Skocz do zawartości
kamsolik

komin zewnetrzny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dopiero zaczynam przygodę z akwarystyka morską dlatego mam być może banalne pytanie.

Jakie wymiary powinien mieć komin zewnętrzny?

Planuje akwarium o wymiarach 135x80x70(wysok) i mam mozliwośc zamontowania komina tylko i wyłącznie na tylnej ścianie akwarium -135cm. Tutaj obawa o wytrzymałość szyby do osłabieniu jej otworami?

Może wytrzyma.

Mogę też na bocznej szybie, gdzie powierzchnia nie jest tak duża jak w przypadku tylnej, ale będę miał ograniczony dostęp, co chyba jest niedopuszczalne.

Proszę o podpowiedz w temacie komina.

1. Jakie wymiary powinien mieć komin dla takiego akrawium?

2. Gdzie zainstalowany?

3. Jakiej średnicy powinny być z nim otwory, ile ich powinno być i gdzie wywiercone?

Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rob komin na bocznej szybie,jak jest mozliwosc,a jak na tylnej szybie to na rogu akwa pare wzmocnien i bedzie ok

Bez obaw szyba 12mm i akwarium wytrzyma, niebedziesz wiercil otworow bo bedzie komin zew.

Poczytaj troche.

od kolegi z forum

http://nano-reef.pl/topic/30875-reaktywacja-570-a%26n-reeftank/page__hl__komin+zewnetrzny__st__20


Akwarium wystartowalo

120x60x50 + sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak otwór na spływ bedzie wycięty z zaokrąglonymi rogami to wytrzyma wszystko.

Do tego wzmocnienia na długość szyby i będzie OK.

Ja tam mam i sobie chwalę.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi.

Mógłbym prosic jeszcze o ogólne zasady działania komina zewnętrznego, wewnętrzny został dokładnie opisany na forum jednak na temat zewnętrznego nic nie znalazłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rob komin na bocznej szybie,jak jest mozliwosc,a jak na tylnej szybie to na rogu akwa pare wzmocnien i bedzie ok

Bez obaw szyba 12mm i akwarium wytrzyma, niebedziesz wiercil otworow bo bedzie komin zew.

Poczytaj troche.

od kolegi z forum

http://nano-reef.pl/topic/30875-reaktywacja-570-a%26n-reeftank/page__hl__komin+zewnetrzny__st__20

nawet w zewnętrznym kominie musisz wiercić dziury spływowe, woda nie może być zaciągana ponad krawędzie akwarium, ponieważ to by wymagało dodatkowej pompy, i nie funkcjonowało by za dobrze.

a co do wielkość zrób tak wielki byś mógł w nim od czasu do czasu zrobić pożądek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi.

Mógłbym prosic jeszcze o ogólne zasady działania komina zewnętrznego, wewnętrzny został dokładnie opisany na forum jednak na temat zewnętrznego nic nie znalazłem

zasada jest ta sama, tyle że budujesz go poza akwarium, na wysokości poziomu wody musisz zrobić dziury do komina tak by woda ponad poziomowa spływała do niego, należy przy tym pamiętać że sam komin musi być wysokości zbiornika, ponieważ czasami dochodzi do takich momentów że komin się cały zapełnia wodą, dzieje się tak często po rozruchu pompy obiegowej.

pamiętaj przy tym że sump, musi być podzielony na komory, chodzi o ostatnią komorę tam gdzie znajduje się pompa obiegowa

w tej komorze może być tyle wody by po wypompowaniu zalało akwarium, ale by woda się nie wylała poza !!

jak robisz komin na zewnątrz to w nim potrzebujesz 2 rur spływowych, buduje się 2 w razie jak jedna by się zaktała, rurę powrotną możesz zamontować poza kominem

rury powrotnej nie wkładamy do wody, bo jak stanie ci pompa, to grawitacja, cofnie ci wodę do sumpa i może ci go braknąć :), można tak zrobić, pod warunkiem że w rurce gdzieś wysoko zrobisz małą dziurkę, tak że jak stanie pompa by była możliwość zassania powietrza przez rure

myślę że tyle podstawowych zasad wystarczy !!

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszeczkę wyjaśnię powyższy post, bo osobiście czytając go pierwszy raz zrozumiałem go zupełnie inaczej. Musiałem go przeczytać dwa razy.

A więc: wysokość komina powinna się kończyć razem z brzegiem akwarium, natomiast spód komina nie musi być do samego dołu i według mnie nawet nie powinien.

Musisz jedynie wsiąść pod uwagę że musi być na tyle głęboki żeby była różnica pomiędzy spływem a rewizją i jak chcesz zamontować sitko spływowe to żeby było całe zanurzone. Szerokość komina taka żeby bez problemu włożyć śrubunek do środka, żeby ręka ci się tam zmieściła i żeby bez problemu też śrubunek zakręcić. Druga sprawa to poziom wody w kominie musi być niżej niż poziom wody w akwarium tak żeby swobodnie spływał ci film z akwarium ( w innym przypadku nie będzie ci go zbierał ), poziom wody w kominie regulujesz wysokością rewizji i zaworem na spływie. I jak koledzy napisali wyżej, zasada działania takiego komina jest taka sama jak wewnętrznego. Wiele informacji znajdziesz w podwieszonych tematach dla początkujących. Ja już wiele razy je czytałem, a i tak co jakiś czas do nich wracam jak coś mi chodzi po głowie.

PS.

Mam taki komin zewnętrzny i bardzo sobie go chwalę.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet w zewnętrznym kominie musisz wiercić dziury spływowe, woda nie może być zaciągana ponad krawędzie akwarium, ponieważ to by wymagało dodatkowej pompy, i nie funkcjonowało by za dobrze.

a co do wielkość zrób tak wielki byś mógł w nim od czasu do czasu zrobić pożądek

Chodzilo mi oto ze niebedzie wiercil dziur w akwarium,dalem link od kolegi z forum wszystko opisane i nawet rysunek jest i wydawalo mi sie logiczne ze jak kolega kosmolik poczyta to bedzie wiedzial ze w kominie zew.tez trzeba wiercic dziury splyw i rewizja 32mm a powrot 25mm np.za akwarium na wezu silikonowym.

A tu zdjecie od innego kolegi z forum.

Pozdrawiam

post-12383-0-97533400-1326018904_thumb.jpg


Akwarium wystartowalo

120x60x50 + sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.