Skocz do zawartości
Gawer

Porady dla początkującego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

Tak jak wspomnialel to zemnie niezly nowicjusz:blush. Planuje załozyc akwarium morskie 240l ktore aktualnie posiadam. Jedno jest pewne ze po wielu przeczytanych artykołach na tej stonce zdecydowalem sie na:

- sól: Tropic Marin - Pro Reef Salt

- żywy piasek do akwarii morskich: Aragalive Live Sand

-Znalazlem fajna obiizke ceny na stronce. Filtra RO( Filtr RO AquaPro o wydajności 200 litrów na dobę) przecena z 419.18zł na 268.40zł.

Odpieniacz jeszcze niewiem moze jakas porada byle tanio wiele osob mowi o WEIPRO, SAM NIEWIEM.

NO tak!!!!

Ale co dalej.

Czy potrzebuje tego tzw. sump? nawet niewiem jak to zmontowac czy to jest wogole konieczne.

Jaka pompa cyrkulacyjna?

Niewiem zgubilem sie tyle tego jest prosze o jakas pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!

:con:con:con


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zapytasz o konkretne rzeczy to pewnie dostaniesz odpowiedź. Pociesz się, że ja też zakładam podobny baniaczek, i mimo, że mam kilkuletnie doświadczenie i sporo wiedzy również teoretycznej, stwierdzam, że wiem, że nic nie wiem. ,Ostatnio zaskoczył mnie taki drobiazg :zostawiam miejsce w szafce na kalmikser lub/i kalkreaktor i tu schody

Nie wiem czy taki sprzęt MUSI /MOŻE/ ABSOLUTNIE NIE powinien stać zanurzony w wodzie. Biorąć pod uwagę zasadę działania to chyba nie musi ,ale....

Jeśli chodzi o sump to IMHO jest konieczny. Przy nienajmniejszym akwarium pozwala ukryć wszelkie urządzenia o których myślisz , że nie będziesz używał, a które niespodziewania okażą się niezbędne.

Jesli masz już akwarium to chyba najprościej jest wyciąć boczną krótką szybę i tam zrobić doklejany boczny komin. ale to oczywiście moje zdanie i na pewno ktoś ma inne.

Tu stronka z takim kominem.akwa "ciut" więkasze ,ale zasada ta sama

http://www.akwarystyka.fr.pl/makwa.html


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Oczywiście że sump nie jest konieczny. Odpieniacz może wisueć na tylniej ściance, reaktor i mikser nie sa sprzętem koniecznym do załozenia i utrzymania akwa.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale z sumpem latwiej. Mozna dodac co sie chce. Moze jakies refugium?? zawsze to latwiej. Potem do podmian tez sie przyda.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepszy patent na podmianę wody to otwór w bocznej ściance ok 10cm od dna z wstawionym plastykowym zaworem. Zawór odkręcamy aby woda wolniutko!!! wylewała się do wiadra czy ścieków jeśli ktoś ma blisko a od góry np. konewką dolewamy świeżą solankę gdzieś koło wyjścia pompy cyrkulacyjnej. Rozwiązanie ma sens w zbiornikach do ok 250-300l.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem,że przy podmianie wody nie odmulasz akwarium.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok! ten sump nie jest konieczny ale przydatny, oczywiscie jesli zaczne od tego co mowil TOMASZ to potem moge poprostu dokonac pewnych modyfikacji czyli dodac ten sump. Oczywiscie te materialy co napisalem sa ok! Aha trudno zrobic taki sump?


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam akwa 200 litrów i sump 100l pompe am ocean runner 3500 i jest dobra a przedewszystkim cicha udało mi sie wyrwać ją na allegro za 160zł co do odpieniacz to nam beast skrimmer 400p fajnie odpienia i jest niedrogi

pozdro


200 l., sump 100 l. ,obieg 3000l., cyrkulacja 2x1000l, 2 x 150 HQI ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy prawidłowej cyrkulacji nie ma co odmulać bo na szybie dna są tylko glony wapienne. To samo przy niektórych rodzajach dna piaskowego.

@nowy_zarażony - a cóż to ta stała podmiana bo chyba nie łapę??


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.