Skocz do zawartości
kiflu

Chłodzenie wodne LEDów

Rekomendowane odpowiedzi

Taaaak, przy 400w led radiator chłodzą 3 wentylatory po 22 zł na 24v podłączone do 12v aby nie było ich słychać. Radiator nigdy nie przekroczył 40 stopni bo na tyle mam ustawione zabezpieczenie. Czyli drogo, zawodnie, skomplikowanie i nieskutecznie? Teoria swoje, praktyka swoje, ech gdyby nie ta poczetwień nadfiolet i infradźwięki. :wallbash:

Nie mam zamiaru polemizować z twoim osądem. Dla mnie prawa Wiena i związana z tym emisja promieniowania podczerwonego nadal obowiązują. Gdyż do zbudowania czegokolwiek w sposób świadomy są potrzebne obliczenia.Choćby po to by bez sensu nie pakować w coś zbędnego materiału.

Tak więc skoro Twoja belka oświetleniowa działa w tak doskonały sposób to mogę jedynie pogratulować wyczucia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ritter, nie gniewaj się, ale chłopaki chcą tylko po prostu chłodzić ledy a nie przeszczepiać człowiekowi serce szympansa... :welcome:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro pojawił się temat szklanej chłodnicy i komplikacji z jej stworzeniem, to może by tak klasyczny system, w którym wymiennik znajduje się w szklanym cienkościennym naczyniu (na przykład akwarium) wypełnionym przewodzącą ciepło cieczą (na przykład wodą), a to akwarium w sumpie? W efekcie mamy odizolowane środowisko słone od chłodnicy. Pytanie tylko, czy taka efektywność oddawania ciepła przez szybę będzie wystarczająca dla LED-ów, bo dla rybek na pewno (w końcu tak działa grzałka).


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co latem? Dołożyć chłodziarkę bo nam ledy grzeją wodę w sumpie?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można włączyć w obieg chłodnicę z jakiegoś auta i masz chłodziarkę dla akwarium przy odrobinie elektroniki masz stałą temperaturę cały rok. Mnie tylko martwi na jaką wysokość trzeba przetłoczyć wodę ,żeby miało to wszystko sens musiało by to pracować w obiegu zamkniętym jak kubełek wtedy nie ma problemu z pompą obiegową ,w innym wypadku pompa obiegowa będzie musiała mieć dość dużą moc aby pokonać grawitację , i tu nasza koncepcja bierze w łeb bo jaki jest sens dogrzewania akwarium gdzie tracimy minimum 30-40 wat na kolejną pompę obiegową Tak czy siak wygrywa koncepcja wiatraków na radiatorze ,prosto tanio i bezproblemowo ,i bez strachu że woda z chłodzenia wycieknie do akwarium.

Paru kolegów już pisało od dokładaniu t5 do ledów i wtedy nam się grzałka rzadziej lub wcale nie załącza . :whistle:


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co latem? Dołożyć chłodziarkę bo nam ledy grzeją wodę w sumpie?

Wszystko zależy od konkretnego zbiornika i pomieszczenia. Mój zbiornik stał w północnej części mieszkania i przy LED-ach latem wciąż dogrzewałem grzałką wodę.

Ponieważ i tak uważam, że jeśli ktoś chciałby pójść w chłodzenie LED-ów wodą, to i tak należałoby zostawić wentylatory jako zabezpieczenie, to latem tam, gdzie woda byłaby przegrzewana, można by wyłączyć obieg wodny a zostawić chłodzenie na samych wentylatorach.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.