Skocz do zawartości
Taurus

Budowa Sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem na etapie projektowania sumpa o wymiarach 60dł.x20szer.x45wys.(54l) i chciałbym się poradzić Was czy taki sump ma możliwość bytu i co mógłbym w nim zmienić tzn. ulepszyć go, mam tez pytanie ile miejsca potrzebuje odpieniacz bo chciałbym go zostawić jak najwięcej dla komory na środku, sump miałby służyć akwarium o pojemności 160l, prosze o wyrozumiałość dopiero raczkuje :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jest jakis powod dlaczego jest sump taki waski?w tak waski sump ciezko bedzie zmiescic dobry odpieniacz czy w przyszlosci jakis filtr przeplywowy itp.


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem specem od projektowania ale polecam program Google Sketchup. Ogarnięcie mi go zajeło około 40 minut. Proponuję zacząć od tego.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, IMHO sump jest za płytki i za wysoki, 60x30x35cm będzie zdecydowanie lepiej. A do budowy powinieneś sie zabrać, jak będziesz miał odpieniacz... każdy wymaga innej ilości miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie takie akwarium kolega miał wolne, ktore może na ten cel przeznaczyć. Ewentualnie bark miejsca.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytałem artykuł i na nim się wzorowałem wzasadzie i jak piszecie że beędzie za waski, to dostosuje miejsce na szerokość w szafce to narazie taki prosty plan na mojego sumpa, bede w niedalekiej przyszłości robił u szklarza tylko pojawia sie problem odpieniacza bo nie mam pojęcia ile zostawić mu miejsca a chciałbym spróbowac skonstruować odpieniacz wewnętrzny sam.Ale widze ze nie tylko Ja bo kolega Warszawiak chyba też :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak zgadza się tylko w moim przypadku problem jest o tyle beznadziejny że to odpieniacz muszę dostosować do istniejącej komory, a nie odwrotnie. Gdy bym miał taką możliwość zrobił/kupił bym najpierw odpienaicz, a dopiero poem bym składał sumpa do niego.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie lepiej najpierw zaopatrzyć się w odpieniacz, a co mógłbyś doradzić początkującemu z odpieniaczy?, z tego co wiem to odpieniacz trzeba liczyć 3 razy wiekszy od litrazu.Ale ten litraz nalezy mierzyc Akwarium + sump??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z odpieniaczem ?!

Czy rura w której woda spływa z akwarium do sumpa powinna być podłączona bezpośrednio z odpieniaczem czy poprostu ma być skierowana do sumpa a pompa już sobie sama tą wodę do odpieniacza zaciągnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam odpieniacz diy na zbyciu jak chcesz akurat do twojego zbiorniczka na pw moge ci wyslac wymiary to sobie sumpa zaprojektujesz do niego a i pomoc ci moglbym go zaprojektowac


<a  href=6156_6259.png' alt='6156_6259.png'>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego wylotową dziurę robisz, potem się będziesz zastanawiał jak pompę podłączyć, zlewkę i powrót wody lepiej zrobić od góry, poza tym sump wcale nie musi mieć przegród, ważne w tym systemie jest to, by w sumpie było na tyle wody "w przegrodzie z pompą powrotu" gdy jak zatkasz powrót do sumpa, to woda się ma wypomować z komory, ale ma się nie wylać poza akwarium i tak samo komin się projektuje, gdy jak stanie pompa, to cały nadmiar ma się zmieścić w sumpie, ale się nie wylać poza niego !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego wylotową dziurę robisz, potem się będziesz zastanawiał jak pompę podłączyć, zlewkę i powrót wody lepiej zrobić od góry, poza tym sump wcale nie musi mieć przegród, ważne w tym systemie jest to, by w sumpie było na tyle wody "w przegrodzie z pompą powrotu" gdy jak zatkasz powrót do sumpa, to woda się ma wypomować z komory, ale ma się nie wylać poza akwarium i tak samo komin się projektuje, gdy jak stanie pompa, to cały nadmiar ma się zmieścić w sumpie, ale się nie wylać poza niego !!

żeby woda się nie przelała z akwarium wstawia się rewizję w kominie. Jeżeli chciałbyś zrobić takie rozwiązanie o którym mówisz to rewizja była by zbyteczna.

ważniejszą rzeczą w sumpie jest to by przy braku zasilania, woda która zleci do sumpa nie wylała się z niego. W akwarium ( w zależności od pompy i grzebienia) będziesz mieć 2-3 centymetry spiętrzenia wody.


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego wylotową dziurę robisz, potem się będziesz zastanawiał jak pompę podłączyć, zlewkę i powrót wody lepiej zrobić od góry, poza tym sump wcale nie musi mieć przegród, ważne w tym systemie jest to, by w sumpie było na tyle wody "w przegrodzie z pompą powrotu" gdy jak zatkasz powrót do sumpa, to woda się ma wypomować z komory, ale ma się nie wylać poza akwarium i tak samo komin się projektuje, gdy jak stanie pompa, to cały nadmiar ma się zmieścić w sumpie, ale się nie wylać poza niego !!

Wylotowa dziura ma być po to żebybym mógł sampa przysłonić szybą by unikać odparowania większej ilości wody, dziękuje za wyjasnienie i tak jak zaznaczyłem już wczesniej dopiero zaczynam więc po co te krzyki hehe:) -->("!!:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby woda się nie przelała z akwarium wstawia się rewizję w kominie. Jeżeli chciałbyś zrobić takie rozwiązanie o którym mówisz to rewizja była by zbyteczna.

"rewizja" brakowało mi tego słowa, myślę że warto ją zrobić, ja na przykład mam mocną pompę 5000l/h gdybym ją puścił na full to spływ nie wyrabia, jest jeszcze do niej podpięty odpieniacz, i gdyby on się zatkał, to był by ten sam problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rób żadnych takich cudów bo będziesz żałował ,jeżeli chcesz sumpa przykryć użyj szyby zrób wycięcia na spływ i powrót właśnie w tej szybie skuteczne i narzucasz na akwa i bez problemu


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wylotowa dziura ma być po to żebybym mógł sampa przysłonić szybą by unikać odparowania większej ilości wody, dziękuje za wyjasnienie i tak jak zaznaczyłem już wczesniej dopiero zaczynam więc po co te krzyki hehe:) -->("!!:)

ja bym to przykrył plexii i będzie to samo, też możesz w niej wyciąć odpowiednie otwory, tylko jak tak wszystko pozakrywasz, myślisz że nie będziesz miał problemu z temeraturą??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym to przykrył plexii i będzie to samo, też możesz w niej wyciąć odpowiednie otwory, tylko jak tak wszystko pozakrywasz, myślisz że nie będziesz miał problemu z temeraturą??

No tak napewno temperatura wzrośnie, hmmm trzeba poprawić projekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.