Skocz do zawartości
minio_p

rozpuszczanie soli_osad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zauważyłem, że po rozpuszczeniu soli (Instant Ocean) w wiadrze pojawia się osad. Czy to normalne? Wodę mieszam przez 24 godziny jest przeźroczysta, ale pojawia się osad. Dzieje się tak zarówno przy rozpuszczaniu soli w zimnej, jak i podgrzanej wodzie. Woda RO+DI 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile to może mieć związek, u mnie było podobnie w momencie kiedy worek z solą nie był szczelnie zamknięty, i sól łapała wilgoć z powietrza.


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile to może mieć związek, u mnie było podobnie w momencie kiedy worek z solą nie był szczelnie zamknięty, i sól łapała wilgoć z powietrza.

Być może, ponieważ moja sól co prawda jest w pojemniku, ale nie jest już sypka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To masz odpowiedź:). A nie jest przypadkiem mocno zbrylona, a kolor zmienił się z białego na taki błękitny?


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja trafiłem na partię IO która od początku trudno się rozpuszczała! a jak trochę poleżała to w ogóle pozostawiała po sobie nalot taki leciutki np na pompie od mieszania, grzałce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw podgrzewasz wode (warto jednoczesnie napowietrzac) i dopiero pozniej powoli sypiesz sol, mieszajac ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól używana i przechowywana w pojemniku w którym jest wolna przestrzeń pomiędzy solą a nakrywką prawie zawsze w jakimś stopniu wilgotnieje. Im częściej się otwiera i im większe jest pudełko tym bardziej wilgotnieje.

Najlepszym i niezawodnym sposobem przechowywania soli, choć może trochę upierdliwym jest wsypanie soli do foliowego worka i skręcanie szyjki worka w ten sposób aby nie zostawić tam powietrza.

Worek ten włożyć do następnego worka (reklamówki) , potem do następnego i następnego. Każdy worek zamykać tak jak pierwszy. Gwarantowana sucha sól do ostatniej porcji.

Rozpuszczając sól sypać ją do wody bardzo, bardzo powoli. Sypanie naraz większej ilości lub rozpuszczanie soli w małej ilości wody a potem jej uzupełnianie bardzo często powoduje zmętnienie i osady.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po prostu zalepiam worek taśmą pakowniczą, proste, szybkie a przede wszystkim utrzymuje szczelność i sól nie łapie wilgoci.


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a no to raczej wyglądało na osad ;) przynajmniej u mnie! ale uważam że raczej trafiłem taką "partie", bo nawyków nie zmieniam, a tylko jedno opakowanie takie było!

Może i koledze się trafiło... to przecież nie "apteka" i jak wskazują nasze nawet trefne testy jedno opakowanie różni się od drugiego.

dodam jako ciekawostkę mam kenta o bardzo wysokich zawartościach Ca i Mg i rozpuszcza się super, niby taka bogata sól...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól nie jest bardzo zbrylona, ale nie jest też sypka. Nie ma błękitnego nalotu. Zamówiłem już pojemniki hermetyczne i całą sól będę dzielił na mniejsze porcje, żeby ich stale nie otwierać. Może też za szybko wsypywałem do wody. Czy sól z takim osadem jest pełnowartościowa i nie odbije się niekorzystnie na organizmach morskich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nic się nie działo po podmianach na takim osadzie. Jedyne co przychodzi mi na myśl, jeżeli drobiny osady będą zbyt duże i wpadną w prąd cyrkulacji to mogą poranić korale, aczkolwiek tutaj proszę o potwierdzenie mojej tezy przez kogoś bardziej doświadczonego.


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.