Skocz do zawartości
gesco

parametry wody w moim akwa

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba do bardziej doświadczonych akwarystów o informację co może być powodem tak niskiego Mg według testu saliferta, pozostałe parametry wydaja się być ok.

Sól IO.

NO2 0

NO3 2,5-5 - ciężko określić według skali

CA 400

PH 8

KH 9,6

Mg 240

Dodam że korale i zwierzaki mają się dobrze (tak mi się z obserwacji wydaje) sporo glonów wapiennych 7 ryb, 4 krewetki,2 rozgwiazdy, podmiana co 2 tygodnie ok 20-25l.

Zacząłem robić testy bo zastanawia mnie zachowanie LPS euphylli i caulastrei a mianowicie euphyllia się nie "mnoży" ale popmuje się super i to samo tyczy caulastrei, która w nocy wygląda jak flak i nie wystawia polipów, w dzień jakby pęknąć miała a jak podaję ze strzykawki mrożonki to je od razu pochłania, brak przyrostów odkąd je mam ok 4 miesiące, tylko wrażenie jakby urosły.

Pozdrawiam

Paweł Orzechowski


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fizycznie raczej nie możliwe. Błąd testu lub odczytu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie tego się obawiałem więc test powtórzyłem 3 razy i za każdym razem to samo :/

Test ważny do 01-2013 robiłem według instrukcji z pudełka:

2 ml wody z akwa

4 krople płynu Mg-1 mieszać przez 30 sec

1 łyżeczka proszku Mg-2 mieszać 10 sec

w strzykawkę z taką dokładniejszą podziałką 1ml płynu Mg-3

po kropli mieszać 1-2 sec i do momentu uzyskania szarego lub niebieskiego odcienia

chyba że coś robię nie tak ?

Pozdr

Paweł


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób świeżą solankę i sprawdź testem,ale faktycznie wynik wręcz nieprawdopodobny


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I zmienia kolor zaraz po tym jak zaczynasz wpuszczać te krople?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem na świeżej solance, wpuściłem 0,74 ml i zmieniło kolor więc według tabeli 390.

Chyba że odwrotnie powinienem to czytać jakoś?

Pozdrawiam

Paweł


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Nie czytasz ze strzykawki ile wpuściłeś tylko ile zostało i ten wynik porównujesz z tabelą.

Jeśli wpuściłeś 0.74, powinno zostać 0.26 co daje poziom Mg 1110ppm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za sprostowanie (wiele mi to wyjaśniło), ale w takim razie pojawiło się mi kolejne pytanie ;)

W strzykawce dokładnie po pobraniu płynu, wskazuje go 0,9 ml i:

- woda z akwarium - wpuszczone 0,82 czyli zostaje 0,8 z czego wynika Mg 1380

- świeża sól - wpuszczone 0,74 czyli zostaje 0,26 z czego wynika Mg 1260

Dlaczego woda w akwa ma wyższy poziom magnezu niż świeża solanka, nie dozuje niczego z chemii, zupełnie nic, same podmianki ?

Pozdrawiam

Paweł


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

W strzykawce jest mniej płynu niż się wydaje ponieważ brakujące 0.1ml jest w nasadzce na strzykawkę.

Co do różnicy poziomów - po prostu nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem się taka sytuacja zdarza, jeśli Mg nie jest pobierane, to mimo tego że świeża solanka ma go niski poziom, to z upływem czasu poziom Mg w baniaku będzie rósł, czysta fizyka, zakładając że wymieniasz 20 litrów na tydzień, a w ciągu tygodnia paruje Ci drugie tyle, czyli Mg w baniaku zostaje z 40 litrów, a wymieniasz wodę z niskim poziomem tylko 20 litrów, więc jeśli Mg nie jest pobierane to musi jego poziom w baniaku rosnąć :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Jeszcze jedno - Paweł! Czy wg Twojej tabeli wyników 0.26 to 1260ppm ??? U mnie 0.26 to 1110ppm - więc o co chodzi ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym ile płynu jest i gdzie, to się nie przejmuj, po prostu odczytaj cyferki ze strzykawki i porównaj z tabelką ;)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leon jasne, że nie, według tabelki do saliferta 0,26 to 1110 mój błąd, jeżeli wpuściłem 0,74 to zostało mi 0,16, bo jak wspomniałem w strzykawce nie jest 1 ml tylko 0,9 = Mg 1260


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za informacje, wiele mi to wyjaśniło poza brakiem rozrostu LPS, ale żeby nie śmiecić tutaj, założę post w "koralach".

Bo wydaje mi się, że same parametry wody są ok (NO3 mogło by być niższe ale chyba tragedii nie ma)?

Pozdrawiam

Paweł


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś próbujesz przekombinować,odwracając strzykawkę do góry początek tłoczka jest na jakich cyfrach?


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się ze nie przekombinowałem :) ale dla upewnienia się.

Biorę strzykawkę długą z podziałką do 1ml + nakładam na nią taki szpic/dzióbek/igłę z zestawu.

Pobieram płynu do niej i jego poziom (płynu) wskazuje na 0,9.

Wstrzykuję płyn do zmiany koloru i zostaje w strzykawce + nakładka płyn na poziomie 0,74ml > 0,9 - 0,74=0,16 tak to liczę bo płyn w dzióbku jest nadal więc go nie dodaję jako wlanego do probówki.

Pozdrawiam

Paweł


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie masz patrzeć na poziom płynu tylko tłoczka to naprawdę jest proste ,napełniasz do poziomu 1ml tłoczek zatrzymujesz ,kroplisz i odczytujesz bez kombinacji ,czytasz na tabelce i gotowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałes instrukcję??? Nie interesuje Cię poziom płynu, tylko poziom tłoczka...

pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Nie sugeruj się wysokością płynu w strzykawce tylko tym gdzie znajduje się końcówka czarnego tłoczka. A czarny tłoczek ma być dokładnie na wysokości gdzie masz 1ml na podziałce.

Kiedy skończysz dozować MG-3 do próbki i nastąpi zmiana koloru, wtedy odwracasz strzykawkę ostrym szpicem do góry i czytasz wynik. Nic nie dodajesz, nic nie odejmujesz!!!

Gdzieś na forum były chyba instrukcje do testów Saliferta.. jeśli nie to są do znalezienia na necie i po polsku.

Seb - kupiłem ostatnio u Was w PL jeden test i instrukcji polskiej w zestawie nie było. Tylko angielski i chyba duński.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok Panowie dzięki za informację, instrukcje mam chyba po holendersku i niemiecku więc nie wszystko było dla mnie zrozumiałe.

Co do sposobu ostatniego kroku, sądzę iż jest najmniej istotny poziom płynu, poziom tłoczka itp. zgodzicie się ze mną, ze tu najważniejsze jest ile płynu wprowadzę w sensie ml, jest podawany 1ml aby łatwiej się liczyło ile ml wlaliśmy i tyle.

Pozdrawiam

Paweł


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nowszych testach, jeśli dobrze pamiętam, pierwszego płynu leje się 5 kropli, nie 4.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mintaj, masz rację, w nowych daje się 5 kropli. Genco, ważen jest żeby robić test, tak jak mówi jego instrukcja :)

pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wszystkie rady, gdyby nie to dalej żyłbym z przeświadczeniem, że mam Mg na poziomie 240 ppm ;)

Szkoda tylko, że producent daje instrukcje angielskie tylko do niektórych testów, co jest dla mnie totalną porażką, już nie wspominając o braku Polskiej.

Amerykanie do sądu już by z tym lecieli po odszkodowania, że wypili a nie było napisane w ich języku, że nie można :) (proszę to traktować jako żart z przymrużeniem oka, nie chcę aby odebrano to jako szykanowanie mniejszości etnicznych w końcu jest to zabronione:)

Pozdrawiam

Paweł


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty też możesz lecieć do sądu. Także w Polsce ustawa narzuca na sprzedawcę/importera obowiązek zaopatrzenia produktu w polską instrukcję.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.