Skocz do zawartości
Pietrek

Żywotność lamp LED

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie: jaka jest żywotność lamp LED typu Pacific Sun Black Python CRP 160W?

Mając lampę na świetlówki średnio co pół roku musze zainwestować 300 zł na nowe świetlówki.

Świecać 10 godzin dziennie przy założeniu producenta, który piszę, że LEDy palą się 50 000h

lampa LED powinna mi wystarczyć na 13 lat, a jak jest w praktyce? co jaki czas powinno się

jednak wymienić taka lampę? Jeżeli był juz taki temat to będę wdzięczny za link :-)

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Witam, mam pytanie: jaka jest żywotność lamp LED typu Pacific Sun Black Python CRP 160W?

Mając lampę na świetlówki średnio co pół roku musze zainwestować 300 zł na nowe świetlówki.

Świecać 10 godzin dziennie przy założeniu producenta, który piszę, że LEDy palą się 50 000h

lampa LED powinna mi wystarczyć na 13 lat, a jak jest w praktyce? co jaki czas powinno się

jednak wymienić taka lampę? Jeżeli był juz taki temat to będę wdzięczny za link :-)

Pozdrawiam

Piotr

będzie chyba ciężko to sprawdzić w praktyce, przynajmniej przez najbliższe 10 lat :welcome:

http://nano-reef.pl/topic/38128-to-juz-trzeci-rok/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mam nadzieję, że jednak użytkownicy lamp LED z formu się odezwa i może mają jakieś wnioski po paru latach używania tych lamp. Może ktos zauważył zmiany koloru po 2-3 latach użytkowania ? Zdaje sobie sprawę, że opisy na lampach i żarówkach LED o 50 000h żywotności są w duże mierze "chwytem marketingowym", a poza tym świecić tyle czasu mogą sie też świetlówki, ale pytanie jak zmienia się barwa i kiedy przestanie być odpowiednia dla akwarystyki morskiej?


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie powineneś tego pytania zadać za 4-5 lat :welcome:


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nieomieszkam :) ale za 4-5 lat obecna technologia LED będzie już przeterminowana i nowe diody będą miały zywotność 100 000 godzin :p


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje ale i tak wielu z nas za 4 lata bedzie miała ledy co mają dziś :harhar:


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do żywotności 50000h to taki chwyt marketingowy. Oznacza to dokładnie tyle że jedna dioda na 50 000 pada w ciągu jednej godziny świecenia, ale to nie brzmi już tak elegancko jak żywotność 50 000. To samo jest z dyskami twardymi. Dlatego info że coś ma żywotność powiedzmy 1000 dni to zupełnie co innego niż żywotność 24 000h. Pierwsza dana mówi że producent testował diodę dzień i padła jedna na 1000, druga że testował godzinę i padła jedna na 24tys. Wszystko oczywiście napisane jest małym drukiem w specyfikacji szczegółowej. To 50 000 godzin oznacza tyle, że nie uwzględniając zużywania (diody testowane są nowe i świecą tylko godzinę od nowości) pada: 1/50000 po godzinie czyli jedna na 2800 po dniu czyli jedna na 5 po roku!!! To już nie jest git co:)??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nieomieszkam :) ale za 4-5 lat obecna technologia LED będzie już przeterminowana i nowe diody będą miały zywotność 100 000 godzin :p

lub zgodnie z teorią "celowego postarzania produktów" osiągną zawrotną żywotność 2000h jak żarówki konwencjonalne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody teoretycznie będą świecić przez te 13 lat jeśli zagwarantujemy im odpowiednie warunki pracy. tzn np. chłodzenie i że lampa nie wpadnie Ci do akwa. Po tych 13 latach ich moc spada do chyba 70 %. Ale tak naprawdę nikt Ci nie powie jaka jest żywotność lamp BP albo innych bo producenci tak jak np. firmy motoryzacyjne testują swoje produkty bezpośrednio na klientach. Moim zdaniem nie ma sensu patrzeć się na te "bajkowe" 50 000 godzin bo za parę lat albo będziesz miał większe akwarium i zmienisz światło jeszcze kilka razy albo nie będziesz miał akwarium w ogóle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie zgodze sie z przedmówca moje akwarium jeszcze puste a miałem juz 3 odpieniacze i 3 lampy w tym 2 led :p


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety wiem, że tak to wygląda, sam miesiąc temu zalałem akwarium, a już mam drugi odpieniacz i dwie obiegówki na stanie, do tego dwie grzałki i wiele innych pierduł :) Miałem nadzieję, że któryś z użytkowników po 3 latach stwierdzi, że np. zauważył spadek jakości świecenia o 10-20%, ale skoro nikt czegoś takiego nie zauważył to chyba dobry znak.

7220481 jeżeli po 13 latach jakość świecenie spadnie o 70% to nie spadnie w przeciągu jednego dnia, spadek mocy pewnie następuje stopniowo tak jak w świetlówkach, stąd moje pytane czy jeżeli świetlówki tracą moc w ciągu pół roku i trzeba je wymienić, to czy np. po 3-4 latach nie trzeba by było zrobić tego samego z ledami, przecież świetlówki po pół roku świecą dalej, a mimo to je zmieniamy, więc moc ledów też kiedyś spadnie do tego stopnia kiedy trzeba będzie je wymienić, pytanie kiedy?


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 sztuki Pacific Sun BP 120 od ponad 2 lat (dokladnie od 27 miesiecy). Moge powiedziec ze jest dobrze. Co prawda nie robilem pomiarow PAR ale no oko dzien w dzien swieca tak samo i tempo wzostu korali nie spada. Akropora pod jedna z nich ze sredniej, ok. 8 cm szczepki zbudowala talerz ok 25x35 cm i ma sie dobrze.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do żywotności 50000h to taki chwyt marketingowy. Oznacza to dokładnie tyle że jedna dioda na 50 000 pada w ciągu jednej godziny świecenia, ale to nie brzmi już tak elegancko jak żywotność 50 000. To samo jest z dyskami twardymi. Dlatego info że coś ma żywotność powiedzmy 1000 dni to zupełnie co innego niż żywotność 24 000h. Pierwsza dana mówi że producent testował diodę dzień i padła jedna na 1000, druga że testował godzinę i padła jedna na 24tys. Wszystko oczywiście napisane jest małym drukiem w specyfikacji szczegółowej. To 50 000 godzin oznacza tyle, że nie uwzględniając zużywania (diody testowane są nowe i świecą tylko godzinę od nowości) pada: 1/50000 po godzinie czyli jedna na 2800 po dniu czyli jedna na 5 po roku!!! To już nie jest git co:)??

Nie wiem z kąd masz takie informacje... gdyby tak było jak piszesz to każda lampa led była by do wywalenia po pół roku... bo po co komu lampa gdzie nie świeci 10% ledów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ogolnodostepnych danych mozna wywnioskowac, ze gdyby zapewic ujemna temperature pracy leda na styku jego zywotnosc liczona bedzie w setkach lat :) zapinamy sprezarke z zamrazarki i mamy spokoj na pokolenia :p


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co innego dioda w Tych lampach a co innego sama lampa !!!!! :smoke:

Panowie nie bądzmy naiwni w lampie jest elektronika i to pracująca w dość niekorzystnych warunkach sądzę że problemy mogą pojawić się oczywiście w niektórych modelach już po 4-5 latach !! :crybaby: ! - wysychanie elektrolitu (uszkodzenia przetwornic) wygrzewanie połaczeń itp itp zwłaszcza gdy lampa wisi blisko powierzchni nie mówiąc już o jej zachlapaniu !

Co ważne albo kupujemy u dostawcy który zapewni serwis albo taką zbliżoną do DIY którą naprawi każdy lepszy elektronik !

Wszystko co zalane oblane nietytowe bez schematu - to potęcjalny złom !!! Sam się o tym przekonałem na przykładzie przemienników częstotliwości mam pare co pracują 10-15 lat !!! i od czsu do czasu wymieniam tam zazwyczaj "głupie" kondensatorki (oczywiście w torze sterowania oraz raz na 15 lat w torze mocy) a miałem kilka które poszło do śmieci bo wszystko pozalewane masą jakąś albo brak serwisu ...


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc przy zakupie trzeba się dobrze zastanowić !

Porównanie tylko ekonomiczne - z świetlówkami nie ma sensu bo koncepcja akwa. ba nawet hobby po 2-3 latach się zmieni a sądze że jednak lampy nie sprzeda. za 90% ceny po roku!


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.