Skocz do zawartości
fellowes

Trójmiejska choroba morska

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jako że jest to mój pierwszy post, chciałbym się z Wami przywitać :)

Na chorobę morską :) zapadłem kilka lat temu, ale niestety nie było czasu i czasami finansów, aby poważnie pomyśleć o akwarium.

Jestem płetwonurkiem i życie organizmów morskich i raf widziałem w ich naturalnych warunkach, natomiast chciałbym mieć odrobinę tego piękna przy sobie :)))

A więc zapadła decyzja, jutro jadę kupić akwarium Aquael Nano Reef 30L- tak wiem, że mało i trudno utrzymać odp. warunki, ale chcę spróbować!

Przewertowałem większość postów tego forum, poczytałem trochę w literaturze i sądzę, że mam podstawy do działania.

Liczę również na kontakt z kolegami z Gdańska i okolic, który na początku drogi będzie nieoceniony :)))

Jutro, a właściwie dzisiaj, zdam relację z zakupów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc! Fajny wstęp, ale skoro czekałeś tyle lat to moze wpierw na jakąś "piankę" wyskoczysz z kolegami z trójmiasta, żeby coś doradzili a nie oceniali efektów zakupów? No chyba, że jesteś ugadany np. z Sebem w sklepie i masz przemyślane już rozwiązania. W każdym razie powodzenia! Bedę śledzić wątek i od razu powiem, że w sumie nie czytalem jeszcze relacji zadnego baniaka, która odnosi sie do obserwacji życia w naturze (mimo, że wielu płetwonurków mamy na NR). Pozdro!!! luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro, a właściwie dzisiaj, zdam relację z zakupów.

Nic bym nie kupował do czasu skonfrontowania z kolegami znającymi się na rzeczy cobyś potem nie żałował.Jeśli ktoś już Ci doradził to post nieaktualnym,choć widzę,że osobiście z nikim nie rozmawiałeś.Ta kostka jest dość fajna,ale światło słabe i parę jeszcze mankamentów by się znalazło.W targowisku pojawiają się wątki o sprzedaży tego kompletu.Ja miałem ją kupić,ale w końcu sam sobie zrobiłem.

http://nano-reef.pl/topic/33444-projekt-nano-30/page__p__312829__hl__inmar__fromsearch__1#entry312829

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się :)))) mam już w swoim mieszkanku część "oceanu"

Ale od początku...wybrałem się dzisiaj do ReefShopu w Gdyni, gdzie bardzo przemiła Pani pokazała mi NanoReef (te, z którego relacja przewijała się przez forum). Wahałem się dosyć mocno nad tym małym zbiorniczkiem, ale im dłużej na niego patrzyłem tym bardziej widziałem go na swoim biurku. Dodatkowo ogromny plusem była odgazowana skała, piach i woda.

Rozmowa z Panem Sebastianem przekonała mnie w 100%. Bardzo miło i profesjonalnie opowiedział mi o tym zbiorniku, odpowiedział na wszystkie nurtujące mnie pytania.

I tu chciałbym bardzo podziękować ekipie ReefShopu z Gdyni za fantastyczne podejście do klienta, rabat :) i błazenka:)), który był ogromnym zaskoczeniem dla narzeczonej.

Akwa już odpalony, skały poustawiane, ekipa czyszczące działa, węgiel w kaskadzie sprawuje się rewelacyjnie.

P.S. wrzucę dzisiaj foty, jak tylko naładują się baterie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wziąłeś??? To znaczy jaki litraż??

Jak kosteczkę 30l z tym światełkiem jak mówi imar kiepsko.

heheheh pamiętaj w sklepie traktuje się klienta jak by był bogiem :) target trzeba wyrabiać ja to śpiewa nie jaki Kazik Staszewski :p .

Ja do swoje 20-stki bałem się wpuścić krewetkę ale niestety aptazia mnie zmusiła. Teraz już pływa w 54l. W 30l zonasy, grzybowienice (odradzam ricordee yum-y), xenia. Na koniec życzę powodzenia w robieniu podmianek chyba że masz odpowiednią wagę :) .


https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa już odpalony, skały poustawiane, ekipa czyszczące działa, węgiel w kaskadzie sprawuje się rewelacyjnie.

P.S. wrzucę dzisiaj foty, jak tylko naładują się baterie.

Pozdrawiam

No to życzyć tylko powodzenia.:crybaby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa 20L- sprawił mi już tyle radości, choć działa dopiero 5h :)))

Wiem, że maleństwo i za dużo nie włożę, ale sądzę, że będzie to dobre doświadczenie dla mojej przyszłej kostki, a także biorąc pod uwagę warunki lokalowe 20L w zupełności teraz wystarczy.

I tak jak pisali na forum...podczas zalewania już wiedziałem, że to za mało i niedługo będzie o jedno 0 więcej- 200L kostka już w mej głowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę, a ludzie się śmiali z reklamy ReefMaxa zalewanego i obsadzanego w jeden dzień. Nowe idzie, panie...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę, a ludzie się śmiali z reklamy ReefMaxa zalewanego i obsadzanego w jeden dzień. Nowe idzie, panie...

Może nie napisałem tego zbyt wyraźnie, ale kupiłem gotowy, działający przez 3 tygodnie zbiornik, w którym od samego początku była odgazowana skała i woda z rocznego innego baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nieco zmienia postać rzeczy, chociaż ja i tak wstrzymałbym się z rybą na starcie. A z błaznem w 20-ce również i po starcie.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, spoko chłopaki :) Baniaczek dokładnie w takiej formie stał u nas kilka tygodni, piasek nie zostal naruszony podczas przenosin, delikatnie wężykiem sciągnięta woda, trzy kawałki skały przeniesione do boxa, baniaczek, woda zlana do kanistra, zapakowane szczelnie i na sygnale, acz delikatnie przewiezione to zostało z Gdyni do Gdańska delikatnie zalane i wio, stawiam dobre piwo każdemu kto sie w tym temacie wypowiedzial na nie jeżeli coś sie stanie Stefanowi (błazen) :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak ma się co raz lepiej

Parametry:

sól 1,023 przy temp. 25C

No3- 10 mg/l

Delikatnie zmieniłem ustawienie skały.

Przy okazji mam pytanie, czy zmniejszacie cyrkulację na noc? z tego co wyczytałem to niektórzy tak robią, 3-krotnie zmniejszając przepływ.

Zapytam się też o Ocellarisa- jak na razie nie ma z nim problemów, je bardzo dobrze, nie ma oznak żadnych chorób, ale pływa cały czas za filtrem/skałą...gdy wyłączę kaskadę wtedy pływa żwawo po całym akwarium- co może być tego przyczyną?aklimatyzacja (2 dzień w zbiorniku), może się czegoś boi-wibracje?

Z góry dzięki za odp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zbiornika trafiła dzisiaj Lysmata wundermani, a w zeszły piątek 2 szczepki Discomy.

Ocellaris już się zadomowił i żwawo pływa po całym akwarium.

Ze sprzętu doszła jeszcze malutka pompa cyrkulacyjna hydor 650

Możecie podpowiedzieć, jak długo świecicie??? obecnie aktyniczna 11h, biała 9h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile Ty masz lat ? :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ma i od razu przepraszam, zeby nie bylo niedomowien.

Od lat kombinujemy na tym forum, zeby tak zachecic chetnych do zakladaniea akwarium, zeby najpierw zalozyli, przez 2-3 miesiace pokombinowali z parametrami, ustabilizowaniem systemu, nauczeniu sie prowadzenia zbiornika a pozniej powolnemu wprowadzaniu korali i nastepnie ryb. Czasy sie zmieniaja, ale przewaznie z takim tempem mamy tu do czynienia z dziecmi, nie majacymi najmniejszego pojecia o biologi morskiej, za to przejmujacymi doswiadczenia z czasow prowadzenia akwarium slodkowodnego z gupikami. Mimo calego szacunku dla Seba mysle, ze cala akcja nie zostala przemyslana a zarybienie takiego litrazu jest nieporozumieniem. Dzialanie wprawia w zaklopopotanie udzielajacych sie na forum i wrowadza wrecz zniechecenie gdy sie przeczyta o ukochanym Nemo w kilkunastu (netto?) litrach nowego tzw. "systemu". To przypomina o poronionych prezentach dla dzieci, pod choinke, w postaci psow a nie o odpowiedzialnym podejsciu do zwierzat przez doroslych.

Nie chcielibysmy pozbyc sie naszych przekonan ze wzgledu na CIebie :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm.... nie wiem w sumie jak skomentować Twój post, bo kto dał Ci prawo do oceniania innych?skoro mowa o wieku to może ktoś tu ma kryzys wieku średniego???

Skoro twierdzisz, że się nie da w takich małych akwa. o prowadzenie "systemu" to może zgłoś do moderatora prośbę o automatyczne usuwanie postów, w których ktoś planuje założenie zbiornika mniejszego niż książkowe 250 L

poniżej potwierdzenie, że się da:

http://nano-reef.pl/topic/38021-pico-reef-by-rpionka/page__p__357833__hl__pico__fromsearch__1#entry357833

http://nano-reef.pl/topic/33062-25-l-pico-rafka-zoanthusy/

Uważałem, że każdy ma prawo do zakładania tematów i zadawania pytań na tym forum, a ten post traktowałem jako dziennik, aby nie pisać tego wszystkiego w excelu/wordzie.

Widzę, że wiedza o akwarystyce morskiej jest wręcz tajemna i trzeba mieć dojścia aby wejść w kręg zaufania.

W związku z tym mam prośbę o zamknięcie tego posta- będę pisał sobie w wordzie :) bez głupich komentarzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie się unosisz.

Nie wielkość baniaka jest tutaj problemem, tylko tempo wprowadzania życia i jego potrzeby odnośnie litrażu. Nie chcielibyśmy przeczytać, że ktoś kupi następną 20-kę z rybką na starcie, bo tak wyczytał na forum.

Małe baniaki mają swój urok, ale poza kilkoma chlubnymi wyjątkami więcej jest tematów, w których pojawia się zasiedlona ładnymi zwierzakami kostka, po czym po kilku tygodniach temat znika. Co daje do myślenia.

Jak najbardziej masz prawo do zadawania pytań i pokazywania swojego baniaka, ale inni mają prawo odpowiadać na nie i komentować niekoniecznie zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Jeśli oczekujesz tylko potakiwania, to faktycznie zadawanie pytań mija się z celem.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie się unosisz.

Nie wielkość baniaka jest tutaj problemem, tylko tempo wprowadzania życia i jego potrzeby odnośnie litrażu. Nie chcielibyśmy przeczytać, że ktoś kupi następną 20-kę z rybką na starcie, bo tak wyczytał na forum.

Małe baniaki mają swój urok, ale poza kilkoma chlubnymi wyjątkami więcej jest tematów, w których pojawia się zasiedlona ładnymi zwierzakami kostka, po czym po kilku tygodniach temat znika. Co daje do myślenia.

Jak najbardziej masz prawo do zadawania pytań i pokazywania swojego baniaka, ale inni mają prawo odpowiadać na nie i komentować niekoniecznie zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Jeśli oczekujesz tylko potakiwania, to faktycznie zadawanie pytań mija się z celem.

Nie uniosłem się, ale tekst o wieku jest po prostu... śmieszny, zareagowałem jedynie na próbę ośmieszenia mnie.

Czytając od początku każdy sobie doczyta, że jest to zbiornik, który kilka tygodni stał w sklepie i przeszedł w iluś tam procentach czas dojrzewania. Przeanalizowałem jeszcze raz swoje wpisy i nie wiem, w którym momencie oczekiwałem potakiwania- zadałem jedynie pytanie o cyrkulację i oświetlenie.

Jeśli ktoś z Was miał doświadczenie z takimi piko-rafami to bardzo proszę o opinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko @fellowes jest tu masa takich jak my z NR po 30litrów, faktycznie może za szybko zapakowałeś korale i rybcie do jakby nie było młodego zbiornika ale miałeś do tego prawo po prostu jest TWÓJ.

jeśli ktoś jest takim wielkim "biologiem morskim" to niech zapakuje swoje akwarium w samolot i zawiezie zwierzęta tam gdzie jest ich miejsce. pisanie o złym traktowaniu zwierząt w takim litrażu to zwykła hipokryzja bo sam je trzyma w trochę większej klatce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko @fellowes jest tu masa takich jak my z NR po 30litrów, faktycznie może za szybko zapakowałeś korale i rybcie do jakby nie było młodego zbiornika ale miałeś do tego prawo po prostu jest TWÓJ.

jeśli ktoś jest takim wielkim "biologiem morskim" to niech zapakuje swoje akwarium w samolot i zawiezie zwierzęta tam gdzie jest ich miejsce. pisanie o złym traktowaniu zwierząt w takim litrażu to zwykła hipokryzja bo sam je trzyma w trochę większej klatce

dzięki za wsparcie :) baniak ma już 6-7 tygodni (skała z rocznego baniaka, woda też) nie mam żadnych brunatnych/zielonych glonów, testy dzisiaj wykazały NO3 0 mg/l, zasolenie prawidłowe, walczę jedynie teraz z brązowym nalotem na tylnej części skały- powodem wg mnie była słaba cyrkulacja, na skałach są czerwone i różowe glony wapienne.

Ponawiam pytanko o cyrkulacji w nocy..zmniejszać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
faktycznie może za szybko zapakowałeś korale i rybcie do jakby nie było młodego zbiornika ale miałeś do tego prawo po prostu jest TWÓJ.

jeśli ktoś jest takim wielkim "biologiem morskim" to niech zapakuje swoje akwarium w samolot i zawiezie zwierzęta tam gdzie jest ich miejsce.

Wspaniałe podejście, naprawdę godne szacunku.

W sumie zwierzaki można kupować, wrzucać do słodkiej wody i na drugi dzień wywalać do kibla - przecież są nasze. Hepatusa też można do 30 l wrzucić, a jak się komuś nie podoba, to niech spada ze swoim baniakiem na rafę. Piękna ideologia.

:wallbash:


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.