Skocz do zawartości
natalia83

Robaki w baniaczku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w dniu 4 lutego przywieźlismy z Gdyni od wspanaiałych ludzi naszą pierwszą solniczkę. Jako że przywieźlismy piasek, skałę i wodę start był ułatwiony. W tej chwili stabilizuję parametry podmianami i walczę z plagą apitasi. Jednak nie to mnie najbardziej niepokoi, zaczyna zarastać brązowymi glonami i to chyba dobrze jednak pojawia się coraz więcej robaków. Na poczatku widać było maleńkie coś jak by węże w czarno białe paseczki występujące tylko na skale, teraz również w piachu pojawiły się rudo-czerwone robaki w masą wici lub czegos podobnego do włosów, drążą sobie korytarze w piasku. Pytanie moje dotyczy szkodliwości tego dziadostwa? Jak bardzo są one niepożądane? dla lepszej orientacji zamieszę zdjęcie niestety słabej jakości. wieczorem dodam lepsze z aparatu. Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.

20120209165746.th.jpg

W centralnej części widać oba robaki jeden przypomina laskę odwrócona do góry nogami w czarno-białe poprzeczne paseczki drugi to czerwony w rudymi włosami


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Wieloszczety, kiełże i reszta - spoko - tak ma być :) Nic z nimi nie róbcie. Większe wieloszczety można wyrzucać do klopa gdyby jadły korale.

A reszta tylko sprząta wam akwarium i stanowi potencjalne papu dla rybek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natalia, porównaj sobie swoje zwierzaki z tym stworkiem. To ślimak osiadły żerujący przy pomocy sieci. Nie jest specjalnie szkodliwy, ale nitki mogą stresować korale i są średniej urody. Trzeba pilnować, żeby nie rozplenił się zbytnio w baniaku. U mnie jest jedna sztuka od ponad dwóch lat, ale przy większej ilości lepiej go mieć na oku.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hola ,hola ,panienko ! pierwszy post i tak z grubej rury ?! może coś o sobie a zwłaszcza o baniaku ?

ps.sorki za bezpośredność ale taki już jestem :welcome:


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze że nie przypomina to ślimaka aczkolwiek kilka z załączonych na tej stronie jest podobnych. Porusza sie raczej jak wij jak wylezie z piasku i porwie go prąd to się tak konwulsyjnie skręca, jak osiądzie na skalce to jest długi robakowaty i z całego ciała wychodzą mu te kłaczki. Może na tym zdjęciu ktoś go rozpozna.

20120211092520.th.jpg


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nadal ten sam stwór. Jeśli w morskim akwarium coś zwie się ślimakiem, to nie oznacza od razu spiralnego domku na grzbiecie ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak bym przykleił jegomościa do tego rodzaju http://pl.reeflex.net/tiere/960_Reterebella_sp.%2001.htm

Podobny?


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłeś dokładnie ten sam link co mój.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Art- Witam Cię i wszystkich forumowiczów, jasne że chciałabym się pochwalić, ale chciałam pokazać już takie ładniutkie bez tych brązowych glonów, a tu całe tak szybko zarasta :/

tak więc jak juz mówiłam akwa przywieźliśmy z Gdyni jest to reefmax z 17kg żywej skały i ok 7 kg żywego piasku, jeżeli chodzi o wyposażenie nie za bardzo się znam, wiem że oba filtry wypełnione są kawałkami korali zamiast patyków. Przyjechało z nami mnóstwo małych rozgwiazdek i plaga apitasi, oprócz tego dwie zielone gąbki i pomarańczowy koral. Co jeszcze powinnam napisać by przybliżyć Wam nasz baniaczek?

Mam jeszcze jedno pytanie mianowicie pomiędzy skałami jest coś jakby pajęczyny a na falowniku usiadają takie mleczne kłaczki jak wrócę dodam zdjęcia może ktoś z was skojarzy, bo nigdzie na ten temat nie mogę nic znaleźć


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłeś dokładnie ten sam link co mój.

A faktycznie. Wybacz nie zauważyłem :unworthy:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nadal ten sam stwór. Jeśli w morskim akwarium coś zwie się ślimakiem, to nie oznacza od razu spiralnego domku na grzbiecie ;)

Niestety nie ;)

Patrzac na klasyfikacje omawiany robak ma blizej do wieloszczeta czy rurowki. Albo slimak osiadly nie jest slimakiem

http://www.marinespecies.org/aphia.php?p=browser&id=129698&expand=true#ct


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, a zając morski nie jest ssakiem, ogórek morski nie jest warzywem, a brzydal dla niektórych jest piękną rybką. A na dodatek robakowi nie jest bliżej do wieloszczeta lub rurówki, bo rurówka sama w sobie jest wieloszczetem. Dlatego użycie powszechnego na forum określenie "ślimak osiadły" chyba jednak taką wielką zbrodnią nie jest ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbrodnia moze nie, tylko wrzucenie Pierscienic z Mieczakami do jednego worka ktos moze nazwac kompletna bzdura.

Omawiany wyzej robak nalezy do rodziny Terebellidae

http://www.google.co.uk/search?q=Terebellidae&hl=en&rlz=1C1DSGP_enGB456GB456&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=UUQ5T8CUOMao8AO9ypGkAg&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CBEQ_AUoAQ&biw=1333&bih=665

A slimak osiadly to Vermetidae

http://www.google.co.uk/search?q=Vermetidae&hl=en&rlz=1C1DSGP_enGB456GB456&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=DkY5T6GYG4LW8QOym7ChAg&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CA8Q_AUoAQ&biw=1333&bih=665

Okreslenia brzydal, ogorek, zajac to nazwy przyklejane przez akwarsytow i w kazdym kraju sa inne. Co ma piernik do wiatraka :question:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu chylę czoło, przed twoja wiedzą :)szukalam tego robaka spagetti od kilku dni i nie trafilam na nic przypominającego go. Z opisu wynika że żywi się osadem zalegajacym na dnie i na powierzchnię wystawia tylko te swoje "macki" nic nie piszą o szkodliwości tych osobników, chyba że cos pominęłam? Bardzo dziękuję wszystkim za zabranie głosu


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz tak, masz rację, pomyliłem te dwie grupy. Co nie zmienia faktu, że poza potoczną nazwą nazwą reszta informacji się zgadza, co chyba w tym przypadku najważniejsze.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.