Skocz do zawartości
Piotrek z Pabianic

Tarło chromis viridis

Rekomendowane odpowiedzi

czy udało sie komuś rozmnożyć chromiski ?już kolejny raz znoszą ikre i żal patrzeć jak skończą jako pokarm,ikra jest naprawdę malutkich rozmiarów

fd2b3422cec3570dmed.jpg

jedyne co by pasowało do tej wielkości to czerwona wrotka ale jest dostępna w słodkiej wodzie,przeżyje w słonej ?

Ktoś z kolegów ma w tym doświadczenie ?próbować czy lepiej sobie odpuścić ?


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Będzie trudno. O trudności rozmnażania może świadczyć fakt, że nie ma o tym prawie nic w internecie... Nie wiem nawet czy rozmnożenie tych ryb w warunkach akwariowych jest możliwe. Odpuścić nie wolno! Ja nie pomogę bo nie wiem nic o rozmnażaniu tych ryb. TU może coś znajdziesz...

Chyba, że mówimy o Acanthochromisach >> te ryby opiekują się potomstwem, można je rozmnażać i marzę o parce...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejna porażka a tyle sztuk nadziei :(

ad13a23655e1ee3fmed.jpg

dziś zobaczyłem że skała jest kompletnie goła i ani jednej sztuki w toni ,na piasku czy schowane w skale,jak by się rozpuściły :blink:


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Na skale ikra zawsze jest zagrożona po przecież w skale żyje masa stworów które mogą ją zjeść. Może podrzuć im inne podłoże do składania ikry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem weź wąż i odciągnij tą ikrę do innego baniaka (ważne aby ziarenka nie leżały na dnie zbiornika - najlepiej pojemnik z tworzywa z otworami po bokach i malutki, rotacyjny przepływ wody. Pomimo strat związanych z uszkodzeniem niektórych (większości) ziaren jest szansa na prawidłowy rozwój narybku :welcome:.


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

@Echindorus czy udało ci sie odchowac larwy tych ryb??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim zbiorniku pływa 9 chromisów. Przynajmniej raz w tygodniu jakaś parka składa ikrę. Zawsze na szybie z tyłu, jest jej mnóstwo. Niestety zawsze jest na drugi dzień ucztą dla innych mieszkańców. Szkoda..może jak kiedyś będzie więcej czasu to odciągnę ją do sumpa i spróbuje...

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wielu osobom trą się te ryby ale z literatury wynika że problem tkwi w odchowaniu larw. Czy komuś się to udało >> ?? albo czy przynajmniej próbował?? Jak do tej pory nie znalazłem w internecie żadnego opisu udanej hodowli chromisów... Jeden gość utrzymał larwy przy życiu przez 10 dni i tyle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Echindorus czy udało ci sie odchowac larwy tych ryb??

Nie próbowałem jeszcze....i nie mam zamiaru. Kiedyś bawiłem się w hobbystyczne rozmnażanie rybek. Jest to zajęcie pracochłonne i wymagające odpowiedniego zaplecza technicznego (miejsce w mieszkaniu, kilka sterylnych zbiorników itd - brak dzieci i żony na stosownej kondygnacji :thumbup: ). Nie mam już na to czasu i możliwości, a właściwie bardziej możliwości. Myślę, że przy odpowiednim karmieniu jest szansa...ale hodowla planktonu......sprawa dla pasjonata, który dysponuje....no właśnie myślę, że RA345 da radę:smoke: .


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze bym przegapił ,dzięki Echindorus też mam coraz mniej czasu a jeszce chciałem wyskoczyć ,ino bystro,nie polecam rozmnazania ryb nie będąc na emeryturze,młode trzymam już w siatkach i słoikach a niektórzy widzieli że w szklankach :construction: wszędzie gdzieś coś pływa bo szkoda żeby było zjedzone,ryb przybywa,korale zarosły akwa,marzy mi się już zbiornik dekoracyjny i taki będzie bo satysfakcji mam już dość i chodzenia w koło tego lub strat że mnie nie było .


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla odświerzenia tematu i dla  ciekawskich. W 48 godz. po tarle Chromisów wylęgły się larwy. Są ich niezliczone ilości. Tak na oko mają jakieś 1,5-2 mm długosci i grubość ludzkiego włosa. Kształtem przypominają miniaturowe larwy wodzienia. Są prawie całkowicie przeźroczyste, a w ich ciele widać 4 szt. coś jakby malutkie banieczki powietrza. Zauważyłem je w sumpie po włączeniu się oświetlenia w refugium..... ciekawe jak długo będzie je można jeszcze znaleść:)

Jak do jutra przetrwają i uda mi się jakąś odłowić to pstryknę zdjęcie spod mikroskopu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety dziś żadnej larwy już nie znalazłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Larwy wykluwają się na trzeci dzień od złożenia albo raczej w nocy.

Bodajże po 24h przeobrażają się i wtedy zaczynają pobierać pokarm, z tego co gdzieś wyczytałem żywią się larwami widlonogów, wrotki nie chcą jeść, padają. Próbowałem kilka razy ale potem zająłem się hodowlą błazenków i odpuściłem temat. Mam nadzieję jeszcze wrócić..

Mój temat

https://nano-reef.pl/forums/topic/107029-chromis/


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Moljzesz napisał:

Larwy wykluwają się na trzeci dzień od złożenia albo raczej w nocy.

Bodajże po 24h przeobrażają się i wtedy zaczynają pobierać pokarm, z tego co gdzieś wyczytałem żywią się larwami widlonogów, wrotki nie chcą jeść, padają. Próbowałem kilka razy ale potem zająłem się hodowlą błazenków i odpuściłem temat. Mam nadzieję jeszcze wrócić..

Mój temat

https://nano-reef.pl/forums/topic/107029-chromis/

U mnie w ciągu tygodnia wytarly się trzy razy....(ten sam samiec plus pewnie inna samica za każdym razem). Z ostatniego tarla mlode wylęgną się dziś po zgaszeniu światła. Larwy widać przez ok 12 godzin. Na drugi dzień nie ma ani jednej, za to korale i grupszy plankton mają wyżerkę. Dziś na noc zgasze lampę UV - może parę larw przetwa noc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj moje chromiski rozpoczęły tarło, około dwa tygodnie od wpuszczenia do akwarium, krótki filmik z jednego aktu ale jakość - nie powala

 

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, andzior70 napisał:

Dzisiaj moje chromiski rozpoczęły tarło, około dwa tygodnie od wpuszczenia do akwarium, krótki filmik z jednego aktu ale jakość - nie powala

I tak bedziesz mial co 4 dni.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

I tak bedziesz mial co 4 dni.....

To błazny są w tym względzie lepsze, przerwa między tarłami około dwóch tygodni :D

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.