Skocz do zawartości
Kyzak

[54] Pierwszy oceanik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Właśnie spełniłem swoje malutkie marzenie, które mnie korciło od 3 lat. Dlatego teraz bo wiadomo, że jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o $$$. A że portfel nie z gumy, a bycie studentem, akwarystyka słodkowodna, łowienie rybek, jazda na nartach, kolarstwo MTB do tanich hobby nie należą tak więc nie pchałem się w następne wydatki.

Tyle wstępu, przejdę od razu do rzeczy, pomijając kwestię kompletowania sprzętu, poszukiwań przesyłek u kurierów.

Mój ekwipunek:

1. Akwarium - 60x30x30h AquaEl

2. Oświetlenie - Lampa 2x24W T5 China cośtam. Świetlówka jedna 10.000K China cośtam, drugą ATI aktynik (miała przyjechać Blue Plus)

3. Filtracja/ cyrkulacja - FZN-2 -bo mam + Koralia nano 900

4. Odpieniacz - Resun SK-300

5. Żywa skała - ~7 kg

6. Sól - ReeF Crystals 4kg.

7. Żywy piasek - 4,5 kg

8. Ogrzewanie - 50W z termostatem Aqua Nova

9. Osprzęt dodatkowy -

hydrometr Aqua-Medic,

termometr- Aqua Nova

bakterie - Pro-Bio

Filtr RO+DI+ TDS ręczny

Zaczęło się od zalania czyściutką wodą, wsadzeniem grzałki i kaskady. Oczywiście pierwszy błąd - w kaskadzie były gąbki i podniosło się zasolenie do 2 ppm w 40 litrach wody. Osoliłem pomieszałem. Na drugi dzień skała - 4 kawałki, z czego jeden kloc - ten po prawej stronie. Po wielu próbach spasowania udało się - pasują niemal jak puzzle. Może za mocno się zazębiają i nie ma przerw - wygląda jak monolit. Dodałem Prodibio BioDigest. Żywy piasek włożony dnia trzeciego, bo akurat tak przyjechał :) Odpieniacz uruchomiłem, ale jeszcze się nie przegryzł - ładnie stoi w kaskadzie. Grzałka i zasysanie ukryte za skałą. Tło - jest to folia z oprawy meczu Lecha Poznań chyba z dwóch lat temu.

Poniżej zdjęcie - jeszcze niewyklarowane w 100%. Mój starawy aparat nie trawi tego koloru zupełnie. W rzeczywistości skała jest szarawa, całość bardziej fioletowa - cukierkowa :) Życia brak - widziałem jedynie nieżywego kiełża. Gdy układałem skałę było na niej coś miękkiego co ewidentnie grzało mnie w palec. Coś zaczyna wyrastać ze skały jakby szarawe sznurki.

Proszę o jakieś sugestie, porady i trzymanie kciuków :thumbsup::)

post-11585-0-49678000-1324678119_thumb.jpg


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

No fajnie wygląda ta skała jak obsadzisz koralowcami będzie super.Dodaj jeszcze jedną koralie :yes

Swietlówkę cośtam zmień sobie na Ati aquablue lub jakąs sylvanie.Czeka Cię najlepszy okres czyli dojrzewanie i zasiedlanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Oświetlenie - Lampa 2x24W T5 China cośtam.

Możesz podać gdzie kupiłeś taką oprawę?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa taka: http://allegro.pl/lampa-belka-t5-2-x-24w-60cm-nozki-2x24w-najtaniej-i2003222823.html tańszych chyba nie ma.

Muszę rozglądnąć się za jakimś ślimakiem, krabem, czymkolwiek co się rusza bo nudno. Muszę jeszcze "odkurzyć" skałę z pyłu po żywym piasku. Koralia - niby niepozorna, dosyć wysoko zawieszona ale zrobiła pod sobą dołek w piasku przemieszczając go na połowę zbiornika. Strach pomyśleć co robi JVP.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija tydzień od zasolenia, i dalej wieje nudą. Skała lekko się rumieni na różowo, piasek, szyby zero osadu. Grzebałem wczoraj w słodkowodnym dosyć intensywnie, dodatkowo z błoną bakteryjną na powierzchni. Później w słonym zmieniałem ustawienie cyrkulatora i odpieniacz zaczął wyrzucać ładną pianę :) trwało to może 3 godziny dzisiaj znowu nic nie ubija. Sterylność w akwarium 99,9%. NO3=0, kH=8, trzeba zacząć kompletować życie...i drugą koralię.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 25

3 dni temu, czyli trzy tygodnie od zasolenia, przyjechało pociągiem Wołodyjowski pierwsze życie :thumbup:. Dziś dołożone dodatkowe 3 szczepki oraz ok 0,7kg suchej/martwej skały, którą kupiłem w celu przyklejenia luźnych polipów.

Zdjęcie całości

dsc07739b.th.jpg

Zdjęcie samej skały

dsc07740a.th.jpg

Sarcopython

dsc07741l.th.jpg

Obecnie w akwarium znajduje się:

Sarcopython yellow - czy brakuje mu na końcówkach jeszcze takich malutkich polipków?

Montipora - muszę ją jakoś przestawić

Gorgonia - kupiłem bo była ładna ale cóż :wallbash: NP

Palythoa - próbowałem skleić, miętoląc ok. 20 minut bez rękawiczek - żyję :) Skleiłem na klej z pistoletu - polip żyje :)

Rhodactis

Sinularia

Xenia

Discosoma - 2/3 rodzaje?

Zoanthus - 3 rodzaje

Wężowidła - 2szt

Ślimak turbo - 2szt

Ślimak C. costulosa?? - 2 szt

Dokarmiłem obsadę 2 razy 1/4 kostki oczlika - coś duży ten oczlik jak korale to wyłapują?

Przeglądając tematy o glonach zacząłem zakraplać wódkę (lanie to za dużo powiedziane).Lejąc 0.1ml/100L czyli u mnie 0.05ml/50L, daje flaszkę 0,5L na 27 lat!!! Oczywiście czysta teoria zakraplaczem do oczu tak dokładnie nie odmierzam.

Co do "dojrzewania" to dosłownie przez 3 tygodnie nic się nie działo, po za krzaczkowatymi glonami na najwyższej skale. Żadne okrzemki, dino, cyjano. Na podstawce od sarco były trzy aiptasie - odciąłem obcęgami.

Parametrów nie mierzę, jedynie zasolenie i temperaturę - i tu są jaja ponieważ

- termometr precyzyjny "Aquanova" - 26 st.

- termometr akwarystyczny "po 2,50" dwie sztuki pokazują - 25st.

- termometr w skrobaku Sera - 24st

- termometr w salimetrze Aquamedic - ~23 st

- termometr w TDS-ie - 23,7 st.

CZYLI ILE?!?! :realmad: A orientacja na grzałce ile się ustawiło to czary (model Aquanova)

Plany na przyszłość:

- techniczne - zrobić panel za akwarium z pompą obiegową, bo to co jest w obecnej chwili jest kiepskie. Odpieniacz za wysoko musi podciągać sobie wodę i ma małą wydajność ~45l/h z teoretycznej 300l/h. Planowałem drugi cyrkulator, lecz może obiegówką da się tą kwestię pominąć. Planuję panel 13x50x30H, teoretycznie zalecane 15cm szerokości jest możliwe jak przesunę akwarium, ale po co - odpieniacza zmieniać nie zamierzam. Druga komora jako "więzienie", miejsce na wkłady, trzecia do pompy - Hydor Pico 600 lub 1000, lub coś podobnego.

- zwierzęce - na razie nic do czasu zniknięcia zielonego glona. Chciałem kraba bo są ładne, lecz ślimaki same strącają szczepki, a krab to całkiem. Zresztą od czasu włożenia życia min 30 minut dziennie mam ręce w solance i już mam dosyć tego SPA. Docelowo z ryb dwa błazenki ale to później.

To by było na tyle :welcome:


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zrobię mały update :) Po 5 miesiącach

Zmiany głównie w osprzęcie czyli powstał panel filtracyjny, który hula 4 miesiące minimum. Przelew na chwilę obecną przez pudełko przelewowe DIY, wcześniej poprzez układ zasysania z kaskady FZN-2.(rurka+ pompa). Powrót obecnie pompa Hydor-Pico 1200 z końcówką obrotową FLO, wcześniej PFN-650 - aquael fontanna do oczek wodnych. Panel posiada komorę na dolewkę o objętości ~10L lecz nie jest ona uruchomiona <_<. Wentylator na lampie skutecznie zbija temperaturę lampy - położony termometr zamiast 42 pokazuje 32 :)

Oświetlenie 2x24wat ATI Coral Plus + ATI Actynik. Zrezygnowałem z niebieskich ledów, bo zaczęły się przepalać itp.

Ze zwierzaków to co widać większość miękasy, martwi mnie montipora, która powinna być zielona a jest brązowawa, lecz rośnie i zaczyna się zielenić. Nie karmiłem długi okres czasu niestety.

Na chwilę obecną 3 ślimaki turbo i jedna wundermani na Aiptasie, których chyba nie je. Zresztą cały czas siedzi pod skałą. Ryb do jesieni nie planuję.

Obecnie walczę z cyjano - odsysam i szczotkuję skałę. Piasek zresztą też. W akwarium nie ma żadnych adsorberów, chemii itp.

Od przodu

http://nano-reef.pl/gallery/image/38000-img20120525-001/

Od góry z taflą

http://nano-reef.pl/gallery/image/38001-pierwszy-oceanik/

Panel filtracyjny DIY

http://nano-reef.pl/gallery/image/38002-img20120525-004/

Pudełko przelewowe DIY

http://nano-reef.pl/gallery/image/38003-img20120525-005/


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że zostawiłeś sobie sporo wolnej przestrzeni bez skały. U mnie takiego pustego piasku jest niewiele, a wygląda to bardzo ładnie. Szału z montiporami bym się nie spodziewał - u mnie spsy też są brązowe - potrzebują małych wahań parametrów, a przy takim litrażu to raczej nie możliwe. Spróbuj postawić na LPSy - piękne korale, a zdecydowanie mniej wymagające.


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametrów nie mierzę, jedynie zasolenie i temperaturę - i tu są jaja ponieważ

- termometr precyzyjny "Aquanova" - 26 st.

- termometr akwarystyczny "po 2,50" dwie sztuki pokazują - 25st.

- termometr w skrobaku Sera - 24st

- termometr w salimetrze Aquamedic - ~23 st

- termometr w TDS-ie - 23,7 st.

CZYLI ILE?!?! :realmad: A orientacja na grzałce ile się ustawiło to czary (model Aquanova)

Jeszcze w sprawie temperatury, bo sprawa na pozór błacha a jednak tak nie jest.

Rozrzut temperatur od 26 do23 niby niewielki ale gdy każdą z nich potraktujemy jako temperaturą skrajną to używając np. grzałek z wbudowanym termostatem bimetalicznym, czyli grzałek o dużej bezwładności to wygląda to tak:

Temperatura 26 st. C- to rozrzut może być taki. 23-29.

Temperatura 23 st. C- to rozrzut może być taki . 20-26.

Jak w takim razie mają się czuć korale i jaki komfort zapewnia im nieświadomy akwarysta.

Jak to się ma do uczonych którzy alarmują cały świat o zagrożeniu Wielkiej Rafy Koralowej bo temperatura oceanu podniosła się o 1 stopień.

Powiem tak –akwaryści morscy są swoistym poligonem doświadczalnym, i to olbrzymim.

Naukowcy wymyślają teorie o topnieniu lodowców potem się z tego wycofują, straszą kataklizmami na rafie, angażują wielki szmal, a i tak np. informacji o koralach w necie jest tak znikoma ilość że aż boli. Informacje jak już są, to z nielicznych źródeł i powielane wielokrotnie i to przeważnie pochodzące jednak od nas- pasjonatów akwarystów.

Teraz trochę praktyczniej: aby być pewnym tego parametru, należy stosować lub mieć dostęp do laboratoryjnego termometru rtęciowego lub spirytusowego i co pewien czas testowo sprawdzać nim temperaturę.

Aby z kolei nie mieć tak wielkiego rozrzutu temperatury, stosować należy grzałki z termoregulatorem elektronicznym w których rozrzut nie przekracza 0,5 stopnia. C.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przeglądając tematy o glonach zacząłem zakraplać wódkę (lanie to za dużo powiedziane).Lejąc 0.1ml/100L czyli u mnie 0.05ml/50L, daje flaszkę 0,5L na 27 lat!!! Oczywiście czysta teoria zakraplaczem do oczu tak dokładnie nie odmierzam.

Początkowo leje się taką malutką ilość. Dla rozruchu i 'przyzwyczajenia'. Potem zwiększa się te ilośc. Poczytaj jeszcze raz wątek o wódce czy też VSV ( wódka+ cukier+ ocet ).

Zwiększa się stopniowo ilość podawajanej wódki aż do uzyskania zadawalającego wyniku.

Są różne szkoły. Fakt, faktem. Możesz dojść do 0,5ml czy też 1 ml dziennie.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam witam :)

Właśnie dzisiaj mija rocznica założenia wątku i zalania baniaka. Tak więc czas na update wzorem pierwszego posta czyli....

Zmiany w ekwipunku

1. Akwarium - 60x30x30h AquaEl + panel filtracyjny, o którym jest napisane trochę wyżej

2. Oświetlenie - Lampa 2x24W T5 +1x24 T5 Glo Hagena. Świetlówka jedna 10.000K China cośtam, drugą ATI aktynik trzecia Coral Plus Ati

3. Filtracja/ cyrkulacja - Koralia nano 900 dwie sztuki + powrót pompą Aquael Circulator 1000. Worek ceramiki Hap-pet

4. Odpieniacz - Resun SK-300 - znów po tuningu

5. Żywa skała - ~7 kg + wapień koralowy + martwa rafa :) w sumie 9 kg

6. Sól - ReeF Crystals chwilowo była Instant Ocean

7. Żywy piasek - 4,5 kg

8. Ogrzewanie - 50W z termostatem Aqua Nova + 30W bez termostatu na okres zimowy 24h

9. Osprzęt dodatkowy -

hydrometr/teermometr Aqua-Medic,

bakterie - Tropical Bacto Active :)

Sktobak hagena - bardzo fajny

Filtr RO+DI+ TDS ręczny

Teraz czas na moją opinię i wrażenia z roku eksploatacji. Nie taki diabeł straszny jak go malują, aczkolwiek jeśli chodzi o koszty to naprawdę są niemałe. W akwarium nie inwestowałem w jakieś wybarwiające specyfiki, chemipury, rowy, aczkolwiek kupiłem SilicateX który wywaliłem po dwóch dniach. Jednak koszt baniaka już przekroczył 3000zł nie wliczając filtra RO oraz lamp które miałem. Drogo, aczkolwiek jest to rozłożone w czasie. Połowa z tej ceny to życie - skała, ryby, korale.

Co do trudności utrzymania małego akwarium- tutaj się nie zgodzę. Jest łatwe do utrzymania. Rzekłbym łatwiejsze niż słodkowodne z nastawieniem na rośliny. Tam to jest dopiero. Tutaj jest luz, tylko trzeba wody dolewać i karmić ryby i od czasu do czasu korale.

Z plag na początku miałem zielony trawniczek zwalczyłem wódką. Później dłuuuugo borykałem się z glutowatym nalotem na samym piasku. Częściowo pomagało odsysanie piachu i płukanie, dodanie bakterii biogro lecz nawracało. Rozgwiazda nie dawała rady. Pomogło dopiero skierowanie powrotu z panela za skałę oraz dokupienie drugiej koralii. Cofało się powoli tak więc odessałem, wypłukałem i już 1,5 miesiąca mam piach bialuśki.

Z życia ruchliwego mam dwa błazny, mandaryna, salariasa, krewetkę wurdemanii, rozgwiazdę piaskową 3 tectusy/trochusy które się rozmażają :) 5 odchowałem i mam kolejny miot. Oczywiście wieloszczety, kiełże, wężowidła. Z korali to większość miękkie + Caulastrea + montipora +acra która dochodzi do siebie.

Sprzętowo dołożona grzałka bo 50w nie wyrabiało - dużo wody mi paruje czyli dodatkowo ochładza. Dołożona świetlówka, lecz nie zauważyłem jakiś wodotrysków. Za dwa miesiące planuję przejść na LEDy raczej CREE. Wtedy najprawdopodobniej usunę najwyższą skałę z montiporą bo nic tam nie idzie posadzić. Zmieniłem pompę z Hydor Pico 1200 na Aquael Circulator 1000. Dzień do nocy. Ten hydor był głośny, niewydajny i zamiast 7 wat brał 4 - ledwo sikał. AquaEl przy hydraulice 20mm przelewa mi akwarium - pudełko nie wyrabia :) Obecnie 16 mm po Hydorze.

Planuję zwiększyć odpieniacz na DIY - obkupiłem się w opalarki, płyty, i pompę ale braknie czasu. Na razie zrobiłem 3 dysze Venturi, nie planuję igły i jedna jest super ale chyba za wydajna - podciąga wodę na metr wysokości pod właśnie tym Aquaelem i dużo hałasuje :(

Obecnie zacząłem lać Ballinga bez soli bez soli bo sama Reef Crystals nie wystarczała.

Parametry w normie lecz trochę wysokie - Ca i kH.

Ca - 440

kH - 9,6

Mg - 1285

PO4 - 0,03

NO3 - 0

Na razie nie planuję zwiększać rozmiaru akwarium, chcę się jeszcze na tym trochę pouczyć w szczególności pod lampą LED z jakimiś twardzielami.

Parę zdjęć:

Z przodu

Od przodu

Przód od góry

Przód góra

Lewy bok

lewy bok

Prawy bok

prawy bok

Przód w aktynice

przód w aktynice

Focone komórką więc szału ni ma :( Na żywo ładniejsze oczywiście :)

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanko: jakie masz zdanie o odpieniaczu SK-300, czy naprawdę udalo Ci się go zmieścic do FZN-2?

Masz może zdjęcia?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piotr7

Kurde szukam szukam w TYM wątku gdzie jest napisane że kładłem resuna do kaskady i nie ma - jest w innym wątku, lecz nie bardzo pamiętam w którym. Tak miałem go w kaskadzie i się zmieścił, tylko trzeba z wnętrza kaskady wyciąć dwie takie podpórki pod koszyki filtracyjne i wtedy poziom wody jak pamiętam jest taki jak na obudowie odpieniacza. Jednak to rozwiązanie zmieniłem po krótkim okresie czasu ze względu na dużą ilość bąbelków w akwarium. Niestety nie mam zdjęć :(

Później zmieniłem to rozwiązanie na inne czyli takie

Resun SK-300 w uciętej butelce

Jednak problemem było to wydajność odpieniacza spadła mocno ponieważ zasysał on wodę z akwarium i przelewał rurkami. Dodatkowo kilka razy zalał mi szuflady szafki ze zdjęciami :( Wtedy zrobiłem własnoręcznie panel i jest git :)

Zdanie mam dobre. Jeśli będzie w stanie nietuningowanym czyli z obudową wirnika to jest cichy. Jednak jak zdejmiesz obudowę to chodzi głośno - nawet tłumik powietrza nie pomaga. Mi osobiście wyrzuca zielonkawy płyn pomimo lania wódki. Kiedyś gdy kupiłem szczepki czy ryby to wlałem tą "sklepową" wodę. Wtedy miałem w kubku cappucino i dino weszło na skałę. Tak więc muszę mieć raczej czystą wodę co potwierdzają testy i nie mam 'kawy' w kubku. Chciałem zmienić na "większy" ale generalnie powodem nr 1 miało być przejście na zwężkę tak jak to robi Tunze czy Schuran. Karmię codziennie 1/2 kostki solowca i czasami płatki i ten odpieniacz wyrabia więc raczej zostanę przy nim.

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy post: najpierw podajesz, ze masz FZN-2 i SK-300 a potem piszesz: "Odpieniacz uruchomiłem, ale jeszcze się nie przegryzł - ładnie stoi w kaskadzie" więc tak to zrozumiałem.

Za pozostałe informacje dziękuję. Rozumiem, że w FZN-3 byłoby lepiej?

No i jeszcze pytanko: jak z SK-300 usuwasz pianę? Ma zdejmowany kubek czy trzeba montowac rurke odprowadzająca jak w SK-05?

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FZN 1 ma dwie małe komory, FZN 2 ma jedną małą drugą dużą (do której włożysz odpieniacz), a FZN3 ma dwie komory duże. Pianę usuwam strzykawką 20ml i do słoika obok akwa - tak mi wygodnie. Oczywiście ma zdejmowany kubek, który co jakiś czas myję pod kranem z osadów.

Tutaj masz też opisane co zmieniałem:

http://nano-reef.pl/topic/39432-weipro-sa-2005-vs-resun-sk-300/


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update :)

Więc tak od czego zacząć...

Zmieniłem lampę na LED 120 wat a`la eRybka używana. Mi się jej kolor świecenia nawet podoba hehe. Wyleciało trochę miękkich - głównie sinularia, sarcopython, i nadwyżka grzybków i zoa. Sinularia i Sarcopython - nie czuły się za dobrze w czystej wodzie. Robię pomiary, zresztą widzę po akwarium że woda jest czysta, no może nie sprana do 0, ale źle te korale się po prostu czuły. Kiedyś były ładniejsze. Niestety woda jest nadal "brudna", bo nie bardzo rosną mi SPS patyki, a w oświetlonym LED ami panelu zaczęły rosnąć glony jak na algea scrubberze. W "displayu" nie ma takich glonów - ślimaki tectusy widać się spisują, albo tam są inne szyby... dla mnie to jest dziwne że tam jest syf, zielono brązowo a w akwarium czyściutko.

Dołożyłem w miejscu planowanej dolewki DSB o grubości 14-15 cm, jest tam teraz tylko spaghetii, kilka dni były caularepy. Teraz są na oknie :)

Odpieniacz niedługo się zmieni bo Resun już wyczerpał swoje możliwości. Teraz idę w SPS dlatego taka mocna lampa i małe przemeblowanie - zrobiła się fajna półka.

Z supli leję ballinga.

Fotki:

19.05.2013 Przód

19.05.2013 z profilu

Glon wapienny

słit focia błazna


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.