Skocz do zawartości
Tomasz Młot - Kwidzyn

GLONY!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

No i na mnie też trafiło, od 4 m-cy nie mogę sobie poradzić z glonami niższymi które obległy dosłownie zbiornik. Chodzi o zielenice jakieś takie krótkie soczyście zielone(nie wiem chyba nie debrezja)

Akwa ma 2 lata:

-80l + 20l w panelu

- 12 kg skały

-2l Effisubstrat

-9 kg żywego piasku

- cyrkilacja: pompa z panela 900l/h + 2 x Aquaszut 600l/h podłączone pod falownik

- odpieniacz na kostkę DIY (made by Barty)

- 2 błazenki, krewetka boksująca, rozgwiazda piaskowa i 3 ślimaczki, korale miękkie różnej tam maści.

Parametry zmierzone: związki azotowe 0,0, kh około 10-12, Ca-460, Mg-1320, podaję Ballinga.

Próbowałem juz czyścić tą skałę, kupiłem Solariasa ale nie bardzo to żarł i w końcu padł, wsadzałem Rowaphosa na 2 m-ce i nic nie pomogło.

Poradźcie coś bo już dochodzę do kresu.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może substrat w filtrze biologicznym się zanieczyścił, ale wtedy miałbyć związki azotu...a co z forforem? Może dawno nie wymieniałeś prefiltrów w RO? albo sama membrana wymaga wymiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad tym RO, nie mam DI ale to /RO biorę od teściów a to niby profesjonalny sprzęt, firma tam na bierząco zmienia filtry i membranę. Nawet nie mam TDS żeby sprawdzić czy woda czysta, może ktoś by mi zbadał wodę z RO kto ma TDS?

Ten substrat chcę wyrzucić w najbiższej przyszłości wogólę z akwa.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ceramikę wyrzuć, ale na raty.

Może po prostu masz przeciążony system filtracyjny? Może piach zmienił się w bombę ekologiczną? Czym oświetlasz akwarium? Kiedy ostatni raz zmieniałeś oświetlenie? Widzisz pytań jest wiele...


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się nad tym zastanowić...to moim zdaniem odpada kwesia piachu i substratu, w takim przypadku były by wysokie wskazania NO3 (chyba że testy padły). Raczej RO, alb oświatło... Przeciążeni sysytemu raczej też nie wchodzi w grę, obsada w sam raz...Gdyby coś padło w akwa i rozkładało się w skale to także azoty by poszły w górę...stawiam jednak na RO lub/i światło.

Może pora wymienić (odnowić) żywice w DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oświetlenie 2xT5 24 W, wymiwnione jwkieś miesiąc temu na nowe świetlówki bo też myślałem że to jest przyczyna ale nic sie nie zmieniło.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli światło odpada, to zostaje RO. Sprawdź date przydatności testów na związki azotu, porównaj wyniki z innymi testami. Jeśli faktycznie są równe 0, to mi się juz pomysły wyczerpały...czas na zawodowców:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj przy porannym prysznicu naszło mnie, że kiedyś przecież też nasiliły mi się problemy z glonami w czasach kiedy byłem zagorzałym Ballingowcem. Od kiedy zrezygnowałem z tej metody zastępujac ją początkowo kalkwasser (potem reaktorem) glony zaczęły się wycofywać. Przyczynę upatrywałem w zanieczyszczonych odczynnikach do ballinaga mimo, że kupowałem klasy cz lub czda.

Tomku masz wysokie kh (swoją drogą ciekawe ile masz ph) i bardzo przyzwoity poziom Ca. Proponuję si odstawić na pewien czas ballinga i dozować kalkwasser. Monitoruj na bieżąco parametry żeby ci się nie rozjechały.

Obowiązkowo sprawdź jakość RO tak jak pisał ci Amphiprion

będzie dobrze

daj jakąś fotę to zobaczymy jakiej kategorii jest ten badziew (będzie łatwiej), tylko się nie wstydź bo do tego służy to forum, nie tylko, żeby chwalić się wypasionymi baniakami.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alex :

tylko się wstydź bo do tego służy to forum, nie tylko, żeby chwalić się wypasionymi baniakami.

@Alex, czy to "oczywista pomysłka pisarska":) Tomek, NIE wstydź się:D:):):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MOże to i prawda, z tym Balingiem...po dwuch latach może się w baniaku nagromadzic trochę syfu z odczynników...ciekawe, czy trzy, cztery podmiany po 50% rozłożone na miesiąc-dwa, nie załatwiły by sprawy. Można by się wtedy pozbyc tego sufy przywleczonego i akumulowanego przez lata..tak sobie tylko teoretyzuję...

Wiadomo, nikt nie lubi się chwalic kryzysami, ale o ile lepiej umieć z nich wyjść obronną ręką:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

To że związki azotowe(rozumiem że no3 także) masz bliskie zeru to całkiem normalne - pobierane są przez glony do wzrostu, dlatego test nie wykrywa prawie nic. Nie zmienia to faktu, że coś tąpneło w filtracji - wywal substrat, zwiększ podmainy(10% tygodniowo), skróc świecenie do 6 godzin - po tygodniu zobaczysz efekty - glony zaczną się robić przezroczyste(tracic barwy) zaczną same odpadać. Podczas podmian zasysaj je wężem, żeby nie gniły w ziorniku.

Powodzenia

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w porządku spróbuje jeszcze powalczyć jak piszecie: wywalam substrat, zmniejszan długość świecenia izrobię parę podmian. Aha mam pytanko kto może mi TDSem sprawdzić wodę z RO, wyślę w buteleczce?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem warto spradzić RO osobiscie kupilem ro w styczniu i kiedy w sierpniu 1 raz badalem TDS okazało sie ze ma 44 ppm ,udalo jednak mi sie wymienić u sprzedawcy membrame i ta ma okolo 9 ppm po di okolo 0 -1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.