Skocz do zawartości
hyziu

Czy to aby napewno żywa skała

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Dwa tygodnie temu kupiłem żywą skałe w pewnym sklepie(nazwy nie podaje) ,ale czym dłużej na nią patrzę mam coraz więcej wątpliwości czy to aby napewno jest żywa skała???Na pewno nie przypomina zdjęć ze sklepowej strony,ani zdjęć z forum ,wyglądem przypomina mi to jakiś piaskowiec,wapień??Na dwóch małych kawałkach było tylko troszke glonów wapiennych a pozostałe kawałki mają kolor jasno brązowy,po dwóch tygodniach jedyne życie jakie udało mi się zaobserwować to jedno wężowidło.W opisie sklepu podane było że to skała importowana z indonezji??Prosze o identyfikacje ,zdjęcia słabej jakości robione zwykłym aparatem,acha i skała przez te dwa tygodnie pokryła się juz troszke brązowym glonem.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam nie mam aluzji do tej skały. Niech sobie dojrzewa spokojnie.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czasem łatwiej żywą skałę poznać po wadze niż wyglądzie


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem na etapie dojrzewanka. Te glony brunatne same zejdą? Trzeba im pomóc? Dodam że włożyłem do sumpa węgiel i absorbery slikatów i fosforanów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi również trafił się taki kawałek. Po około 3 tygodniach zaczęla robić się fioletowa. Jeśli nie masz cierpliwości to bielinka i będzie cacy..żartuje oczywiście :welcome:


Cytuj

 

100x50x50 bez sumpa,

oświetlenie 2x60W led DIY,

odpieniacz Deltec MCE 600,

cyrkulacja Jebao RW8 + Tunze 6025,

20kg real reef rock + 5kg live rock.

Sól i ewentualne dodatki do wody - Colombo :)

Link do bańki;

http://nano-reef.pl/topic/77781-banka-huberta-250-low-tech/page__st__20#entry791962

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomi,

jesli nie bedziesz dostarczal nowych silikatow (RO, DI) to bedzie ok. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiane wody normalnie robic???? CZy dac temu spokój?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... z pewnością - skała niskiego sortu.

Ale powiem ci że wielokrotnie lepiej jest kupić właśnie taką skałę ze znikomą ilością życia niż z jakiegoś bagna porośniętą Bóg wie czym ... bo jak zaczną ci wyłazić chwasty to wtedy dopiero jest przekichane.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie wiem skąd ta skała, ale co to znaczy niskiego sortu :p To dobrze czy źle, bo opis niejednoznaczny :D ? Pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zajrzyj na stronkę dobrego sklepu i porównaj. Myślę że jakość jest widoczna na pierszy rzut oka.

Ja nie jestem zwolennikiem porośniętych skał i najlepsze wyniki osiągałem niestety przy ceramice.... stąd chyba niezrozumienie mojego posta.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

To była żywa skała tylko ktoś ją wcześniej źle przechowywał. Może leżała w piwnicy obok ziemniaków zamiast w wodzie. Widzisz to jasno białe? To są właśnie algi wapienne tylko martwe. Jeśli na zdjęciu była super pierwsza klasa fioletowa skała ekstra porośnięta życiem to taką powinni Ci wysłać.

.... z pewnością - skała niskiego sortu.

Ale powiem ci że wielokrotnie lepiej jest kupić właśnie taką skałę ze znikomą ilością życia niż z jakiegoś bagna porośniętą Bóg wie czym ... bo jak zaczną ci wyłazić chwasty to wtedy dopiero jest przekichane.

PK

Racja, ale jak ktoś daje zdjęcie produktu i potem jak dostaje kasę wysyła coś innego to prosi się o odwiedziny. To jest oszustwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kapitan - napisałeś samą prawdę :yes

hyziu - nic się nie przejmuj , cierpliwości - jeszcze będziesz miał piękna skałke a na niej to co ty bedziesz chciała - a to badzo ważne.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta skała która mi przysłali nie wygląda jak ta na zdjęciach sklepu(nie chce wklejac na razie zdjęć bo na nich jest nazwa sklepu),Nie wiem jak na zywo wyglądają skały w akwa,nie znam nikogo kto ma morskie ale moja na pewno niw wygląda jak chocby ta:

http://nano-reef.pl/topic/41288-30l-dubina-czyli-jak-to-sie-zaczelo/page__st__20

i nie wyglada jak ta:

http://allegro.pl/skala-morska-do-ozywienia-tylko-u-nas-i2064925375.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Algi wapienne nie są pożądane na skale na start zbiornika. Zatykają naturalne pory skały.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego te skały są łyse nic na nich nie ma tak przynajmniej widzę.

U mnie pełno alg,rurówek,dzikich krabów,dzikie fungie,wężowidła,kiełże i czasem kawałki korali,wieloszczety,gąbki,skała ma różne kolory itp.

Twoja skała może i ze słonego koryta ale ile leżała w soli to nie wiem.Osobiście skałę bym kupił tylko taką którą widziałem na żywo.A sklep wyraźnie dał ci skałę na jedno kopyto żeby nie było wątpliwości.

Nie twierdze że to nie żywa ale twierdze jak ktoś wyżej słaby sort <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak jak pisałem,nic na nich nie ma ,na dwóch kawałkach są jedynie glony wapienne ,na reszcie nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego te skały są łyse nic na nich nie ma tak przynajmniej widzę.

U mnie pełno alg,rurówek,dzikich krabów,dzikie fungie,wężowidła,kiełże i czasem kawałki korali,wieloszczety,gąbki,skała ma różne kolory itp.

Resztę odpowiedz sobie sam.

no tutaj dotykasz istoty bogactwa żywej skały - ja osobiście takiej skały bym nie chciał, bo to zakp z kłopotami gratis: ślimaki osiadłe, majano, aiptasie, krewetki modliszkowe, kraby zabójcy :) A ktoś przeciwnie. To rzecz indywidualna delikatnie mowiąc. pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz ile zapłaciłeś za kilogram tej skały ?

Ja jak zakładałem akwa 4 lata temu to płaciłem coś 36 za kg i tak wyglądała:

post-12437-0-67422000-1327231408_thumb.jpg


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam, że im skała czystsza tym lepsza. Nie ma potem problemu z niechcianymi gośćmi. Dlatego niektórzy preferują ceramikę.

4 lata to szmat czasu, ceny się zmieniły.

Popieram post #17 @lufta.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36zł za kg.Nooo moja na pewno tak nie wygladała :thumbdown:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hyziu, nie dramatyzujunworthy.gif. Startuj akwa, za pół roku nie odróżnisz swojej skały od innych.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W skale najważniejsze jest to czego nie widać > BAKTERIE i to co można określić przez pomiar gęstości - porowatość oraz to co można by było określić po zrobieniu przekroju - wielkość i rozkład wielkości porów.

Widoczna na wierzchu "otoczka" to tylko dodatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no ja nie dramatyzuje :) .Akwa zalane ,spokojnie sobie dojrzewa,czekamy nie spisze sie z niczym.Jak zaczne zasiedlać to na pewno zamieszcze relacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest źle! ja mam skałę po prawie roku, która w niektórych miejscach zalana jest cała glonami wapiennymi i trochę się wściekam co z tym zrobić... teraz dokupiłem trochę i właśnie zwracałem uwagę na to, by nie była taka "zaklejona" jak moja! co do takich pięknie upstrzonych skał - one są piękne, ale jak koledzy piszą potrafią przysporzyć wielu problemów i wielu nieprzespanych nocy przy łapaniu krabiszonów, pistoletówek i innych!

nie wiem czy dobrze zrozumiałem, twój post #7, o jakiej podmianie piszesz? w okresie dojrzewania nie robimy podmian! na pewno po 2 tyg... to za wcześnie na podmiany! jedynie możesz wrzucić jakiś pochłaniacz silikatów i raczej zabawiać się w naukę szybkiego i sprawnego wykonywania testów na NO2 i NO3 ;) a jak cię najdzie to na amoniak i fosforany ;)

co do stały łysa bo łysa ale kilka akwa nawet na suchej wystartowało i trzyma się dobrze więc nie ma się co martwić!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Preferencje osobiste ale skala powinna dawać jakąś gwarancje w przypadku wysyłki , w sklepie biorąc osobiście faktycznie można się pokusić o gołą jak kto lubi...

Brak pewnych dodatków stawia skałę pod znakiem zapytania czemu wszystko z niej uciekło?

Krewetka pistoletowa i polowanie ? z takich atrakcji rezygnować? ja pistoletowe chętnie wezmę.Niestety moja od roku się nie udziela a szkoda bo kiedyś kilka osób mnie pytało co to strzela :)

Jeśli ktoś chce mieć lubi surową rafkę bez dodatków to może i tak ale ja chciałbym poczuć namiastkę świata podwodnego i to samo polecę innym , gdyż to dodatkowa atrakcja nawet kosztem ryzyka ze będę musiał upolować jakiegoś bandytę...

Skały nie odróżni ale nie zobaczy tego samego co inni.

W nocy biega u mnie ponad 6 dzikich krabów z zamiarem koleżeńskim,kiełże i wężowidła które są naturalnymi czyścicielami a w innym przypadku mogą posłużyć na pokarm dla wybrednych rybek lubiących polować.

Rozgwiazdy na szybie małe bo małe ale są spoko i rurówki między którymi można czasem spotkać małe glizdy w postaci wieloszczetów brzydkie ale interesujące B) każdy nowy mieszkaniec jest dodatkową atrakcją.

Po zapaleniu światła każdy nocny marek wystraszony spada do swojej nocnej dziupli i wsio.

Niektórzy tego nie zrozumieją bo wolą po swojemu.

Pozdro

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.