Skocz do zawartości
Pietrek

aiptasia - walczyć czy jej odpuścić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba tutaj to będzie jednak właściwsze miejsce na moje pytanie:

znalazłem 6 Aiptasi na 15kg skały w swoim zbiorniku, wiem, co to i jak z tym walczyć, a właściwie to wiem,

że z nią się nie da wygrać, jednak da się kontrolować populację i utrzymywać ją na bezpiecznym poziomie,

jednak powstaje pytanie czy 6 szt. w 128 litrach to dużo i czy powinienem próbować usuwać mechanicznie?

czy poczekać i po dojrzewaniu walczyć z nią jej naturalnymi wrogami czyli : Chelmon, Wundermani oraz slimak Berghia.

Boje się, że czekając aż zbiornik dojrzeje będę po tym czasie miał dwa albo trzy razy większą populację z która już sobie

nie dam rady.

czy ktoś może mi coś konkretnego doradzić?

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jeszcze nie ma korali i ryb i można wyciagać skałę to walczyć.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walcz i zniszcz w zarodku patrz gdzie rośnie wywal skałe i szczotka druciana .


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami mozna ja z gladkiej powierzchni "zebrac" szczoteczka do zebow. W dziurach trzeba cos wstrzykiwac, czego nie lubi. Chelmon w 100 litrach nie jest dobrym pomyslem. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ryzykuj i kup z 4 krewetki wunderwaffe ze sprawdzonego żródła, wyjedzą wszystkie i nie pozwolą aby wyrosły z zarodników które wniesiesz do akwarium ze szczepkami, itp.

Koszt praktycznie żaden a spokój bezcenny :D


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

predzej czy później i tak" przywędruje "z powrotem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda pliszka swój ogonek chwali.

A ja dla odmiany polecam „brzydala”

To że zeżarł wszystkie to jeszcze nic ale pilnuje aby żadna nosa nie wychyliła z nory – i to skutecznie.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam, jak kolega powyzej krewetki, choc brzydal jest rownie a moze nawet bardziej skuteczny. Twoje akwarium troche male dla niego jest. Krewetki dobrze dac na poczatku kiedy aptasia jeszcze sie nie rozplenila i nie ma duzych ukwialow, ktorych nie tkną (trzeba ręcznie je wyeliminowac).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie brzydal - wybierz zielonego w ciapy. U mnie się sprawdził najlepiej.Oprócz tego nie przekarmiaj towarzystwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam brzydala tak jak driud i godeusz ja mam tez zielonego w ciapy i jest super pomocny


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie akwarium ma trochę ponad dwa tygodnie, zanim wpuszczę tam brzydala, jeżeli go w ogóle wpuszczę o tego słoika to jeszcze trochę potrwa. wyjąłem skale na której znajdowały się 3 szt. odkułem kawałek skały razem z aiptasiami i na wszelki wypadek polałem miejsce wrzątkiem. Potem dorwałem jeszcze jedna na innym kawałku. Ostała się jedna, ale do niej niestety dostępu nie ma.

Będę obserwował zbiornik i mam nadzieje, że nie będzie wielkich przyrostów kolejnych sztuk. Z czasem na pewno wpuszczę krewetki.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie dramatyzował szkoda czasu na wyjmowanie skały i tego typu zabiegi(chociaż jak masz zacięcie to czemu nie), tak czy siak aiptasia pojawi się prędzej czy później(zakupione korale skałki itp) poczekaj aż akwa dojrzeje i zakup brzydala lub wurdemanni. Nie jest to 100% skuteczność ale próbowac trzeba nie masz wyjścia.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje wunderwaffe zjadły jedyna dużą różę jaką miałem, więc nieprawda jest że dużych nie jedzą.

Ponadto na moich oczach i kolegi z którym byłem Tomek w erybce włożył skałę z dużymi różami na skale z zoantusami do akwarium z wunderwaffe. Po chwili zaroiła się od krewetek a po następnej została czysta :D

Brzydal ma to do siebie że lubi podjadać zoa a 100l to mały baniak jak dla tej ryby która dorasta ponad 10cm.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też walczę z różami z umiarkowanym powodzeniem

i raczej, wybiore krewetki bo z tego co wyczytałem na forum czasem brzydale potrafią skubac nie tylko zao

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też polecam tomentotus'a - u mnie wciągnął wszystkie róże


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie ani brzydal ani wunderwaffe nie pomogło,

brzydal pływa, rośnie i pożera wszystko ale nie aiptasię :(


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widać masz lewe wunderwaffe :)

na forum mamy hodowcę którego krewetki jedzą nasze róże :D


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie brzydal dał rade ale lps też czasami skubnie:((po odwyku w sumpie wrócił do akwa bo różyczki bez niego też wracały,moim zdaniem musi byc zwierze w zbiorniku które stale kontroluje problemy z chwastami bo raczej nie ma szkła w którym aiptasia lub manjano się gdzieś nie pokaże

pozdrawiam Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszecie o polewaniu wrzątkiem, wydłubywaniu ze skał ukwiałów a ja mam pytanie czy aiptasia potrafi się przemieszczać? Miałem sztukę i jej już tam nie ma... i nigdzie nie mogę jej dopatrzyć.


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potrafi widzialem na wlasne oczy , ta paskuda jak czuje zagrożenie potrafi sie rozsiewać welcome.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potrafi widzialem na wlasne oczy , ta paskuda jak czuje zagrożenie potrafi sie rozsiewać welcome.gif

popieram w 100% ,wczoraj walczyłem igła i RO,a dzisiaj na szybach maleństwa takie, że ciężko dostrzec ,zobaczę jak dalej się rozwinie sytuacja :wallbash:


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzydal to ogrodnik zawsze sobie coś zostawi na póżniej, wundermani różnie ale musi być ich kilka.U mnie też się od czasu do czasu coś pojawi.Wrzątkiem i kwaskiem cytrynowym jest ciężko,odrastają.Jak mam możliwość wyciągnięcia skałki,to lutownicą bestię ale nie radziłbym tego na szeroką skalę bo na pewno jakieś toksyny puszcza....I uwaga na bhp żeby lutownica do baniaku nie wpadła... :rtfm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzuciłem skałkę z ukwiałem do panelu ukwiałek po paru dniach zaczną dreptać po narożniku do akwarium w porę zobaczyłem i go pensetą i na wieczną rafę niestety mam ich więcej a całej skały do panelu nie wsadzę do panelu. Parę dni temu grzybek mi się odczepił i płyną w toni wodnej niestety wylądował na wspominanym wyżej ukwiale choć był mniejszy od grzybka pożarł w kilkanaście minut grzybka i znacznie urósł. :realmad:


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I mnie dopadło to dziadostwo - wraz z zakupionymi w sklepie internetowej koralami. Widziałem tylko w pierwszym dniu na jednej skałce - odłamałem dookoła i był spokój, po 2 tygodniach są na każdej zakupionej. Wczoraj posikałem kwasem i dziś są maleństwa, dużych nie ma. A zauważyłem dlatego, że zoasy od kilku dni w ogóle się nie otwierają - przyglądam się a tam aiptasia mikro. Zobaczymy co z tego będzie.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.