Skocz do zawartości
TMK

Prawnik, strażak, kominiarz...

Rekomendowane odpowiedzi

Ech liczę na pomoc bo zgłupiałam i nie wiem co dalej. Póki co żyję i mnie nie zaczadziło ale...

Historia jest taka.

Mam własnościowe mieszkanie we wspólnocie (15 mieszkań).

Po kontroli kominiarskiej w grudniu okazało się ze mam niedrożny komin wentylacyjny w łazience. Upominałam się o kominiarzy- byli i stwiedzili, że nie da się przetkać bo komin krzywy, chyba coś bardziej nawet ubili. (Kontrola kominiarska i prace były jako obsługa ADM zarządcy wspólnoty)

Teraz dostałam pismo z ADM, że brak dostępu do mieszkania wyżej i,że mam nie używać piecyka gazowego.

Pani która była właścicielką mieszkania powyżej zmarła jakieś 5 lat temu. Nikt tam na stałe nie mieszka,ale wydaje mi sięże na ostatnim zebraniu wspólnoty było tam jakieś nazwisko jako właściciela(chyba brat?)

Co mogę zrobić? Wydaje mi się, że jakiś dostęp do tego mieszkania praktycznie jest typu odczytanie liczników.. Kogo i jak można zmusić do działania?

Biorąc pod uwagę ile potrafią się ciagnąć sprawy spadkowe to ...Ni bardzo mnie stać na wymianę na bojler i nie wiem nawet czy to technicznie możliwe. Póki co sprawdzam kąpiących się co 10 minut. A wymiana powietrza jest dużo gorsza-para mi się skrapla na oknach, a nigdy tak nie było

Ma ktoś jakiś pomysł? Kominiarz stwierdził,że się nie da, administracja też. Pewnie powinnam oskarżyć siebie, że narażam swoje zycie tylko gdzie wnieść oskarżenie :wallbash: :wallbash:

Ma ktoś jakiś pomysł? przepis? prawo? zwyczaj? COKOLWIEK


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zlec przeglad innej firmie kominiarskiej , moze stwierdza ze sie da cos z tym zrobic , wentylacja jest bardzo wazna , tym bardziej jesli chodzi o Wasze zdrowie , jakies 2 lata temu znajomy ktory jest wlascicielem kamienicy uslyszal ze ma wymienic 2 lub 3 kominy ( dorobil wklady z nierdzewki ) i byl podobny przypadek, bo jeden z kominow jest na scianie nosnej ktora jest wspolna z budynkiem obok i zaklad kominiarski stwierdzil ze sie nie da , druga firma przyjechala i sie dalo :) zrobili to w przeciagu kilku dni a pracy bylo duzo ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dosyć patowa sytuacja :crybaby:


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem jest to obowiązek administracji aby wentylacja była drożna


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałam o zleceniu innym kominiarzom, ale wtedy ja muszę zapłacić,az kasą krucho- no i wydaje mi się,że są żadne szanse że się da. Mogę trafić na takich samych co byli, lub na gorszych fachowców.

Drożność wentylacji ma zapewnić właściciel nieruchomości(czyli też ja)

pomyślałam,że jak kiedyś był pożar kamienicy to przyjechali strażacy wyłączyli prad i gaz i gaz właczyli po ...2 latch, bo wszystkie kominy musiały być ok. prąd po tygodniu- ale baniak nie wytrzyma tygodnia ;)

Nie wiem gazownia straż pożarna nadzór budowlany...

Podobno mozna jakoś domagać się sądownie ustanowienia zarządu nad spadkiem..ale to chyba jako dłuznik. Jak sprawdzić administrację ze naprawdę nie ma dostępu do mieszkania?

Nawet nie wiem czy ktoś by się przejął wyłaczeniem gazu w kamienicy bo mieszka ze dwie rodziny

na (15 miszkań) reszta to jacyś studenci itp.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK na jak szybko potrzebujesz opinię prawną. We wtorek postaram się u prawnika mojej wspólnoty zasięgnąć informacji. Z drugiej strony jaki macie zarząd we wspólonocie. Powierzony czy właścicielski. Z doświadczenia wiem, że zarząd powierzony (administrator jest jednocześcnie zarządcą) nie lubi bawić się w sprawach lokalowych. Z drugiej strony można spróbować zmusić zarządcę iż w sprawie zagrożenia wielu osób ma nastąpić wejście komisyjne do lokalu w celu udrożnienia wentylacji. Sam mieszkam we wspolnocie w której to mamy zarząd powierzony i utworzyliśmy coś na kształt rady wspólnoty. Której to rady jestem członkiem.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle opinie prawną ile jakieś wskazówki do kogo i na mocy czego. Bo na razie to chyba sama do siebie.Zarzad wspólnoty liczy chyba 2 lub 3 osobywłaściciele,a administracją i zwykłym zarządem zajmuje się spółka ADMDomena.

Ja po prostu nie wiem co zrobić bo logiczne jestże jak nie ma wentylacji to nie należy używać piecyka gazowego.Ale z drugiej strony np jak zatka się kanalizacja gdzieś dalej nie w mieszkaniu to też nie uzywać WC?

Po prostu nie wiem jak i czym potraszyć ADM. Na pewno mają jakiegoś swojego prawnika.

Możliwe,że jest jest włąsciciel tego mieszkania (już nowy) i się po prostu nie zgodził na wykucie dziury.

Fima zarzadzjąca to nie urzad, nwięc nie mogę wysłać pisma z pytaniem co zrobili w tej sprawie bo nie muszą odpowiadać..


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarządca jak nie dostanie podstawy prawnej, która to obligować będzie go do działana, to d*py nie ruszy. Smutne acz prawdziwe. W poniedziałek podjadę do moich znajomych kominiarzy co oni mają ciekawego w takim temacie. No i popytam strażków. Mam też paru znajomych.

PS. ciągi wentylacyjne ( nie mylić z dymowymi) i kanalizacyjne są częścią wspólną za które odpowiedzialna jest cała wspólnota. Zarządca ma obowiązek utrzymywania ich w należytym stanie technicznym. No ale jak napisałem wcześniej, będę znał postawę prawną w poniedziałek.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę wdzięczna

Niby wiem,że ADM ma dbać o takie sprawy- ale jak nie umrę zatruta czadem to co im można zrobić? napisali, że mam nie używać piecyka, i też co mi moga zrobić jak będę uzywać? Dopóki się nikt nie otruje NIC


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak załatwi pozytywnie kwestię udrożnienia przewodów wentylacyjnych to i tak w przypadku junkersa warto coś takiego mieć w łazience.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam czujnik czadu :) ale i tak strach :)dzisiaj kapałam się w goracej wodzie i zrobiło mi sie tak jakoś słabawo i goła poleciałam otworzyc okno... Głupia baba


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam czujnik czadu :) ale i tak strach :)dzisiaj kapałam się w goracej wodzie i zrobiło mi sie tak jakoś słabawo i goła poleciałam otworzyc okno... Głupia baba

Hmm, lepiej być przeziębionym niż martwym. Tak więc stwierdzenie "głupia...." jakoś dzwinie brzmi.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czujnik nawet nie pikął.A jest sprawny- tak na 99,9999%, ale sami wiecie jak to jest z czujnikami.

Swoją drogą ciekwe(tak teoretcznie) jak działa tlenk węgla na akwarium.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w waszej wspólnocie placicie składkę remontowa? Jesli tak to OBOWIĄZKIEM wspólnoty jest zrobienie wszelkich chymaganych napraw. Byłem w pl zarządca w budynku w którym mam mieszkanie i takie rzeczy robi się ze składki remontowej


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że ich obowiązkiem jest to zrobić. Tylko napisali,że się nie da - więc jak ich mam zmusić?

Teoretycznie to nie wywiazuja się z obowiązku, czyli najlogiczniej zmienić zarządcę. Ale sama przecież nie zmienię,a na zegrania z 15 mieszkań przychodzi 3-4 osoby no i oni nie maja w tym interesu. Jakby w całej kamienicy odłączyli gaz to pewnie wynajmujący studenci by rezygnowali i wtedy może...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaloz pozew na zarządcę albo ich tym postrasz narazie. Powinno poskutkowac. Musisz być stanowcza przy rozmowie z nimi i dać im do zrozumienia, ze nie rozumiesz odpowiedzi: nie da się! Nie odpowiedzialas tez czy placicie skladke remontowa bo jesli nie to sprawa moze być bardziej skomplikowana.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj, może coś znajdziesz dla siebie:

- http://e-prawnik.pl/...ji-kuchn-1.html

- http://wspolnota.net...yjny-t1376.html

A i z opinią kominiarską idź do Nadzoru Budowlanego i zapewne przydałoby się zgłoszenie na Policję zagrożenia życia z powodu zaniechania działań przez Zarządcę.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczną sytuację dziesięć lat temu.Sąsiad nad moim mieszkaniem nieosiągalny a mieszkanie stało puste od dłuższego czasu (dostał je w spadku).Zostałem na kilka miesięcy z rozkutą ścianą w łazience bo była wymiana rur prowadzona przez wspólnotę a brak dostępu do lokalu nad moim zatrzymał całą operację.Piecyk gazowy i instalację gazową wywaliłem natychmiast po kupnie mieszkania.Powód zagrożenie czadem i wybuchem oraz estetyka.Przerobiłem instalację i przeniosłem termę (bojler) do kuchni zabudowując go szafką kuchenną tak że nic nie było widać a w łazience nic mi nie szpeci i nie denerwuje że urwie się i spadnie na kogoś.Zajeło mi to jeden dzień ,koszt termy z regulacją (80-100litrów)około 400zł plus mocniejsze kołki mocujące,złączki i przejściówki do instalacji około 200zł.Problem to dodatkowe obciążenie instalacji elektrycznej ,trzeba trochę pogłówkować z rozłożeniem obciążenia na fazach.U mnie nie było problemu bo likwidując gaz przerobiłem instalację elektryczną na prąd trójfazowy dla kuchenki plazmowej.Główny plus tego rozwiązania to przy przeróbce instalacji konieczność ustawowa wywalenia licznika elektrycznego na klatkę schodową ,a w pozostałej wnęce ściennej gdzie był stary powstało akwarium wiadomo jakie.Minus patrząc z perspektywy czasu ,terma wytrzymuje około pięciu-sześciu lat ,dokładnie tyle co gwarancja.Może te droższe są bardziej żywotne.Plus niższe łączne rachunki ,odpada opłata przesyłowa za gaz ,samo porównanie cen i zużycia gazu do elektryki na razie na korzyść prądu.Pozdrawiam.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na instalacje 3 fazową nie mam co liczyć.Kilka lat temu chciałam własnie kuchenkę elektryczną i złozyłam podanie do energetyki. Niestaty w najblizszych latach nie przewidujemy....

A IMHO ogrzewanie gazem jest jednak tańsze.

Wyglada na to,że nadzór budowlany bedzie własciwym organem. Tylko się boję,żeby nie było tak,że jak się nie da to nmnie wyłączą gaz


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można tez dorobić wentylację mechaniczną,wykuć otwór w ścianie zewnętrznej wstawić wentylator wyciągowy (najlepiej z żaluzjami)załączany gdy włączasz światło w łazience.Gorzej gdy ściana zewnętrzna jest w innym pomieszczeniu,wtedy trzeba puścić od niej rurę spiro i zabudować np GK.Ale nie wiem jak wygląda sytuacja prawna żeby było można zrobić taką robotę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamienica zabytkowa- nie ma takiej możliwości.

Trzeba po prostu ustalić kto w takim przypadku włada mieszkaniem powyżej- bo tam trzeba zrobić dziurę.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co mogę zrobić? Wydaje mi się, że jakiś dostęp do tego mieszkania praktycznie jest typu odczytanie liczników.. Kogo i jak można zmusić do działania?

.........

Ma ktoś jakiś pomysł? Kominiarz stwierdził,że się nie da, administracja też. Pewnie powinnam oskarżyć siebie, że narażam swoje zycie tylko gdzie wnieść oskarżenie :wallbash: :wallbash:

Ma ktoś jakiś pomysł? przepis? prawo? zwyczaj? COKOLWIEK

Cześć!

Walcz, świadomość więksości członków wspólnoty jest niewielka, co bardzo często jest wykorzystywane przez leniwe zarządy/zarządców/administratorów.

Pierwsza sprawa, kto sprawuje zarząd bo to nie to samo co administracja. Możesz mieć zarząd powierzony lub wlaścicielski. Najszybciej to sprawdzisz przeglądając księgi wieczyste budynku w którym masz mieszkanie( nr księgi bedzie w akcie notarialnym zakupu)

tu masz strone:

http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html

Jeśli bedzie to zarząd powierzony to bedziesz miał już dane wpisane w księdze, jeśli bedzie adnotacja "zarząd sprawują właściciele" to musisz sięgnąc do książki budowlanej tam jest wpisany obecny zarząd.

Przy 15 lokalach jesteście dużą wspólnotą, którą obowiązują przepisy Ustawy o Własności Lokali.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19940850388

Jeden z artykulów mówi o obowiązku udestępnienia mieszkania w celu dokonania remontu części wspólnych.(art 13). Instalacja wentylacyjna jest częścią wspólną i masz prawo z niej kozystać (jak również ponościć koszty remontu/utrzymania do wysokości swoich udziałów).Swoje pisma kieruj bezpośrednio do zarządu gdyż to on odpowiada przed tobą. Domagaj się komisyjnego otwarcia lokalu w obecności policji.

Nie poddawaj się, bo obecna sytuacja zagraża twojemu życiu / zdrowiu. Jak coś to pisz na priv coś wymyślimy....

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego do obowiązków właściciela obiektu należy utrzymywanie obiektu w dobrym stanie technicznym ( nie zagrażającym życiu i zdrowiu).

Właściciel zobowiązany jest do prowadzenia Książki obiektu

To samo prawo stanowi że obiekty budowlane np typu wielorodzinnego podlegają okresowej kontroli stanu technicznego i wartości użytkowej. co jeden rok i co pięć lat pod względem budowlanym.

Instalacji gazowej i kominów spalinowych i wentylacyjnych raz do roku.

Przeglądy są wykonywane przez osobę posiadającą uprawnienia konstrukcyjno budowlane.

Instalacji elektrycznej wraz z pomiarami skuteczności zerowania i ochrony przeciw porażeniowej co pięć lat.

Wszystkie wymagalne przeglądy zapisywane są w Książce obiektu i jeżeli są jakieś zalecenia muszą być tam odnotowane.

Sentencją każdego przeglądu jest zapis że obiekt, instalacja nadaje się do użytkowania

Złóż doniesienie do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o naruszeniu prawa z zagrożeniem życia i zdrowia.

Nie mogą nie zareagować.

Wszystko na piśmie z potwierdzeniem odbioru.

W przypadku opóźniania się reakcji (nie spotkałem się z tym) zapisz się do szefa PINB

Pozdrawiam


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.