Skocz do zawartości
Przemek

Pompy Marea vs pompy typu Power Head - filmy

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo często poruszanym tematem w rozmowach z Wami są pytania dotyczące róznicy w działaniu pomp z wirnikami śrubowymi(np. pompy Tunze Turbelle Stream), ich modyfikacjami - jak np. pompy Marea Stream a działaniu pomp typu Power Head - np. MaxiJet, pompy serii Step firmy Project, PowerHead firmy Hagen itd. Te ostatnie charakteryzują się zazwyczaj wąskim ok 1cm wylotem, z którego pompa wypływa pod bardzo dużym ciśnieniem - jednak strumień ten charakteryzuje się małą średnicą - w związku z czym pompy te potrafią poprzewracać koralowce które znajdują się na drodze ich strumienia, z drugiej strony pobudzając do niewielkiego ruchu wodę która znajduje się tuż nad i pod strumieniem głównym.

Widać to na filmie:

http://www.nano-reef.pl/rio1.mpg

Na filmiku tym widać pompę pracującą pod powierzchnią wody i wzburzającą bardzo powierzchnię wody. Na przeciwległym końcu akwarium woda obmywa koralowce w stopniu słabymw stosunku do cisnienia wody w okolicach ok. 10-20 cm od pompy.

Pompy typu Marea chcarakteryzują się zas szerokim strumieniem wody - wylot pompy wynosi ok 4cm 5cm, natomiast efektywny strumień wody w okolicach ok. 10-20cm od pompy ma średnicę ok. 20cm(!) - nie ma gwałtownego przejścia pomiędzy stgrumieniem głównym a pozostałą tonią wody - która porusza się równolegle do strumienia głównego.

http://www.nano-reef.pl/rio2.mpg

Efekty pracy obu pomp można zauwazyc także po wrzuceniu tuż za pompą pokarmu dla ryb - w przypadku przedstawionej pompy Rio o wydjaności 3100l/h pokarm znajdujący się w strumieniu głównym zostaje wypchany natychmiast - znajdujący się zaś ponad i pod strumieniem - unosi sie powoli z prądem wody.

http://www.nano-reef.pl/rio2.mpg

W przypadku pompy Marea(model o wydajności 3200l/h) - pokarm umieszczony tuż za wylotem w całosci zostaje porwany przez wodę - która krąży równomiernie po całym akwarium, oddając w sposób bardziej naturalny pływy wody na rafie.

http://www.nano-reef.pl/marea2.mpg

Nie bez znaczenia jest takż ezużycie prądu - w przypadku pomp z wirnikiem śrubowym jest ono czasem kilkurotnie mniejsze niż pomp typu PowerHead.

Obie pompy pracują w zbiornikach o długości 130cm i sa jedynymi pompami cykrulacyjnymi.

Osoby posiadające pompy Marea proszę o opinię na temat ich pracy - zaówno te pozytywne jak i negatywne. Chcielibysmy się zapoznac z Waszymi uwagami - być może uda się na cześć z nich nam odpowiedzieć publicznie.

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie niewiem co mam juz myslec na temat tych pomp Marea i czekam na wypowiedzi osob posiadajacych te wlasnie pompy :con:con:con:con:con:)


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ich u siebie nie chcialbym za friko , z tego walsnie wzgledu ze sa glosne , ogolnie to moze i sa dobre , jak komus wyrczenie nie przeszkadza to tak:D


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Uwazam ze pompa Marea dość dobrze sprawuje w akwarium rafowym , ma szeroki strumien i ładnie falują korale tym bardziej naturalnie jest.

To co napisał Przemek on ma rację , sam przekonałem i jestem bardzo zadowolony z pompy Marea 3200.

Pozdrawiam

Artur F.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze - używam modeli 3200 i 6000 - nie zauważyłem, aby jakakolwiek warczała - powiem więcej - sa moim zdaniem bardzo ciche, u mnie wiszą na 6 pszyssawkach i nie słyszę nic.

Pozdr

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh smieszne i w sumei przykre :/

Przemek no to mozliwe ze jak jest zle zawieszona czy cos to warczy , w sumie to moze niepotrzebnie tak napisalem ze warcza ... , bo nie mam tej pompy , i nie moge sie osobiscie wypowiedzeic na ich temat czy sa ciche , czy tez nie , rozne tez ludzie sie wypowiadaja z tego tylko co slyszalem ale byc moze blad lezy w jej umocowaniu , lub jak akwarium mniejsze i szyba ciensza to wtedy niesie ...no nie wiem ciezko powiedziec :] .. w kazdym badz razie ja to przewrazliwiony na glosne pompy jestem :D jezeli by warczaly to bym ich nie chcial za friko . jedna AM rozwalilem o podloge bo mnie wykanczala nerwowo :]


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja moge cos napisac odnosnie halasu bo wlasnie dzisiaj dostalem Marea 4400. Podlaczylem pompe i pierwsza mysla bylo "kupilem czarny ciagnik!!" - warczala strasznie:) Juz w golwie polecialo kilka nieprzyjemnych rzeczy w kierunku Przemka ktory mowil, ze dzialaja cichutko. Ale zdjolem z pompki ta oslonke i naprawde jest duza poprawa. Halas na poziomie mojego "brzeczyka" Mistral 300 wiec naprawde jest ok. Osobiscie mam ten sprzet w mojej sypialni i mam nadzieje w nocy sie dobrze wyspac:)

A co do strumienia - ciezko mi porownywac bo mam tylko PF 1000 ale strumien z Marea 4400 wydaje sie byc naprawde mocny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Teraz ukłony w stronę Przemka, faktycznie po zdjeciu obudowy z pompy Marea 4400, i przekręceniu na max, zaczeło coś sie dziać, druga strona medalu jest jednak taka ze pompa jest za droga.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman do swojego zbiornika mogles kupic fajna pompke Tunze z pojedynczym kontrollerem , nie sa az takie drogie , w sumie tak mysle czy taka jedna porzadna Tunze nie wystarczyla by do mojego nocnika..?

Bo faktycznie z tym nowym kontrollerem i dwoma pompami to jest droga sprawa i chyba wolal bym za ta kase nakupic korali bo na nie sie bede przyglondal a nie na firmowe pompy Tunze ktore nie sa konieczne zeby korale zyly :]


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Swirlej2, mam 2 pompy Tunze z elektronike i bez, ta Marea miała byc uzupelnieniem cyrkulacji wody w akwa, powoli się do niej przyzwyczajam ale cena jaką zapłaciłem dalej mnie drażni.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy cena 315zł za pompę z wirnikiem turbinowym o wydajości 4400l/h to dużo - nie wiem, trudno jest mi to oiektywnie ocenić. Porównując jednak do innych pomp:

Ocean Runner 3500l/h (65W)- 329zł

Hailea HX6550 5000l/h 315zł(200W mocy!) 315zł

Project Aqua 2400l/h(55W) - 201zł

Aquabee 3000 l/h - 294zł

i wiele innych - w podobnych przedziałach. Oczywiście, że Tunze są np. 200zł droższe - ale w stosunku do ceny, jest to np. 40% więcej.

Tą metoda można zacząć np. od Hailea i powiedzieć, że dopłacając parędziesiąt zł(np. 30%) ma się już AquaMedica. Dopłacając następne stokilkadziesiąt, ma się już AquaBee, dopłacajac następne np. 305 - ma sie już Delteca - do którego wystarczy dopłacić 30% i można mieć RedDragona. Każdy kupuje to na co go stac - oczywiście najlepiej jets mieć wszystko z najwyższje półki - tylko że wtedy faktycznie akwarium będzie kosztowało kilkanaście tysięcy złotych.

Prywatnie zaś sądze, że te pompy za te pieniądze są bardzo dobrą inwestycją - a zaoszczędzone pieniądz emożna przeznaczyć choćby na zakup następnych 5kg skały.

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ok tok rozumowania jak najbardziej poprawny, z jedną małą wzmianką że firmy OR, Hailea Aquabee, istnieją już na rynku i trochę musiały na swoją markę zapracować, a tutaj pojawia się nowa firma i z ceną taką jak jej konkurenci.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - choć zabrzmi to dziwnie w moich ustach, jako sprzedawcy.

Hailea - to dla mnie słaba marka - to sprzęt "na krótką metę" - tania w zakupie alternatywa droższych pomp - niestety bardzo prądożerna i głośna(w związku tym mało ekonomiczna)

Ocean Runner - pompy te robione są w fabryce oddalonej 3 rzuty beretem od fabryki Hailea - a tylko przez to że nazywa się to Aqua Medic i jest niemieckie - nie staje się lepsze. Pompy OR pod obciązeniem hałasują(jest to wada wkalkukowana w cenę) - dopiero ostatnio poprawiono w nich sposób mocowania kroćców wylotowych - bo był fatalny i łamały się przy pompie.

Aquabee - pompy bardzo dobre(w stosunku do ceny) , mało awaryjne, zwarta konstrukcja - jednak zauważ, ile są droższe od pierwszej pozycji z tego zestawienia - 2 krotnie.

Poza tym, coś o czym pisałem już na początku - nie można porównywac pomp z wirnikami łopatkowymi do pomp z wirnikiem śrubowym - to jak porównanie łyżworolek i hulajnogi - obie mają jeden rzad kółek i służa do jeżdzenia - do innego jednak jeżdzenia(aczkolwiek jest to ich cecha wspólna).

Nie można z góry zakładać, że skoro produkt jest nowy, to powinien być na początku tani - moze to być założenie z góry niewłaściwe i nie mające swojego uzasadnienia. Podkreślam może - choć nie musi. Nikt przeciez nie zna ceny finalnej pompy - może będzie jeszcze 20% droższa? Choć wątpie.

Rynek sprzętu specjalistycznego(a takim jest również częściowo akwarystyka morska) rządzi się swoimi prawidłami, często nieuzasadnionymi ekonomicznie. Choćby ceny lamp Giessman - w sumie to przecież żarnik + oprawa z aluminium malowanego proszkowo - podejrzewam że do wykonania w seryjnym rzucie (przy odpowiednim sprzecie za cenę 7-10 razy mniejszą) - ale nie - płaci się tu za piękny, widoczny z daleka napis Giessman - choć zwierzęta to mają w nosie, co jest napisane na lampie - byleby działało właściwie(i tu najwazniejsze jest źródło światła). Podobnie jak kiedyś buczące lampy AM - coż z tego że to AM , skoro chodzi głośniej niż lampy Weipro? Wystarczy zmienić żarniki i mamy porównywalny jakościowo produkt - tyle że jeden firmowany przez producenta niemieckiego, drugi przez chińskiego.Choć wiele produktów tego pierwszego robione jest w chinach.

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.