Skocz do zawartości
TMK

identyfikacja [ do morszczaków z doświadczeniem]

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba o identyfikacje Fotki nie będzie ale opis jest charakterystyczny.

Otóż w skałce żyje sobie coś, na przestrzeni powiedzmy cm kwadratowego jest kilka małych otworków.Stworzenie owo jak tylko poczuje żarcie w wodzie błyskawicznie wysuwa czułek(?)- taki biczyk który ma bardzo szybkie nieskoordynowane ruchy drgające. Taki biczyk wysuwa się na niecała sekundę naprzemian z róznych otworkow -szybkość ruchu i drganie nie pozwalają mu się dokładnie przyjrzeć,ale jest jeden dlugości do 2 cm.

Jak napotka mrożoną artemię lub robaczka ochotki znika z nim w dziurze i jest spokój.

Co to u licha może być krab? krewetka?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam,że czasem w którejś dziurce widać cień i ruch, więc to na pewno nie sam wąs.

Ktoś się domyśla co może być?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam takie coś. Nawet sporo.

W książce znalazłem opis :

"Zbudowane ze śluzu i ziarenek piasku osłonki tych zwierząt znajdziemy w żywych skałkach. Na głowie tych zwierząt występują cienkie przydatki, które często przybierają kształt długiej nici, koloru pomarańczowego, zółtego lub białego. Bez przerwy zbierają one cząstki pokarmu i transportują je do otworu gębowego".

Zapewne oto chodziło. Są to wieloszczety osiadłe, z rodziny Terebellidae. Pisze, że są przydatne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to teraz ja z zagadka - mam na skale zasiedzialego zwierzaka, tak iecaly centymetr wielkosci, wyglada na opancerzonego ktory rozwiesza mi co rano siec miedzy skalami na przestrzeni okolo 5x5cm. i co wieczor widze jak sobie te siec sciaga spowrotem. taka mieszanina rybaka i pajaka :) ktos ma pomysl co to za dziwolag ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też coś takiego ale moim zdaniem jest to ślimak, który siedzi w rurce takiej jak rurówka Sam sobie zresztą tę rurkę rozbudowuje jak podrośnie. Wypuszcza lepką sięc i co rusz ją zwija zjadając wszystko co mu się do niej uczepi Mój ma już z 5cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Michał S -spaghetti worm znam, Przeczytaj dokładnie mój opis.Drgające nieskoordynowane ruchy jak Parkinson.zwierzę ma ciało,które się porusza jak krab lub krewetka Spagetti zupełnie inaczej transportuje jedzenie nie zagarnia go błyskawicznie,tylko przyklejone do nitki wygląda jak "ubrudzona" przesuwająca się lina okrętowa

@ Wildtom to co masz to albo jest to co opisane wyżej, albo gatunek ślimaka osiadłego Vermetus. Slimak wytwarza takie nitki czesciej przy dużym ruchu wody, a spaghetti worm wypuszcza czułki gdy nie jest niepokojony

Ale nadal NIE WIEM CO MOGĘ MIEĆ W AKWA


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takiego "pajaczka" tez mam czesto go obserwuje , sprytnie rozstawia ta swoja siec


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK sprawdz podklase Cirripedia, moze to np. cos z rzedu Thoracica. Zdjecie duzo by wyjasnilo :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

Zdjecie duzo by wyjasnilo :)

No tak,ale chyba muszę do tego celu kupić laparoskop :)

bo ja jeszcze tego zwierza nie widziałam tylko tę wypustkę-czułek-chwytak....Jemu też nie da się zrobić zdjęcia próbowałam z lampą blyskową ,zeby zobaczyć czy ten czułek ma jakieś zakończenie . Ale nic- jest za szybki.

Coraz bardziej dojrzewam do przemielenia skałki na drobne....

Najgorsze,ze wydaje ni się,że gdzieś o tym czytałam.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja też się bezczelnie dołączę do pytań o niezidentyfikowane dziwolągi. Ze skały wyłazi coś wyglądające jak jakiś skąposzczet lub pierścienica grube około 1-2mm, ale za to długie 4-5cm przynajmniej ta część która wychodzi z otworu w skałce-całego nie widziałam. Ma to to zdolność dość dużego rozciągania się i natychmiastowego wciągania się kurcząc sie przy tym. Penetruje sobie skałkę koło miejsca z którego wyłazi Jedno jest przezroczysto-różowawe inne są czarne w różowawo- przezroczyste kropki. Koniec mają dość ostro zakończony i kończy się jakby wieńcem małych czułków-czyli chyba ma tam paszczę. Zdjęć nie posiadam za to mam pytanie czy ktoś podejrzewa co to i z czym się je :D ,znaczy co z tym robić?

pozdrówka i z góry dzięki,

Ewa


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, tak, tak, to wygląda jak sipunculan or peanut worm teraz juz sobie poradzę, google myślę że da radę. Chinka dzięki śliczne na namiar!!!

pozdrawiam,

Ewa


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ amoj peanut wczoraj przemieszczał się z dziury do dziury.Mam chyba 3-4 takie i mają świetny sposób ruchu jak wynicowujaca się skarpeta.

Czy próbowałaś zrobić swoim zdjęcia ? te kolory co opisujesz to chyba rzadkość?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mój stwór(opisany w pierwszym poscie tego wątku nadal niezidentyfikowany,ale widziałam kawałek tyłu i wydaje mi się że ma krewetkopodobnny ogon. Sadząc po wielkości to nie ma więcej niż cm.Oczywiście bez czułków


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajne :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK a sprawdzilas to co Ci podalem? Zalatw w koncu jakis aparat bo mnie sprawa zaintrygowala :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ktoś zidentyfikuje tego zwierza :

http://www.nano-reef.pl/datas/users/430-sli1.jpg

http://www.nano-reef.pl/datas/users/430-sli2.jpg

http://www.nano-reef.pl/datas/users/430-sli3.jpg

Początkowo widywałem go bardzo rzadko i tylko w nocy ale ostatnio zrobił się odważny i chodzi po skałach nawet przy włączonym hqi

Na początku myślałem że to wieloszczet ale jest krótki gruby i szeroki więc raczej ślimak ale jaki????:D


akwa 230x100x70 + sump 300l ,EcoTech Vectra x 2 ,BK 300 , 2x tunze6105 + 2x BlauWaveMotion 13000, 2x ATI Sunpower 4x39w  + 2x ATI Sunpower 6x39w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TMK :

@ amoj peanut wczoraj przemieszczał się z dziury do dziury.Mam chyba 3-4 takie i mają świetny sposób ruchu jak wynicowujaca się skarpeta.

Czy próbowałaś zrobić swoim zdjęcia ? te kolory co opisujesz to chyba rzadkość?

nie próbowałam robić im zdjęć bo nie mam cyfrówki, moje mają kolor dokładnie taki jak ten z fotki na stronie http://www.reefs.org/hhfaq/pages/main_pages/faq_rock3.htm a inne są różowiótkie jak rureczniki.

pozdrówka,

Ewa


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jacek dziwne ale mnie to przypomina chitona


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.