Skocz do zawartości
Grisham

Zywa skala a ilosc gotowki.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pytanko. Akwa bedzie mialo ok 220l. Lepiej poczekac z rok czasu i uzbierac na zakup 50 kg zywej skaly czy tez zaczac od 10 kg ( na tyle mam :) ) i dokladac systematycznie po kilka kg...?

G.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej poczekać i wsadzic na raz - potem oszczędziś sobie wachania parametrów wody = chyba że będziesz dokupował skałę odgazowaną


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odgazowana to pewnie "cured live rock" czyli taka wstepnie wysmierdziana i oczyszczona

Nie wiem na ile ma to sens, bo przeciez transport do Ciebie spowoduje nastepne zgony na skale i ponowne dojrzewanie


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odgazowana to nie oznacza mechanicznie oczyszczona. Skała po frachcie trafia do zbiorników z bardzo wydajnym odpieniaczem i oświetleniem - tam sobie leży około 2 tygodni i oczyszcza się biologicznie z tego co padło w trakcie transportu. Co do sensu - jest jak najbardziej - z tego choćby powodu, że transport z indonezji nie rzadko trwa 30 godzin(czasem i więcej od momentu zapakowania u eksportera) a w polsce pociągiem kilka.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego punktu widzenia pewnie tak

ale taka np aiptasia moze w tym czasie rozlezc sie po wszystkich skalkach :)

no ale aiptasia to po prostu loteria...


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

na początku miałem tem sam dylemat czy zakupić całą skałę, czy osobno (dokładając). Z mojego doświadczenia dzisiaj widzę, że zakup jednorazowy jest optymalnym wyjściem, można to sobie wytłumaczyć następująco:

1. Kupuje skałę z jednego frachtu

2. Duża łatwość w ustawieniu skały w zbiorniku (modelowanie wystroju jest bardzo ważne- później jak będziesz miał korale zmian wystroju jest praktycznie nie możliwa).

3. Skała która jest wrzucona do wody za jednym razem przechodzi tzw. cykl azotowy czyli wydziela jakieś tam substancje (szkodliwe) po ok. 3 tygodniach miano w wodzie spada. Gdy będziesz dokładał skłałę przy organizmach żywych może mieć to zły wpływ na ich samopoczucie ::)).

PS. Optymalny wkład skały do akwa 20-22% objętości

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmnn....ciekawe. Czy taka "odgazowana" skale gdzies sprzedaja...? A co do ilosci to chyba bedzie zmiana koncepcji, stanie okolo 100-120l. Wszystkie koszty poleca w dol...bedzie trzeba poswiecic nieco wiecej uwagi no ale cos za cos...a co do cyklu azotowego to wiem tyle, ze zastanawialem sie czy jesli dokladajac np po 2-3kg co miesiac bardzo zaburzylbym rownowage...?

G.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.