Skocz do zawartości
cromags

Podmiana wody - konieczność?

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że temat też wielokrotnie poruszany ale myślę, że nie zaszkodzi znów go odświeżyć by kwestię nowicjuszom wyjaśnić (czytaj: mnie w szczególności ;)). Otóż:

czy podmiana wody jest konieczna w większych baniakach?

jak często należy podmianę wykonywać i w jakiej ilości?

jakie mogą być konsekwencje nie wykonywania podmian?

Na forum czytam, że podmiany są konieczne, jednakże od kolegi posiadającego baniak usłyszałem, że stosuje podmiany raz na kilka miesięcy i nie więcej niż 10-20%, i wszystko od lat mu żyje, więc ...


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

a myjesz się codziennie, czy raz na kilka miesięcy ?

sorry za oftop ale było juz to tyle rzazy przerabiane że .....:wallbash:

wybór należy do Ciebie...:welcome:

ja na miejscu ryb nie chciał bym pływać w kilkumiesięcznej "zupie" :welcome:

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i niech mu zyje  :thumbup:

Najlatwiejszym sposobem prowadzenia akwarium jest regularne podmienianie wody. Co tydzien, 5-10% nie zaszkodzi. Jak chcesz zaoszczedzic na soli, to rob jak kolega ktory chyba nie wie, co tez ma w tej starej wodzie. Tego nikt nie wie i kiedys moze sie zemscic.  :welcome:

Natrafiam tu na niemieckim forum, ze nawet w zbiornikach ponad 2000 l, wlasciciele podmieniaja 200-300 l tygodniowo...no ale tam gdyby korale padly, to juz sa straty... :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, dlatego pytam bo zdziwiony jestem. Wszędzie czytam o konieczności podmian a od kumpla słyszę, że nie jest to konieczne. Co zatem grozi rzadką podmianą? Dariusz pisze o rzadkim myciu, cóż znam typków, którzy rzadko się myją i żyją, więc jaki wpływ na obsadę może mieć brak podmian i jedynie automatyczna dolewka?


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest w zbiorniku cala masa pierwiastkow i zwiazkow, ktorych domowymi metodami nie jestesmy w stanie zmierzyc. Wychodzimy z zalozenia, ze w soli jest cala tablica Mendelejewa. W akwarium zbieraja sie i odkladaja toksyny, jesli ktos reguluje poziomy zwiazkow Ballingiem to rosnie ilosc NaCl, moga zachodzic nieprzewidywalne reakcje.

Zeby choc troche rozcienczyc niepotrzebne zwiazki i dostarczyc potrzebne elementy, podmieniamy co jakis czas nieco wody. I to wszystko. Nie wydaje mi sie, ze nawet dodajac recznie stront czy jod wyczerpujemy zapotrzebowanie korali na elementy, bedace w akwarium w minimalnych ilosciach i jedynie majacych prawo tam przetrwac przez kilka dni. To wierzcholek gory, ale czego jeszcze moze brakowac - trudno zmierzyc.

Kazdy kto robi podmiany jest po tej pewniejszej stronie zabezpieczenia koralom wszystkich zwiazkow i rozcienczajac zanieczyszczenia wydluza okres funkcjonowania systemu. :welcome:

Do oceanow tez rzeki stale wprowadzaja potrzebne zwiazki.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja czytalem ze Oceanarium The DEEP w Hull, UK naja zbiornik 2.4 miliony litrow ( 87ton soli w wodzie )i podmieniaja 12% raz na miesiac. nie doliczajac dziennych dolewek i przeplukiwan systemu filtrujacego.

Jak oni podmieniają to ja tez bede:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co zatem grozi rzadką podmianą?

Czym grozi rzadka podmiana? Wyjalowieniem wody, jesli nie stosuje sie zadnych metod dozowania wapnia, magnezu, pierwiastkow sladowych. Spada potencjal redoksydacyjny, rosnie ryzyko "eksplozji" fosforanow - podczas podmian wiekszosc z nas przedmuchuje skaly usuwajac trudno dostepny detrytus. Tak tylko moim skromnym zdaniem laika...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi a przy starcie, kiedy baniak jest na "dotarciu" wymieniać wodę?


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi a przy starcie, kiedy baniak jest na "dotarciu" wymieniać wodę?

proszę ,bardzo proszę nie zadawać takich pytań :wallbash: ,no oczywiście że NIE!!,poczytaj trochę,ja tu już lukam 2 lata ,a dalej się uczę i naprawde jest dużo odpowiedzi


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Dariusz pisze o rzadkim myciu, cóż znam typków, którzy rzadko się myją i żyją, więc jaki wpływ na obsadę może mieć brak podmian i jedynie automatyczna dolewka?

To byla przenosnia :)Moze trohe dosadna ale taka miala byc

Ja tez znam takich co sie nie myja zyja, chociaz ja nie nazwalbym tego zyciem tylko wegetacja

Zadaj wiec sobie pytanie czy chcesz zeby akwarium tetnilo zyciem, czy wegetowalo

Wybor nalezy do Ciebie :)

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, wiem wiem :) Marek75, nie tak obcesowo bo jak widać nie do końca doczytałeś forum, ja właśnie staram się dokładnie i np. kolega Rogalski pisze: "Moment.

Mówimy o zakładaniu solniczki. Po włożeniu skały i tak pierwszą podmiankę dobrze byłoby zrobić w miarę szybko, aby rozcieńczyć NH3 i NO2 oraz brudy odciągnąć. Jak zostanie trochę solanki po zalaniu akwa i włożeniu skał to akurat będzie do wykorzystania przy pierwszej podmianie.

Potem, gdy już jest dużo życia w akwa, to są opinie (np. Stani o tym pisał) że nie warto czekać. Jak tylko temp. dobra i sól się rozpuści to wymieniać, bo niektóre pierwiastki szybko ulatują ze świeżej solanki."

Więc ??


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, wiem wiem :) Marek75, nie tak obcesowo bo jak widać nie do końca doczytałeś forum, ja właśnie staram się dokładnie i np. kolega Rogalski pisze: "Moment.

Mówimy o zakładaniu solniczki. Po włożeniu skały i tak pierwszą podmiankę dobrze byłoby zrobić w miarę szybko, aby rozcieńczyć NH3 i NO2 oraz brudy odciągnąć. Jak zostanie trochę solanki po zalaniu akwa i włożeniu skał to akurat będzie do wykorzystania przy pierwszej podmianie.

Potem, gdy już jest dużo życia w akwa, to są opinie (np. Stani o tym pisał) że nie warto czekać. Jak tylko temp. dobra i sól się rozpuści to wymieniać, bo niektóre pierwiastki szybko ulatują ze świeżej solanki."

Więc ??

pytam jak ,co znaczy szybko? ,o walni podmianke na drugi dzień i gitara ,bo ja ciebie nie rozumiem ,różne są opinie ,ale ja sobie twierdze że ,na początek nie podmieniać ,a co masz na myśli brudy? ,bo dla mnie to resztki życia,ze skały ,ja kupiłem akwa i nawet nie czyściłem bo szkoda zobacze jak zaleje i jakie będą parametry ,też są różne opinie np; sprzedam żywy piasek ,ale wykompany w ro i przychodzi mi myśl jaki on żywy jak zabito życie


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cromags,

pisalismy wtedy o czekaniu czy nie czekaniu paru godzin lub dni po rozpuszczeniu soli do podmiany.

Rozumiem, ze teraz rozmawiamy o czym innym : czy robic. Przez pierwsze kilka tygodni bym nie podmienial. Jasne, ze gdy test na PO4 pokaze jakies kosmiczne wielkosci, to majac male akwarium bez zycia, latwiej jest wymienic polowe wody niz stosowac adsorber, ale normalnie to woda musi sie wyjalowic, czyli w pierwszym okresie nie warto podmieniac. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Różne są opinie i wiele "najlepszych" dróg ;) Nie drążyłem tematu ale wydaje mi się że nie ma czegoś takiego jak gromadzenie się jakichś nieznanych toksyn w akwarium. Jedynymi syfami gromadzącymi się w wodzie są NO3 i PO4 niezdrowe dla życia w dużych ilościach. Już nie kombinujmy ;)

I nie jest żadnym argumentem mówienie że gromadzi się w wodzie złe 'coś' i dobre 'coś' się wyczerpuje i dobrze robić podmiany bo to 'coś' na pewno jest w soli (ale nie wiemy co i czy na pewno w tej soli jest). Operujmy faktami i nauką, a nie wiarą i religią :harhar:

Na rynku jest pełno supli uzupełniających oferujących pierwiastki w odpowiednich proporcjach.

Dodam jeszcze że zniechęciłem się do podmian bo robiąc takie po 10% po każdej zaraz wywalało glony na szyby i za chwile na skałę (jak lałem wodę z morza to nic takiego nie zachodziło).

Teraz będę robił podmiany raz na jakiś dłuższy czas. Poczytałem na zagranicznych forach jak to kolesie robią i chcę osiągnąć środowisko ubogie w nutrienty i potem samodzielnie je dozować (kontrolować).

Myślę że sole są sporo przedobrzone i w młodym (moim) akwarium dobrze nie robić podmian wcale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester pisal o reakcjach w akwarium i zwiekszaniu sie ilosci NaCl. To nie religia tylko fakt, raczej powazniejszy niz pojawianie sie u Ciebie glonow po podmianach. Jak chcesz bez podmian to zredukowac?

"Poczytałem na zagranicznych forach jak to kolesie robią i chcę osiągnąć środowisko ubogie w nutrienty i potem samodzielnie je dozować (kontrolować)."

Czasami zadajesz pytania, ale jak cos wiesz to sie tu na forum nie podzielisz wiedza ?

Tu na forum tez sa osoby, dozujace nitrat i to od lat :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kapitan

"Nie drążyłem tematu ale wydaje mi się że nie ma czegoś takiego jak gromadzenie się jakichś nieznanych toksyn w akwarium. Jedynymi syfami gromadzącymi się w wodzie są NO3 i PO4" - no to bardzo źle Ci się wydaje, to żółte zabarwienie starej wody to wg. Ciebie od azotanów i fosforanów?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Po prostu interesuje mnie ten temat i chciałbym usłyszeć konkretne przeciwwskazania, bo to że ciocia podmienia co tydzień nie jest argumentem :)

Stani wspomniał o gromadzeniu NaCl i jest to pierwszy post konkretnie odpowiadający na pytanie kolegi który założył ten temat. Na razie znalazłem coś w temacie o Ballingu, poszukam więcej wieczorem.

AquaManiac u mnie nie jest żółta można komisyjnie sprawdzić ;) Może węgiel to ściąga, ale od kiedy odpaliłem morszczaka nigdy nie zabarwiała się na żółto w odróżnieniu do słodkiego baniaka stojącego nieopodal. Ale masz rację to skłania do zastanowienia.

Pozdrawiam :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ie cieszę, że temat wywołałem bo jak widać kwestia ta nie jest aż taka oczywista, będę miał o czym myśleć.


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia ciekawa, tak szczerze to rozmawialiśmy o tym ostatnio ze Snochem i Noa, doszliśmy do wniosku że w słodkim się nie da nie podmieniać, ale w morskim - sprawa dyskusyjna.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.