Skocz do zawartości
cromags

Kiedy wsypać piach i włożyć kamienie?

Rekomendowane odpowiedzi

Koleżanki i Koledzy, nie gańcie mnie, wiem że temat z pewnością poruszany, ale nie mogę znaleźć konkretów a chcę się upewnić.

Pierwsze pytanie: czy jak mam baniak 360 L do tego 160 L przygotowanej już solanki, reszta się dopiero zrobi to mogę skałę wkładać na drugi dzień?

Drugie pytanie: czytałem, że są różne podejścia co do wsypywania piachu i nie wiem czy wsypać go przed ułożeniem skały czy później, no i to "później" tzn. kiedy? I dlaczego? Znajomy przekonuje mnie by wsypać od razu bo jak wsypię potem to mogę mieć wysyp glonów pod piachem. Mnie to się dziwnym wydaje bo przecież po przejściu cyklu azotowego itd. glony wszystkie powinny paść.

Pozdrowienia

PS pytań będzie więcej, za dwa tygodnie baniak będzie już wstawiony


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1- daj solance ze 2 dni się pokręcić ale jak włożysz skałę na 2 dzień tez nic strasznego się nie stanie

2- ze skały najczęściej wysypie się trochę syfu i dlatego niektórzy czekają z wsypaniem piachu żeby był czysty

skieruj na skałę cyrkulację to co z niej wyleci odessij a potem wsypuj piach nie ma reguły czy to jeden dzień czy tydzień

Pozdrawiam

Mariusz


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dla czego nie poczekasz na całą wodę tylko połowę????

co do piasku to lepiej jest wsypać jak już skała jest położona na dnie dlaczego bo jak będziesz miał jakieś babeczki co kopia to mogą ci naruszyć konstrukcje skał i o wypadek nie trudno, lepiej wsypać później np. po miesiącu dla czego??? bo syf będzie ci lepiej odessać z szyby a tak to by skała syfiła piasek.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz robił osobno solankę i dolewał już gotową, to skałę możesz włożyć do akwarium na drugi dzień co do piasku są różne opinie Ja wsypałem piasek dwa tygodnie po włożeniu skały Powodzenia


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie i być tu mądry. Wodę będę miał w baniakach od osobnika, który mi montuje baniak (ja nie mam smykałki ani czasu by samemu to robić), ale nie ma możliwości przywiezienia więcej niż 160 L, więc po podłączeniu chce wodę dorobić, wymierzać etc. Drugiego dnia wrzucić skałę. Projekt jest taki by podłoże było z martwej skały a reszta z żywej, czy tak może być.... oceńcie.


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wsypałem najpierw piach i za 2 dni włożyłem skałę, a baniak zalałem 300L wodą od kolegów z forum i sklepu (DZIĘKI) i 70 litrów świeżej... zycie włożyłem 4 dnia bo czas naglił... i wszystko jest gites majonez juz 4 tydzień :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to miałeś szczęście z tą wodą, może sam poproszę o zbiórkę i zjeżdżę Warszawę z kanistrami jeśli ktoś będzie chciał wspomóc:) Czy wtedy omijam proces dojrzewania? Czy taka woda zmieszana z różnych akwariów nie niesie jakiegoś zagrożenia?


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesu dojrzewania nie ominiesz, ale na pewno złagodzisz.

A co do morszczaków w Warszawie - na pewno znajdziesz dużo, a przy okazji zobaczysz inne baniaki, rozwiązania i pogadasz przy piwku o tym i tamtym, a taka wiedza jest nieoceniona


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Koleżanki i Koledzy, nie gańcie mnie, wiem że temat z pewnością poruszany, ale nie mogę znaleźć konkretów a chcę się upewnić.

Pierwsze pytanie: czy jak mam baniak 360 L do tego 160 L przygotowanej już solanki, reszta się dopiero zrobi to mogę skałę wkładać na drugi dzień?

Drugie pytanie: czytałem, że są różne podejścia co do wsypywania piachu i nie wiem czy wsypać go przed ułożeniem skały czy później, no i to "później" tzn. kiedy? I dlaczego? Znajomy przekonuje mnie by wsypać od razu bo jak wsypię potem to mogę mieć wysyp glonów pod piachem. Mnie to się dziwnym wydaje bo przecież po przejściu cyklu azotowego itd. glony wszystkie powinny paść.

Pozdrowienia

PS pytań będzie więcej, za dwa tygodnie baniak będzie już wstawiony

jak dopiero zakładasz -spokojnie :coffee:

najpierw świeża solanka - ustaw zasolenie ,

potem dolej z podmiany

potem skała

poczekaj jak minie( etap glonowy) dojrzewanie mniej syfu w piachu skałę lepiej przedmuchasz :evil:

poczekasz trochę ale warto ;%29.gif

AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie masz żadnej gwarancji że woda z dojrzałego zbiornika zapobiegnie ponownemu dojrzewaniu, może złagodzić dojrzewanie ale to też nie jest pewne.

Osobiście wsypałem piach zaraz po tym jak ułożyłem pierwsze kawałki skały na dno, dojrzewanie przebiegało łagodnie, ale to zasługa dobrze odgazowanej żywej skały. Jeśli skała jest z frachtu może być więcej syfu i lepiej odczekać z wsypaniem piasku do zakończenia dojrzewania.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pogadasz przy piwku o tym i tamtym, a taka wiedza jest nieoceniona

No jak tak będzie przy piwku zdobywał wiedzę, to wątroba maże długo nie wytrzymać;)

Ja wsypałem piasek od razu i wiem, ze następnym razem bym poczekał z piachem, bo właśnie ten syf który wypada ze skał później ciężko usunąć;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątroba jak wątroba ale kto będzie mnie woził ;)


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczekaj z 3-4 miesiace i dopiero wtedy wsyp, ustaw pompy na skaly zeby ci z nich syf wywiewalo i bedzie git , jak sobie raz, drugi , trzeci sciagniesz wezem to co z niej wypadlo to zobaczysz ile tego jest, a przynajmniej nie wpadnie ci to do piasku, ja wsypalem chyba po 5 mieciacach .pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

poczekaj z 3-4 miesiace i dopiero wtedy wsyp, ustaw pompy na skaly zeby ci z nich syf wywiewalo i bedzie git , jak sobie raz, drugi , trzeci sciagniesz wezem to co z niej wypadlo to zobaczysz ile tego jest, a przynajmniej nie wpadnie ci to do piasku, ja wsypalem chyba po 5 mieciacach .pozdr

no po 5 miechach - wiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięć miesięcy? Ja rozumiem, że w solankowej akwarystyce pośpiech niewskazany ale pięć miesięcy?? Wsypię po miesiącu :) Ja do cierpliwych należę ale nie takich co kamień potrafią gotować.


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no pomysl ze dojrzewania nie bedziesz mial tydzien czy dwa :) zanim glony wyjda , zanim zejda to tez trochu minie , oczywiscie zrobisz jak bedziesz chcial , to twoj baniaczek :) ja postapilem tak jak napisalem ale totalnie mi sie nie spieszylo :) w nowym projekcie raczej w ogóle nie bedzie piasku....pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba - jeśli dalej chcesz mieć pokolce w nowym projekcie to musisz mieć piasek.

Pokolcom piasek jest potrzebny do dobrego trawienia glonów.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też wsypałem piach po długim okresie... może nie po 5 miesiącach ;) ale... i faktycznie ze skały to wyleciało! cała masa brudu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.