Jump to content

owler

Klubowicz
 • Content Count

  587
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Jacek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Warszawa-Grójec
 • Akwarium
  1000L w obiegu

Recent Profile Visitors

3399 profile views
 1. owler

  Glon?

  A wyciągnij to z wody i zrób zdjęcie, jak to jest dość sztywne to mi się wydaje ze to te glony jak kapusta,miałem kiedyś takie.
 2. Akurat Balling mniej więcej same prochy wychodzi około 300zł rocznie(licząc w tych 5kg wiaderkach, Ca chyba 3,5kg) do tego strongi w 250ml butlach też 300zł (1,5 opakowania rocznie, 1ml każdego dziennie). Nie wiem ile teraz kosztują same proszki takie z chemicznego ale zakładając że są o połowę taniej w co wątpię to tylko mi daje 150 zł oszczędności rocznie. Liczę przy konsumpcji każdego płynu po równo 200ml na dobę. A sól mam gratis worek na 4 miechy czyli rocznie 3 worki czyli jakieś 600-700zł. Nie wiem może i nie jest to dużo. Najgorzej jak mi się wszystko porozjeżdża wtedy koszt ICP plus dozowanie ewentualnych mikro czy makro może być kosztowne lub worek lepszej soli na większą podmiankę. W sumie jak SS też jest od AF to nie jest tak do końca inna sól??, znaczy jak innej firmy.
 3. Soli jest bardzo dużo na rynku, wybierz taką do mieszanej obsady np AF reef salt, lub na początek z bakteriami coś jak AF probiotic salt, lub tą co używa ta osoba od której bierzesz wodę. Jak będzie bogata sól to powinny wystarczyć podmianki. Z czasem zobaczysz co i jak, test na Kh, PO4 i refraktometr musisz mieć. Coś jak Jebao RW-4 czy tam SW-4 lub lepiej dwie jebao SW-2 lub jakieś TUNZE 2-4 tyś. Odmulanie bardzo delikatnie, wystarczy jak co tydzień odmulisz z 10%-20% dna. Odmulaj przy robieniu podmianek tak żeby woda nie trafiała z powrotem do zbiornika.
 4. No właśnie sam się zastanawiam, ale przyznam szczerze że często są fajne promocje na sea salt. Wychodzi tak że za 2 worki RS mam ponad 3 SS a to już jest oszczędność rzędu 250 zł na 4 miechy. Więc mam na pudła ballinga i nawet na strongi a i tak je zużywam. No nic już kupiłem 2 wory zobaczymy dam znać. Nie wyjdzie to się przesiadam na co innego i już. A że akwa duże i duże koszty...... ostatnio dołożyłem szczepkarium i już się tym trochę zapędziłem.
 5. Witam, Z uwagi na spory litraż (1000l w obiegu Sól reef sal), robiąc podmianki 10% raz na tydzień lub nawet dwa gdybym się przesiadł na jakiś czas na sea salt byłaby spora oszczędność. I tak dozuję Ballinga od AF na strongach. Nawet gdyby brakowało Ca lub Mg czy czegoś innego to mogę dodać. Generalnie ostatnio zakupiłem 25kg SS i wychodzi sporo taniej a schodzi mi taki worek przez dwa miechy. Zbiornik z mieszaną obsadą. 60% SPS, 40% LPS plus ryby. Pzdr.
 6. Ja mam taki właśnie system, na pewno plusów jest więcej. Cisza na górze( o ile dobrze wytłumisz komin), niska temperatura w lato, wężyk od odpieniacza na zewnątrz, ogromna ilość miejsca na różne bajery typu reaktory, scrubbery, szczepkarium. Duży zbiornik na podmiany, dolewki itp. w posadzce zrób odprowadzenie do kanalizy. Podprowadź wodę i zrób mała umywalkę i podpięcie pod RO. Płytki na podłodze i częściowo na ścianie. Rury w ścianę bo jak będziesz chciał przenieść display to je obetniesz, gipsem zarobisz i już. To tak na szybko. Minus to duża pompa mi żre 85 Wat plus ogólnie spory koszt wszystkiego.
 7. owler

  Minimalna temperatura

  Musiałbym spróbować wyłączyć grzałki, ale może być ciężko bo tak jak mówiłem rury w ścianie, sump w piwnicy w pomieszczenie nieogrzewanym. Niby tam jest 21 stopni ale nie wiem czy nie dlatego że sama woda ogrzewa to pomieszczenie bo jest dość małe.
 8. owler

  Minimalna temperatura

  Spoko, zejdę na razie do 25 i zobaczę, dzięki. Pzdr.
 9. Witam, Czy ktoś ma tak na stałę temperaturę około 24 stopni w zbiorniku?. Pytam bo mam w obiegu około 1100 litrów pełno rurek (sump w piwnicy, szczepkrarium itp.) trochę teraz podgrzewanie kosztuje i się zastanawiam czy właśnie nie zmniejszyć z 26 na 24 lub 25. Dom około 22 stopni piwnica 21stopni więc średnia 21,5. Mam dwie grzałki po 300W widzę że chodzą prawie cały czas. Czytałem gdzieś że SPS-y przy 24 się lepiej wybarwiają ale przy 26 szybciej rosną. Eksperymentował ktoś z tym tematem?.
 10. owler

  Zasilanie UPS .

  Ja mam VOLT SINUS PRO 1500 + 2x100Ah. Na początku miałem 1x100Ah - pompa Jebao 20000(na 60%) plus trzy cyrkulatory sow 16(na 70%) plus odpieniek Tunze 9415 i mi wytrzymało 5 godzin bo sprawdzałem więc spoko (przy 2x100Ah powinno 10h dać radę). Planuję podłączyć dwa panele foto więc bez lampy i grzałek może mi w dzień pociągnie, zawsze coś. Generalnie polecam.
 11. Ja dodaję priorytet i przechodzi bez dopłaty.
 12. owler

  Metoda Ballinga AF

  Też tak myślałem, dzięki.
 13. owler

  Metoda Ballinga AF

  Witam, Przygotowując składniki zamieniłem z pośpiechu komponenty. Component A i B( czyli miedzy innymi stront i metale ciężkie) dodałem do Reef Mineral Salt(SBS) zamiast do Ca (i Mg). Natomiast Component K( potas) dodałem do Ca zamiast do SBS. Chyba nie powinno być problemu?, szkoda mi trochę wywalać bo po 2,5 l rozrobiłem.
 14. Może być aquabee up 2000/1
 15. To sobie zalej betonem muszle i heja banana do zbiornika. Też to mam i bardziej przypomina spoiwo wapienne. Wiem bo siedzę w temacie.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.