Skocz do zawartości
kozik

absorbery zamiast odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, po trzech latach nieobecności na forum znów się zalogowałem i przeglądam jego przepastne zasoby. Przymierzam się do ponownego wystartowania z 30l kostką. Posiadam mały odpieniacz Weipro, który jednak nie działał poprawnie, zbierał minimalne ilości piany. Podczas rozmowy ze sprzedawcą w sklepie zoologicznym dowiedziałem się że istnieje możliwość pociągnięcia tak małego zbiornika bez odpieniacza, a jedynie na kaskadzie z umieszczonymi w niej absorberami, takimi jak purigen i chemi pur oraz z cotygodniową podmianą wody i dodawaniem bakterii. Czy rzeczywiście to dobry pomysł i takie rozwiązanie się sprawdzi? Jakie absorbery wchodziłyby w grę? W zbiorniku zamierzam umieścić 3-4 kg żywej skały i obsadzić ją jakimiś prostymi miękkimi koralowcami, grzybowieńcami itp oraz krewetką i może jakąś babką. Z góry dziękuję za wszelkie rady.


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomyśl o refugim. Tak mały zbiornik możesz oprzeć na samych większych podmianach tygodniowych. zależy co tam chcesz trzymać.

Chyba wolał bym odpalić ReefMaxa jak miał bym się rzucać na kostkę 30L. Chociaż pico rafy też mają swój urok.

Taką filtrację możesz rozwiązać na wiele sposobów. Dokleić z tyłu 10cm Panel i wtedy możesz tam już wsadzić najprostszy PS-300 na kostkę. Myślę że zabieg nie drogi a masz już w miarę wydajną filtrację. Za obieg kupić jakąś głowice POWER HEAD i gitara.

Pomyśl czy a by na pewno chcesz 30 litrów.

Mówisz o zestawie aquaell NanoReef 30??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małym zbiorniku nie potrzeba odpieniacza chodź możesz kupić kaskadę z nim lub zrobić ze strzykawki jak @Tomko i już:)

Powodzenia i pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak to pieni.. ale rozwiązanie wydaje się być rozsądne....


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, po trzech latach nieobecności na forum znów się zalogowałem i przeglądam jego przepastne zasoby. Przymierzam się do ponownego wystartowania z 30l kostką. Posiadam mały odpieniacz Weipro, który jednak nie działał poprawnie, zbierał minimalne ilości piany. Podczas rozmowy ze sprzedawcą w sklepie zoologicznym dowiedziałem się że istnieje możliwość pociągnięcia tak małego zbiornika bez odpieniacza, a jedynie na kaskadzie z umieszczonymi w niej absorberami, takimi jak purigen i chemi pur oraz z cotygodniową podmianą wody i dodawaniem bakterii. Czy rzeczywiście to dobry pomysł i takie rozwiązanie się sprawdzi? Jakie absorbery wchodziłyby w grę? W zbiorniku zamierzam umieścić 3-4 kg żywej skały i obsadzić ją jakimiś prostymi miękkimi koralowcami, grzybowieńcami itp oraz krewetką i może jakąś babką. Z góry dziękuję za wszelkie rady.

Ja prowadzę tak akwarium od roku. Jeśli nie zamierzasz mieć sps to co tygodniowa podmiana na dobrej soli( u mnie reef crystals) plus kaskada o jak największym przepływie ( u mnie aqua clear) pozwoli ci bezstresowo prowadzić akwarium. Ja używam purigenu plus phosguard pod to wszystko cienka gąbka do wyłapywania mechanicznych zanieczyszczeń która wymieniam/czyszczę przy podmianie. Czasem zamiast gąbki okresowo węgiel plus Microbe-Lift Nite-Out II i Microbe-Lift Bacterial Aquarium Balancer no i oczywiście REGULARNOŚĆ w obsłudze akwarium, akwarium bez odpieniacza wybacza mniej.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem kaskadę Aquaela, a do niej PhosGuard, bakterie Stability, medium filtracyjne Matrix i Purigen. Czy to wystarczy żeby w połączeniu z systematyczną podmianą wody utrzymać stabilne parametry? Jak ma wyglądać ta podmiana - co jaki czas i w jakiej ilości? W jednym z podręczników napisano żeby wodę do podmian po dodaniu soli napowietrzać i "dojrzewać" przez 3 tygodnie i dopiero tak przygotowaną można dolać do akwarium. Czy rzeczywiście jest to niezbędne?


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jednym z podręczników napisano żeby wodę do podmian po dodaniu soli napowietrzać i "dojrzewać" przez 3 tygodnie i dopiero tak przygotowaną można dolać do akwarium. Czy rzeczywiście jest to niezbędne?

Bzdura ja przygotowuje w jeden dzień a podmieniam na drugi lub trzeci dzień. nic nie napowietrzam tylko mieszam. ja podmieniam ponad 10% pojemności akwa, 5l świeżej na 40l akwa. Matrix to chyba węgiel? nie musi być na stałe, raczej "dorywczo" pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matrix Seachem to medium filtracyjne o bardzo dużej porowatości do zasiedlenia przez bakterie. Powiedz jeszcze jak często podmieniasz te 10%?

Czy mógłbym Was prosić o taki harmonogram, jak mam się do tego wszystkiego zabrać. Zalewam pusty zbiornik, dodaję sól, część wody może uda się zdobyć z jakiegoś dojrzałego akwarium (może ktoś z Was poratuje - Kraków) i odpalam filtr. Następnie układam żywy piasek - jaki czas po zalaniu? Kupuję żywą skałę - kiedy? Kiedy zaczynam zasiedlać i co polecicie na początek?


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze poszedł priv, po drugie podmieniam raz na tydzien,

zalewasz akwa rodi, solisz na włączonej cyrkulacji, sprawdzasz zasolenie jak jest oki to po kilku dniach wkładasz żywą skałę, jak ze skały przestnie lecieć syf odsysasz go z dna i po ostatecznym ustawieniu skały wsypujesz piasek najlepiej przez rurke pcv lub jakiś garnuszek żeby nie zrobić burzy piaskowej w akwa. wodę od kogoś bierz tylko wtedy kiedy jesteś pewien źródła, ianczej możesz już na wstępie przywlec jakiś syf. pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.