Skocz do zawartości
Kris_77

akwarium przy kominku

Rekomendowane odpowiedzi

posiada ktoś może akwarium ustawione blisko kominka?

chodzi mi o wpływ temperatury przy rozpalonym kominku na skok temp w akwa - da radę takie coś funkcjonować? pewnie małe akwarium by się zagotowało - ale takie 1200 litrów w obiegu?

pomijam kwestie wizualne bo to pewnie średnio wygląda - ale może macie jakieś fotki?


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obok kominka i wpływu nie ma żadnego, nawet jak dobrze rozpalę;). No mówią, że to strasznie brzydko wyglada, ale mi bardzo pasuje;) siedząc w jednym miejscu mam możliwość oglądania telewizji, obserwacji baniaka lub gapienia się w ogien;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym brzydko to różnie bywa - ale najważniejsze, żeby właścicielowi się podobało

niby komina nie robi się blisko TV ale widziałem wiele realizacji, że wyszło bardzo fajnie - tu juz zadanie dla architekta :)

rys.jpg

o mniej więcej tak by to mogło wyglądać - czyli plecy wkładu kominkowego oddalone o jakieś 40-50 cm od boku akwa - między akwa a filarkiem z kominkiem można by dać dobrą izolację... a z przodu ciepło z kominka chyba by nie przeszkadzało aż tak bardzo dla 1200 litrów wody....

wizualnie można to fajne i zrobić - w grę wchodził też wkład kominkowy narożny - z lewej strony - ale to już się mocniej gryzie z widokiem na baniak...

jak myślicie?


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mocna chlodziarka i wszystko sie da. zalezy jeszcze czym bedzie swiecone. przykladowo u mnie 2x400 robia taka robote, ze tteraz w ziemie jak chlodziarka nie dziala tylko woda przez nia plynie (na balkonie) to temperatura w dzien rosnie do 26.5 a rano po calej nocy jest 24.5. w pokoju generalnei zakrecony kaloryfer i chodzacy non stop wentylator wpiety w szacht. Powietrze suche, duzo wody paruje, wiec energia jest tez pobierana.

Gdybym ja mial kominek za sciana - to by bylo na prawde cieplo. 800 netto w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak czytam takie posty to trochę żartobliwie myślę o tym, że powinniście podpiąć akwa pod kaloryfery ;) i wykorzystać ciepło na ogrzanie pomieszczeń oraz dodatkowo zwiększyć ilość wody w obiegu ;)

to będzie takie wulkaniczne akwa ;) z jednej strony wylewające się na akwa ciepło z kominka ;)

Szczerze to bym stawiał... zależy jeszcze jaka jest odległość od akwarium do tej ściany?? i co to za wkład... u mnie jak napalę w kominku to ściana po jego drugiej stronie jest chłodna, tylko, że ja mam wkład z płaszczem wodnym i z tego co wiem one są tzw niskotemperaturowe ;) (budowlańcy proszę mnie poprawić)

Bardziej niż ciepło zastanawia mnie potencjalny wpływ spalin które potrafią się wydostawać do pomieszczenia podczas palenia... będą zakwaszać wodę!

nie wiem jak Twój kominek @Kriss_77 ale mój potrafi dyma puszczać przy otwieraniu i paleniu niedosuszonym drewnem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do odległości ściany tej długiej od kominka to jest nie wiadoma :) jestem na etapie projektu domu - mam duże ograniczenia - ale zawszę myślę o tym, żeby gdzieś w przyszłości postawić akwa (co za tym idzie w fazie budowy wzmocnić wylewkę czy doprowadzić wodę...

planuję mieć kominek z rozprowadzeniem ciepła .. bez płszcza - nie wiem jeszcze jaki - ale będzie obudowany w takim filarze 80x100 x 80cm - wtedy odległość od tej ściany była by tak akurat na słusznych wymiarów akwa 150 cm - szerokość filarka dałbym wtedy 100 cm - akwarium przezierne widoczne na wejściu i z drugiej strony w salonie...

tu mniej więcej widać o co mi chodzi

rr1.jpg

co do dymu i spalin - nie mam pojęcia :) temu pytam :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ostatnio napaliłem w "dobrze" kominku to musiałem kanapę odsuwać żeby skóra z niej nie zeszła :), tak więc jeśli akwarium będzie stało na przeciwko szyby kominka to może być różnie...

A rada z innej beczki to bierz kominek z płaszczem wodnym i podłącz to do kaloryferów, albo zrób inaczej i wspomnij moje słowa po jakimś czasie :).


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak myślicie?

hej

mam tak samo jak Ty tylko kominek narożny 10kW. W akwa 200L i nic się nie gotuje. Przy bardzo intensywnym paleniu przez kilka godzin temp w pokoju ok 26C nie wpływa na akwa. W zasadzie temp w baniaku pozostaje bez zmian ok 25C

Jedyny mankament to wyczystka komina, która jest obok akwa. Przy czyszczeniu, zaglądaniu do komina trzeba uważać ;-)

pozdr,

JB


-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nanorafa - zdecydowanie nie postawiłbym baniaka na przeciwko kominka - ale jak widać na moim rysunku będą one jakby w jednej obudowie - ale w środku plecami i pewnie dobrze odizolowane :)

dlaczego tak zachwalasz kominek z płaszczem wodnym? pytam poważnie - co prawda to nie murator ale każda taka rada mi się przyda :)

jobberwalker - dzięki za info - wyczystki pewnie mieć nie będę ...ale nie jestem jeszcze aż tak głęboko w temacie :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kominek bez płaszcza wodnego, raptem 10kW i boję się w nim napalić bo robi się sauna w domu - a przecież nie mam aż takiej małej kubatury (700m3).

Znajomy ma natomiast kominek z płaszczem wodnym, do tego jest jakaś elektronika itp, ładuje-podpala-zamyka i nie wnika, ma taką temperaturę w domu jaką ustawi na termostacie... Fakt że trzeba przeinwestować trochę w taki piecyk ale jakbym miał jeszcze raz robić kominek to tylko taki. Jeden jest minus - kiedy wyłączą prąd to może być kiepsko :) bo się pompka nie kręci i woda może się zagotować LOL :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzuce cos od siebie.

Jak szyba kominka nie bedzie naprzeciw akwa tylko tak jakby plecami to jezeli bedzie dobrze zrobiony kominek to te plecy nie powinny sie nadto rozgrzewac.

Co do samych kominkow to jezeli bedzie on z rozprowadzeniem ciepla przez turbine i bedzie dobrze wykonany to tylko kwestia "nauki" palenia i bedziesz mial tak jak ty chcesz w domu.

Kominki z plaszczami sa wygodne ale tak jak napisano wczesniej dobrze byloby miec akumulator do pompy w razie braku pradu aby woda dalej krazyla w obiegu.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a1.jpg

a2.jpg

o jakoś tak mogło by wyglądać

albo zabudowane po całości albo odkryte z ładną lampą :)

pewnie da się to ładnie "pooddzielać" wizualnie jakimiś zabiegami z materiałami do wykończenia...

a efekt na wejście do domu lub zejście ze schodów by był :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.akwarystykamorskaislodkowodna.pl/?akwarium-panelowe-w-scianie-350-litrow,11

Link jest do akwarium które zrobiłem po lewej stronie jest kominek nie ma chłodziarki filtracja na panelu 350 litrów kominek palony przez cała noc podnosi temperaturę o 1 stopień Jeśli w obiegu będzie chłodziarka to nie masz się o co martwić .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no... ciekawy temat się rozwija.

myślę że to wszystko można pogodzić

Widze kominek ma palenisko z drugiej strony więc jakaś podwójna izolacja termiczna od strony akwa nie zaszkodzi i będzie dobrze.

co do kominka ,ja uważam że to tylko dekoracja i nie warto sobie robić z salonu kotłowni.

rozpalic dla klimatu raz na jakiś czas i to wszystko.

między innymi obkładam takie kominki kamieniem i mam porównanie jak one wyglądają jak są nowe a jak wygląda cały salon jak ktoś używa go do podgrzewania domu.

syf, czad, popiuł itd. i po 5 latach nam się robi piec na środku salonu. :lol:


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój głos idzie na drugą propozycję: akwa wydaje się większe:)

BTW: w czym robisz wizualizację?

Dzięki, już wiem:)

Edytowane przez Qlfon (wyświetl historię edycji)

Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kanapy słabo z widokiem na akwa, choć sam projekt uważam świetny, jednakowoż, obecnie nie szedłbym w otwartą kuchnię i jadalnię i salon w jednej przestrzeni - już nie :).


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze przyznam, że nigdy z kanapy nie oglądałem akwarium - zawsze z nosem przy szybkie głownie na stojąco... dla mnie akwarium to też element dekoracyjny wnętrza a te w takim ustawieniu robiło by wielkie wow na wejściu :)

co do układu pomieszczeń - też chciałbym jednak trochę oddzielić kuchnię ale w małym domku jest to mało realne - a nie chciałbym tez przez pozamykanie pomieszczeń stworzyć klimat mieszkania... to akurat jest gotowy projekt który sobie przerabiam i nie wiele można tam zmienić... jak robię indywidualny to zawsze wychodzi o 70-100m2 większy a to nie wchodzi w grę :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plaszcz wodny w kominku to zawsze bylo moje marzenie. -_-

Mysle, ze podobnie bedzie w tym pokoju, poniewaz nie jest az taki duzy. Mialem ten klopot, ze w salonie po kilku godzinach palenia byla sauna, a mimo otwartych wszystkich drzwi, w innych pokojach zimno. Plaszcz wodny, dobrze zrobiony (m.in. przylacze na stale do wodociagu), podlaczony pod kaloryfery,daje mozliwosc ogrzania "przy okazji" lazienki, sypialni, calego domu i co wazne, mozna regulowac termostatami z kaloryferow.

Napewno miedzy akwarium a scianke trzebaby dac choc 2 cm izolacji, bo komin potrafi byc calkiem goracy z kazdej strony. Wazne tez, zeby tak ustawic akwa, aby bezposrednie promieniowanie ciepla na nie nie padalo (czasami fotel 2 m przed kominkiem byl odsuwany...).

Ps. w ciagu 5-ciu lat nie zauwazylem, zeby dym mial wplyw na akwarium. Po pierwszym sezonie juz sie wie, kiedy nalezy dolozyc drewna, zeby pokoju nie zadymic (zar nie dymi);)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Stani za info - co do kominka to planuję bez płaszcza ale z rozprowadzeniem po pokojach - także wszędzie będzie ciepło :)

kominek traktuje raczej jako bakap zimowy w razie awarii prądu lub pieca niż jako dekoracja czy chęć posiedzenia przy kominku...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.