Skocz do zawartości
chudy89

65l pod SPS'y

Rekomendowane odpowiedzi

Moi Drodzy po roku prowadzenia kosteczki 45l z mniejszymi bądź też większymi sukcesami dojrzałem do postawienia dugiego akwarium 63l. Wszyscy którzy dobrze znają mnie i moje podejście do "kolorowych patyków" wielce zdziwią się tym projektem, no ale kiedyś trzeba spróbować:)!

Zatem, zbiornik już działa tj upakowana została skała i sobie grzecznie dojrzewa. Przedstawiam poniżej to co jest, oraz setup jaki widziałbym docelowo. Wszelkie spostrzeżenia mile widziane, tak jak pisałem w temacie chciałbym spróbować trzymać tam SPS+ trudniejsze i wymagające LPS.

Co jest obecnie:

Baniak Opti White 63l brutto 60x30x35

Odpieniek wewnętrzny Resun Sk-300

Lampa i tutaj pytanie co lepsze obecnie HQI 70W(żarnik do zmiany obecnie 10000k, co polecacie:)), lub lampa Hagen T5 2x24W-> wydaje mi się że może być mało

Baniak odpalony na 10kg martwej skały na wodzie z działającego zbiornika(15.12.2011), ostatnio dołożone 3,5kg żywej skały z "życiem" pojedyncze główki zoa, grzybki. Wszystko się otwiera żyje, dojrzewanie przebiega bardzo przyjemnie, teraz wywaliło trochę okrzemków, ale się tym zbytnio nie przejmuje:).

Więcej skały nie będzie, planuje tylko dołożyć z 4kg LS.

Z cyrkulacji hulają 2xKoralia Nano + kaskada Aquaela FZN-3 1200l wystarczy?

Do kaskady planuje dorzucić Siporax, Rowaphos, i Purigen, lub inne adsorbery na Po4/no3, oczywiście jak zaczną wchodzić korale przyjdzie czas na Ballinga+ jakieś suple.

Parametrów na razie nie mierzę, z projektem mi się nie spieszy chce żeby wszystko sobie spokojnie dojrzało, tak mniej więcej jeszcze z 2-3 miesiące.

I teraz najważniejsze co o tym wszystkim myślicie? Trzyma się to wszystko kupy? Jeżeli macie jakiekolwiek spostrzeżenia piszcie śmiało. Co do odpieńka myślę, że wystarczy nie planuje pakować zbyt dużo ryb. Jakiś Gobiodonek, babka i marzy mi się Hispidus.


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc!

Mysle, ze przynajmniej 3 x 24 W T5 byloby lepiej. Ta lampa Hagena jest dosyc ciemna. Mam wrazenie, ze takie dwie tez by byly slabe.

Gdybys na rury polozyl po odblysniku to 3 wystarcza. Osobiscie wolalbym te rury szerzej rozstawic, zeby oswietlaly nie tylko z gory. Te tanie lampy tak maja, ze rury sa blisko siebie i przewaznie zacieniaja sie wzajemnie.

Cyrkulacje sprawdzisz w praniu, gdy dojda korale. Na razie nie wydaje sie byc zbyt mocna a pompki z czasem traca na mocy.

Bedzie fajnie :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam taki rozmiar i powiem Ci że jakbym mógłbym to dałbym 4x24w. Mam 10 kilo skały i to jest dużo za dużo jak na mój gust, spsy które mam nie mają gdzie rosnąć. jeśli chodzi o cyrkulacje to jest koralia 1600, resun niby 2000, do tego atman - zwykła głowica niby 800, a trzęsie całym zbiornikiem, bez niego był problem z zastoiskami, no i jeszcze jedna pompa ok 400l za skałami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

założenia masz ambitne :)

Jeżeli chcesz mieć SPSy + trudne LPSY to postawą są super parametry wody co może być problemem przy takim odpieniaczu, chociaż większym problemem wydaje mi się ta twoja martwa skała - cholera wie co w niej siedzi.

Ja bym do takiego zbiorniczka zrobił chociaż mały sump i tak wsadził jakie s pienidło- może jakiś DIY

- światło - z tego co wiem HQI 70W to porażka, więc inwestuj w T5 (co najmniej 3 szt) lub LED+ T5 - np 30W LED + 2xT5 to jest to

- cyrkulacja - powinno być oki,

Co do tej chemii to ja jestem przeciwnikiem stosowania w takiej ilości jak to wiele osób robi, wszyscy walą te nowe specyfiki a potem jest płacz że coś się sypie coś nie gra. Daj systemowi się ustabilizować, oczywiście rowa i węgiel jak najbardziej tak (ja jak potrzebuję używam tylko tych dwóch specyfików, rezultaty możesz obejrzeć w moim wątku)

Z dozowaniem Baillinga czekaj aż coś zacznie rosnąć, na razie wystarczą podmianki.

Powodzenia

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki za rady. W takim razie HQI idzie na sprzedaż a ja sobie sam wystrugam lampe DIY ze spienionego pcv na T5, tylko teraz jeszcze kwestia ile tych świetlówek i jakie barwy co radzicie? Chyba zgodnie z radami dam 3 szt, możę cośtypu Ati Blue+ Fiji Purple+?. Chciałbym połączyć estetyczny wygląd wraz z wymaganiami korali.

Tomio skała, zmarła że tak powiem u mnie, była wypłukana wysiedziała się na balkonie, później znowu ją wypłukałem i trafiła do baniaka. Niestety sump odpada, zapomniałem napisać ale to podstawowe założenie. W sumie to ma być akwa testowe, czy sobie poradzę z utrzymanie SPS, jeżeli tak to będzie przymiarka jak fundusze pozwolą za jakiś czas na kilkaset l w salonie:)

Myślałem np o wewnętrznym odpieńku Tunze tylko ten zaś zajmuje sporo miejsca, może macie pomysł na jakiś inny zewnętrzny? Ewentualnie będę kombinował z drugim odpieniaczem wsadzonym do kaskady tak jak miał Tomko. Tomioo w taki razie dostosuję się do Twojej rady i na początek dam Rowe i węgiel. Jak myślisz jak często zmieniać?


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz tomko na początek daje radę, na nim wyhodowałem kilka spsów. Tunze z pewnością posłuży, ale może warto wtedy byłoby wziąć trochę większy zbiornik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chudy nie gniewaj się ale to co piszesz....ech. Akwa testowe sps 63 litry.jak sobie poradzisz to będzie kilkaset...

A pròbowałeś testowo wejść na Mont Everest? Bo jakbyś wszedł to wtedy w Tatrach już sobie spokojnie poradzisz.

PS. I nie chodzi o to że hodowla sps jest trudna jak zdobycie korony świata. Chodzi o to że jak testowo dasz radę w kilkuset litrach to jest szansa że z 63 litròw uda Ci się zrobić ładne sps-arium


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod sps-y musisz miec 3 lub lepiej 4 T5 (to juz nudne ale powtorze - z osobnymi odblysnikami), super odpieniacz, regularne podmiany, wegiel na kilka dni w miesiacu a Rowe (jesli masz na mysli adsorber Si) tylko, gdy wystepuja okrzemki. Takie dobre parametry postaraj sie utrzymac przez kilka miesiecy, bez zadnych skokow i sps-y beda sobie rosly.

Jak nie zaopatrzysz sie w dobre testy, oswietlisz byle jak, odpieniacz bedzie z tych, co to pisza ze do 1000 l a nie wydoli nic wybrac do kubka, wegiel oddajacy PO4, przerybienie, slaba cyrkulacja, brak podmian, reczna dolewka, to dorobisz sie cyano, dino, glonow i padajacych, brazowych korali.

Po prostu sa pewne zasady i dasz sobie rade. :welcome:

Traktuj takie male akwarium jak Japonczycy swoje bonzai. Im wiecej czasu mu poswiecisz tym bedzie ladniejsze, ale Japonczycy kupuja nozyczki za 1500 dolcow, zeby czasami obciac galazke. Utrzymanie wiekszego akwarium jest prostsze i tansze. -_-


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie w pełni sobie zdaje radę,że im większy litraż tym łatwiej, niestety ograniczają mnie fundusze:). Nie mam na tyle kasy żeby ładować tylko w akwarium. Tak jak pisałem chce proste SPS, żadne acry i nie wiadomo co. Kilka Montipor, możę jakieś seriatopory. Najprostsze co można z SPS'ów zdobyć. Postaram się w takim razie tak jak pisze Stanie 3X 24W na osobnych odbłyśnikach, z odpieniacza spróbuje pociągnać na tym co mam, jeżeli nie uda mi się utrzymać parametrów to wtedy będę się martwił nad czymś lepszym. Jeżeli chodzi o podmiany to nie ma problemu, dolewkę też zautomatyzuje. Nie zrozumcie mnie źle ale tak jak pisałem ale to ma być poligon doświadczalny, i chce osiągnąć dokładnie to o czym pisze Stani utrzymywać stabilne parametry przez jakiś czas i osiągnąc sukces w hodowli tych najprostszych SPS'ów które u Was rosną jak oszalałem m.in monti talerzowe:)


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ograniczona obsada na pewno pomogłaby Ci w twoim zamierzeniu. Może sprostuje, u siebie mam montipory digitaty, talerzówki i seriatopore caliendrum więc są to chyba jedne z prostszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seriatopora wcale nie jest taka prosta na jaką wygląda! ona nigdy nie będzie ładna jeżeli będzie stała w błotnistej kałuży... one kochają silny przepływ wody i silne światło!

odpieniacz nie zupełnie musi byc hiend dla 1000000000 litrów ;) można dać słabszy ale wtedy obsada rybna powinna być bardzo okrojona....

tak ktoś powiedział i tu tez jest pułapka! Pułapka polegająca na tym, że korale poza światłem jednak potrzebują papu... jeżeli nie będą go otrzymywać to nie będą rosły! wbrew wszystkiemu NO3 i PO4 to papu dla korali! najprościej je dostarczyć karmiąc ryby

światło jest podstawą sukcesu! jego niedobór być może pozwoli na wegetowanie prostych SPS'ów np monti ale wierz mi i tak nie będa Ci się one podobały bo co za radość z niekolorowych korali... bure to są koty. i powiem Ci szczerze porównując je do burych korali to koty przynoszą więcej radości swoim właścicielom!

wrzuciłeś martwą skałę... hmmm to kontrowersyjne rozwiązanie... ja powiem Ci, że wg mojej opinii rafa koralowa nie jest martwa... a jeżeli ma to być sposób uniknięcia gapowiczów to... prosty przykład gapowicza możesz przynieść z koralami, rybami, itd ;) (chodzi mi tu np o ślimaki osiadłe, glony, sinice, inne robactwo). celowo powiedziałem kontrowersyjne by tak od razu nie pisać, że wg mnie złe (bo niektórzy tak prowadzą i zaczynają z akwa) ale już rozwijam dlaczego złe... masz słaby odpieniacz, można by zaryzykować pójścia w strone filtracji opartej o skałę - dobrej jakości i ciut większej ilości wrzuconej do zbiornika lub sumpa... ty nie wybrałeś żadnej z tych dróg - postawiłeś na kiepski odpieniacz i martwą skałę w ilości na "styk" może jednak zrewiduj swoją koncepcję... ostatnio do życia powołują ludzie filtry glonowe... (algascrubery) może to jest rozwiązanie... będzie tanio i chyba porządnie (nie ma tu doświadczeń więc piszę w trybie przypuszczającym).

cyrkulacja wg mnie może być za słaba ale to musisz sam stwierdzić po ustawieniu docelowym skały. jak będą martwe strefy to już wierz, że powinieneś zmienić ustawienie pomp a jeżeli to nic nie da to zmienić pompy lub dołożyć jakąś.

a na koniec - SPS to nie taki diabeł straszny jak go malują ;) tylko uprzedzam, przy małym akwa musisz się narobić!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówię projekt jest strikte długoterminowy wrzuciłem martwą skałę bo założeniem jest jej ożywienie, poleżała miesiąc dołożyłem 3,5kg LR i poczekam kilka miesięcy aż się ożywi. Odpieniacz jest jaki jest a to z racji tego że mały jest wybór jeżeli chodzi o odpieńki wewnętrzne/zewnętrzne. Nie chce też kupować czegoś co zajmie mi cały zbiornik. Jeżeli macie jakiś pomysł na jakiś inny dobry odpieniek który nie zajmie całego akwarium proszę o propozycje:D Ze świałem już ustaliliśmy będzie t5 prawdopodobnie 3szt na odbłyśnikach. Z ryb raczej nie dużo tak jak pisałem na początku jakiś Gobiodon babka i fajna krewetka.


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.