Skocz do zawartości
hernio

Proszę o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Akwa zalałem dokładnie 27 września więc trochę czasu już minęło. Od jakiegoś czasu miałem problem z okrzemkami które z tego co zauważyłem przeradzają się w dino. Zaczynają się gdzie nie gdzie na skałach pojawiać pęcherzyki powietrza.Mam również problem z zielonymi glonami na skałach które nie chcą zejść od czasu dojrzewania :crybaby: Wcześniej miałem cyjano zaciemniłem akwa podałem BioDigest i nie wróciło. Z racji że akwa nie wygląda najlepiej zakupiłem testy by sprawdzić co jest nie tak a więc:

NO3 - 0

NO2 - 0.1

PO4 - 0.1

CA - 400-450

MG - 1040-1080

Temperatura: 25.5 stopnia

Zasolenie: 1,021

Testy Red Sea

TDS jak i testy na ph i kh będę miał w następnym tygodniu.

Coś więcej o akwa:

Wymiary: 80x35x45 126l bez sumpa

Lampa: OCEAN LIGHT PLUS 1X150W + 2X24W T5 Świecę 12 godzin T5 i do tego 6 godzin dziennie HQI

Odpieniacz: Miniflotor

Skała od kolegów z forum około 17 kg plus żywy piasek

We filtrze kubełkowym znajduje się ok. 200g Węgla plus 50 ml PhosGuard'a.

Sól najpierw IO teraz Reef Crystals. Wina soli to to raczej nie jest bo na jednej jak i drugiej jest to samo.

W akwa znajduje się aktualnie 5 ślimaków plus korale Od miękkich na sps'ach kończąc.

Z góry dziękuję za każda pomoc z waszej strony.

Pozdrawiam

Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

http://nano-reef.pl/topic/41339-moja-prywatna-kampania-przeciw-dino/

http://nano-reef.pl/topic/39506-czy-to-na-pewno-jest-dino/

http://nano-reef.pl/topic/38922-wspolny-mianownik-do-powstania-dino/

Jest teoria że Dino lubią takie wytrzepane z nutrientów tanki jak twój.

Ponoć bez mikroskopu nie odróżnisz dino od niektórych okrzemków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal Kubełek i pytanie masz może jakieś wave makery ?


Start : 7/7/2012

288L [120x40x60] + sump 107L [92x30x39]

Oświetlenie - Arcadia series 3 HQI 150W x 2 + acti 54W x 2

Odpieniacz - Deltec TS1250

Obieg - Ocean runner OR 3500

Cyrkulacja - made in china SunSun 5000L/h i 6000L/h

Moje Akwarium 280L

Szukam osoby zamieszkałe w okolicach Nottingham

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zaprzestanie podmian, ograniczenie świecenia (świecenie tylko samej aktyniki), pozbycie się skał najbardziej zaatakowanych przez glony pomogło w pozbyciu się glonów i reszty. Co prawda pojawiają się jeszcze czasami glony ale to raczej wina jakości wody.

Możliwe, że ten kubełek powoduje pewien bałagan. :question:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy cyrkulacyjne to 2x JVP-101. O dino czytałem pewnie już każdy temat na tym forum chodzi mi bardziej o to jak podnieść MG no i PO4 i NO2 też za dobre nie jest :crybaby: W przeciągu miesiąca mam zamiar zrobić sump'a może to coś trochę pomoże <_< Kubełek jest czyściutki codziennie go sprawdzam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chemipure węgiel by sie przydał ale nie masz sumpa :/ . Nie sadzę żeby ten kubełek był czyściutki :p jeżeli pracuje 24h swoje w watach etc na pewno ma no i na dnie zbiornika też jedynie co możesz zrobić z tym kubełkiem jak nie masz sumpa to kupić absorbery i wpakować je do kubełka może pomóc nim zrobisz sump .


Start : 7/7/2012

288L [120x40x60] + sump 107L [92x30x39]

Oświetlenie - Arcadia series 3 HQI 150W x 2 + acti 54W x 2

Odpieniacz - Deltec TS1250

Obieg - Ocean runner OR 3500

Cyrkulacja - made in china SunSun 5000L/h i 6000L/h

Moje Akwarium 280L

Szukam osoby zamieszkałe w okolicach Nottingham

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym najlepiej podnieść wartość Mg ??

Zapomniałem dopisać że stosowałem metode VSV. Może tutaj leży problem ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwa masz teraz korale od miękkich do sps-ów ... powiadasz? W przeciągu 3 miesięcy zdołałeś już stosować VSV (która choć dobrą metodą jest to zdecydowanie nie dla Leszczy) i zdążyłeś już obsadzić sps-ami. Piszesz że glony zielone nie zeszły Ci od czasu dojrzewania? No2 wykrywalne? Śmiem twierdzić że w akwa nie skończyło się jeszcze dojrzewanie. Widzę tu szereg podstawowych błędów - jak u polskich pilotów w Smoleńsku.

Mg podnosimy dozując chlorek magnezu lub gotowe preparaty - poczytaj o metodzie Ballinga.

Ja na Twoim miejscu poprosiłbym jakiegoś morszczaka o przechowanie korali (przynajmniej twardych) i pozwolił zbiornikowi dojrzeć.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co w tym złego że obsada jest mieszana ?? Wiele jest takich baniaków. Akwarium nie jest tylko moje więc mam ograniczone pole. NO2 tak jak na górze. 4 miechy to chyba nie jest jakiś krótki czas na wrzucenie korali do akwa. A korale jak Acropora, monti, Stylophora pistillata czy Caulastrea furcata sa w dobrej kondycji.

Czyli co mam czekać i nic nie robić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o obsadę mieszaną. Sprawdzałeś jakie miałeś parametry gdy zacząłeś obsadzać akwa? Jeśli faktycznie zbiornik nie dojrzał to ich tam po prostu nie powinno jeszcze być. To kiedy wolno zaczynamy obsadzać akwa wychodzi nam z testów, a nie z tego że "jest wiele takich zbiorników".

PS. Chciałem Ci na coś zwrócić uwagę, a nie kłócić się z Tobą. Moim zdaniem powód takiego stanu znamy - brak węgla w Twojej apteczce.

Na Twoim miejscu potwierdziłbym prawidłowość wyników testów. Jeśli pomiary innymi testami się potwierdzą (zwłaszcza NO2) to ja dałbym na przechowanie sps-y - one mogą dostać po d... Gdy wyniki będą wiarygodne to będziemy wiedzieli w którą stronę iść.

Przydałoby się foto glonów do identyfikacji.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ja się kłócę ? Węgiel cały czas jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel doustnie kolego się bierze w czasie dojrzewnia akwarium :harhar: . Przeczytaj co dopisałem.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, jaką wodą zalewałeś na start? Świeża solanka czy od kogoś?

Ze swojego doświadczenia powiem tobie że miałem ten sam problem.

Wodę, skałe i żwirek miałem z dojrzałego baniaka, teoretycznie nic sie nie powinno dziać..

Na początku zero glonów natomiast po jakimś czasie po kilku podmianach i tak sie zaczęło "dojrzewanie" chyba tego nie ominiesz, każdy baniak musi się ustabilizować. Co prawda z dojrzałą wodą jest to łagodniejsze ale jest.

Słyszałem kiedyś że po 6-8 tyg każdy baniak przeżywa tzw. "załamanie". Masz odpowiedź.

Moja rada. U mnie pomogło. Podnieś zasolenie na 1,026, magnez do 1300. Odstaw jeśli lejesz sól bez soli. Krócej świeć (max 8h) i odsysaj dino/cyjano a wodę wlewaj przez watę z powrotem. Miesiąc czasu i na pewno bedzie poprawa.

Powodzenia!


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie kupiłem Red Sea żeby nie mieć wątpliwości a testy był robione 3x i cały czas takie same wyniki. Zdjęcia glonów postaram się jutro wrzucić.

Edit:

Woda 100% solanka kręciła się 2 dni zanim wrzuciłem skałę. Ok zasolenie podniosę ale czy wtedy Ca nie będzie za wysokie ? Za Mg oczywiście też się wezmę. Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150W żarnik plus 2x24W świetlówek nad 126 litrami? ja mam nad swoim zbiornikiem (128) 144W razem i cały czas zastanawiam się czy nie za dużo. Jakie masz świetlówki i jakiej barwy żarnik ten 150W? świecisz też jakoś tak dziwnie,

6 godzin to ja świece teraz kiedy zbiornik zalałem dwa tygodnie temu.

Zrób jeszcze raz testy i sprzawdź czy NO2 na pewno jest takie jak podałeś, może wynik był błędny.

Wprawdz wode po RO/DI tym TDSem jak już przyjdzie.

Jeżeli NO2 bedzie jednak 0 to zastanowiłbym się nad zającem morskim który zjada glony.

Jak wpuszczałeś SPSy? może wstawiłeś wszystko na raz i teraz coś zaczyna Ci lecieć i wyrzuca do wody jakieś toksyny?

Jak wygląda kondycja Twoich korali ?

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tylko dodam 3 grosze. Akwa moze i dojrzalo, nie mamy tu co gdybac, sprawy sie nie cofnie. Podaj co pokazuje test na amoniak to zobaczymy czy jeszcze albo znowu dojrzewa. Napisz czy wlewales wodeczke i ile. Okrzemki? OK, nie panikuj. Nowy test na silikaty i ewentualnie absorber jak sprawdzisz testem. Wegiel by sie przydal jak najbardziej. Mg masz w alarmujacym stanie niskie. Podnies koniecznie do optimum. Wal do sklepu jak najszybciej i zapodaj cynk ze musisz podniesc Mg, cos ci dadza. I nie wlej calej zawartosci. Dozuj dawki dziennej jak zalecaja i obserwuj Ca jak reaguje. Swiatlo? T5 z 12godz zredukuj do 6 dziennie. mozesz tylko niebieskim. Nie uzywaj nocnego oswietlenia az do wyrownania Mg i zbicia Si jak sa, a mysle ze sa. No i oswietlenie masz miazdzace, nie sadzisz?

Powodzenia


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondycja korali dobra. Jutro cyknę fotki to pokaże. TDS będę miał w przyszłym tygodniu więc wtedy sprawdzę bo według mnie właśnie tam jest problem. Być może to okrzemki a nie dino a pęcherzyki to mój wymysł :wallbash: Wcześniej było światło T8 5x 18 W i było tak samo więc wina światło to to chyba nie jest. Żarnik Aqua Medic Aqualine 10000 HQI 150W 13000K. Świetlówki Ati Actynic i Aqua Medic Reef Blue. 3 razy sprawdzałem i wynik cały czas taki sam. Postaram się u kogoś zrobić testy ale o to będzie trudno. Na początku były 2 spsy i capnella potem doszła reszta.

Edit: Wódki wlewałem przez pierwszy tydzień 0,3 ml. Drugi tydzień 0,6 ml potem po 0,8 ml dziennie.

Wiem że oświetlenie duże ale być może akwa uda się zrobić większe więc lampę zakupiłem na zapas żeby drugi raz nie kupować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrezygnuj z HQI na razie. Swietlowki ci wystarcza spokojnie


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwości, będzie dobrze. Bez gwałtownych ruchów. Odsysaj dino. Zrób jak pisałem, podbijaj powoli, to normalne co sie dzieje, też tak miałem. Sprawdź jeszcze kh. Ważne żeby było stabilne. Dobrze tez jak jest 8-10. Jesli będziesz podbijał to powoli.

Węgiel pamiętaj wymieniać raz w miesiącu. Absorbery masz ok, wódeczka widać po parametrach działa wiec lej cały czas. Ja bym tam świecił wszystkim tylko skróć czas. No i aktyniki nie lubią Spsy.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. W akwa na sto procent to są okrzemki a nie dino. Dzisiaj mechaniczne usuwałem glony oraz przeczyściłem piach zobaczymy co będzie za parę dni. Trochę długo to dojrzewanie w moim akwa przebiega.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.