Skocz do zawartości
kubek_77

Trwałość świetlówek PC 2G11 - porównanie do standard T5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym się podpytać czy świetlówki tzw Power Compact na trzonkach 2G11 są mniej trwałe od standardowych T5 czy może porównywalne?

Wiem, że jest mniejszy wybór co do barw itd... jednak pod akwa o długości 80 cm mam średnią alternatywę... lub cała granda T5 o mocy 24W lub 28W lub jakieś PC...

mam dołożone do ledów 2x24W w T5 i chciałbym wymienić na PC chociażby by zamienić je na 36 lub wręcz dac 55W aktyniczną, a PC przy 55W ma taką samą długość co T5 24W

a i jeszcze jedno jak ma się tu stosunek W/ilość światła chociażby w lumenach? czy to żre więcej prądu a daje mniej światła czy proporcje są mniej więcej zachowane patrząc na T5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maiłem świetlówki PC z 8 miesięcy i nie było z nimi żadnych problemów, pojechały z całym akwa do nowego właściciela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swoim pierwszysm Akwrim 80cm 130L mialem 2x55W Aracdia. Jakoscia widma czy zywotnoscia nie odbiegaly niczym od tradycyjnych T5. Niestety za jakis powodow przestano je produkowac. Na rynku pozostal Daylight i RedSea. Niestety swietlowki aktyniczne to jakis cyrk. Swietlowki 50:50 dawaly zolto zielonkawa poswiate. Zakup ich byl pomylka. Za wielka woda jest znacznie szerszy wybor, ale z chwila przejscia na standartowe T5 przestalem sie interesowac.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie widziałem arcadii i na te chciałem się rzucić... czytałem faktycznie pisane trochę było (na nano-reef) o świetle aktynicznym z tych świetlówek, że takowe nie istnieje... ale czy te arcadie też takie są? bo tam jest tzw actinic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktynika Arcadi PC niczym nie odbiegala od aktyniki swietlowek T5 firm takiuch jak Ati, Gieseman czy Philips.

Ostatnie sztuki kupilem Aqva-Light. Zapytaj tam lub amerykanski ebay


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aqva Light ma tylko 14k z arcadii. Ja uzywalem Aquamedica 24w aktynik, uwazam ze swiecily dobrze ale jasniej od aktynik t5 np ATI.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no no właśnie zrobiłem mały resercz ;) i chyba problem jest z zakupem tego u nas... 24W są spokojnie do kupienia ale te 55W szczególnie aktyniczne to jakiś kosmos... ;(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie 14k Arcadii i Blue Moon Actinic od Interpet...jestem jak najbardziej zadowolony...obie 55W...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałem świetlówki na trzonku 2G11 "zespolonej" czyli jedna rurka była biała a druga niebieska. Nie zauważyłem istotnej różnicy w czaie efektywnego działania względem T5. Świetlówki 2G11 są bardzo podobne pod względem parametrów elektrycznych dlatego także wymagają stateczników elektronicznych.

Ja bym się nie zdecydował na PC w nowym rozwiązaniu.

Tak sobie zerknąłem na parametry świetlówek aktynicznych i wychodzi na to, że "mocy aktynicznej" mają 0.2...0.25 w stosunku do nominalnej mocy świetlówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka lat PC 55w Arcadii ,jedna white a druga actinic ,obecnie mam PC 24w actinic aquamedica.Co do porównania z t5 ,nie widzę różnicy ani w zużyciu ani w kolorystyce ,porównując do podobnych t5 które mam w 39w różnych firm.Hagena power glo jak dla mnie numer jeden jako white z tym że szybko traci czystą biel i nie występuje jako PC.Reasumując Arcadia stosunek ceny do jakości mocno na niekorzyść tych świetlówek .Osobiście po przejściu na ledy w połączeniu z małą PC uważam iż PC arcadii były dobrym wyborem pięć lat temu (nie było ledów) ale obecnie ich czas świetności po mału mija ,to oczywiście moje zdanie.Polubiłem bliki których wcześniej nie miałem.Pozdro...


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tak ale ja mam zamiar dołożyć je do ledów, a zastąpić nimi standardowe rury T5 24W... bo są za długie i maja ciut za małą moc... więc rozważałem PC najchętniej 36W ale zastanawiać się też zacząłem nad 55W w jednej... a nie 2x 36W

dzięki za info! wszelkie głosy pomocne i chyba się przekonałem do zmiany. zaoszczędzę miejsca będę miał przyłącze po jednej stronie więc pajęczyna zmaleje... a skoro trwałość i kolory są ok to...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.