Skocz do zawartości
kabanosik

Pierwsza solniczka 126L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam zbiornik o wymiarach 90x35x40 czyli 126l. brutto(narazie inne szkło nie wchodzi w rachubę).

Do tej pory służyło jako akwarium roślinne ale teraz chciałbym zrobić z niego solniczke.

Chciałbym zacząć kompletować sprzęt(w miarę tani bo budżet skromny).

Oświetlenie już jest 2x39W T5 świetlówki będą oczywiście kupione nowe.

Grzałka jest 150W

Myślę na początek włożyć 10kg żywej skały

Żywy piach ile kupić żeby majątku nie wydać?

Odpieniacz na początek DIY opisany tu na forum (na kostkę lipową)

2x JVP 101 z czego jedną myślę zamontować tak w panelu ,żeby wypompowywała z niego wodę.Czy JVP nie będzie robił za dużego młynka?

Czy taki plan jest dobry ?

Pozdrawiam Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kabanosik ,witamy wsrod grona posolonych :welcome: ,do do swiatelka wydaje mi sie iz raczej 39wat

sa za dlugie-t524waty[4xt5] lub jakas lampka led ,warto zastanowic sie nad rozwiazaniem przelewu-opcji jest kilka,np :splyw "ururka" ,pudelko przelewowe,lub tradycyjny komin[min zrzut i rewizja] ,pienidlo na kostke na poczatek moze byc ,ale nie ominie cie zmiana na cos lepszego,co do skaly i piasku-te 10kg LR to takie minimum,piasek ,sa rozne "szkoly" co do jego praktycznego wsypania do akwa ,na takie akwa a sam mialem identyczne to dwie jvp 101 jak najbardziej,sa na naszym forum dwa dzialy "dla nowicjuszy" ,"nasze zbiorniki" ,tam znajdziesz wiele gotowych rozwiazan,mnustwo porzytecznych rad,tylko korzystac,

p.s. bez filtra osmotycznego +prefiltr z zywica wrecz niezbedny-takze zycze szczerego powodzonka i radosci z tego hobby :welcome:


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało światła, lepsze będzie 4x24W(daje to też wiekszą swobodę kombinacja świetlówek czyli zabawa ze światłem). Podobno kostki lipowe trzeba często wymieniać co w perpektywie czasu generuje koszta, oczywiście podstawowa sprawa to to że na kostkach odpieńki nie są jakies super wydajne. Skałki dobrze by było jeszcze z 5kg dołożyc, ale jak będzie dobrej jakości to i 10kg na początek powinno wystarczyc. Piach to według gustu jak chcesz mało czyli 1-2cm to 7-9 kg powinno styknąć, cyrkulacja ok. Oczywiście wszystko zależy co chcesz trzymać i dalej według tego dobierasz sprzęt.

Planujesz z panelem?,z sumpem? czy odpieniacz ładujesz do środka? lub wieszasz na zewnatrz?


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Światło jeśli da radę chciałbym aby zostało bo jest już w pokrywie 2x39W mieści się idealnie na styk bez oprawek.Mam do nich polutowane kable i zaizolowane termokurczliwą izolacją.Sprawdza się znakomicie od lat w słodkim.

Filtr RO mam tylko kupie nowe prefiltry.

W baniaku chcę zrobić panel na bocznej ścianie(wewnątrz raczej bo na zewnątrz raczej nie zmieszcze) i w nim odpieniacz na początek ze strzykawek, może trochę biobali i grzałka.Wodę z niego by wypompowywała jedna z JVP 101

W akwarium chcę trzymać 2 błazenki i jedną tą żółto-fioletową rybkę(zapomniałem jak się nazywa), jakąś krewetkę.O koralach jeszcze nic nie wiem ale coś najłatwiejszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz ze strzykawek nie ma szans w tej pojemności. To rozwiązanie na 30-50l. Biobale odpuść - zbiornica syfu. Błazenki najlepiej chowają się trzy. Światła będzie dość na korale miękkie, a i to nie wszystkie, bo niektóre, wbrew pozorom, lubią dużo światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta rybka to Gramma Loretto. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy, czy cieniowana ma być, czy pół-na-pół ciachnięta ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jestem daltonistą i wprowadziłem w błąd. Rybka jest żółto-niebieska.To chyba Chrysiptera parasema z tym,że w sklepie kolory były odcięte w połowie tułowia,a google pokazują mi żółte ogonki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trudno, tez ladna, ale agresywna i po niej bedzie trudno wpuscic inne. :crybaby:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sprzęt powinien pracować całą dobę? Chodzi mi i pompę, filtr, odpieniacz, lampy. Jak to wygląda przy sprzęcie w wodzie, a schowanym w szafce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.