Skocz do zawartości
Wieczny

Mój Algaescrubber

Rekomendowane odpowiedzi

Witam postanowiłem napisać co nie co po weekendowym odpoczynku, natchnęło mnie by poczytać o tym sposobie filtracji już kiedyś chciałem sobie zrobić płuczkę ale czasu brakowało lub słomiany zapał, ale że zastanawiam się powiększeniem zbiornika z 220 na 420L postanowiłem zrobić ten rodzaj filtra i sprawdzić jak on pracuje.

Dziś po pracy pojechałem do Leroy Merlin i kupiłem kilka rzeczy co będą mi potrzebne do zbudowania filtra, ale jak to bywa zawsze czegoś zapomni się :realmad:

Mój algaescrubber:

- 2 pojemniki plastikowe czarne 70x40x30

- siatka 60x30

- 6-10 żarówek 8W Polux Platinum ( barwa światła 2700k )

- rurki PCV, kolanka

- pompa 2500-3500L/H nie jestem pewien czy będzie wystarczająca ale sprawdzimy jak będzie płynęła woda przez siatkę.

- wąż sylikonowy

Filtr będzie stał obok akwarium więc powrót wody z filtra będzie do sumpa, mam nadzieję że filtr uruchomię w tym tyg.Jeśli ktoś może mi coś doradzić, skomentować bardzo zapraszam do dyskusji.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Dla algea scrubber wieksze znaczenie ma dlugosc siatki niz wysokosc. Dluzsze sa bardziej efektywne.

Jesli zrobisz 50cm dluga i 25 wysoka to ok. Ale wtedy zarowek masz za malona oswietlenie z obu stron.

Nie moge znalesc teraz info ile swiatla potrzeba.. Mowione bylo 0.5W na galon ale nie pamietam dokladnie jak to szlo.

Pompka tez za slaba.

Sugerowany i stosowany przez wiekszosc przeplyw to 35galonow na cal czyli okolo 63litrow na centymetr siatki.

Dla 50cm siatki bedzie to 3150l/h

Siatka musi byc chropowata - czy ta siatke na komary bedziesz w stanie "poszarpac"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

również jestem zainteresowany tym tematem, jednak nie znam ang :( i jest ciężko coś znaleźć, obecnie szperam po naszym forum

pozdrawiam


65x35x40h~85L, 10kg LR, 4x24w, kaskada i odpieniek DIY :D11.12.11r pękło dno :(((

100x40x50h~200L, kręci się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale z tego co wyczytałem to oświetlenie powinno mieć 0,26 W/L i tym się sugerowałem, co do pompy to też właśnie byłem przekonany że będzie za mała wezmę jakąś mocniejsza np. 3500L a co do siatki to powiem szczerze że nie wiedziałem że dłuższe a niższe są efektywniejsze, więc zmienię siatkę na 60x30 to nie problem, tylko teraz siatkę muszę nowa skombinować w takim razie.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

25 W na litr czego? Czemu wszyscy sugerują się niezgodnym z rzeczywistością przelicznikiem W/l??

Nie liczy się to jaką moc ma źródło ale ile światła wykorzystywanego przez rośliny do fotosyntezy to źródło "wytwarza".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- siatka 50x50 taka jak się na okno przylepia by owady nie wlatywały

Ta siatka jest dość miękka i wykonana z materiału, po pewnym czasie może się rozpuścić. A na pewno będziesz miał problem ją wyczyścić.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Siatka z termoplastycznego polimeru jest dużo lepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanokaczor

0,26w na litr wody

a gdzie taka siatkę zakupie w sklepie budowlanym czy gdzie???

z tym świeceniem też różnie jest piszą że 0,26w na litr wody a nie którzy że 0,5w


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siatke o odpowiedniej ilości oczek i rozmieszczeniu kupisz w pasmanterii a dokładnie to sie nazywa kanwa platikowa, wymiary jej to 35x30 ja takiej używam


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanokaczor

0,26w na litr wody

a gdzie taka siatkę zakupie w sklepie budowlanym czy gdzie???

z tym świeceniem też różnie jest piszą że 0,26w na litr wody a nie którzy że 0,5w

taką siatkę to mogę ci posłać gdzieś tam jest chyba 100 na 100cm to mogę uciąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leoni i u ciebie taka siatka styka na 500L???

@axela1 a ty mówisz o siatce budowlanej ???


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leoni i u ciebie taka siatka styka na 500L???

@axela1 a ty mówisz o siatce budowlanej ???

nie to nie budowlana

ostatnio widziałem taki filtr na żywo i ta siatka super się nada,dla tego piszę że mogę odciąć bo dla siebie też zostawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Na litr w czym? szklance, akwarium?? A może chodzi o objętość jaką zajmie scrubber z przyległościami?

Chodzi ci o moc flux led, smd led, power led, T2, T4, T5, T8, T10, HQI, HQL czy żarówki? O jakim widmie?

Siatkę kupisz w każdym "markiecie" ogrodniczym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no żarówki 2700k lub 3000k najlepsze są, no litry w akwarium :D


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Co ma ilość litrów do mocy oświetlenia scrubbera? Moc oświetlenia pomaga określić wysokość rachunku za prąd ale nie "ilość światła"...

Dlaczego uważasz, że te świetlówki są najlepsze? W jaki sposób na podstawie samej tylko mocy i barwy określiłeś że te świetlówki emitują największą ilość światła jaka może być zaabsorbowana przez glony? Glony nie korzystają ze wszystkich długości światła. Do fotosyntezy potrzebna jest im tylko część promieniowania widzialnego inna w zależności od barwnika fotosyntetycznego z którego "korzysta" dany gatunek glona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ma ilość litrów do mocy oświetlenia scrubbera? Moc oświetlenia pomaga określić wysokość rachunku za prąd ale nie "ilość światła"...

Dlaczego uważasz że są najlepsze? W jaki sposób na podstawie samej tylko mocy i barwy określiłeś że te świetlówki emitują największą ilość światła jaka może być zaabsorbowana przez glony? Glony nie korzystają ze wszystkich długości światła. Do fotosyntezy potrzebna jest im tylko część promieniowania widzialnego inna w zależności od barwnika fotosyntetycznego z którego "korzysta" dany gatunek glona.

bo są sprawdzone tak samo jak T5

a jak jesteś w stanie sprawdzić jaki gatunek glona w danym momencie ci urośnie i jakie dobrać widmo??

Bo widze zaczyna się wróżenie z fusów??

Możesz rozwinąć swoją wypowiedź??


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Które T5 są sprawdzone?

ok amerykańce piszą świetlówka o barwie ok 3000 K "najlepsza" ale 2 świetlówki o takiej barwie mogą mieć inne widmo.

Z tego co zauważyłem to na scrubberze wyrastają inne glony w zależności od tego jakie są parametry wody w akwarium co może świadczyć o tym ze różne glony potrzebują innych składników "odżywczych" do wzrostu. Inne substancje usuwają więc z akwarium. Oświetlenie też może mieć wpływ na to jakie glony będą lepiej rosły i co usuniemy z akwarium.

Sam kombinuję z oświetleniem scrubbera. akurat robię nową kolejną wersję. Chcę jedną stronę siatki oświetlić świetlówką blue plus + różowa a drugą aquabluespecial + philips 5200 K[ten drugi zestaw używam w roślinnych baniakach i rośliny bardzo "bobrze" pod tym rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie używam T5, akurat chodziło mi o żarówki CFL


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do tekstu posta Nanokaczora można właśnie po glonach wyrastających w algaescrubberze wnioskować co dzieje się w zbiorniku a nawet z wyprzedzeniem stwierdzić co w najbliższym czasie może mu grozić. Doświadczałem tego wielokrotnie na własnym akwarium.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś robiłem próbę jak woda przepływa przez siatkę na pompie AquaBee2000 ale woda doszła do 60% długości siatki ( 60x30 wielkość siatki ) wina pewnie tez dlatego że zastosowałem do pompy węża 3/4 i rurkę też 3/4 i pompa musiała ciągnąć wodę na wysokość ok. 1m co spadła jej moc teraz mam zamiar zakupić pompę o przepływie 3000l/h i dać rurkę 1/2 i zobaczyć jak będzie śmigać, chyba że macie inny pomysł?????


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalecane parametry do obliczeń zalecane przez SantaMonika dla Algaescrubber.

Przepływ - 130L / godz /2,5 cm szerokości ekranu.

Powierzchnia ekranu - 75 cm2 / 1 kostkę dziennie.

Światło - 12W fluorescencyjnego , po 6W (550Lm) temp. <3000K na stronę / 75cm2 przez 8h (mniej światła - więcej godzin świecenia)

W moim woda płynie z powrotu

post-10464-0-78121800-1327001456_thumb.jpg

post-10464-0-03241500-1327091481_thumb.jpg



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nom ładnie to widać a ty tylko z 1 strony u siebie oświetlasz czy tylko ja źle widzę.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czegoś ja tutaj troszke nie rozumiem :p czytałem nt tego srubbera "santamonica" ona pisze chyba o baniaku 180G "o Supplementary filtering for a 180 gallon medium-load reef tank."

czy do 200L baniaka mogę zastosować pompę ok 800L/H ? skoro ona zastosowała ok 3400L/H ?

czy siatka może mieć wymiary 20cm x 10cm h ?

czy wystarczą 2 enegrooszczedne żarówki 9w (siatka oświetlana z dwóch stron) ?

jaką śrenice rurek zastosować to takiej pompki ok 800L/H ?

i ostatnie pytanie :D bo testowałem już różne rodzaje siatek... ( budowlane, do ogradzania roślin itp itd) gdzie najlepiej zaopatrzyć się w siatkę i jaka najbardziej się do tego nadaje ?

dziękuje za odp i pozdrawiam :thumbsup:


65x35x40h~85L, 10kg LR, 4x24w, kaskada i odpieniek DIY :D11.12.11r pękło dno :(((

100x40x50h~200L, kręci się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siatkę plastikową kupisz w pasmanterii kanwa się to nazywa na allegro tez są, co do przepływu jest podany przelicznik zobacz wyżej co napisał jaczał i na światło też jest i możesz zastosować taką siatkę o takich wymiarach.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ajajajaj nie czytam ze zrozzzumieniem :p sory

a o kanwe pytałem, gościu pokazał mi kawałek materiału, więc podziękowałem.

a podpowiecie jaka średnica rurki jest optymalna ? ;) może być ok 1/2" lub są też 18 mm znalazłem ostatnio :D


65x35x40h~85L, 10kg LR, 4x24w, kaskada i odpieniek DIY :D11.12.11r pękło dno :(((

100x40x50h~200L, kręci się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.