh 10,8

Ca podniosłem do 440

Mg 1510

PO4 0,00

NO3 0,0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc skała musi być w porządku. A jak z propozycją stosowania VSV, może warto wypróbować, to jest bezpieczniejsze niż użycie chemii i co najwyżej może pojawić się na szybach biały nalot od nadmiaru bakterii, może warto spróbować od małych dawek wraz z porcją bakterii, będzie konkurencja żywieniowa dla dino.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

czytam i czytam o VSV ale w ogóle nie czaję tego.A czy można to stosować przy PO4 0 i NO3 0???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko po co?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

żeby wprowadzic konkurencję żywieniową dla dino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VSV to pożywka dla bakterii i raczej nie pomoże a może zaszkodzić bo będzie dokarmiało i Dino. Ja na Twoim miejscu bym robił małe podmianki tak by tylko odessać co się da tego dino, a następnie dodawał bakteie takie jak Prodobio czy Cycle w większych ilościach tak by stworzyć Dino konkurencję do tego jedzonka którym żywi się dino... Oczywiście należy zachować ostrożność żeby nie przedawkować...

Tak ja bym zrobił...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najgorsze rozwiązanie z wszystkich możliwych. VSV jest w miarę bezpieczne gdy możemy monitorować jego działanie. A robimy to właśnie testami no3 i po4. A co gdy testy wskazują zero? Można moim zdaniem narobić gorszego szamba niż dino.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

obstawiam jeszcze zachwianie równowagi przez stosowanie chemii tak mi się wydaje.Próbowałem zaszczepić bakterie przez podmianę wody w ilości 30% z ustabilizowanego zbiornika.

Myślę także że zbytnio wyjałowiłem wodę bo odpieniacz jest lekko przewymiarowany a obsadę mam słabiutką karmiłem niecałą kostkę na dzień i jeszcze dokładnie plukałem.

Tylko na ile zwiększyć podawane bakterie

Biodigest stosuję 1 ampułkę na 2 tygodnie,czyli podać 1 ampułkę na tydzień???

Co się stanie jak przedawkuję bakterie???

Na pewno zwiększe karmienie żeby podbic no3 i po4

P.S dziękuję Wam za wszystkie pomocne sugestie na PW.Pewnie przetestowanie każdej metody zajmie mi kilka miesięcy ale coś musi pomóż (oby nie restart) :coffee:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Panowie twierdzicie że Dieterowi VSV zaszkodzi bardziej niż dino ?

Dieter ja już ładne parę dni temu wygrałem walkę z dino i opiszę jak to było.

Po pierwsze, jeden facet na amerykańskim forum napisał, że z dino nie da się wygrać walcząc jednym sposobem i trzeba zaatakować z kilku frontów.

A więc jak zrobiłem:

Atak 1 - światło - dino potrzebuje światła - totalne zaciemnienie na 72h. Nawet nie karmiłem. 24h przez 3 dni akwarium oklejone kartonami i nakryte kocem.

Oczywiście to nie wystarczyło, może 5-6 dni wybiłoby dinosy do końca, ale starczyło by wytępić to w 95%.

Atak 2 - nutrienty - odessałem cały piasek jeszcze przed zaciemnieniem, wyczyściłem skałę. Piasek to siedlisko tego co najmniej potrzebne ;) Zacząłem dozować KZ Coral Snow (dzięki Leon) który przetwarza nutrienty rozpuszczone w wodzie w formę mniej dostępną dla glonów i innych syfów, a bardziej dla korali.

Atak 3 - konkurencja pokarmowa - zacząłem lać Easy-Life Excital - kultury bakterii które w założeniu mają wypierać cyjano, które zawsze występuje razem z dino (są o tym artykuły w góógle). Zwiększyłem dawkę 1ml VSV do 3ml VSV.

Mija teraz jakoś drugi tydzień i zwiększyłem oświetlanie z 10h do 12h i ani śladu dino.

Zrób jak Amerykanie, tam solniczka stoi w każdym domu i mają swoje sposoby. U mnie pomogło, atakuj na wielu frontach.

Efekt uboczny oczywiście był. Na szybach i sprzęcie wywaliło białe gluty z bakterii, na skale pokazały się miejscami jakby takie przeźroczyste galaretki (bakterie z Excitalu?).

Po tygodniu VSV wróciło do 1ml, dokończyłem lać Excital, leję Seachem Stability co drugi dzień jedną nakrętkę. Gluty zniknęły, dino nie ma.

To co polecił mi właściciel mojego LFS i chłopaki z reefcentral podziałało.

No i karmię pół wiadra zamiast całego wiadra (dzięki KIDULT).

229031_victory.GIF

PS.

Zamiast bujać się z tym kilka miesięcy załatw sprawę w dwa tygodnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATAK 1 : zwalcza skutek nie przyczynę

ATAK 2 : Coral Snow służy raczej do przyswajania nadmiaru aminokwasów z wody przez korale i ogranicza wzrost cyjano.

ATAK 3 : Zgadzam się z Tomaszem, parametry są ZEROWE, więc tutaj nie przeginałbym z bakteriami.

Kapitan - jesteś na 100% pewien, że miałeś Dino a nie cyjano ? Bo ja bez mikroskopu nie byłbym tego taki pewien! Ale jeżeli Dieter stosował chemiclean i nie pomogło to faktycznie na pewno to nie cyjano.

Karmienie - właśnie tutaj dopartrywałbym się różnicy, Dieter prawie nie karmi, wodę ma wytrzepaną do zera. Skoro bardzo dużo karmiłeś, to spora różnica w prowadzeniu baniaka.

Kolega wykupił już cały sklep w nadziei, że to coś da, zacząłbym od metody najtańszej i takiej, która eliminuje to co na 100% robi źle - czyli wyjałowiona woda...Skoro ostro płuka jedną kostkę mrożonek a odpieniacz mocny - ewidentnie tutaj mamy duży problem.

Jak już zaczniesz karmić i podniesiesz NO3/PO4 wrzuciłbym jakieś glony wyższe do sumpa - rozwiązanie tanie i tworzy konkurencję pokarmową dla dino.

Oczywiście to moja opinia , z którą zgadzać się nie trzeba ;-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie było dino połączone z cyjano. Zaciemnienie całkowite zrobiłem na 72 godziny. Pomogło. Wszystko żyje i plagi nie widać, tyle że stopniowo zwiększam światło zwłaszcza dzienne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

MarcosB podzieliłeś moje sposoby pojedyńczo i zanegowałeś. A to właśnie chodzi o to żeby wszystkim naraz przywalić.

No chyba że dalej mam dino tylko patrzę na lodówkę a nie akwarium? :huh: Bo według Ciebie żaden sposób nie zadziała, jednocześnie nie przedstawiłeś żadnego działającego.

Miałem NO3 zero mimo to podniosłem x3 dawkę VSV - akwarium nie wybuchło przez tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapitan, bo dino totak naprawdę najtrudniejszaz plaga do zwalczenia w morskim. A to dlatego że to co działa w jednym akwarium prawie na pewno nie będzie działało w innym. Także mając tą świadomość można w ciemno założyć że Twòj sposób można w innym zbiorniku o kant d... rozbić. Powiem Ci więcej - gdy następnym razem będziesz miał dino (czego Ci oczywiście nie życzę) Twoja metoda może się i u Ciebie drugi raz nie sprawdzić.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Wiem wiem, dino niszczą całe setki kilometrów ekosystemów morskich i nawet naukowcy nie wiedzą co powoduje ich masowy zakwit i jak temu przeciwdziałać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.