Jump to content

twistman

Klubowicz
 • Content Count

  1102
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Krzysiek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Lublin
 • Zainteresowania
  Akwa, Motocross i kilka innych :-)
 • Akwarium
  800 L SPS+, 480 L Miękkie

Recent Profile Visitors

3747 profile views
 1. najtaniej i najprościej - przegrodą pionową z PVC spienionego. Dotniesz ten materiał nożykiem do pożądanego kształtu i jest bezpeczny w kontakcie z wodą morską.
 2. nie przerobiona pompa "śmiga" do czasu. Konstrukcyjnie nie jest dostosowana w 100% do skimmerów. Działać będzie ale nie optymalnie i dosyć krótko ponieważ nie została odciążona. Na stanowisku pomiarowym stockowa pompa miała zdecydowanie gorsze przepływy względem konsumpcji prądu i destrukcyjne obciążenie stojanów. Co do zatykania się rurki do średnica nie jest aż tak duża - po roku potrafi dojść do niemalże całkowitego zawężenia poprzez osadzającą się mieszaninę soli i kurzu - tak twardą że należy ją zeskrobywać metalowym przedmiotem. Czyszczenie należy wykonywać regularnie!!!
 3. cześć, Jeżeli sumpa chcesz poprawić wizualnie to może przemyśl oklejenie frontu, tyłu i boków folią samoprzylepną PVC z wybraniami pod okienka.. Miałem kiedyś zrobione coś takiego w firmie aby wizualnie nawiązywało do Hybrid Sumpa i dobrze sprawdzało się w użytkowaniu. Oklejając to płytą osiągniesz praktycznie ten sam efekt ale o wiele drożej a i ewentualne magnesy będą się słabiej trzymać. Najbardziej skoncentrowałbym się na płycie górnej aby była przemyślana i funkcjonalna. Fajne te Twoje projekty. Jedyne, na co zwróciłem uwagę i co proponowałbym poprawić to klejenia na powierzchniach ciętych laserowo. Zauważyłeś pewnie że taka krawędź dotknięta klejem pokrywa się pajęczynką mikropęknięć.. Dokładając do tego naprężenia materiału np. w pracy pod ciśnieniem ten efekt może się pogłębiać prowadząc do powstawania nieszczelności lub teki element potrafi się po prostu rozsypać..
 4. jeżeli popdnosi Ci słup wody w opdpieniaczu bez bąbelków - znaczy to ze masz niedrożny układ podawania powietrza. Należy przeczyścić dokładnie całą drogę od tłumika poprzez wężyk i przede wszystkim idealnie wyczyścić zwężkę. Na wewnętrznej średnicy rurki wprowadzającej powietrze do dyszy mogło zebrać się mnóstwo osadu, który zamknął powietrze doprowadzane do pompy. Jeżeli pompa działa tak jak mówisz to na 99,9% jest to. Samo czyszczenie pompy nie wystarczy jeżeli zaniedbasz okresowe czyszczenie doprowadzenia powietrza a może to spowodować z czasem uszkodzenie pompy..
 5. niestety oba rodzaje sa podatne, chociaż typ GS tzn wylewana nieco mniej..
 6. jest to reakcja niemalże natychmiastowa. Dotyczy wszystkich powierzchni przegrzanych (w tym po cięciu laserem) oraz polerowaniu ogniowym i mechanicznym, gięciu termicznym - wszędzie tam gdzie w strukturze materiału na wskutek działania temperatury powstają napięcia materiału. Plexi można nawet przegrzać poprzez działanie (doklejonych diód LED bez sprawnego odprowadzenia ciepła) Taki filmik na szybko z YT jak wygląda sama reakcja materiału - sam nie miałem czasu obejrzeć całego...
 7. dodam od siebie. Jeżeli reaktor jest wykonany z plexiglassu czy jak inaczej go zwał PMMA i części są wycinane laserowo to umycie go alkoholem IZO spowoduje nieodwracalne mikropęknięcia krawędzi ciętych laserem i w rezultacie rozszczelnienie się reaktora.
 8. na YT popełniłem nowy filmik po przerzedzeniu obsady koralowców- dokładnie w Nowy Rok. Zamieszczam i tutaj, może ktoś jeszcze zagląda do tego nieco zakurzonego wątku. Materiał wFull HD - nie wiem dlaczego tutaj wyświetla się w słabej rozdzielczości :-/
 9. tak, zlewam naddatek znad zasypu aby latwo wyciagalo mi sie reaktor bez chlapania po podłodze... Zasada działania reaktora jest stałe podawanie rozpuszczonego wsadu i jest to rozłożone w czasie. Zlanie takiej ilości "zupy" z reaktora do obiegu ok 800 l nie stanowi zadnego problemu i nie jest to rownoznaczne z wlaniem takiej samej ilosci kH czy Ca np z Ballinga...
 10. No, i to jest akwarystyka morska. Szanuje.
 11. Fox no co Ty ? W Gold Coast nie znacie tej zasady? :-)
 12. U siebie robię to tak: - wyjmujemy i myjemy (ja zlewam zupę z reaktora do akwa) - wkładamy sprzęt spowrotem do akwa - dosypujemy zasp (przed włożeniem tego nie robię bo jest ciężki) - skręcam całość (oprócz najwyżej położonego zaworu sondy - przez nią odpowietrzam) - uruchamiam bypas zasilającuy rektor wodą akwariową - poziom się podnośi wypychając powietrze poprzez zawór sondy) - kiedy woda leci przez zawór znaczy to że reaktor jest w dużej mierze już odpowietrzony - zakręcam sondę w porcie uszczelniając tym samym cały układ (zawsze znajdzie się trochę poiwietrza w rurach lub głowicy pompy ale czym go mniej tym lepiej i krócej będzie trwała krystalizacja odcieku) - uruchamiam pompę recyrkulacyjną - uruchamiam podawanie Co2 przez komputer - i to wszystko (nie buforuję żadnymi ballingami itp. - cała operacja trwa max 1,5 h a to co zlałem z kolumny nieco buforuje kH w akwarium) Daj mi prozę na PW swojego maila. Mam starszą wersje instrukcji do reaktora gdzie jest co nieco napisane o starcie i dosypywaniu zasypu.
 13. Robię tak jak Robert K. I to prawda zalecana jest wymiana wkładu - raz na rok. Przyznam się jednak że ja tego nie robię.... Wkład z reaktora zsypuję do widara i kilka razy mocno go płuczę żeby odmulić. Potem mieszam z nowym wkładem (też przepłukanym) aby uzupełnić ilość i zwiększyć drenaż poprzez złoże uzupełniając je nowym wkładem o większej gradiacji. Po płukaniu sporo tego ubywa więc dosypywana porcja jest dosyć duża co w moim przekonaniu gwarantuje odświeżenie właściwości wkładu. Korzystam z Knop Korallith 6-10 mm i do tej pory ten sposób uzupełniania u mnie się sprawdza... Po zasypaniu wkładu reaktor należy odpowietrzyć przed rozpoczęciem podawania Co2 oraz uruchomieniem pompy recyrkulacyjnej - wtedy szybko i kulturalnie podejmie właściwą pracę.
 14. Powiem Ci szczerze, że nie bardzo przywiązuję do tego wagę.. Priorytetem w tym zbiorniku zawsze były SPS a LPSy są tylko na dokładkę. Jeżeli widziałbym że jest któremuś niedobrze to pewnie zmieniłby dom. Dopóki wyglądają solidnie, tkanka jest zdrowa, kolor OK i nie odsłaniają szkieletów , nic nie stoi na przeszkodzie aby były dalej w tym zbiorniku. Myślę też, że może to być kwestia mocnego światła - u mnie wypada coś ok 1,32 W/litr wody - co niekoniecznie musi podobać się wszystkim koralowcom. A może po prostu ta sztuka tak ma?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.