Skocz do zawartości
remos

Szafka pod akwarium 100x55x50 275l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanko czy szafka pod akwarium jak w temacie wykonana z płyty meblowej 25mm + blat z takiej samej płyty wytrzyma obciążenie? Ewentualnie proszę o uwagi, co do wzmocnienia konstrukcji

Remek


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy z 18mm,dobrze by jako plecy też była płyta 18mm.Jeśli akwarium o długości powyżej 80 cm to już też trzeba zrobić na środku podporę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak inmar pisze pez podpory na srodku bym nieryzykowal,chyba ze dasz stalowy szkielecik do srodka


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz jak będzie 25mm to da rade bez podpory? Rozumiem, że podpora była by z przodu i nie dałoby się wysunąć sump i dostęp do wnętrza był by utrudniony.


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Jak chcesz mam drewniany stelaż 100x.. skręcany z kantówek 60x50 lub 50x40

Stało na nim 100x40 ale jest trochę większy 50 czy 60 nie pamiętam.

Jak potrzebujesz to oddam za grosze pisz na pw.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z płyty 18mm na górze blat kuchenny 40mm

51b0dcb97fca4741gen.jpg

Widzę, że szafka ma jednak podporę zrobioną, jako miejsce na akcesoria ciekawe czy bez niej by wytrzymała


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musiałbyś dać grube ścianki boczne,najlepiej odsunięte od krawędzi po kilka cm.

Plecy z przesunięciem do środka choćby 10cm oraz niepodatny na ugięcia (gruby , lity) blat...

.

Jeśli bardzo zalezy Ci na braku "słupka" zrób ze szkieletem z "profili" stalowych lub drewnianych

obudowanym na zewnątrz.


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Jak chcesz mam drewniany stelaż 100x.. skręcany z kantówek 60x50 lub 50x40

Stało na nim 100x40 ale jest trochę większy 50 czy 60 nie pamiętam.

Jak potrzebujesz to oddam za grosze pisz na pw.

Dziękuję, ale kombinuje jak by tu nie robić stelaża, mam dobry stalowy miał być dla kolegi a został u mnie :) 80x50x70 i po zabudowaniu go płytą + blat 100x55 profil przeszkadza w umiejscowieniu otworów pod śrubunki 3x25mm w kominie to znaczy komin robi się dosyć duży 18,5 x 12,5 stąd moja koncepcja budowy z samej płyty.


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remos, zrób sobie taką szafkę jak Darek1oo ale proszę cię nie wkładaj tej poprzeczki w środek szafki, tylko daj jedno wzmocnienie z przodu z profila zamkniętego i będziesz miał super.

Wiem coś o tym bo sam zrobiłem sobie taką szafkę z płyty, ale teraz ta przegroda doprowadza mnie do szału i chyba będę ją wycinał własnie na rzecz wzmocnienia.

Szafka spokojnie wytrzyma, a ja może przestanę kląć na przegrodę :p


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpora jakaś musi być,ja nie mam na metrowym akwarium,mam potrójną płytę i na środku mam ugięcie dość spore,ale i tak baniak ponad 3 lata stoi.Podpora z przodu wystarczy jak Sebastek pisze i tak w szafce zrobiłem Sienkiemu.Tak więc po włożeniu sumpa można włożyć na wcisk jaką podpórkę i wystarczy jeśli plecy będą z płyty minimum 18mm.Taką podporę zrobiłem z 4 pasków płyty skręconych z sobą na kształt sześcianu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest ... przynajmniej sump porządny wejdzie w taką szafkę :)


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie cenne uwagi przynajmniej wiem, na czym stoję a najważniejsze jak się za to zabrać, wybiorę tą wersje bez podpórki z jednym wzmocnieniem z profilu stalowego z przodu i tak chyba będzie najlepiej. Sebastek dzięki tak myślałem, że podpora będzie przeszkadzała i denerwowała spokojnego człowieka :)


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

oj postaw stelaż - naprawdę wydatek nie dużo większy a pewne że nie będzie :popo: jak co od żonki jak się zacznie coś gnać tylko zabuduj płytą

sam wymieniałem szafkę po roku i to expresowo

zrobiona z płyt 2x18mm i tak dało rade odcinek 60cm gdzie sump zaczął robić się banan :rant: i szybka wymiana na stelaż

jak zabudujesz tak jak mi mówiłeś oj naprawdę drożej wyjdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli rozmiar płyty (blatu) górnej, na którym stoi akwarium jest taki sam jak podstawa akwarium to:

- grubość tego blatu ma niewielkie znaczenie (przecież i tak Ci się on nie złamie)

- podpora środkowa nie ma praktycznie żadnego znaczenia jeśli chodzi o nośność, ma ona tylko i wyłącznie znaczenie ze względu na sztywność konstrukcji, ale to można załatwić w inny sposób.

najważniejsze są:

- grubość płyt bocznych (teoretycznie im grubsze tym lepsze),

- grubość płyty tylnej, jeżeli ona też niesie obciążenie, (teoretycznie im grubsza tym lepiej).

- SZTYWNOŚĆ konstrukcji - uzyskujemy ją poprzez odpowiednie mocowanie płyt - najlepiej za pomocą pełnej ramy.

Dobrze jest dodać jeszcze jakąś podporę wzdłużną na przedniej stronie, żeby ona też przenosiła obciążenie.

Szafka Wam się nigdy nie złamie pod akwarium. Szafka się najwyżej złoży, czyli puszczą mocowania i szafka poleci w jedną lub drugą stronę.

Moim zdaniem szafka ze zdjęcia powyżej jest źle zaprojektowana. Środkowa podpora ma właściweie tylko funkcję rozgraniczenia przestrzeni w celu usytuowania drzwiczek, natomiast górny blat jest za gruby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpora jakaś musi być,ja nie mam na metrowym akwarium,mam potrójną płytę i na środku mam ugięcie dość spore,ale i tak baniak ponad 3 lata stoi.Podpora z przodu wystarczy jak Sebastek pisze i tak w szafce zrobiłem Sienkiemu.Tak więc po włożeniu sumpa można włożyć na wcisk jaką podpórkę i wystarczy jeśli plecy będą z płyty minimum 18mm.Taką podporę zrobiłem z 4 pasków płyty skręconych z sobą na kształt sześcianu.

Jeśli Twój blat jest podparty ściankami z boków i ścianką tyjnią a podstawa akwarium ma taki sam rozmiar jak blat to nie ma możliwości żeby Ci się płyta pod akwarium ugiełą tak jak piszesz. Możesz śmiało tą podporę przednią wywalić bo tak naprawdę ona tylko przeszkadza. Wepchnąłeś ją pewnie "na wcisk" i wywołałeś niepotrzebną reakcję, która w sytuacji skrajnej może powodować naprężenia miejscowe na szkle co jest bardzo niebezpieczne dla kruchych i obciążonych materiałów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szafka nie była projektowana pod morskie została przerobiona na większą, stało na niej 200litrów Amazonka, była podzielona na trzy części a głębokość 50cm. Środkowa podpora zmniejsza też prawdopodobieństwo ugięcia się blatu. Miałem kiedyś akwarium 120cm długości pod nim szafkę z jedną środkową podporą i po zalaniu dodawałem jeszcze dwie bo blat między podporą a ścianami bocznymi ugiął się (blat z płyty 18mm) dosyć mocno więc grubość blatu ma znaczenie bo ten (40mm) nawet nie pomyślał :question: o ugięciu się


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szafka nie była projektowana pod morskie została przerobiona na większą, stało na niej 200litrów Amazonka, była podzielona na trzy części a głębokość 50cm. Środkowa podpora zmniejsza też prawdopodobieństwo ugięcia się blatu. Miałem kiedyś akwarium 120cm długości pod nim szafkę z jedną środkową podporą i po zalaniu dodawałem jeszcze dwie bo blat między podporą a ścianami bocznymi ugiął się (blat z płyty 18mm) dosyć mocno więc grubość blatu ma znaczenie bo ten (40mm) nawet nie pomyślał :question: o ugięciu się

Darku sorry ale pomyślmy razem... jak mógł Ci się blat ugiąć jak stało na nim zalane akwarium ???? To co, akwarium też Ci się ugieło ??? Czy może blat się ugiął pod akwarium i między nim i spodem akwarium było "powietrze" ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

między akwarium a blatem był 1cm steropian, a blat ugiął się na tyle że drzwiczki było ciężko zamknąć. Widzę że nie jestem jedynym któremu się to przydarzyło więc chyba jest to możliwe? zacytuję co napisał Inmar kilka postów wyżej "mam potrójną płytę i na środku mam ugięcie dość spore"


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

między akwarium a blatem był 1cm steropian, a blat ugiął się na tyle że drzwiczki było ciężko zamknąć. Widzę że nie jestem jedynym któremu się to przydarzyło więc chyba jest to możliwe? zacytuję co napisał Inmar kilka postów wyżej "mam potrójną płytę i na środku mam ugięcie dość spore"

Czy akwarium miało taki sam rozmiar jak blat ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

blat był 1cm dłuższy i jakieś 2cm szerszy, jeszcze dodam że szafka stała na sześciu nogach

Jeżeli podstawa akwarium miałaby taki sam rozmiar jak blat to nie ma szans na żadną strzałkę ugięcia.

Jeżeli akwarium było trochę krótsze to ugięcie oczywiście wystąpi i wtedy jest to już niebezpieczne bo zaczynają działać siły ścinające i grubość blatu zaczyna mieć duże znaczenie, poza tym zaczną działac duże siły na samo szkło co jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Ale jeżeli było tak jak piszesz, że tam był tylko jeden centymetr to raczej nie miało to dużego wpływu.

Zastanawia mnie jeszcze kwestia tego styropianu... :question: Ale raczej nie powinien on mieć większego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.