Skocz do zawartości
lukhil

Niebezpieczne zwierzeta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie które zwierzęta(koralowce , ukwiały itp) są niebezpieczne dla człowieka w bezpośrednim kontakcie? Czy xenie ,zoa ,grzybki i aiptasie mozna dotykac gołą reką? :question:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Koralowcami psa albo kota nie zastąpisz :) tak bardziej na poważnie, koralowców nie powinno się dotykać chociażby z powodu różnicy temperatur między naszą skórą a tkanką koralowców. Jedne bronią się przed tym wydzielając śluzowatą ciecz (Acropory) inne jak np. grzybowieńce czasem potrafią wystrzelić cieczą w naszym kierunku. Zdecydowanie odradzam wyciągania z wody i dotykania zoanthusów mniej doświadczonym w tym kierunku morszczakom. Zoasy są silnie toksyczne i mogą nam realnie zaszkodzić w zbyt długim kontakcie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli przy umieszczaniu ich w akwarium zawsze uzywac rekawiczek .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie przy każdych pracach w baniaku powinno korzystać się z rękawiczek ale każdy wie jak to faktycznie wygląda.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rękawiczki czy bez rękawiczek higiena to podstawa, umyć ręce. Przed i po włożeniu do akwarium. Zoanthusy śliska sprawa, niektóre gatunki są strasznie toksyczne :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że piszecie że zonatusty sa toksyczne bo myslalem ze te pieknosci sa nieszkodliwe :whistle: higiena to podstawa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po drugie strasznie ciężko domyc łapki po kontakcie z koralowcem. Taka beznadziejna woń zostaje na dłoniach. Bleee.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może fajniej byłoby jakby ktoś w temacie dla ostrzeżenia napisał ale o własnym doświadczeniu z jakimś ukłuciem skóry i nastepstwami tego wypadku :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście wszystko co w baniaku umieszczałem gołymi rękami, łącznie z ukwiałem malutkim i żadnych uszczerbków na zdrowiu nie odniosłem. Jak do tej pory jedyne co odczuwałem przez kilka godzin to mrowienie i szczypanie na palcach kiedy przeszedł po nich wieloszczet.

Malutkie wężowidło umieszczałem w baniaku rękami i żadnych ran wojennych nie odniosłem.

Tutaj to chyba bardziej zależy od mechanizmu obronnego zwierzaka i jego jadowitości. Choć wiadomo przy kolcach to i nawet gumowa rękawica nie pomoże :welcome:

Ale tak w temacie podanym powyżej pisze, że przepłukanie tego miejsca w gorącej wodzie pomaga.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na temat Protopalythoya ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

giant19s - zależy jaka rękawica :) bo ja czasem u siebie używam rękawicy których używaliśmy w maszynach do piaskowania. Jest z bardzo grubej chropowanej gumy na dłoniach i sięga aż pod pachę. Żaden kolec nie przebije w przypadkowym kontakcie.

Na reefmanii był fajny artykuł wskazujący niebezpieczne zwierzaki zarówna dla ludzi jak i mieszkańców akwarium.

http://www.reefmania.pl/piekna-i-bestia-2545

Protopalythoa ta sama historia co z Palythoa:

http://nano-reef.pl/topic/1756-palythoa-sp-mocno-toksyczna/

Jeśli dobrze pamiętam to w Protopalythoa stężenie toksyny było ciut mniejsze niż w Palythoa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakupiłem dzisiaj kilka szczepek i widze ze musze dokupic pozadne rekawice :thumbdown:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakupiłem dzisiaj kilka szczepek i widze ze musze dokupic pozadne rekawice :thumbdown:

rekawice zawsze sie moga przydać...

do póki się nic nie stanie to wszystko jest ok. Ja póki co nie stosuje rekawic :) Mimo, ze pare razy "słabo" się poczułem po grzebaniu. No ale zależy kto co lubi :p


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się na ogół słabo czuję przed grzebaniem - z nerwów, że coś narozrabiam ;)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo :wallbash: Najgorzej bylo jak kupilem skale i byla ona na tyle dobra ze miala zycie na tyle rozwiniete by mi troche palce" pokasic". Wstretne uczucie jakby prad <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo :wallbash: Najgorzej bylo jak kupilem skale i byla ona na tyle dobra ze miala zycie na tyle rozwiniete by mi troche palce" pokasic". Wstretne uczucie jakby prad <_<

nie mialem nigdy uczucia prądu :) moze to strach ?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć co psycha zafunduje :thumbsup: Powiedzcie mi jedno czy protopalythoa jest mocno toksyczny, bardziej od zoa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć co psycha zafunduje :thumbsup: Powiedzcie mi jedno czy protopalythoa jest mocno toksyczny, bardziej od zoa ?

jest mocno toksyczny. Jesli ma się pecha... ulotni do powietrza (np poprzez grzebanie w nich mocne... i cos wydostanie sie poprzez odpieniacz - przypadek opisany na NR), jesli grzebie sie w baniaku dłonią z ranką... reakcje alergiczne... wiele zalezy od danej tolerancji czlowieka na takie rzeczy...

Jednym słowem najwazniejsza profilaktyka, koniecznosc mycia dłoni przed i po wkladaniu do baniaka, no i wietrzenie pomieszczenia.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.