Skocz do zawartości
Pietrek

[128] Nano marzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Do zwalczania aiptazji uzywa sie wodorotlenku wapnia a nie sody oczyszczonej.

NaHCO3 to sobie KH mozesz podbić co najwyzej.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze testy wody pokazały

Ph 7,8

kH 5 !

NO3 10

PO4 0

Ca 390

Mg 1260

Strasznie leci mi w dół kH i razem z nim zaczęło pH, myślę, że może być to spowodowane brakiem podmian wody w okresie dojrzewania zbiornika, dlatego od dziś zaczynam pierwszą podmianę, 10% objętości zbiornika.

Po podmianie zobaczymy jakie będą parametry. Jeżeli nadal kH będzie spadać tak szybko, pomyśle o Ballingu.

I jeszcze na koniec jedna informacja, dwa dni działania algaescrubber i już pojawiły się pierwsze delikatne brązowo zielone glonowe naloty, świece po 18 godzin na dobę, głównie w nocy.

Pozdrawiam

Piotr

Edytowane przez Pietrek (wyświetl historię edycji)

175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kolega ze Szczecina ;D W końcu ktoś! łał

Jeśli na aiptasie wundermani nie pomoże, to mogę polecić Elimi-Aiptas od Tropic Marin, u mnie żadna aiptasia tego nie przetrwała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zwalczania aiptazji uzywa sie wodorotlenku wapnia a nie sody oczyszczonej.

NaHCO3 to sobie KH mozesz podbić co najwyzej.

Peniek, jestes tego pewien, ze NaHCO3 nie wykonczy rozyczki ? :) Na aiptazje widzialem, polecaja tez kwasek cytrynowy - dlaczego ? Bo ma odczyn kwasny. Jaki odczyn ma NaHCO3 ? tez kwasny. 3 sztuki po potraktowaniu NaHCO3 wyparowaly, uwierzysz na slowo czy przygotowac dla Ciebie filmik z destrukcji rozy ? ;)

Oczywiscie kH podniesiesz rowniez - normalne - ale skoro leje Ballinga to czemu nie polac go na rozyczke ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze i zalatwi aiptazje sodą oczyszczona,ale czy KH nie dodbijesz za bardzo jak bedziesz mial duzo aiptazji do załatwienia?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to pisze ze leci mu kH - wedlug testow jest 5. Ale jak najbardziej masz racje, ze trzeba to robic z glowa ! Zreszta jak wszystko w baniaku ;) Ja robilem roztwor, o stezeniu nie podnoszacym kH wiecej niz pol stopnia. A i tak calosci nie zuzylem - moze 10ml tego podalem z calej szklanki. kH ani drgnelo.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po całej nocy po podmianie kH 9 pH 8 :)


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobna aktualizacja:

46 dzień:

testy:

pH: 8

kH: 8,2 (leje NaHCO3 20 ml/dzień)

Ca: 390

Mg: 1260

NO3: 0

PO4: < 0,03

Stabilne parametry utrzymują się już prawie miesiąc, był problem z kH ale obecnie jest już stabilnie.

Było dino, ale sobie poszło, zwiększyłem świecenie do 7 godzin dziennie i stopniowo będę je wydłużał.

Leję wódkę, zacząłem od 0,2 ml i stopniowo delikatnie zwiększam, obecnie 1,2 ml/dzień

Brunatny nalot na skałach i piasku zniknął całkowicie, obecnie mam trochę glonów nitkowatych (HAIR ALGAE)

głownie na tylnej szybie oraz na 10% skał.

Obecna obsada:

3 x Lysmata wundermani - chociaż nigdy nie widziałem trzech na raz, zawsze maksymalnie 2 szt.

2 x Pustelnik niebieskonogi

3 x ślimaki turbo

Krewetki doskonale poradziły sobie z szklanymi różami, w 2-3 dni kolonia 10-15 szt. zmalała do 3-4 i obecnie na takim poziomie się utrzymuje, co jakiś czas pojawiają się nowe małe róże, ale po nocy znikają.

Ślimaki i kraby pomału wyjadają glony, ale raczej wolno im to idzie.

Z innego życia w zbiorniku jest:

Xenia sp. była mała szczepka, już są dwa krzaczki.

Grzebek czerwony

mała szczepka pseudogorgonii

szczepka Clavularia sp.

no i trochę glonów wyższych.

naliczyłem również z 4-5 wężowideł.

Do sumpa doszedł filtr przepływowy DIY od kolegi śledzika, siedzi w nim PhosGuard 150ml, a obok w sumpie jest nadal chemi pure.

W najbliższym czasie chce jeszcze dokupić Dolabelle, żeby pozbyć się kompletnie glonów, ale poczekam jeszcze może krabom wzrośnie apetyt.

Aha i jeszcze jedna rzecz odnośnie mojego Algaescrubber DIY, obecnie zrezygnowałem z niego, nie ze względu na brak rezultatów, ale po prostu stwierdziłem, ze nie ma sensu świecić i marnować prądu skoro nie spełniał norm jakie są potrzebne do prawidłowego wzrostu glonów, zamówiłem już mocniejsza pompę i jak tylko przyjdzie zrobię odpowiedni filtr glonowy o takich parametrach jakie powinien spełniać.

Na koniec pytanie do kolegów specjalistów, mam w poprzednim zbiorniku (mniejszym) parę blazenków, czy jeżeli parametry nadal będą tak stabilne mogę przenieść zwierzaki do nowego zbiornika, a skałę dorzucić do sumpa ?

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.