Skocz do zawartości
x_P

240 l - zastanawiam się...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! Dodam na początek, że jestem świeżak-akwarysta :)

Od dłuższego czasu planuję akwa, myślę o Malawi lub morskim, z większą skłonnościa ku drugiemu :)

Stąd mam kilka pytań - aqua planuję 240l - 120x40x50, pokrywę Juwel Multilux II (w zestawie są 2 świetlówki, po przeglądaniu forum domyślam się, że powinieniem dołożyć jeszcze min. 2)

Zastanwiam się też nad rodzajem filtracji - oczywiście najlepszy byłbym sump - ale obawiam się, że nie będę potrafił tego skonstruować. Myślę nad zakupem filtra Aqua Medic Biostar Flotor - co o tym sądzicie, czy to dobra rzecz?

Planuję robić zakupy w aquariumsklep.pl, więc wybiorę wszelkie produkty tam dostępne, co by załapać się na jeden trandport. Grzałka jest tam dostępna Sera 250 W (czy jest ok?),

Potrzebuję też waszej rady odnośnie innych sprzętów - pompy, falowniki... etc.

Dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim cokolwiek kupisz przeczytaj ze dwa razy tematy dla nowicjuszy, zaoszczędzi ci to dużo nerwów i przede wszystkim kasy. Zrób sobie listę co potrzebujesz i systematycznie dopisuj sobie do niej


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniaczek przydałby się głębszy, ale lepszy taki jak żaden :harhar:

Pokrywę sobie podaruj, lepiej kup gotowa lampkę do morskiego lub zrób samemu.

Sump wcale nie jest taki trudny do zrobienia. Na forum jest sporo projektów pokazanych a po za tym forumowicze na pewno pomogą w projektowaniu. Fakt, faktem, że jest to droższa opcja jednak wygodniejsza. Jeśli boisz się sumpa pozostaje opcja panelu i tam schowasz wszystko.

Aqua Medic Biostar Flotor z tego co wyczytałem na forum to kiepska opcja, tak więc lepiej sobie podaruj i kup normalny odpieniacz i do tego wkłady filtracyjne przy opcji panelu czy sumpa będą o wiele lepsze.

Grzałka OK ale nie wiem czy czasami nie za duża :welcome:

Dużo tych OPCJI :rofl:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myśle że spręt będzie zależał głównie od twojego budżetu, poprzeglądaj baniaki co ludzie mają poinstalowane. Co do falowników można kupić jvp grono ludzi jest zadowolonch ale przeskok na tunze jest nie tylko finansowy. Co do sumpa to ja uważam że tutaj akurat nie warto za gotową filtracje przepłacać. Jak skleisz bądz kupisz akwarium z kominem i sumpa to masz większe możliwości dokładania potem kolejnych sprzętów, wymiany podzespołów. Co do pokrywy to droga, a i tak trzeba modernizować - zobacz tu http://www.retez.pl/ . Akwarium będzie miało więcej głębi jak węźmiesz to minimum 50 cm głębokie. Pompy obiegowe myśle że w granicach wydajności 2300 do max 4000 i tutaj też możesz kupic atmana jako tanią wersje bądz wiele innych droższych. Jeżeli chodzi o grzałki to tanowczo odradzam sera i aquael. Z serą miałem krótką przygode ale niestety niemiła a aquaele się po prostu psują. Jedyna która mnie nie zawiodła to atman, tyle tylko że szklana.

Poczytaj jeszcze troszke to forum to znajdziesz kilka ciekawych rozwiązań u kolegów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pewnie zaraz dostanę po uszach, ale może lepiej zaznajomić się z akawarystyką i sprawdzić czy to jest to czego oczekujesz zanim pojdziesz na głęboką wodę (słoną). Ja na Twoim miejscu na początek spróbowałbym z malawi, a jak będzie mało przestawił się na morskie.

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Witam

Pewnie zaraz dostanę po uszach, ale może lepiej zaznajomić się z akawarystyką i sprawdzić czy to jest to czego oczekujesz zanim pojdziesz na głęboką wodę (słoną). Ja na Twoim miejscu na początek spróbowałbym z malawi, a jak będzie mało przestawił się na morskie.

Pozdrawiam Marcin

???? co ty piszesz :wallbash::rant: to ty zajmij się hodowlą gupików - ok :rofl::evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.