Skocz do zawartości
Bartol

Moje akwa 225L - fazy: rysowania/ kupowania/ klejenia/ zalewania/ startowania

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Poniżej projekt, który jutro trafi do realizacji:)

Zmiana w koncepcji komina z zewnętrznego, którego byłem fanem zrobił się wewnętrzny z uwagi brak miejsca po przymiarkach w pokoju.

42671943.jpg

53762582.jpg

20193250.jpg

Szafka już w realizacji z plyty 18mm, tył szafki też z 18mm, blat pod SUMP-a 40mm i blat pod akwarium też 40mm. Do tego wstawiana rura metalowa do środka w razie potrzeby gdyby się blat chciał wygiąć.


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

majestic ma rację, coś nie do końca jest z tymi przegrodami, a bynajmniej z jedną, czemu ma służyć przegroda pierwsza od prawej ? Woda na pewno nie spiętrzy się do poziomu jaki jest na rysunku i będzie przechodzić dołem, równie dobrze mogłoby tej przegrody tam nie być. Jeśli chcesz mieć trzy osobne komory to pierwsza przegroda z prawej musi być wklejona do dna, a wysokość tej przegrody dostosowana do wymaganego poziomu wody dla odpieniacza, dla większości odpieniaczy wymagany poziom to ok. 20 cm. ale to trzeba sprawdzić w swoim modelu. Dopiero później ustalasz wysokość sumpa tak żeby swobodnie mógł przyjąć wodę po wyłączeniu pompy obiegowej. Przy przegrodzie 20 cm na odpieniacz i takiej długości i szerokości sumpa możesz obniżyć jego wysokość do 35 cm a i tak będzie wstanie przyjąć ok 45 l wody z akwarium o pojemności 200l.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwór 50mm w jakim celu? Pod 32 za duży, pod 40 za mały. Strasznie duży komin Ci wyszedł, pokombinuj jeszcze bo teraz zajmuje 1/3 tylnej ściany. 32, 32, 25 da się zmieścić w kominie 15x15cm.


Keep an open mind, but not so open that your brain falls out

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to bylo moj projekt po pierwsze zatosowalbym slabsza pompe obiegowa. 225L apf600 spokojnie pociagnie, ale nie przerobi naplywajacej wody. Katalog podaje 800l. Mysle ze pompa 2400L wystarczy

Druga rzecz nawet jezeli zostaniesz przy NJ3000 nie ma potrzeby wiercicic tak duzych otworow przez co moznaby zmniejszyc ten komin o polowe. np 15x15

Zrzut rura 25mm otwor w szkle pod srubunek 35mm

Rewizja tak tak samo.

Przy 30 centymetrowym slupie wody nad srednica 25mm przeplyw wynosi ponad 3600L/h

Powot - wylot z NJ3000 to 18/22 wiec rura 20mm otwor w szkle pod srubunek 28mm bedzie odpowiednia.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śrubunki już mam Fishera i dlatego takie duże otwory.

W kominie margines jaki wziąłem od ścian jest tak duży, że w sumie mógłbym z 15cm głębokości komina zmniejszyć w sumie do 13 po 1cm z przodu i z tyłu, od boków mam przestrzeń 35mm a pomiędzy śrubunkami jest 30mm.

Długość 2x 35mm + 2x 30mm + Fi50mm + 2x Fi45mm = 270mm - tutaj może zmienie z 35mm od boków na 25mm

Szerokość 50mm + 50mm(najszerszy otwór) + 50mm =150mm - tutaj myślę nad zmianą może na 40mm + 50mm(najszerszy otwór) + 40mm = 130mm

przeplywdopompy.jpg

Co do pompy to czy wystarczy wg tego rysunku ta NJ2300 - pchnie spokojnie w górę??

A co do SUMPa to w sumie jakby miał 35cm wysokości to byłoby fajnie:) zawsze 5cm więcej w szafce. To jakbym chciał go obniżyć to chyba tylko zmienić(zmniejszyć) przerwę między przegrodami od góry akwarium z 10cm na 5cm i z 15cm na 10cm - tak będzie wystarczająco, zmieści się awaryjnie jakby prądu brakło?


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Srubunek kosztuje 40 zotych. Koszt zaden przy calym projekcie. Pompe powrotu daje sie bezposrednio pod kominem, a splyw do odpiniacza robisz tak jak na rysunku tylko strzlki w przecinym kierunku.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a myślałem o czymś takim jak w temacie z projektami SUMP-a

s1.jpg

Dlatego pytam o ten powrót, chociaż poprowadzenie odpływu od prawej to chyba też nie najgorszy pomysł :)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz zrobic jak na projekcie Natana bo stosujac jedenk kawalek wygietego weza znacznie ulatwil prace pompie.

Jezeli chodzi o wysokosc sumpa im nizszy a szerszy tam latwiej manewrowac, policz czy przyjmie wode i wez pod uwage jaki poziom wody jest wymagany dla wody jest wymagany pod Twoj odpieniacz.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jednak im pompa ma mniej zakrętów tym działa sprawniej,pamiętaj że parametry pompy podawane są w przepływie poziomym przy dodaniu słupa wody ,kolanek z 2000l/h robi się czasem 600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym ten sump jednak odwrócił i ułatwił pracę pompie

Pozdrawiam

Mariusz


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yhym :)

Co do poziomu wody odpieniacza to jest on wew/zew więc w sumie mógłbym go podłączyć bezpośrednio ze spływu.

Odwrócenie SUMPa w sumie żaden problem na spływie wtedy 2 kolanka i tyle :)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clap:

Jezelli chodzi o sump to jezeli chcesz by przegroda ustalala poziom wody w poszczegolnych komorach to musza byc one wklejone do dna


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj to raczej regulacja przez delteca będzie, te pompy NJ maja tez regulacje wiec myślę ze da rade to jakoś fajnie "skonfigurować".

Dobrze myślę?


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, dlatego nie ma potrzeby robic tak gigantycznego komina jaki zaprojektowales. Narusuj go sobie na kartce papieru zachowuja proporcje bo wyszedl Ci jak do 800L

Nie spiesz sie ze szklarzem. Przemysl wszystko jeszcze raz, bo potem nie bedzie juz odwrotu. Jak sprzedaz srubunki na targowisku komin Ci wyjdzie 10x15.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a 20mm miedzy śrubunkami też powinno wystarczyć,

[edit] tzn te śrubunki chciałbym zostawić, ale mogę trochę zmienijszyć odstępy do 20mm i wtedy długość komina to 220mm a szerokość 130mm to już trochę mniej, fakt ze nie 10x15 ale czytalem na forum to jeden z morszczaków pisał, że jak ktoś może i jest na etapie projektowania to lepiej zrobić więcej niż 10cm komin na szerokość to może być problem z grzebaniem tam.


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

,A co tam jest do grzebania? Czyszczenie raz na pol roku albo i rzadziej. Komfort zabiegu kosztem wygladu calego akwarium

Owszem czasami wpadnie jakies zycie czemu mozna zapobiec stosuja przykrywke. Bez niej i tak jest prosto. Zamykasz zawory nad sumpem z kmina wyciagasz rury, siatka w reke i ryba z twoja.

Szukales pomocy, opini wiec ja dostales. Decyzja koncowa oczywiscie nalezy do Ciebie.

Po poludniu wkleje swoje rysunki. Fakt ze poszedlem troche ekstremalnie, ale przy niewiele mniejszym akwarium 90x45x45 dwuscienny komin wyszdl 14x6


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, nie no pewnie, że można to minimalizować :D wczoraj nawet zrobiłem z kartek akwarium i wyciąłem komin i przykładałem jaki rozmiar z wyglądu to będzie, super wielki jakiś nie wyszedł :) ale pewnie zawsze można to zmniejszyć, finalnie zostawię chyba to 220x130.


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się :)

Szafka zamówiona

Szkła zamówione( 90x50x50 + 80x40x40 )

Wczorajsze zakupy u Marcina(sklep Starfish):

RO+DI 75 GPD

Odpieniacz Deltec APF600

JVP 101 + JVP 102

New Jet 2300

Aqua Nova NHT5-900 4x39W (90cm) - świetlówki fabryczne na dojrzewanie, potem zmiana na ATI

Śrubunki Fisher/VDL - 2x 25mm + 1x 32mm

Areometr JBL

Czyścik magnetyczny JBL

Grzałka Jager 300W

BioDigest, bakterie na start

Loc line

Sitko spływu

Zawory (na 25mm i 32mm)

Termometr Sera

Grzebień AM

Potrzebuję jeszcze znaleźć programator czasowy może polecacie jakiegoś konkretnego sprzedawce lub może ma ktoś na zbyciu coś takiego? I jeszcze muszę kupić listwę/y bo potrzebne będzie z 7 gniazd myślę, że bezpiecznik jakiś by się też zdał.


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak właśnie patrzyłem to chyba najpopularniejszy programator :) nawet na zdjęciach baniaków na NR sporo tego :)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do listwy to na razie to co wymyśliłem to ACAR S8 chyba w miare dobra jest LISTWA ACAR S8


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ACAR S8 zamówiony do tego programator czasowy.

Dzisiaj również podłączyłem filtry RO...oczywiście nie obyło się bez niespodzianek, taśma teflonowa niestety nie zdała egzaminu i miało być szybko i przyjemnie a musiałem się wściekać i skończyło się na uszczelnieniu z pakuł i pasty uszczelniającej... ale już na szczęście wszystko działa woda leci i jest git :) DI podłącze dopiero jak będzie akwa i będę zalewał :)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update :)

Szkiełko nr 1

Szkiełko nr 2

sry za jakość zdjęć ale jeszcze nie zorganizowałem kabla do aparatu i to mój super telefon robi takie foty :D


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny up, tym razem FOTO w galerii GALERII


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.