Skocz do zawartości
Marius

Przyszla kolej na samp

Rekomendowane odpowiedzi

Mam juz sporo informacji jak zbuduje i co kupie do swojego akwa. Teraz przyszla kolej na samp !

Nie wiem co powiedziec zeby latwiej bylo mi poradzic, ale sprobuje. Akwarium 450 l, zywa sklala 60-80 Kg, zywy piasek 40 Kg, pompa reddragon 4500. Jakiej wielkosci samp zbudowac co poza odpieniaczem tam wsadzc ?


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poczatku myslalem ze literowka... Ale Ty sie widze uparles na ten STUMP...

A swoja drogą - jak wymawiacie sump? Tak jak się pisze, czy z angielska [samp] ? Bo ja wole to drugie...


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobno poprawnie jest [samp],

ja uzywam zamiennie - i tak wiadomo o co chodzi :D

@marius,

mozesz tam wrzucic co tylko sie zmiesci :D

mixer, reaktor, (butli CO2 nie wkladaj:)) czujnik poziomu wody, grzalke, refugium, pompe glowna, w komorze sumpa lampe UV, ozonator, pompy dozujace, wode do dolewek, komputer, chlodziarke ... i pewnie cos by sie jeszcze znalazlo co mozna wlozyc pod akwa.

A tak w ogole to sprecyzuj pytanie.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos mi powie jaki duzy samp powinienem wsadzic pod 450 litrowe akwarium


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzies kiedys widzialm wzor ale nie moge go teraz znalesc

V1 - ilosc wodu ponad kominem

V2 - normalny poziom wody w sumpie

V3 - rezerwa na wode

________________________________

V3|

|

|

|

---

V2|

|

|

|

|

----

to scianka sumpa z wymiarami :D

i teraz V1<V3 i V2<V1

tak zaprojektyowalem swoj sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem co masz na mysli. Mozesz to troch sprostowac ?


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czego dokladnie nie rozumiesz

V2 to obietosc wody w sumpie v3 to o ile musi byc obietosciowo wiekszy sump zeby pomiescic nadmiar wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minimalna wielkość sumpa:

http://www.reefcentral.com/calc/sump.php

Ja Ci powiem tyle: rób jak największy. Obok zostaw trochę miejsca na reaktor i jakieś sprzęty. Zależy jeszcze czy tą pompę chcesz wrzucić do sumpa, czy postawić obok. Narysuj sobie projekcik, wrzuć na forum i ludzie go skomentują, bo tak jak we wszystkim, tutaj rozwiązań też może być wiele.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z boliczen na tej stronie co podal mi hara wynika ze mam miec samp o wielkosci 420 litrow (liczylem dwa razy), moje akwarium ma 450 litrow cos nie tak chyba wyszlo albo ten kalkulator jest zwalony.


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adi To nie jedyny warunek !!! wiec jak nie wies ztos ie nie odzywaj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pomyslales o tym ze powinien byc na tyle wielki zeby zmiescic wode ktora moze sie zgromadzic nad kominem w czasie awarii i nie zalac mieszkania GENIUSZU !!! ?

A jak przyszedl czas na nabijanie licznika to sobie zakladaj off-topic i nie zasmiecaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poziom wody nad kominem to najwyżej 1-1.5cm a poza tym dobrze wiesz o co mi chodzi, to ŻADNE uzasadnienie i nie chcę się o to kłócić, poza tym popełniłeś 1 KOSZMARNY błąd: konkretnie nie jestem geniusz tylko adi ale dzięki za komplement :(


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwiatek może miec rację zakładając, że w kominie nie siedzi np. durso. Pomyśl o tym Adrian. Poza tym trzeba przewidzieć poziom wody w sumpie podczas pracy pompy obiegowej jak poziom w czasie zaniku napięcia czy wyłączenia sprzętu. Objętość sumpa może zależeć od podziału (poziomy wodzie w poszczególnych komorach) na poszczególne komory. Najlepiej problem rozwiazywać na konkretnym przykładzie.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o to że w sumpie nie musi być wolnego miejsca i dobrze o tym wiedzieliście, a poziom wody w sumpie? nigdy nie słyszałem ani nie widziałe sumpa z poziomem wody do samych krawędzi


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ty nie rozumiesz co chcemy ci powiedziec ??

Pewnie ze tak nie ma ale musi byc na tyle wysoki, i odpowiednio wiekszy, obietosciowo zeby pomiescic ten naddatek wody !!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzmy że poziom nad kominem to 2cm-zaokrąglone dane :( 15x5=75litrów 75x0,2=15litrów i tak byłaby nadwyżka wody, powiedzmy że sump ma poziom wody 4cm od górnej krawędzia powierzchnia dna to 40dm kwadratowych 40x0,4=16l i tak oto mamy tę nadwyżkę w kieszeni, tj. w sumpie


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no przy twoich 63 l moze ok a wez sobie to przelicz na baniak 300l i kominem nizszym od wys akwa o 5-6 cm bo tak standardowo jest nizej komin od wys tanka i obaczysz ile Ci wyjdzie i zakladajac tak jak ty ze tylko ma zmiescic urzadzenia to zycze milego potopu w domu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adrian Piwnicki

Ok tylko przelicz to sobie na 5-6 cm bo tyle powinien byc nizszy komin, to wychodi 3razy tyle wody co tobie i zakladacac te Twoje 40dm to z tych Twoich 4 cm robi sie przeszlo 10 cm. I to koniec uswiadamiania Ciebie z mojej strony.

@marius

Odezwij sie na gg to Cie sprobuje wyjasnic jak ja to wyliczylem i nie mialem powodzi :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marius, uważam, że teraz to przegiąłeś. Adrian ma takie samo prawo pisać tutaj jak Ty czy ja. Jak nie chcesz, żeby odpisywano na Twoje posty to ich po prostu nie pisz. Nie jestem zwolennikiem Adriana ale on przynajmniej nie pisze chamskich tekstów. Dziękuję za uwagę:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.