Skocz do zawartości
Celiusz75

Nowicjusz "stawia" ReefMaxa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich posiadaczy RM.

Od pewnego czasu nosiłem się z zamiarem "organizacji" akwarium morskiego. Po przemyśleniach wybór padł na ReefMaxa (z różnych względów).

Jako, że jestem zupełnym laikiem, rozpocząłem od lektury forum, w wyniku której spisałem rzeczy niezbędne do startu:

1. Akwarium ReefMax + szafka jest

2. Grzałka na wymianę: Aquael NeoHeater jest 150W

3. Dolewka: Aqua Trend - Shark jest

4. Cyrkulacja: 2x Aquael - Reef Circulator 2600 (czytałem, że mogą być za mocne na RM)

zmiana na Tunze jest 1

5. Filtr RO+DI 75GPD jest

6. Żywa skała: ok 12-13kg będzie w sobotę

7. Piach: 5-9kg Bio-Active Live aragonite jest

8. Sól : Aquarium Systems - Instant Ocean, jest

9. Hydrometr,termometr,czyścik, TDS itp. jest

10: Testy: Red Sea lub Salifert będą w sobotę

Prosiłbym o opinie i uwagi. Czy coś uzupełnić, ewentualnie zmienić?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Start planuję na drugą połowę grudnia/koniec roku. Na razie czeka mnie aranżacja wnętrza (czyt.: przestawianie mebli w pokoju ;) )

Edytowane przez Celiusz75 (wyświetl historię edycji)

3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz ?

Witamy! :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpienicz jest wbudowany. Na poczatek wystaczy...


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz zostaje "firmowy" (przynajmniej na razie). Wiem, że będę musiał wywalić bioballe z jednej z komór i włożyć tam inne ciekawe rzeczy (skała, Purigen itp.)


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz zostaje "firmowy" (przynajmniej na razie). Wiem, że będę musiał wywalić bioballe z jednej z komór i włożyć tam inne ciekawe rzeczy (skała, Purigen itp.)

Wzorowy tok myślenia :)

Przemyśl jeszcze kwestię pomp cyrkulacyjnych bo jak na RM to faktycznie troczę za za wielkie planujesz

Co do soli na początek zdecydowanie wystarczy Instant Ocean na bardziej wypasione przyjdzie jeszcze czas a póki co nie ma co wspomagać rozrostu glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu kupiłbym dwie pompy Tunza Turbelle nanostream 6015 zamiast tych od aquaela.

Pozdrawiam i życzę powodzenia Michał.

p.s.: Czemu masz zamiar od razu wymieniać grzałkę? Przecież aquael daje grzałkę w zestawie(100W).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu kupiłbym dwie pompy Tunza Turbelle nanostream 6015 zamiast tych od aquaela.

Pozdrawiam i życzę powodzenia Michał.

p.s.: Czemu masz zamiar od razu wymieniać grzałkę? Przecież aquael daje grzałkę w zestawie(100W).

Chyba na zapas :-)

@Celiusz75: mam do sprzedania reef maxa w idealnym stanie. Jak jestes zainteresowany to PW


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu kupiłbym dwie pompy Tunza Turbelle nanostream 6015 zamiast tych od aquaela.

Pozdrawiam i życzę powodzenia Michał.

Tak zrobię. Dlatego zrobiłem dopisek w nawiasie.

p.s.: Czemu masz zamiar od razu wymieniać grzałkę? Przecież aquael daje grzałkę w zestawie(100W).

Przeczytalem to:

Grzałka w RM

Nie chciałbym mieć problemów, a oryginalna grzałka pójdzie do terrarium (córka ma żółwia)

@twistman: Dzięki, ale RM mam już "upolowanego", a nie lubię się wycofywać z umów.


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Wymiana grzalki swietny pomysl, Moja po roku sie spalila paląc rowniez zasilacz w pokrywie (3 dni na serwisie)

4. Cyrkulacja: 2x Aquael - Reef Circulator 2600 (czytałem, że mogą być za mocne na RM) - to na prawde swietne falowniki w tej cenie (ciche, wydajne + 2 lata gwarancji) tylko ta ich długość :) jednak cena do jakosci + serwis rewelacja

6. Żywa skała: ok 12-13kg - zobaczysz co Ci wpadnie w reke. Nie da sie jak mąke do placka sztywno odmierzyc do kazdego RM

7. Piach: bardziej 5kg

8. Sól : tak jak piszesz. Postaraj sie na start o wode z podmiany od kogos z Twojej okolicy. Jak nie to na ubogiej start.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Wymiana grzalki swietny pomysl, Moja po roku sie spalila paląc rowniez zasilacz w pokrywie (3 dni na serwisie)

Jak udała Ci się ta sztuka?


"Pozwolić przywiązaniu, by odeszło z jego życia, Jedi musi."

JODA

http://fishhunter.webnode.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak udała Ci się ta sztuka?

to pytanie raczej do pani grzałki. Rozwine swoja opowiesc. Walnela grzalka tak ze wywalilo prad w mieszkaniu. Po włączeniu wszystko działało, oprócz odpietej wczesniej grzałki oraz pokrywy :/


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4. Cyrkulacja: 2x Aquael - Reef Circulator 2600 (czytałem, że mogą być za mocne na RM) - to na prawde swietne falowniki w tej cenie (ciche, wydajne + 2 lata gwarancji) tylko ta ich długość :) jednak cena do jakosci + serwis rewelacja

7. Piach: bardziej 5kg

Wszystko pięknie tylko jak da dwie tak wielkie pompki to mało miejsca na zwierzaki mu zostanie :lol:

Co zaś się tyczy piachu to wszystko jest kwestią gustu a o tym jak wiemy się nie rozmawia... - ja mam 11 kg i jest to idealna ilość piachu... moim zdaniem B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: pompy powinny mieć taki sam (zbliżony) przepływ, czy można jedną większą, drugą mniejszą?


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można różne, i tak zabawa w ustawianie Cię nie ominie ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z pompami to jest sprawa indywidualna i zalezy od typu korali jakie masz/ sorki bedziesz miec. ja przez dlugi czas mialem tylko 1 x aquael 2600. Jak sobie moglem pozwolic to sobie kupilem 4 x koralia nano i teraz za skałą 2 dmuchaja, na przodzie 1, a niedlugo ta druga doloze. Jeden wrzuci do RM 2 x jvp 102/ 5000l/h i mowi, że jest dobrze mu bo deterytus ze skały zdmuchuje, a innemu jak mnie moze dmuchac delikatnie 900 na przodzie (mam lpsow kilka i dobrze im, spsy też nie płaczą, a i deterytus mam w poważaniu, tyle ze ja mam tyle życia ktore przekopuje, chodzi, zyje, że to ma inny wymiar jak u Ciebie, gdzie na poczatek bedzie pusto. Takze włącz wyobraźnie i kombinuj. Niekoniecznie falowniki ktore kupisz na start musza byc na zawsze :) ). pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady i podpowiedzi.

Została ostatnia rzecz: filtr RO+DI. Wydaje mi się, że jeden z trzech poniższych filtrów nie będzie złym wyborem:

1. http://www.filtrwody.pl/pl/p/FILTR-OSMOZA-AKWARYSTYCZNA-RO5-Z-DEMINERALIZATOREM-/135

2. http://filtrydowody.eu/filtr-akwarystyczny-odwrocona-osmoza-demi-p-26.html

3.http://filtrydowody.eu/filtr-akwarystyczny-osmoza-aquarius-p-27.html + http://filtrydowody.eu/filtr-demineralizujacy-demi-aqua-tic-p-23.html

Który wybralibyście? Podejrzewam, że wszystko to mniej więcej to samo, jedynie w 3 DI musi być dodatkowo podłączone. Ale mogę się mylić.


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z propozycji najlepsza trójka, w pierwszej masz mały zbiornik na żywicę, a drugi to jakiś dziwoląg (3 prefiltry, ale jeden to żywica? jakieś przekombinowane).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Sprzęt na miejscu, ustawiony, wypoziomowany, wymyty, trwa zalewanie wodą. Wieczorem zasolenie, a w sobotę po skałę. W zestawie zamiast grzałki EasyHeater był ComfortZone, co mnie zdziwiło lekko.

W jednym miejscu jest niewielki przeciek ze zbiornika głównego do panelu filtracyjnego. Czy stanowi to jakiś problem?

Wywaliłem bioballe z pierwszej komory i nasuwa mi się pytanie: mam Purigen, Chemipur i PhosGuard. Jak je ułożyć w tych trzech kubełkach? Czy ma to jakieś znaczenie? W jednym pewnie będzie pokruszona skała.


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje, to juz mozesz zmienic wpis : Akwarium..."na razie brak".:thumbup:

Przeciek sie z czasem moze sam uszczelni. To nie jest cos groznego.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik zalany, zasolony (1,024),woda się "kręci" i "przegryza", jutro po skałę. Jak ja ustawię, to dam fotkę.

Z ciekawości pomierzyłem wodę TDSem:

kran - 316 ppm

po RO - 54 ppm

po DI - 0 ppm

odrzut - 416 ppm

dla porównania: woda destylowana (mam destylarkę) - 64 ppm.

Ponowię pytanie: czy mogę całą chemie włożyć do jednego kubełka? Do drugiego poszłaby skała, trzeci najprawdopodobniej będę musiał wyjąć, żeby zrobić miejsce na czujniki dolewki.


3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no z koszykow to mozesz 1 na dnie zostawic reszte wywalic, bedzie wiecej miejsca. Zobacz jak inny zamontowali dolewke (nawet taki temat zaraz stworze dla naszej wygody :) ) i nie rezygnuj z "deszczownicy" bo moim zdaniem przyczynia sie w lecie do lepszego chłodzenia wody (Kapuhy uwaza chyba przeciwnie). pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale z "deszczownicą" to niezłe chlapanie Ci zosstanie :-) Chyba że jest pomysł jak to wyciszyć, bo rozumiem że gąbka akwarystyczna nie bardzo wchodzi w rachubę jeżeli będą czujniki dolewki...


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po RO masz stanowczo zbyt duży poziom zanieczyszczeń, powinieneś mieć góra 10-15 ppm. Przejrzyj tematy o kłopotach z RO i poszukaj przyczyn (walnięta membrana, źle przylegająca w korpusie itp.), inaczej żywicę będziesz wymieniał co chwilę.

Ja płytki zraszanej pozbyłem się ze względu na hałas i możliwość zamocowania normalnego grzebienia zamiast niej, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem (np. daję komuś szczepkę z wodą z baniaka->zmienia się poziom wody w 1 komorze->opuszczam nieco grzebień i poziom wody wraca do normy bez dolewania solanki, czy RO zmieniającej zasolenie itp.).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po RO masz stanowczo zbyt duży poziom zanieczyszczeń, powinieneś mieć góra 10-15 ppm. Przejrzyj tematy o kłopotach z RO i poszukaj przyczyn (walnięta membrana, źle przylegająca w korpusie itp.), inaczej żywicę będziesz wymieniał co chwilę.

Membrany nie zapchałem na pewno, producent zalecał płukanie węgla przez 10 min, ja puściłem przez 0,5 h. Zaraz obczaję tematy z problemami z RO

Juz wiem, gdzie zrobiłem błąd. Pomiar zrobiłem na pierwszym dzisiejszym spuście, teraz po RO jest 15-16 ppm.

Ja płytki zraszanej pozbyłem się ze względu na hałas i możliwość zamocowania normalnego grzebienia zamiast niej, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem (np. daję

komuś szczepkę z wodą z baniaka->zmienia się poziom wody w 1 komorze->opuszczam nieco grzebień i poziom wody wraca do normy bez dolewania solanki, czy RO zmieniającej zasolenie itp.).

Na razie mi nic nie hałasuje, poza pompą cyrkulacyjną, ale pokombinuję :)

@Jeszcze jedno pytanie: rozumiem, że chemipur muszę porządnie wypłukać przed użyciem?

Edytowane przez Celiusz75 (wyświetl historię edycji)

3927_3930.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.