Skocz do zawartości
Kubaaas

Zolte SPS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie do kolegow bardziej zaawansowanych w wyciaganiu kolorkow z SPS. Mam u siebie problem z utrzymaniem zoltego koloru Acropor. W ciagu paru miesiecy zaczynaja przechodzic w zielen. Ponizej przyklad jednej Acropory. U wlasciciela od ktorego pochodzi szczepka kolor byl zdecydowanie zolty.

DSC_0304.jpg

DSC_0848.jpg

Szukalem odpowiedzi w necie i znalazlem dwie potencjalne przyczyny:

1) za malo zelaza w wodzie 2) za duzo zelaza w wodzie :)

Sklanialbym sie raczej w kierunku pierwszej wersji gdyz sol mam dosyc uboga (IO) i zadnych mikro dotychczas nie dozowalem. Czy moze to byc tez kwestia oswietlenia? Swieca u mnie zarniki 20KK i swietlowki BluePlus.

Parametry wody:

KH: 8

Ca: 410

Mg: 1310

NO3: 1-2

PO4: 0.00

Ph: 8.1-8.2

SG: 1.026

Bede wdzieczny za porady/podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeovit guide jest napisane, że jak żółte idą w zieleń to za dużo żelaza.

Wlasnie w tym przewodniku to wyczytalem. Sek w tym, ze nigdy nie dozowalem zelaza w jakiejkolwiek formie a uzywam tylko Instant Ocean, ktore raczej nie powinno byc bogate w zelazo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle że ta acropora ma być zielona nie żółta ,poprzednio miała gorsze warunki ,żółte acropory jak mają mało żelaza i strontu przechodzą w zieleń ale to raczej objawia się przebarwieniami od spodu korala ,jak chcesz troszkę jasniejsze kolory to kh max 7 i więcej aminokwasów musisz dodawać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolor żółty acropor jest moim zdaniem najtrudniejszym kolorem do utrzymania na dłuższą metę. Żelazną regułą tym wypadku są niewykrywalne poziomy PO4 i NO3. Co do dalszej suplementacji to już kwestia wyczucia danego zbiornika. Mogą zmieniać kolor gdy mają za dużo mikroelementów, ale też gdy za mało. Żelazo faktycznie wspomaga kolor zielony, co nie znaczy że automatycznie wszystko pójdzie w zieleń przy podwyzszonym stężeniu. Niebagatelną sprawą jest też kwestia oświetlenia. Kolega od którego kupiłeś mógł po prostu trafić w punkt.

Rad pewnie będzie wiele, jednak tak naprawdę utrzymanie żółtego to mieszanka doświadczenia/wyczucia, idealnych warunków i szczęścia.

PS. Faktycznie ten z pierwszego foto wygląda jak prześwietlony zielony...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym zgodzic sie z tym, ze zielona powinna byc ale niestety mam watpliwosci. Jesli sie nie myle to jest to szczepka duzej Acropory z prawej strony tego zbiornika (pewnie dobrze znany wiekszosci) :).

jpg03-1.jpg

Nie osmielibym bym sie stwierdzic, ze mam u siebie lepsze warunki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toteż nie chciałem Ci tego sugerować, ale wyrwałeś zwierza ze zbiornika z najwyższej półki. I o ile z zielonym czy niebieskim pewnie obyłoby się bez bólu, żólty to już wyższa szkoła jazdy...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale w tle tez nie sa az tak bardzo "rozjasnione" co raczej wskazuje na bogatsza wode niz tam, gdzie ten zzolkly koral stal. Twoje kolory sa bardziej naturalne :welcome: Prawdopodobnie, jak Tomek napisal, masz nieco wiecej NO3 i PO4 niz sprzedawca. Dzieki temu nie jedziesz na krawedzi noza -_-


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

90 % szczepek spsów w moim baniaku było "pozyskiwane" z baniaków bardziej rozwiniętych. Zauważyłem, że po włożeniu ich do zbiornika w pierwszej kolejności ciemniały i dopiero po długim czasie 4-6 miesięcy zaczynały ponownie jaśnieć. Może właśnie zmiana środowiska powoduje takie zachwianie kolorystyki. Pamiętajmy że każdy zbiornik jest inny, inna ilość bakterii, rodzaj bakterii itp, same parametry no3 i po4 są tylko częścią sukcesu jasnych kolorków Dlatego często tyko po4 i no3 traktujemy jako wyrocznię bo niestety tylko je możemy zmierzyć. Zbiornik z którego masz szczepkę - szczepę ;) ma w swojej historii zovit z ichnijszymi szczepami bakterii, teraz jedzie na polimerach które mogę podtrzymywać tak dobrze dobrane szczepy.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tylko na zdjęciu twoim drugim jest ona dużo zdrowsza na pierwszym nie jest żółta tylko wyblakła a to różnica jest to acropora tumida i ona powinna być jasno zielona u ciebie troszkę ściemniała mogła by być jaśniejsza ale napewno nie nie żółta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy tak obfite polipowanie nie wskazuje na to, że jednak brakuje mu substancji odżywczych (światła lub mikroelementów)?

mam dokładnie taką samą acre wziętą od @Peniek i moja nie zmieniła koloru pomimo tego, że na pewno mamy inne systemy...

jedynie co mogę potwierdzić to, to, że każdy koral inaczej reaguje na dane akwa i jest zauważalny pewien etap, który można by było określić aklimatyzacją w nowych warunkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

systemy mogą być różne ale jak sa warunki np światło mikro itd podobne to raczej nie powinne tak reagować sory ale na pierwszym zdjęciu widać ewidentnie że jest w wyjałowionej wodzie i z mocnym światłem ,pewnie że kolega nie ma idealnych warunków widać to po pozostałych koralach, jest poprostu przeniesiona ze zbiornika prowadzonego na krawędzi (kilka osób w Polsce może sobie na to pozwolić z uwagi na doświadczenie ) do zbiornika z takimi sobie parametrami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dużo aminokwasów i żółty zamienia się w zieleń.

Napewno również żelazo ma na to wpływ ,ale jeszcze tego nie testowałem.

Może i Instant Ocean jest uboga ale czy ktokolwiek robił jej badania w laboratorium na zawartość poszczególnych pierwiastków oprócz CA,MG,KH ? Wątpie. Janusz używa IO a takich zieleni jak u niego w akwa to ja nie widuje na trawniku.

Osobiście używam Preis`a i miałem problem z kolorem zielonym. Brałem szczepke od Janusza pięknej zielonej akry

i traciła kolor z zieleni w blady brąz. Montipora talerzowa zielona - blada jak d...

Ale,ale ale...ostatnio udało mi się moje żółte akry a mam trzy różne, zacząć wprowadzać w zielen aminokwasami.

Wzialem też inną (nową) szczepe zielonej akry od Janusza i...teraz trzyma zielen.

Więc niewątpliwie jest to zasługa aminokwasów.

Postaram się wieczorem zamieścic fotki, choć aktualnie staram się wrócić do żółtych kolorków, bo ta zieleń mi

coś nie odpowiada.

Acha , na koniec dodam, że akra z Twojego pierwszego zdjecia wygladała na prawie TRUPA. Blada i praktycznie bez polipów. Sam kiedyś doprowadzilem korale do takiego stanu i nie ma to nic wspólnego z prowadzeniem zbiornika na krawędzi (ZEO itp) ale raczej brakiem wiedzy i doświadczenia jak wygląda zdrowy a jak zagłodzony koral.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym zdjeciu koral byl u mnie przez ok tydzien. Jak wroce do domu to poszukam fotek z pierwszych dni i zrobie lepsza jak teraz wyglada.

czy tak obfite polipowanie nie wskazuje na to, że jednak brakuje mu substancji odżywczych (światła lub mikroelementów)?

To jest kolejne pytanie, ktore mnie od dawna nurtuje. Czy polipowanie oznacza, ze koral jest "glodny" czy oznacza, ze ma pod dostatkiem pozywienie?

Pare jeszcze uwag z mojej strony apropos tej acry i systemu:

- Pomiedzy 1 a 2 zdjeciem minelo ok 3 miesiace.

- Jest w bardzo dobrze doswietlonym miejscu pod 400W 20KK BLV

- Aminokwasy dozuje minimalnie - moze z 2-3 krople AAHC co 2/3 tydzien.

- Mikro wogole nie byly dozowane

- PO4 jest niewykrywalne mala Hanka ale NO3 jest w okolicach 1-2. Zawioze jeszcze wode jutro na testy do sklepu zeby ktos inny sprawdzil bo moze jestem slepy albo cos mi z testami szwankuje :). Moze przy okazji uda mi sie kupic test na zelazo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mówiąc że na krawędzi chciałem delikatnie powiedzieć że jest ledwo żywa a nie żółta ,a prowadzenie na krawędzi to rozumiem przez prowadzenie akwa w prawie sterylnych warunkach bez po4,no3 itd wtedy kolory są najładniejsze tyle że do katastrofy dzieli cię już prawie nic na zeo można mieć kolory pastelowe i bladopastelowe i to już jest głodzenie korali i tu MarcosB ma rację

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na temat ZEO odmienne zdanie, chociaż nie stosuję...jeszcze nie. Ale bardzo mnie do tego ciągnie.

Utrzymywanie NO3 i PO4 na zero to nie jest nic złego pod warunkiem, że korale dokarmiamy. U mnie odkąd pamiętam NO3 i PO4 są zerowe, czasami pojawi się NO3 na poziomie 0,1. Wstrząsając reaktorem z Zeolitem uwalniamy jednocześnie pożywienie dla korali, więc niekoniecznie jest to balans na granicy. Problematyka ZEOlitu polega na szybkim usuwaniu substancji nieorganicznych i tutaj pojawia się najwięcej wpadek.

Zauważ na filmach HD ze zbiorników ZEO, korale są pięknie wybarwione i wspaniale polipują!!!

Zdrowy koral to polipujący koral! Oprócz przypadków w których polipy są bardzo małe bo takis SPS`ów jest bardzo dużo.

Jeżeli SPS`a zagłodzisz powoli będzie chował polipy aż zacznie też tracic kolor (zrobi sie blady) i zdechnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udalo mi sie wygrzebac pare zdjec:

1. Tydzien po przeprowadzce do mnie:

acra0.jpg

2. Trzy tygodnie:

acra1.jpg

3. Ok. 4 miesiace:

acra2.jpg

Czytajac wasze opinie (za ktore jestem wdzieczny) wydaje sie, ze w takim razie koral jest ogolnie zdrowy i ma wystarczajaco (moze nadmiar?) substancji organicznych w wodzie. Nie dokarmiam dodatkowo korali. Chcac wyciagnac jasniejsze kolory pewnie trzeba by bardziej agresywnie podejsc do redukcji NO3. Mysle, ze musialbym zmiejszyc ilosc Rowy i zwiekszyc dawki Zeostartu - chociaz szczerze mowiac bardziej mi zalezy na przyrostach w tej chwili.

Przychodzi mi na mysl artykul, ktory czytalem o programie Reef Care firmy Red Sea gdzie wyraznie rozdzielaja prowadzenie akwarium na 2 fazy: faze rozrostu i faze wybarwiania. Rzeczywiscie przy tej drugiej fazie zalecaja duzo bardziej "wysrubowane" parametry... daje do myslenia.

Dochodzi jeszcze jedna zmienna w postaci mikroelementow. Od trzech dni zaczalem stosowac ABC. Na razie od 1/2 zalecanej dawki. Zobacze czy cos sie zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na temat ZEO odmienne zdanie, chociaż nie stosuję...jeszcze nie. Ale bardzo mnie do tego ciągnie.

Utrzymywanie NO3 i PO4 na zero to nie jest nic złego pod warunkiem, że korale dokarmiamy. U mnie odkąd pamiętam NO3 i PO4 są zerowe, czasami pojawi się NO3 na poziomie 0,1. Wstrząsając reaktorem z Zeolitem uwalniamy jednocześnie pożywienie dla korali, więc niekoniecznie jest to balans na granicy. Problematyka ZEOlitu polega na szybkim usuwaniu substancji nieorganicznych i tutaj pojawia się najwięcej wpadek.

Zauważ na filmach HD ze zbiorników ZEO, korale są pięknie wybarwione i wspaniale polipują!!!

Zdrowy koral to polipujący koral! Oprócz przypadków w których polipy są bardzo małe bo takis SPS`ów jest bardzo dużo.

Jeżeli SPS`a zagłodzisz powoli będzie chował polipy aż zacznie też tracic kolor (zrobi sie blady) i zdechnie.

no to kolega mnie lekko przestraszył... jak wstawię zdjęcia to pomożecie mi stwierdzić czy moje idą w trupa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tyle na ile doświadczenie pozwoli ;-). Zawsze chętnie pomogę.

Acha dodam iż nie zgadzam się z teorią iż wybarwione korale nie rosną...

Jakoś większość SPS`owych cudów spod ZEO to wieloletnie giganty!

Badania prosze, badania, eksperymenty, wyniki, doświadczenie. Akwarium z przed, po itp itd. Gdyby to było takie proste to lejąc wg etykiet wszyscy mieliby cukierkowe patyki.

Kubas - Twoja akra to OKAZ ZDROWIA!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wszystko, z niektórymi zdaniami się zgadzam, z innymi nie :) zastanawia mnie jedno, nikt nie wspomniał o świetle... Kuba, zakładając że warunki u Ciebie i Krzyśka jeśli chodzi o wodę są podobne, on ma wodę żyletę i Ty masz wodę żyletę, Wasze zbiorniki różnią się światłem :) korale pod HQI 20kk ZAWSZE będą miały inne, ciemniejsze kolory niż pod T5, więc moim zdaniem, zakładając że wasza woda niewiele się różni, to gdybyście teraz zamienili się światłem to Twoja acra zżółknie, a jego się zazieleni :) Patrząc na Twoje zdjęcia, i zakładając że wodę masz taką jaką piszesz to uważam że albo testy kłamią, albo coś ze światłem jest jednak nie tak, bo za ciemne sa te korale.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to dodam swoje fotki:

tu żółta acra która w zasadzie nie zmieniła swojego wyglądu od przyjazdu od Peńka

081.JPG

a tu acra która diametralnie zmieniła swój wygląd nie wiem czy idzie w dobrą stronę czy jak piszecie w trupa:

1 dzień w akwa:

DSC00555.jpg

obecnie:

074.JPG

proszę o ocenę!

testy dziś robione marki RED SEA:

PO4 - niewykrywalne (czyli z testu 0)

NO3 - niewykrywalne (czyli testowe 0)

Ca - 450

MG - 1200 - 1260 z tym testem to ja zawsze mam problem...

KH - 10

pH - 8,3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek, ta druga wygląda jakby trafiła z piekła do nieba, to tenuis chyba, powinna wyglądać tak jak na drugim zdjęciu.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli mam nie histeryzować i nie podejmować żadnych zdradzieckich kroków?

Seb a powiedz mi czy ta monti talerzówka z fioletowym rantem to ma prawo być jasna żółta a nie zielona?

a i jeszcze jedno na tej drugiej acroporze widać, że wcześniej polipowała teraz za dnia to jest jak na zdjęciu polipuje jedynie w nocy... no i jak się czyta forum to zgłupieć można bo jedni piszą, że polipują jak są "głodne" w szczególności jak maja mało światła... znowu druga szkoła mówi coś innego - np dziś właśnie w tym wątku była teza taka postawiona, nie jestem w stanie jej zanegować, że w przepięknych zbiornikach i to często prowadzonych na zeo nie dość, że korale maja kolory to na dodatek jeszcze polipują!

to jak to jest kiedy polipują a kiedy nie? i czy opisane przeze mnie nocne polipowanie i brak w dzień coś złego oznacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie, że odkopie temat, ale pasuje on idealnie do mojej sprawy.

Kupiłem acre w sklepie. Wg mnie w średniej kondycji. Miała uszkodzonego jednego tipa, a kolor jak na zdjęciu po prawej . Taki chciałem. Po trzech tygodniach jest zielona (wersja po lewej ) i juz mi nie pasuje do aranżu. :-)

post-15524-1397809426,73_thumb.jpg

Podejrzewam, że ona ma być zielona, a w sklepie marniała. Co myślicie ?

Poniżej moja acra z jasnymi niezieleniejącymi "elementami". Także warunki mają obie, wg mnie, prawidłowe.

post-15524-1397809457,01_thumb.jpg

Wysłane z Tapatalk

Edit. Pomyliłem lewą z prawą stroną. Jak kobieta :-) bez urazy :-)

Edytowane przez SzymonH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.