Skocz do zawartości
Silver200

Czyszczenie elektrod

Rekomendowane odpowiedzi

Ahoj!

Ostatnio dawno nie zagladałem do moich elektrod (ph, zasolenie i redox) i trochę pokryły się takimi białymi wapiennymi (chyba) kropkami. W związku z tym, że robię małe przemeblolwanie w sumpie mam pytanie. Czym je wyczyścić ? czy musi być specjalny środek, czy np.octem da rade? maciejakieś doświadczenia w temacie?


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanko :

czy warto brac szklane elektrody z aquamedic (niby dluzsza zywotnosc)

czy moga byc plastikowe (niby tez ciut gorzej mierza)

Ma ktos jakies doswiadczenie w tym ?


1000 L + 160 sump / 170kg skaly / 800W LED DIY + sterownik by morswin / Franek by Sebastek / doser ONE / Profilux 3.1N ex / sterowanie PLC Fatek z profiluxem na spółke :)

Korale - same miekkie / kilka rybek / kilka krewetek

.

4461_4469.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz reaktor wapnia? Jak nie to nie warto. Według mnie oczywiście :p


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem pocztkujacym w temacie solanki :)

to ma byc sprzet na tzw start i dlatego zastanawiam sie czy warto ....


1000 L + 160 sump / 170kg skaly / 800W LED DIY + sterownik by morswin / Franek by Sebastek / doser ONE / Profilux 3.1N ex / sterowanie PLC Fatek z profiluxem na spółke :)

Korale - same miekkie / kilka rybek / kilka krewetek

.

4461_4469.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup plastykową. 2,5 roku powinna wytrzymać przy właściwym traktowaniu. Tzn. kalibracja, czyszczenie i moczenie zgodnie z instrukcją w płynach dedykowanych.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze związków wapnia itp. elektrodę czyści się chemicznie za pomoca kwasu nadoctowego. To jej nie zaszkodzi a wręcz ją "ożywi" usuwając związki wapnia z membrany - klucza. Jeśli elektroda ma odpowiednie wykonanie można ją czyścić w myjce ultradźwiękowej. Polskie szklane elektrody też nie są złe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam urządzenie do pomiaru pH i długi czas leżało nie używane. Widzę, ze bańka (elektroda?) ta co się zanurza w wodzie do pomiaru zaszła czymś bialo-matowym i robi pomiar inny niż testy, da się ja jakoś wyczyścić? Czy wystarczy kalibracja?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że nie masz dostępu do kwasu nadoctowego jak opisał to Ritterw poście #9, więc najpierw odmocz ją w płynie z poniższego linku:

http://reefshop.pl/s...roducts_id=5392

Potem jak jest możliwość to możesz wymienić płyn w elektrodzie:

http://reefshop.pl/s...roducts_id=5391

I dopiero potem możesz ją kalibrować.

Jak pomiar w płynach będzie stabilny i powtarzalny to elektroda jest dobra. W innym przypadku wymiana elektrody.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.