Skocz do zawartości
salario

Moje pierwsze 54 L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Od pewnego czasu czytam na forum i postawiłem uruchomić swoje pierwsze akwarium morskie. Mam nadzieje, ze wszystko będzie nie układać poprawnie.

Tak wygląda zestawienie sprzętowe.

Akwarium 54 L

Filtr przelewowy Versamax FZN 3 1200l/h

Dwie lampy Decolight Duo ECOLIGHT ACTINIC 11W x2 ECOLIGHT MARINE 11W x2

Dwie pompy cyrkulacyjne Resun Waver 2000

Grzałka hydor protherm 50W

Kupiłem 5 kg żywej skały z działającego zbiornika w erybce oraz wodę również z działających zbiorników. Do tego 4,5 kg żywego piasku.

Na start dodałem jeszcze 20ml bakterii Hagen Cycle

Wczoraj akwarium zostało zalane. Dzisiaj już woda jest w miarę wyklarowana.

Obecnie filtr pracuje tylko ze zwykłymi gąbkami od zestawy. Zostawiłem to tak w celu szybszego wyklarowania wody po wsypaniu piasku.

Mam również kilka pytań:

1) Kupiłem również węgiel oraz EcoSystem Phos Fe 500 ml 0,5-2 mm. Kiedy najlepiej dodać do filtra zamiast gąbek? Czy już na tym etapie czy poczekać jeszcze kilka dni ( akwa zalana wczoraj)

2) Po wyklarowaniu wody okazało się, ze dostałem jednego ślimaka turbo gratis. Prawdopodobnie był przyczepiony do jednej ze skał. Czy ma on szanse na przeżycie (woda i skała była z działających zbiorników)

3) jak obecnie oświetlać akwarium? Ile godzin i którymi świetlówkami?

Niepokoi mnie również fakt ze obecna temperatura w akwarium wynosi 22-23 stopnie. Tak jakby grzałka nie dawała rady z tym litrażem. Prawdopodobnie zmienie ja na 75W

Będę wdzięczny za wszelkiego rodzaju podpowiedzi i komentarze. Niedługo dodam jakieś zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I niestety na początku nie obyło się już bez wpadki :) Jeżeli to możliwe to proszę o przeniesienie tematu do działu "Nasze akwaria"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc!

Slimak powinien dac rade.

Do czego jest "EcoSystem Phos Fe" ? :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I niestety na początku nie obyło się już bez wpadki :) Jeżeli to możliwe to proszę o przeniesienie tematu do działu "Nasze akwaria"

temat przeniesiony. powodzenia!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za przeniesienie.

Oto kilka zdjęć:

Zaraz po wsypaniu piasku:

Inne-1_1321708229.jpg

Kilka godzin po:

Inne-2_1321708254.jpg

W miarę wyklarowane akwarium w różnym swietle:

Inne-4_1321708271.jpg

Inne-9_1321708311.jpg

Inne-6_1321708282.jpg

Inne-8_1321708301.jpg

Inne-7_1321708290.jpg

Mam nadzieję, ze ślimak się przyjmie

EcoSystem Phos Fe z tego co się dobrze zorientowałem to pomaga absorbować zanieczyszczenia i otrzymać niski poziom fosforanow min zapobiega rozwój glonów. Tylko pytanie czy na tym etapie jest to już potrzebne? Moze najpierw dodac sam węgiel?

Doszedłem do wniosku ze muszę jeszcze okleić tylną szybę akwarium aby stworzyć większą głębie i jednocześnie zakryć kable :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, widze ze chyba troche przyoszczędziłes na skale, w sensie ze troche martwej troche zywej? nie za szybko troche z tym piaskiem...fosforanów byc nie powinno, za to beda azotany, glony sie puszcą to je pochłoną, nie lepiej było kupic beleczke hagenowska? 2x24 W, cena tych decolightów jest ok 100 zł za jendną za dwie 200... byla by juz beleczka, pisze tak ponieważ pracuje w sklepie i przyjmuje teraz multum reklamacji tych lampek... cos aquaelowi nie pykło...a do tego zaczeli robic problemy przy reklamacji...Światło proponuje z 5 albo 6 godzin dziennie przez jakis miesiąc. Powodzenia!


Wymiary zbiornika: 160 cm x 60 cm x 60 cm, zalany listopad 2015, oparty o lampę ledową DIY 84 kedy CREE, 24 białe i 60 niebieskich, dodatkowo 4 x 80W (T5), odpieniacz octopus ( nie pamiętam modelu - 18W) do tego filtr przepływowy (refungium glonowe) 60 kg żywej skały, 2 cyrkulatory JEBAO RW15 i 8, pompa obiegowa Jebao 8000,  dozownik automatyczny JEBAO 4 kanałowy. Obsada ryb: Hepatus, Chelmon Rostratus, Borsuk, Zebrasomma Veliferum, 3x błazenki, mandaryny: marmurkowy i wspaniały, hexatenia, E. bicolor,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem małe szybko biegające robaczki na skale. Co to moze być? Tułów i dwa czułka. Czyżby kiełż?

Inne-robak1_1321716854.jpg

Inne-robak_1321716700.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj woda już kryształ. Dodałem jeszcze 10 ml bakterii. Jutro zamierzam zmienić grzałkę na 75W ponieważ teraz temperatura utrzymuje się na poziomie 23 stopni i nie che wzrosnąć. Jak w koncu zrobić z tym węglem i EcoSystem Phos Fe? Dodac oba zamiast gąbek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adsorber PO4 mozesz smialo zastosowac. Wskazany bylby tez adsorber Si. Wegiel najwyzej do "wyklarowania" wody, ale nie jest niezbedny. Gabki co kilka dni trzeba myc.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adsorber PO4 mozesz smialo zastosowac. Wskazany bylby tez adsorber Si. Wegiel najwyzej do "wyklarowania" wody, ale nie jest niezbedny. Gabki co kilka dni trzeba myc.

Ok, dzięki. A ile tego mam dodać i co ile wymieniać? Czytałem ze po tym absorbencie woda może zmętnieć? Czy to się będzie utrzymywało długo, czy tylko chwilowo. Gąbki umyłem dzisiaj w solance i włożyłem na nowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj doszła kolejna porcja skały teraz jest około 7 kg. Niestety na jednej z nich zauważyłem Aiptasie i trzeba było odkruszyć kawałek wraz z nią. Znowu dostałem gratisowo ślimaka - tym razem nie wiem jaka to nazwa (mały bez skorupy). Niedługo dodam nowe zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe zdjecia. Okleiłem tylną szybę. Doszło również trochę życia. Kilka zoa oraz grzybieńców.

Prośba o identyfikację ślimaka na zdjęciach. Czy to w ogole ślimak? Pewien nie jestem :)

Inne-akwa_1322080237.jpg

Inne-grzybieniec1_1322080252.jpg

Inne-slimak1_1322080268.jpg

Inne-slimak2_1322080551.jpg

Inne-zoa1_1322080283.jpg

Inne-zoa2_1322080295.jpg

Inne-zoa3_1322080313.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slimak wyglada na Stomatelle.

Salario, 5 dni temu zalales akwarium. Odczekaj jeszcze troche ze zwierzetami. Dojrzewanie dopiero sie zacznie. Jak tam powstanie amoniak i nitrit to wszystko sie zatruje. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszło również trochę życia.

Dwie lampy Decolight Duo ECOLIGHT ACTINIC 11W x2 ECOLIGHT MARINE 11W x2

Szybki jesteś :D

Ciekawe czy wytrzymają pierwszy miesiąc :)

Co do drugiej części to miałeś na myśli dwie Lampy czy dwie świetlówki kompaktowe które są w jednej lampie????

Na zdjęciach masz jedną lampę z dwoma świetlówkami :)

Jeżeli będzie to jedna lampa to raczej marnie :( już widać na zdjęciach, że jedna strona jest niedoświetlona.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Stani ci napisal, pospiech jest zlym doradca w morszczyznie. Poczekaj troche, wiem ze to trudne ale cierpliwosc to podstawa, powodzenia.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc dzisiaj zrobione pierwsze testy w Acroporze w Warszawie. Na razie wygląda to tak:

NO3 = 10

KH = 8

W sklepie zapewniają ze takie parametry są wystarczające dla zoa i grzybieńców.

Dodałem również 50 g węgla i 50 g EcoSystem Phos Fe. Będę wymieniał raz na 3 tygodnie. Czy to dobrze? Zostało również około 1/2 gąbki w filtrze. Na samym dole gąbka na górze węgiel i EcoSystem Phos Fe.

Wymieniłem grzałkę. Teraz temp na poziomie 25-26 stopni.

Zgadza się to chyba ten ślimak :)

Co do Lampy to mam dwie razem 44W lecz na razie z tego względu ze jest nie wiele życia świecę jedną. Tak też powiedzieli mi w sklepie.

Więcej życia na razie nie zamierzam kupować. Te były kupione tak jakby na sprawdzenie czy dadzą radę. Pakiet za który zapłaciłem 30 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie po ok 2-3 tyg NO3 skoczyło do ponad 50


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tak zostaw na chwile. Jeszcze kasy na zycie powydajesz.

Stosowanie adsorberow uzaleznialbym od wynikow dobrych testow i tu bym kierowal ewentualne nadwyzki finansowe  :yes Przynajmniej od poczatku dojdziesz do wprawy w prawidlowym interpretowaniu wynikow.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, to teraz zamierzam poczekać jakiś tydzien dwa. A kiedy zacząć świecić drugą lampą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na co chcesz poczekac tydzien czy dwa ?

Poczekaj z miesiac czy dwa. Tu naprawde cierpliwosc poplaca. Dojrzale akwarium jest dopiero po roku. Niektorzy gdy sie spiesza to i po roku nie ustabilizuja systemu. :welcome:

Za tydzien czy dwa wlacz te druga lampe i wszystko co masz, zeby po miesiacu sprawdzic jak wygladaja parametry wody przy wszystkich dzialajacych urzadzeniach.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani ma w 100% racje.... Nawet przysłowie mówi "Śpiesz się powoli" :thumbsup:


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w ostatnich dniach miejscami na piachu zaczął się pojawiać brązowy osad. Niestety nie wiem co to moze byc. Raczej wykluczam dino i okrzemki. Czy należy się tym przejmować, czy to jeden z etapów dojrzewania?

Inne-piach1_1322332027.jpg

Inne-piach2_1322332042.jpg

Inne-piach3_1322332057.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.