Skocz do zawartości
wacho

żółtodziób prosi o radę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Dowiadywałem się w skepie z akwariami morskimi ile by mnie kosztował zestaw ok 350-400 litrów z osprzętem (bez rafy i rybek)

Oszcacowano to na ok. 15tys. zł.

Wiem jednak że można zastosować różne techniki i różny sprzęt

- jaki system "usprzętowienia" byście polecali i ile by to kosztowało

(tak żeby nie było to coś słabego ale zarazem nie z najdroższej półki) - tak na 350-400l.

I jeszcze jedno:

Bardziej jednak chyba mnie przeraził miesięczny koszt utrzymania takiego akwarium - dowiedziałem się że jest to ok. 500zł !!!

Czy to prawda ??????

Jeżeli tak to co wchodzi w te koszty i czy muszą one być tak wysokie - czy dało by się je jakoś obniżyć?

Z góry dziękuje za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i już teraz jasne, czemu mamy tylu akwarystów morskich w naszym kraju... :Dozingoff

Po kolei i w telegraficznym skrócie:

Koszt akwarium FO (tylko rybki i łatwe bezkręgi) - to cena normalnego akwarium szklanego, świetlówek(2-3), odpieniacza,soli.

Wyjdzie Ci kilkaset złotych(maksimum do 1000zł) drożej niż przy słodowodnym - licząc na to sól, odpieniacz, świetlówki.

Koszt miesięczny - przy 400 litrowym akwarium - sól około 30zł miesięcznie, prąd - pewnie z następne 40-50zł, pokarmy, dodatki, itp - wszystko maksimum 100zł.

To takie bardzo duże zaokrąglenie ....


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A takie rzeczy jak dodatkowy zbiornik pod akwarium, pompy, zraszacze, filtry osmotyczne, ozonizery ?

- Czy tego nie trzeba też kupić?

A co do oświetlenia - wiem że jest dużo droższe niż normalne - ile by kosztowało do 400l litrowego akwarium?

I utrzymanie - czy wydatki ograniczają się do soli i energii (*i oczywiście pokarmu)?

A co z testami - czy są drogi i jak często trzeba je robić ?

Chodzi mi o kalkulację cenową akwarium 400l. "pod klucz" :-) - co kupic i za ile,

no i ile będzie to mnie później miesięcznie kosztowało...

Każda sugestia jest dla mnie cenna...

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obie wypowiedzi są prawdziwe (chodzi o koszty). Po prostu trzeba wiedzieć co się chce mieć. Jeśli "full wypas" pod rafę z górnej półki to i 15 tys. może być mało (razem z obsadą na 400- 600l). A jeśli zamierzasz hodować same ryby, krewetki,kraby i nie musisz mieć pełnego automatu to spokojnie zmieścisz się w 1000-2000 zł (praktycznie wszystko można kupić z drugiej ręki - dużo osób likwiduje zbiorniki i czasami są to prawdziwe okazje).Co do utrzymania mogę wypowiedzieć się o swoim zbiorniku - 500l kosztuje mnie ok. 2000 zł rocznie: prąd 1200, sól 20 kg 250, reszta to woda (na 1l osmotycznej przypada 7-8l do ścieku), preparaty,wymiana żródeł światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm - co bym chciał mieć - czy full wypas?

- nie wiem co przez to rozumieć.

W akwarium chciałbym mieć wszystko co mi się będzie podobało - po to zakładam "solankę"... - czyli rybki (różne) żywe korale itp.

Nie chciałbym mieć ograniczenia sprzętowego - dlatego pytam ile na to trzeba wydać i co konkretnie kupić. Myśle że co zbiornika to chyba 400L (MAX 500).

I gdzie ew. szukać ofert sprzętu "z drugiej ręki" ?

I trochę z inne półki - czy mieszkając w bloku z płyty (lata 70-te) nie ma niebezpieczeństwa związanym z wagą akwarium? Ile te bloki mogą udźwignąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od końca - fizyki się nie uczyliśmy się? Wszystko zależy od rozmiarów zbiornika. Jak jego powierzchnia będzie duża a wysokość odpowiednia to wszystko będzie ok. Tak jest w gotowcach: 150/50/50=375l (dł/szer/wys), 150/50/60=450l. Oba modele możesz spokojnie wstawić w bloku. Gorzej będzie jak zmontujesz zbiornik o małej powierzchni a wysoki - pojawia się problem nie tylko nacisku na podłoże, ale też póżniej oświetlenia (dla korali). Gdzie szukać ofert z drugiej ręki? a chociaż pod spodem w Targowisku, na Alegro, w Anonsach. I zasadniczy problem - chcę mieć wszystko co mi się spodoba. Wymaga to czasu i dużych pieniędzy. Temat jest tak szeroki jak Atlantyk - poczytaj w necie, czasopismach - zaoszczędzisz sobie póżniej strat i rozczarowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałęm troche o sposobach filtracji i... jestem chyba głupszy niż wcześniej!

Zauważyłem że ile ludzi tyle opinii - ale co ja jako początkujący mam wybrać.

Dla mnie ważny jest wygląd i estetyka akwarium - alatego wolałbym rozwiązanie, które nie szpeciło by akwarium.

Duzo osó chwali metodę berlińską - ale wtedy chyba trzeba zrezygnować z podłoża (pisaku-żwirku?).

Czy ktoś może mi prostym językiem opisać tą metodę alebo podac adres www - ew. jakąś inną alternatywną metodę.

Czy na początku warto użyć system z MM - czy też brak odpieniacza to samobójstwo?

p.s. - zamierzam mieć jak najwięcej żywej skały

Czekam na rady także na temety których nie poruszyłem :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety wybor filtracji to jeden z najtrudniejszych wyborow

Co do dwoch rzeczy wszyscy sie zgadzaja - im wiecej skaly tym lepiej, im wiekszy ruch wody w zbiorniku tym lepiej.

Spelnienie obu warunkow jest dosc drogie, a jeszcze trzeba kupic cala reszte...

Co do wyboru filtracji to masz: berlinska, DSB-plenum, zloza zraszane, filtry glonowe, czesta podmiana wody.

Czesto stosuje sie ich kombinacje.

ja sam stojac ostatnio przed podobnym dylematem dokonalem swojego wyboru, ale nie bede go tu opisywal, bo na razie nie wiem czy sie sprawdzi.


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiornik najlepiej ustawić prostopadle do kierunku ułożenia płyt stropowych (poznać po rysach na suficie). Jeśli chodzi o polskie budownictwo to tutaj możesz być spokojny to nie bliski wschód.

Swoją drogą zbiornik za 15 tys. to byłoby coś. Jeśli myślisz że utrzmanie zbiornika jest za drogi to załóż mniejszy np 250l. W końcu jak ktoś kupuje BMW to nie płacze że paliwa dużo żre i AC jest wysokie.

Pozdrawiam


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, sam przymierzam się do zmontowania większego akwarium (na razie mam 120 litrów i jest ciasno). Z moich wstępnych obliczeń założenie 400 litrowego akwarium oczywiście bez obsady (żywa skała+żywe organizmy) wygląda następująco:

Sam sprzęt:

zbiornik 135x55x55 - z kom. z szkło 12mm - ok 1300 zł

szafka+stelaż aluminiowy - ok 1000 zł

sump + hydraulika ok 700 zł

lampa hqi 2 x 150 - 2000 zł

2 pompy po 2500 litrów ok 1000 zł (bardzo porządne)

reaktor+mikser własnej roboty - 1200 zł

filtr ro+system dopełniania wody - 1000 zł

obudowa górna zbiornika alu-200 zł

butla co2+zaworki i inne pierdułki 600 zł

oświetlenie aktyniczne ok 500 zł

Razem 9500 zł

Przy czym na wielu rzeczach można zaoszczędzić (np. HQI własnej roboty 1/4 ceny).

Tak więc cena 15.000 jest trochę wygórowana, ale proszę pamiętać o sklepie też musi zarobić ::))))

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do sheep'a

obudowa górna zbiornika alu 200zł

mógłbyś szerzej?

interesuje mnie ten temat

markL


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Górna obudowa z profili aluminiowych, malowanych proszkowo na kolor dowolny np. złoty lub srebrny.

Daje to efekty tylko i wyłącznnie estetyczny.

P.S. na takiej ramce aluminiowej można bardzo łatwo zamontować np. świetlówki aktyniczne.

Jedną z firm produkujących takie ramki jest aqua boro, tyle że decydując się na HQI nie potrzebujemy pokryw.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem się pod tego posta, bo tytuł jest bardzo odpowiedni do tego co chcę napisać.

Przeczytałem ok 70 % postów i dorad dla nowicjuszy i przyznaję że mam pewien zamęt w informacjach.

Zwracam się z prośbą do doświadczonych kolegów o odpowiedź na poniższe pytania. Z góry przepraszam, że tematy te były poruszane przy różnych postach. Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś mi doradzi i usystematyzuje moje informacje.

1)Czy żywy piasek należy:okresowo wymieniać,oczyszczać- jak?, dosypywać w dojrzałym akwarium?

2) Czy istnieją jakieś urządzenia testujące wodę z zapisem elektronicznym? proszę o linki.

3) Które parametry wody są najważniejsze w kolejności ich ważności?

4) Jak zlokalizować pompę-y cyrkulacyjne aby piasek nie wirował po całym akwarium, lub go wywiewało z danego miejsca do zera?

5)Czy można żywą skałę rżnąć na plastry ? Chciałbym zabudować skałą komin do sumpa (odwołuję się do moich zdjęć)

Może na początek tyle, aby Was nie wnerwiać.


Akwarium: 100x40x50 200 l

Sump: 50 l

Oświetlenie: 2 x Actinic Blue T5 39W + 2 x White T5 39W

Cyrkulacja: 5000l/h , 3000 l/h

Obiegowa: 1200 l/min

Odpieniacz: Beast 400 l/min

Żywa skała ok. 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu poczytaj troszkę zanim zaczniesz zadawać pytania.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawomirdyl z ilości postów widzę, że jesteś aktywny na forum. Postaram się przeczytać wszystkie dostępne Twoje posty w dyskusji. Jest powiedzenie kto pyta nie błądzi, więc pytam. Nie ma obowiązku mi odpowiadać. Może z czasem będę partnerem do rozmowy, teraz jak pisałem jestem żółtodziobem. Szacunek kolego.


Akwarium: 100x40x50 200 l

Sump: 50 l

Oświetlenie: 2 x Actinic Blue T5 39W + 2 x White T5 39W

Cyrkulacja: 5000l/h , 3000 l/h

Obiegowa: 1200 l/min

Odpieniacz: Beast 400 l/min

Żywa skała ok. 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu coś słabo czytałeś bo większość pytań to o podstawowe rzeczy, które były poruszane już kilkanaście razy, ale ponieważ mam dobry dzień :) i sam niedawno szukałem i pytałem o pierdoły to podpowiem kilka rzeczy :D

1)Czy żywy piasek należy:okresowo wymieniać,oczyszczać- jak?, dosypywać w dojrzałym akwarium?

Zależy - czy DSB, czy warstwa dekoracyjna - o DSB się nie wypowaidam bo nie miałem, o cienkiej warstwie 2-4 cm napiszę tylko że powinieneś mieć w swojej ekipie czyszczącej zwierzaki które będą za Ciebie przesypywać piasek i go czyścić np. rozgwiazda piaskowa, ślimaki Nasariusy itd.

Czy wsypywac od razu czy później - są różne podejścia, ja wsypałem po ok 1.5 miesiącu jak grubszy syf ze skały wyleciał, jak wsypiesz na początku to ten syf zostaje ci w piasku, albo sprzatając spuścisz ten piasek do kibelka.

2) Czy istnieją jakieś urządzenia testujące wodę z zapisem elektronicznym? proszę o linki.

Sa takie urzadzenia, ja ich nie mam, więc się nie wypowiadam - poszukaj w dziale Nasze akwaria, myślę że znajdziesz tam coś ciekawego,

3) Które parametry wody są najważniejsze w kolejności ich ważności?

Ciężko powiedzieć które parametry są najważniejsze, bo wszystkie są ważne, ale też w zależności jakie zwierzaki chcesz trzymać w akwa bo inne wymagania mają SPS (ważny odpowiedni poziom Ca i Mg, a także niskie NO3 i PO4) a inne miękasy (mniej ważne Ca i MG, czy niski poziom NO3, PO4) inne dla niefoto i inne dla FO. Np. przy dojrzewającym zbiorniku interesuję Ciebie NO2, NH3/NH4, NO3, PH, więc jak widać nie można napisać jednoznacznie które parametry są ważne a które ważniejsze.

Dział dla nowicjuszy się kłania :D

4) Jak zlokalizować pompę-y cyrkulacyjne aby piasek nie wirował po całym akwarium, lub go wywiewało z danego miejsca do zera?

Metodą empiryczną.

5)Czy można żywą skałę rżnąć na plastry ? Chciałbym zabudować skałą komin do sumpa (odwołuję się do moich zdjęć).

Ja skały nie łamałem, dobrałem sobie kawałki które mi odpowiadały i potem je odpowiednio ułożyłem. Jak ciąć skałę to na początku bo potem może to spowodować załamanie sytemu i wydostanie się syfu który w skale się odłożył.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Tom


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#239446 Grzegorz 17 :

Slawomirdyl z ilości postów widzę, że jesteś aktywny na forum. Postaram się przeczytać wszystkie dostępne Twoje posty w dyskusji. Jest powiedzenie kto pyta nie błądzi, więc pytam. Nie ma obowiązku mi odpowiadać. Może z czasem będę partnerem do rozmowy, teraz jak pisałem jestem żółtodziobem. Szacunek kolego.

Grzesiu nie złość się, zadajesz poprostu banalne pytania na tym forum odpowiedzi jest na te pytania bez liku

Kolega tomiooo miał dobry dzień :D więc Ci wszystko wyjaśnił to tak samo jak w Twoim fachu

jak ktoś by Ci zadawał pytania robiąc instakację elektryczną: a czy muszą byś druty w ścianie ? nie można tego zrobić bez ? a poco mi bezpiecznikim nie podobają mi się itd :) naprawdę nie jest to złośliwe

a tak notabene będę w Radomsku za dwa miesiace na kilka dni jak będziesz miał ochotę to podjadę do Ciebie

z miłą chęcią pomogę :kapelusz

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za wypowiedź.Dziękuję tomiooo, że znalazłeś chwilę czsu. Chętnie się spotkam slawomirdyl. Poinformuj mnie o terminie z dwudniowym wyprzedzeniem. Masz rację, że pytania są banalne dla wielu z Was. Dla mnie pozwalają mi zdobyć poczucie pewności.

Na podobne zagadnienia znalazłem wiele postów, lecz pogubiłem się i nie potrafiłem wyselekcjonować syntetycznie informacje dla siebie użyteczne.

Na starcie popełniłem wiele błędów, min. grzech niecierpliwości oraz posłuchałem podpowiedzi sprzedawców na podstawie wygladu zewnętrznego akwarium(bez pomiaru parametrów wody lub znalezienia przyczyny), które nie zawsze były dobre.

Straciłem całkiem spora obsadę korali. Teraz wiem, że tak nie można. Straciłem poczucie pewności. Nie chcę przez mój brak doświadczenia uśmiercać zwierząt.

Wcześniej przez ok. 10 lat zajmowałem się akwarystyka słodkowodną (paletki). Od marca 2009 r zajmuję się morską.

Tak już poza tematem,nie zajmuję instalatorstwem elektrycznym.Jeśli masz ochotę slawomirdyl zajrzyj na stronę www.mew.net.pl


Akwarium: 100x40x50 200 l

Sump: 50 l

Oświetlenie: 2 x Actinic Blue T5 39W + 2 x White T5 39W

Cyrkulacja: 5000l/h , 3000 l/h

Obiegowa: 1200 l/min

Odpieniacz: Beast 400 l/min

Żywa skała ok. 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz do Klobucka nie jest daleko zapraszam posiedzimy pogadamy pokaze ci wiele rzeczy na zywo i to tyle z mojej strony


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zaproszenie. W sprawie spotkania skontaktuję się na pocztę prywatną.


Akwarium: 100x40x50 200 l

Sump: 50 l

Oświetlenie: 2 x Actinic Blue T5 39W + 2 x White T5 39W

Cyrkulacja: 5000l/h , 3000 l/h

Obiegowa: 1200 l/min

Odpieniacz: Beast 400 l/min

Żywa skała ok. 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.