Skocz do zawartości
Lacmar

Panel czy komin?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czytam i czytam na temat paneli i tyle opini co posiadaczy akwariów, i już się zaczynam gubić, czy możecie pomóc?

Problem wygląda następująco: obecnie mam kosteczkę 40x40x40, odpieniacz weipro 2012, oświetlenie HQI 70W 13000 i dwa modułu po 11W 20000, cyrkulacja - resun 2000, kaskada ze skimerem i z pokruszoną skałą, skały ok 8kg,a w środku same miękkie i trochę innego życia, aleeee....w piwnicy zalega mi akwarium po słodkim takie 200 litrów i coraz częściej się zastanawian czy go nie odpalić? Na sumpa niestety nie mam miejsca i taka opcja odpada, więc pozostaje panel ale nie mam pojęcia już co się sprwdza z co nie? co działa a co nie? czy wiercić czy puścić górą? jaki uskok? jaki grzebień? Akwa ma 100x40x50. Mam już swój plan ale jeszcze chce się upewnić czy moje rozwiązania idą w dobrym kierunku.

Czy możecie coś doradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma miejsca na sumpa to zostaje tylko panel bo komin = sump. Jak robisz panel to nie musisz nic wiercić w akwarium wklejasz tylko szybę (ewentualnie pleksi, spienione pcv itp.), przy takim wymiarze akwarium najlepiej skrócić na długości, zbiornik główny byłby 85x40x50 a na panel zostałoby 15x40x50.


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy,nie mam miejsca na sump?

Akwarium bedzie stalo na podłodze,biurku,stole kuchennym?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy,nie mam miejsca na sump?

Akwarium bedzie stalo na podłodze,biurku,stole kuchennym?

Na szafce z poprzedniego akwa, ale takiej pełnej, bez drzwiczek, półeczek i takich tam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawde zrob nowa szafke i sump,bo panel to naprawde nie najlepszy pomysł na dłuzsza mete.

Miałem panel i nie polecam,jest to prowizorka a nie prawidłowe rozwiazanie w akwarium morskim.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawde zrob nowa szafke i sump,bo panel to naprawde nie najlepszy pomysł na dłuzsza mete.

Miałem panel i nie polecam,jest to prowizorka a nie prawidłowe rozwiazanie w akwarium morskim.

Nie powiem żebym nad tym nie myślał, ale to są kolejne dodatkowe koszta plus to że moja wiedza nie wystarcza chyba jeszcze na sumpa, za to z panelem to dam rade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakiej wiedzy mówisz,predzej dasz rade z sumpem niz meczyc sie z panelem.

Sump to zadna filozofia,wstrzymaj sie miesiac dwa z przesiadka ale zrob sumpa,radze po dobroci,bo potem to juz moge sie wkurzyć :whistle:


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiało grozą...skoro nalegasz to jeszcze się wstrzymam, ale za jakiś czas powrócę pewnie do tematu, bo tak jak napisałem ta myśl dopiero we mnie dojrzewa :coffee:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nierozumiem dlaczego sump ma być niby niezbędny??

Każde akwarium pociągnie bez sumpa, symp to tylko wygoda działania.

Bez panela nawet dasz radę tylko będziesz miał wszystko w głównym a to z kolei nie estetycznie wygląda. Jednak to tylko kwestia wygody i estetyki.

Panel jest na tyle dobrym rozwiązaniem że schowasz do niego odpieniacz, grzałke i media filtracyjne.

Sump z kolei to wiercenie otworów, cała hydraulika, pompy i cała masa kosztów które do niczego wcale nie są potrzebne, napewno nie naszym podopiecznym, więc proszę nie mówić że tylko sump jest prawidłowym rozwiązaniem w akwarystyce morskiej ..:)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, nikt nie twierdzi że sump jest niezbędny. Jednak to że panel jest dobrym rozwiązaniem utrzymują najczęściej ci co nie zaznali jeszcze dobrodziejstw sumpa. A masz rację,sump nie jest konieczny, tak jak klimatyzacja w samochodzie. Ale jak już będziesz miał pierwszy samochód z klimą to spróbuj następny kupić bez....


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne że tak Tomasz, z tym ni polemizuje ;)

Chociaż większość osób narzeka na klime a to głowa a to gardło boli ;)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.