Skocz do zawartości
Ra

tylko refugium

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie czy moze ktos prowadził akwarium na samym refungium bez odpieniacza? jak to wyszło? Jakie był parametry zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

tak > na na samym scrubberze [ulepszonym refugium] można prowadzić zbiornik. Przy odpowiedniej wielkości siatki i dostatecznej mocy oświetlenia NO3 i PO4 zerowe. Brak problemów z cyjano i dino. Trzeba mu dać szansę na rozruch i mogą być problemy jeśli za mocno wyczyścimy siatkę. Dlatego dobrze jest tą metodę połączyć z DSB i standardowym refugium wypełnionym glonami "spaggetti". System jest wtedy bardziej stabilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślałem raczej rzeby dac docelowo duzo spagethii i swiecic 24h godziny na dobe

Masz moze jakies fotki scrubbera?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fotek scrubbera masz mnostwo na necie , nie mozesz spagetti swiecic cala dobe !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu tak uwazasz ze nie moge Jakies doswiadczenia w tym temacie?? Z tego co wiem to nie ma z tym problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem z refugium, tak jak ze scrubberem , powinno sie swiecic okolo 18h , scrubbera mialem i mial efekty , teraz zmienilem baniak i bedzie nowy projekt scrubbera , tylko wiekszy i na lepszym swietle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qba25 a napiszesz coś więcej na temat nowego projektu? sam jestem na etapie projektowania do siebie większego

scrubbera i chetnie chłone wszelkie informajce z tym związane.

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem z refugium, tak jak ze scrubberem , powinno sie swiecic okolo 18h , scrubbera mialem i mial efekty , teraz zmienilem baniak i bedzie nowy projekt scrubbera , tylko wiekszy i na lepszym swietle

Z tego co kiedyś czytalem na reefkeeping to akurat spaghetii mozna swiecic 24h ale przyznam ze nie mam doswiadczenia w tym temacie

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ra wydaje mi się, że aby glony w refungium prawidłowo się rozwijały i dzięki temu spełniały swoją funkcję potrzebują warunków zbliżonych do tych panujących w naturze, czyli musimy im zapewnić "typ dnia i nocy". Reakcje zachodzące w glonach wymagają zarówno światła jak i okresu w którym tego światła nie ma. Co do samego refungium, poczytaj w internecie na temat Algae scrubber, jakis czas temu zastanawiałem się sam nad refungium i zrezygnowałem właśnie na rzecz scrubber'a.

Pozdrawiam


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refugium czy algae scrubber na pewno są przydatne ale jako UZUPEŁNIENIE ODPIENIACZA, gdyż nigdy go nie zastąpią w mocno obciążonym zbiorniku (a takie są najefektywniejsze) ;) Pozwalają zmniejszyć i utrzymać na niskim poziomie azot, fosfor oraz węgiel organiczny, z którym nie poradził sobie odpieniacz. Bez odpieniacza nie będzie nigdy stabilnych warunków w akwarium z rybami (chyba, że to jedna mała rybka na 200 litrów).


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Po moich doświadczeniach z refugium i spaghetti myślę że dałoby się tak z samym refugium...

Trzeba by dać 1000l spaghetti na akwarium 200l i może by się udało :harhar:

Scrubbera nie zrobiłem bo podliczyłem koszt poboru mocy pompy i oświetlania tego, wychodzi taniej odpalić odpieniacz. No i myk myk opróżniasz kubek, a zabawa w scrubbera to męka przy zdejmowaniu tej siatki i skrobaniu jej.

Do tego nie jest to takie oczywiste bo mogą rosnąć niepożądane, wręcz trujące glony zamiast zielonych i kolejny problem jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje piec gorszy, scruber to scruber a refugium to refugium. Przepasc miedzy nimi jest ogromna miomo ze zadanie maja takie samo. Tak czy inaczej dla obu by prawidlowo przebiegala fotosynteza okres zaciemnienia musi byc. Scrubera nie mialem wiec ciezko mi sie wypowiedziec co on jeszcze pozytywnego daje oprocz natleniania wody i wyciagania No3 i Po4.

Natomiast refugium to dodatkowy rezerwuar i bufor. Dzielac komore go na dwie czesci oswietlaja je na przemian wyciaganie nutrientow idzie pelna para 24/h bez skokow Ph. Okresy zaciemneinia wykorzytuja padlinozercy prowadzacy nocny tryb zycia. Cala ta przestrzen zyciawa i mnogosc organizmow sprawia ze Algae Scruber poki co mnie nie przekona. Spaghetti nie jest jedynym glonem jaki mozna dac do refugium.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem akwarium bez odpieniacza, tylko refugium i DSB. Wyglądało obleśnie. Odpieniacz oczyszcza też wodę z większych zanieczyszczeń zawieszonych w toni. Jeśli rozwiążesz kwestie chemii wody, zadbaj też o jakąś filtrację mechaniczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

A ja widziałem akwarium na samym kubełku bez odpieniacza, refugium, dsb, scrubbera... całe zarośnięte miękasami zero cyjano, dino i innych glonów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

A ja na youtube widziałem akwarium z małym filtrem wewnętrznym z gąbką!

Jeszcze ktoś się licytuje? :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tak

Widziałem kiedyś akwarium z odpieniaczem i wyglądało obleśnie.

Teorie możemy snuć różne ale życie pokazuje że są różne sposoby filtracji w akwarium morskim i wszystkie "stosowane w odpowiedni sposób" pozwalają na osiągnięcie sukcesu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jami widze ze Ty tez sie wkreciles. Tego baniaka na Jubercie jeszcze nie widzialem. :thumbup:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze no i teraz nie wiem czy sprobowac z tym refundium czy nie wyłączjac odpieniacz Moim zdaniem te korale pokazane wyzej wygladaja niesamowicie zdrowo Sa takie jakies tłusciutkie ze az przyjmnie na nie popatrzec Generalnie nie mam potrzeby zeby dokladac do dzialajacego juz odpienka dodatkowo refundium - fosforany 0,02 Ale wydaje mi sie a przyklady baniakow powyzej potwierdzaja ze odpieniek wywala duzo pozytecznych dla korali rzeczy typu plankton.

Naprawde te korale powyzej sa takimi fajnymi spaślakami ze az milo na nie popatrzec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe jeszcze to akwarium 330L (link advancedaquarist.com) z metoda Juberta ma oswietlenie 4x54W :clap:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jami widze ze Ty tez sie wkreciles. Tego baniaka na Jubercie jeszcze nie widzialem. :thumbup:

:harhar:

Nie wiem czy śledzisz stronke Ecosystemu, albo kanał Leng Sy na YT. Robią test różnych substratów do refugium i różnych systemów(berlin, glonowy + 24h skimmer, glonowy + 6h skimmer i glonowy bez skimmera). Jak dotychczas wielkich różnic nie ma, ale baniaki mają dopiero po 3 miesiące. Mam nadzieję że Leng podchodzi do tego uczciwie i poza kamerą nie dosypuje KHPO4 do baniaków bez jego produktów. :whistle:

@Ra, jeśli coś działa, to nie próbuj tego naprawiać.


Keep an open mind, but not so open that your brain falls out

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Moje piec gorszy, scruber to scruber a refugium to refugium. Przepasc miedzy nimi jest ogromna miomo ze zadanie maja takie samo. Tak czy inaczej dla obu by prawidlowo przebiegala fotosynteza okres zaciemnienia musi byc. Scrubera nie mialem wiec ciezko mi sie wypowiedziec co on jeszcze pozytywnego daje oprocz natleniania wody i wyciagania No3 i Po4.

Natomiast refugium to dodatkowy rezerwuar i bufor. Dzielac komore go na dwie czesci oswietlaja je na przemian wyciaganie nutrientow idzie pelna para 24/h bez skokow Ph. Okresy zaciemneinia wykorzytuja padlinozercy prowadzacy nocny tryb zycia. Cala ta przestrzen zyciawa i mnogosc organizmow sprawia ze Algae Scruber poki co mnie nie przekona. Spaghetti nie jest jedynym glonem jaki mozna dac do refugium.

Ja stosuję scrubber tylko po to żeby spagetti nie porastało cyjanobakteriami. Na moim hodowlanym systemie nie ma innego wyjścia bo przy takim karmieniu cyjanobakterie rosną jak szalone. Spagetti ma usuwać NO3 i PO4 Stanowi część ekosystemu dsb i robi za rodzaj filtra mechanicznego który pozwala na usuwanie nadmiaru detrytusu [efekt uboczny ...]. Spagetti rośnie tuż pod powierzchnią wody na siatce dzięki czemu ma najlepszy dostęp do światła. Pod spodem jest warstwa wody poruszana przez pompę cyrkulacyjną i gruba warstwa piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do tego calego naturalnego misz maszu bede chcial dolaczyc jeszcze CRYPTIC ZONE :nuke:

Egipskie ciemnosci przez 24H. Gabki, oslonice, malze juz mam, pozostala kwestia stworzenia im jak nalepszych warunkow.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Chodzi ci o zbiornik zasłonięty czarnym tłem z żywą skałą i cyrkulacją w środku? Czy znasz jakieś źródło w którym ktoś opisał zastosowanie takiego rozwiązania??

Ja z początku chciałem zrobić zamiast DSB zbiornik wypełniony żywą skałą zarośniętą apitasiami rurówkami itp. ale miałem dużo piachu i stwierdziłem że zrobię tak jak napisałem wyżej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Milej lektury

http://www.dynamicecomorphology.com/getzoned.htm

Wieczorem wkleje co mi rosnie w ledwo co oswietlonych strefach


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.