Skocz do zawartości
twistman

Chory Amphirion Percula

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

Może ktoś wie co dolega mojemu podopiecznemu i jak z tym walczyć.

Trochę info:

Rybę kupiłem ok 5 miesięcy temu. Jak się okazało była z odłowu i była od razu chora.

Biorąc ze sklepu w parce nie zwróciłm na to uwagi.

Rybce po kilku dniach od zakupu zaczeły robić się białe plamki - podejrzewałem pleśniawkę.

Od tamtej pory walczymy....

W krytycznym momencie rybka nie miała prawie ogona, który zoistał uszkodzony przez pasożyta a łuski w na tylnej części ciała były poważnie uszkodzone.

Kuracją, która pomogła na schorzenie było: karmienie czosnkiem połączone z częstymi (2-3) razy dziennie kąpielami w "specjalnie przygotowywanej dla mnie" wodzie w sklepie akwa. - której składu niestety nie znam.. (na pewno obniżone PH i malahit)

Kąpiel trwały ok 3 tygodni i bardzo pomogły.

Zaczęła się dbudowywać tkanka w tym płetwy i łuski.

Jedyne co niepokoiło to to że łuski we wcześniej zainfekowanych miejscach były w ciemnym kolorze - (widać to na zdjęciu) i rybka nieco inaczej pływała od swojej parnerki - używała zdecydowanie mniej płetwy ogonowej tak jakby była częściowo sparaliżowana.

Łuski do tej pory nie przeszły z koloru szarego w biały. Stan taki trwał niezmiennie ok 3,5 miesiąca.

Ryba jest zdecydowanie mniejsza od swojej partnerki ( w dniu zakupu były prawie takie same) ale jest żywotnia i nie miała problemów z pobieraniem pokarmu.

Dzisiaj zauważyłem coś bardzo niepokojącego. Z jednego boku widać jakąś "cystę". Zastawnawiam się czy przypadkiem choroba przez cały czas nie siedziała w rybie a teraz jest na tyle ekspansywna że wychodzi na zewnątrz.

Nie wiem co robić, poświęciłem tyle czasu na ratowanie tego zwierzaka i chyba przegrałem... lecz ostatnią rzeczą jaką dopuszczam do siebie jest myśl o jego uśmierceniu.

post-12386-0-03560900-1323597541_thumb.jpg

Proszę o rady....

PS. Cała reszta obsady łącznie z parnerką błazenka czysta i zdrowa bez oznak infekcji.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo masz ryb w akwa?? duzo ryzykujesz wpuszczając do zbiornika ciągle chorą rybę. ja bym sie nie odważył. leczysz rybe w sklepie w którym chorą ją kupiłeś?? mi to wygląda na jakąś forme bakteriozy. Ale jaką dokładnie to zgaduj zgadula. wygląda mi to na osłabiony antybiotykami organizm który nie radzi sobie z prostymi infekcjami z którymi reszta ryb w baniaku sobie radzi własną immunologią bez problemu, inaczej też by zachorowały.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryb nie ma dużo.

Z obsady to 2 x A. Pecula, 2x Pterapogon K., 1 x Mandaryn

Ryby nie leczę w sklepie ale w domu. Ze sklepu odbieram przygotowaną dla mnie wodę. Chłopaki ze sklepu sa jedyną deską ratunku, zresztą widzę że chcą pomóc. Myślę że o chorobie ryby nie wiedzieli - poprosty kupiłem po swieżej dostawie nie wypływaną.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to Limfocystoza lub dzikie mięso. Najlepiej te zmiany usuwa sie chirurgicznie w znieczuleniu ogólnym ponieważ obywa sie najczęściej bez farmakoterapii. Szkoda, że mieszkasz tak daleko bo byśmy znieczulili i mógłbym to usunąć, co do ogona to są pewnie blizny regeneracyjne. Choroby bakteryjne i wirusowe przebiegajace z duzymi ubytkami tkanek goja się właśnie przez takie zbliznowacenia. Z limfocystoza zostaje ci tylko kwarantanna ok 2 miesiące i szerokopojęta immunostymulacja ( czosnek, betaglukany, lewamizol). Jeżeli nie ma juz ubytków w tkankach nie wchodził bym z żdnym antybiotykiem.


96x60x60 345 l HQI 2x150w 4 x T5 39w Deltec APF600 cyrkulacja 20000 l 40 kg LR ok 22 kg LS start 15.12.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to Limfocystoza lub dzikie mięso. Najlepiej te zmiany usuwa sie chirurgicznie w znieczuleniu ogólnym ponieważ obywa sie najczęściej bez farmakoterapii. Szkoda, że mieszkasz tak daleko bo byśmy znieczulili i mógłbym to usunąć, co do ogona to są pewnie blizny regeneracyjne. Choroby bakteryjne i wirusowe przebiegajace z duzymi ubytkami tkanek goja się właśnie przez takie zbliznowacenia. Z limfocystoza zostaje ci tylko kwarantanna ok 2 miesiące i szerokopojęta immunostymulacja ( czosnek, betaglukany, lewamizol). Jeżeli nie ma juz ubytków w tkankach nie wchodził bym z żdnym antybiotykiem.

Dzięki za tą odpowiedź. Czy przez 2 miesięczną kwarantanne mam rozumieć też izolację od reszty obsady?


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, choroba jest bardzo zdradliwa. Jezeli faktycznie potwierdziło by się że jest to limfocystoza ja bym chora rybę oddzielił, a resztę bym obserwował i kto wie jeżeli wirus jest w środowisku wstrzymałbym sie z kupowaniem ryb na jakiś czas. Teoretycznie powinno sie nałożyć kwarantanne na cały zbiornik ale oddziel tego błazenka zeby nie siał ci wirusa w srodowisku. Jak po obserwacji okaże sie ze stan jest dobry zmiana nie znika bedzie mozna przypuszczac ze jest to np. dzikie mieso i sprawa załatwiona


96x60x60 345 l HQI 2x150w 4 x T5 39w Deltec APF600 cyrkulacja 20000 l 40 kg LR ok 22 kg LS start 15.12.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kwiatwet:

Wiesz co trochę poczytałem (co pirawda na szybko) i pooglądałem zdjęcia zwierząt zainfekowanych tą limfocystozą. I powiem Ci że nie jest to do końca do niej poidobne - chyba że ma różne postacie.

Obejrzałem bok mojego błazenka i wygląda to jakby przez dziurkę w boku wychodziło mięso. Jest to postać nieregularna i kaszkowata tak jak żywe mięso - towarzyszy też temu opuchlizna naookoło. Tymczasem na większości zdjęć przypomina to bąble wypełnione płynem. Wiem że na moim zdjęciu nie widać dokładnie.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czy siak ja bym skupił sie skupił na leczeniu miejscowym, jest prostrze a efekty szybsze i mniej obciąża organizm wymysle jakąs mieszanke która łatwo zdobędziesz i odpiszcze ci na priv warto chociaż spróbować


96x60x60 345 l HQI 2x150w 4 x T5 39w Deltec APF600 cyrkulacja 20000 l 40 kg LR ok 22 kg LS start 15.12.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.