Skocz do zawartości
ZiZi

Nowe akawarium + sump powyzej akawarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam baniak 400l, w rogu pomieszczenia, ksztalt trojkata z panorama. Wysokosc 60 cm.

Nie mam mozliwosci ustawienia sumpa poniezj akwarium

- brak komina

- brak otworow w dnie

- kontstrukcja podstawy (metalowe nozki + blacha 9 mm)

Pozstaje gora.

Mam w zwiazku tym podstawowoe pytania:

- jaka jest szacunkowa wielkosc sumpa dla tej pojemnosci - wiadomo, ze w ksztalcie trojkata

- czy zda egzamin rura wprowadzana na odpowiednia glebokosc do baniaka - tak aby zabezpieczyc sie przed ew. przelaniemim z sumpa - spadek wody grawitacyjny, otwor w dnie

- czy sa pommpy mogace okresowo pracowac na sucho - czyli zmniejszy sie poziom lutra baniaka, a z sumpa nie splywa (jakas awaria urzadzen), dodatkowo po zaniku napiecie bez ingerencji mogly podjac prace, czyli wciagna wode... u mnie okolo 0.5 metra wyzej

To tyle, jezli jest szansa na uruchomienie takie sytemu, bede sie pytal dalej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO przekombinowane... prościej wywiercić dziurę w dnie, wkleić komin i zrobić po Bożemu - sump pod akwa.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady poniewaz:

Jest kilkanascie rurek metalowych podtrzymujacych blache 9 mm i baniak w roznych punktach - wyliczone pod wzgledem obciazen. Na tym styropiany, na tym baniak. Wysokosc to 50 cm - nie zmiescie sie rozsadny odpieniacz. Pozatym trudno wywiercic otwor w dnie juz gotowego baniaka o grubosci dna 15 mm.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej te sprzedac i kupic nowe albo jakies uzywane albo jeszcze sie zamienic:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej chwili pomyślałem, że może nawet fajnie by było o tym pomyśleć i coś ciekawego wykombinować ale im więcej o tym myślałem, tym więcej widziałem problemów. Napiszę tak: możemy (wspólnymi siłami forum)to rozwiązać, bo się da, ale najpierw sie zastanów nad propozycją Rafała - to może być rozwiązanie najtańsze i najszybsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podobny problem.

myśle nad zrobieniem komory przelewowej

sump może wówczas być na wys. akwarium (oczywiście jego wysokość niższa i czujnik poziomu który w razie czego (za niski poziom) wyłączy pompe tłoczącą wode do akw. (jakiś Pan robił coś takiego (czujniki) na Allegro sprzedawał.


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do pompy to byś musiał użyć pompy membranowej...probelm w tym że nie wiem czy takie są robione do okwariów...w nich jest dopuszczalny start na sucho... przy pompie wirowej musiałbyś najpierw ja zalać...owszem to jest do zrobienia tylko pytanie jakie byłyby koszty....pozdrawiam.


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może pompę zostawić w akwarium i pompować z akwarium do góry? W sumpie rura odpływowa na jakiejś wysokości od dna, żeby nie spłynęła cała woda do akwa. Pompa może być np. zasłonięta elementem wystroju albo w kominie (mini-panelu) wklejonym w róg zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rs ma racje latwiej tłoczyć niż zasysać....napewno tansza pompa no i możesz dać wtedy z normalnym wirnikiem.


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak pisalem zmiana podstawy pod akwarium oodpada - kosztowala mnie duzo pieniedzy i pracy

np: laserowo ciete blachy (sa dwie jedna na podloze do rozlozenia nacisku i druga na metalowych rurkach)

wymiana akwa takze, duze w nietypowym ksztalcie 8 katne

ew. pozostaje:

- sump u gory

- jakis przelew i dwa male sumpy miedzy nogami akwarium.. jakosc polaczone + niski odpieniacz

- sump z boku z przelewem

- brak sumpa na zewnatrz - lecz chyba to najgorsze rozwiaznie

musze take miec mozliwosc wystartowania pomp tylko wlaczajc bezpieczniki (czasami mi wyskakuja - nie wiem czemu - ale zdarza sie z 5-7 razy w roku) , buduje system monitoringu tak wiec zostane poinformowany telefonem, jak nie bedzie pradu.

System musi w 100% uniemozliwic zalanie miszaknia, niezaleznie od pracy urzadzen

Oczywsicie w rozsadnych kosztach, gdyby bylo mnie stac po dwoch tel. przyjechala by ekipa i wszystkro zrobila pod klucz od nowa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZiZi: ja kombinowalem z sumpem powyzej i odradzam. gdy sump jest powyzej to poziom wody zmienia sie w akwarium a nie w sumpie. czyli czujmik poziomu wody bedziesz musial umiescic w akwarium a tym sammy zaczynasz przenosic urzadzenia z sumpa do akwarium...a nie oto przeciez chodzi.

polecam rozwiazanie ala Roman Rozek, tj komin na zewnatrz akwarium, popatrz w archiwum.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko komoa przelewowa! Cię uratuje Dobrze wykonana jest bezpieczna!


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytalem o komorach przelewowych... sa problemy przy zaniku pradu

poczytam o kominie na zewnatrz, lecz jezli sie to wiaze z cieciem boku akwa + doklejenie go do tego boku... to bedzie ciezko

Mysle o tym od roku, aby wymienic slodkowna na slone.

W tej chwili mam Tilapie Butelkonei 3 x 30 cm.. ale to nie to, poza rybami reszta jest martwa :)

Nadal czekam na propzycje, dziekuje za kazda sugestie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy jak wygląda to miejsce. Możesz dać jakieś zdjęcie? Nie uda Ci się wkleić w post ale możesz wysłać do mnie na maila a ja go zainstaluję na forum. To się na pewno da rozwiązać. Lubię takie rzeczy. A może możesz poświęcić kawałek akwarium i zrobić coś w rodzaju panela, może miec przecież dziwny kształt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZiZi

jeszcze jedna sprawa do przemyslenia.

Czy sump jest Ci naprawde potrzebny?

Kiedys kombinowalem podobnie (tzn. akwa stalo na podlodze i juz nie bylo mozliwosci zadnego "nizej")

Zrobilem minipanel, tzn. cos jak komin, tylko bez dziur w dnie. Woda przelewala sie gora przez krawedz tego "komina" do srodka.

(mialem zamiar wstawic tam tez grzebien, ale na zamiarach sie skonczylo)

W tym "kominie" wstawiona byla pompa ktora zasilala odpieniacz (wtedy Weipro na zwezce Venturiego).

W tym "kominie" byla tez grzalka (wtedy byly tylko T5, wiec byla potrzeba podgrzewania a nie chlodzenia).

To co byloby w akwa to czujnik poziomu (ktorego wtedy nie mialem) oraz powrot z odpieniacza.

Mixer wapna (a przy okazji dolewka) mozesz postawic powyzej akwa - i tak leci grawitacyjnie np do "komina".

Reaktor - ma swoja wlasna pompe do mieszania wkladu, a zasilanie ... mozna pomyslec nad jakas dodatkowa pompa dozujaca.

Zrzut z reaktora tez moze byc do "komina".

Odpieniacz mozna zastosowac DownDraft - tyle ze zasilany troche mocniejsza pompa z uwagi na wieksza wysokosc podnoszenia.

Ew. czujniki elektroniki tez mozna wrzucic na dol tego "komina".

Odpieniacz, reaktor, ew. mixer, ew. grzalka, czujnik poziomu z aut.dolewka, elektrody elektroniki - coz wiecej potrzebne z rzeczy raczej niezbednych ktore sa w sumpie?

Butla CO2? Mozna postawic pod akwa - lub gdziekolwiek.

Do wad tego rozwiazania nalezy wachanie poziomu wody w akwa, ale to juz raczej kwestia regulacji czujnika dolewki.

Nie twierdze ze jest to najlepsze rozwiazanie, nie mowie tez ze jest to dobre rozwiazanie.

Ale byc moze w Twojej specyficznej sytuacji sprawdzi sie - przemysl ewentualnie.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Do wad tego rozwiazania nalezy wachanie poziomu wody w akwa, ale to juz raczej kwestia regulacji czujnika dolewki." @Panoramiczny,jeśli pompa będzie w panelu to poziom wody będzie się wahał właśnie tam a nie w akwarium. Chyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moge wszystko (prawie)... moge wklelic cos do srodka akwa, moge postawic szafke obok, lub przelewowy + 2 akwa robiace za sump pod zbiornikiem.. z warunkami opisanymi powzyej, lub najlepiej cos ponad glownym zbiornikiem, te dwie metalowe plyty razem waza prawie 200 z konstrukcja + 600 akwa, co prawda calosc stoi w rogu, lecz jak mi wyliczyl architekst... slabo widzi dolozenie okolo 160 pod akwa, lepiej by bylo obciazyc sciane - powiedzmy, ze zaryzukuje

nadal nie ma odpowiedzi jak by sie sprawowal niski odpieniacz i czy mozna calkowicie bezpiecznie zbudowac przelew, mam bardzo drogi sprzet audio w tym pomieszczeniu.. tylko przypadki losowe sa do zaakceptowania, nie zle zaprojektowanie urzadzenia

Wracajac do zdjec, sprobuje je szybko zrobic i dam Ci znac, jezli jeszcze chcesz moja adres to k2rola@hotmail.com - podaj swoj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rs :

jeśli pompa będzie w panelu to poziom wody będzie się wahał właśnie tam a nie w akwarium. Chyba.

Hmm... chyba masz racje.

U mnie bylo bez grzebienia i jak sie poziom troche obnizyl w akwa to po prostu przestawalo sie przelewac.

Ale masz racje ....obnizy sie w "kominie".


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja u mnie poziom wody obniża sie tylko w panelu gdzie jest pompa


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.