Skocz do zawartości
Piostu

Pytania początkującego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Solniczka chodziła mi po głowie cały czas. Przejrzałem kilkanaście ( jeśli nie kilkadziesiąt ) Waszych baniaków i powiedziałem dość – czas założyć cos swojego :coffee: Oczywiście zrodziło to w mojej głowie panikę że nie dam rady, jednak liczę że z pomocą fachowców ( czyli Was :):unworthy: ) przejdę „swój pierwszy raz” :thumbup:

Więc tak:

Pierwszy dylemat to szkło. Na chwile obecną nie mam możliwości postawienia czegoś dużego, więc waham się pomiędzy wykorzystaniem większego słoika który mam (40X25X25) lub kupnem kostki aquael nano reef 30. Boje się że wysokość mojego obecnego kotnika uniemożliwi mi jakieś sensowne ułożenie LR, stąd zakiełkowała w mojej głowie kostka Aquaela. Drugą rzeczą przeciwko posiadanemu baniaczkowi to jego długość – ciężko będzie chyba w takim jamniku uniknąć stref bez prądu wody …

Która z tych opcji jest według Was lepsza ?

Drugą sprawą jest filtracja – do kostki dołączają FZN 3, ja do tej swojej 25 mam FZN 2, ale jeszcze biorąc pod uwagę odpieniacz myślę o WAVE NIAGARA SKIMMER.

I teraz kolejne pytanko – polecieć na Aquaelowych kaskadach i cotygodniowych podmiankach ( planuje około 10% co tydzień ) , czy lepiej odpienek Wave`a i mniejsze podmianki ?

Trzecia rzecz spędzająca mi sen z powiek to światełko. I tutaj niestety nie mam żadnych zasobów, więc tak czy inaczej będę musiał coś kupić. Myślałem nad DECOLIGHT DUO MARINE 2x11W jednak jestem otwarty na wszelką krytykę. Preferowałbym jakiś gotowy produkt, bo DIY znając moje szczęście wylądowałaby w wodzie w pierwszym tygodniu :harhar:

Ogrzewanie : Albo wykorzystam grzałkę z kotnika ( jakaś 50 W + RT2 ) albo kupię coś.

Cyrkulacja – no cóż, Aquael chwali swoją kostkę że załączony FZN3 ogarnia również ten temat, ja jednak, jako nieufny wobec reklam wolę się zapytać starszyzny morskiej czy taka jest prawda, i jeśli nie to co polecacie.

I wreszcie na koniec, chociaż w zasadzie najważniejsza rzecz: sól. I tutaj biję się w pierś – zgłupiałem. Jedni na tym forum zachwalają jedną, inni preferują drugą, a ja nie mam pojęcia która wybrać :wallbash: .

Jeśli miałbym korzystać z FZNów to jedyną metodą usuwania azotanów, fosforanów i innego badziewia z wody byłyby podmianki. Byłaby to też jedyna droga dostarczania minerałów do systemu, więc docelowa sól musi być bogata w te pierwiastki.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi i słowa konstruktywnej krytki.


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie kostka aquaella, to po pierwsze..

Nie wiem jak się spisuje ta Niagara, ale wiem że nie jest ona wcale taka tania. ogólnie to wiem że FZN-3 radzi sobie ze wszystkim po kolei. Do niego tez może wpakować absorbery na NO3 i PO4, jeśli chodzi o potrzebę odpieniacza to już zależy co chcesz tam trzymać. Na miękkie i jakieś proste LPS da radę.

Sól... każdy na początek preferuję Instant Ocean (IO) uboga i na start podobno odpowiednia, do kostki raczej nie wsadzisz acrpory (no chyba że zrobisz mega dobrą filtrację i lampkę na kilku diodach CREE)

Ja na początku używałem soli PREIS, z racji tego że ma strasznie niskie KH (u mnie było to na poziomie 6-7) to przerzuciłem się na ATI, ma wyższe Kh (około 8) i na razie jest OK. Co do grzałki... jeśli w pokoju masz temperaturę nie schodzącą poniżej 18C to 40W będzie aż nadto... z RT2 ogarnie sprawę.

Nie ładuj się w ten Twój kotnik bo będzie potem płakał i okaże się, że wyjdzie to trochę drożej niż zakup kompletnej kostki Aquaella. Zobacz sobie jeszcze zestawy Yasha Tank. (Aquamedic) Bardzo fajny SET na początek, tylko kasa większa ale i zbiornik już duuuużo bardziej zaawansowany technicznie.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to kaskad...

Jakoś nie widzę problemu zamontować obie kaskady ^^ przy okazji to co wydasz na dodatkowy falownik (Koralia Nano) do FZN3 wydasz na Niagare z odpieniaczem a przy okazji zyskasz przy spływie dodatkowe falowanie wody.. Można przecież zrezygnować z przykrywania kostki.

Oświetlenie do prostych korali jak najbardziej OK. W końcu tak jak @Warszawiak zauważył, Arcy raczej nie da się w takiej kostce trzymać ;)

Co do usuwania azotanów i fosforanów to przecież w kaskadę włożysz absorbery i będę oba parametry zbijać. Podmianka swoją drogą ale bez absorberów może być ciężko.

Ewentualnie zawsze możesz wlewać jakieś soczki na zbicie tych parametrów.

Albo naturalniej dać jakiegoś wyższego ładnego glona co to będzie wyjadał :ice:

Sól to różnie. Większość poleca na start sól IO ale to raczej rzecz gustu. Ja tam stwierdzam, że jakiej nie wybierzesz będzie dobra a w razie problemów zawsze można przejść na lepszą czy gorszą :welcome:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie najprawdopodobniej postawię kostkę Aquaela - pytanie tylko którą.

(Obejrzałem ten secik Yasha Tank, ale cena jak na moje możliwości jest "troszkę" za wysoka ... O.O )

Początkowo zakładałem bezdyskusyjnie tą 30 litrową, jednak miarka kazała mi zapytać posiadaczy ile miejsca zajmuje cała konstrukcja ( w sensie baniaczek z powieszoną kaskadą ), ponieważ nie wiem czy wejdzie mi na szafkę właśnie przez kaskadę z tyłu ...

jeśli mi nie wejdzie ta 30 to będę musiał odpalać 20, ale z oczywistych względów wolałbym 30, więc jeśli jakaś dobra forumowa duszyczka podałaby mi całkowitą głębokość tej kosteczki ( od końca filtra do przedniej szyby ) to byłbym super mega wdzięczny :)

Niestety z tego samego powodu odpada opcja kostka + dwie kaskady. Szkiełko na upatrzonym miejscu będzie widoczne z trzech stron a zarówno niagara jak i FZN nie ma powalających walorów estetycznych :)

Sól - Tutaj podążając za sugestiami forumowiczów na 90% wystartuję na RedCoralu. Zobaczymy co się będzie działo.

Plany na czas najbliższy zakładają zakup TDSa i refraktometru i przede wszystkim RO+DI, tylko tutaj znowu mam wątpliwości, bo nigdzie nie mogłem znaleźć informacji czy fiilterek musi spełniać jakieś warunki ( membrana 75 czy 100 GPD itp ) czy wystarczy pierwszy lepszy z allegro ?

Następną rzeczą o której chcę pomarudzić to LR... Pierwsza rzecz to nie wiem jak powinna wyglądać "zdrowa" żywa skała a jak wygląda "martwa". Z tego powodu też boję się kupować na Allegro, bo nie wiem co dostanę... Nie znam tez żadnego morszczaka z Lodzi ( jeszcze :p ) żeby kupić od niego/ skonsultować z nim gdzie można kupić/dostać i ew. żeby obejrzał mój "nabytek" czy przypadkiem nie stałem się "szczęśliwym" posiadaczem odpadów z cementowni... :)


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały zestaw + kasada nie przekroczy raczej 40cm... mogę zmierzyć jak wrócę do domu ;)

Co do filtra RO to czy będzie to 75 czy 100 to bez różnicy. Z allegro też może być byle posiadała w zestawie membranę oraz podstawowe wkłady (sznurek/piankę oraz węgiel) żywice i tak musisz dokupić.

Polecam zajrzeć do PW ;)

Skała to powinna mieć na sobie dużo życia i najważniejsze pachnieć morską wodą a nie śmierdzieć :p Co do zakupu to podaruj sobie wszelkie allegro i takie tak. Na forum dość dużo ludzi sprzedaję skałę z likwidowanych baniaków po mniejszych pieniądzach tym bardziej z Twoich regionów. A jak nie chcesz w taki sposób to pozostaje zakup w lokalnych sklepach czy to w specjalistycznych internetowych sklepach z morszczyzną. :welcome:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja bym proponował zakupic rzeczy od kostki aquaela ale bez kostki ;-) czyli filtr + oswietlenie a akwa 2x wieksze czyli 60x30x30. Lampe i skale mozesz strzelic na srodku.

Wtedy koniecznie dodatkowa cyrkulacja np. hydor koralia nano 900L/h. Ja mam w kostce 30L i nie jest za duzo.

Pozdr,

JB


-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@giant19s Zmierz proszę - nie chcę się władować w kolejne szkło którego nie będe miał gdzie i jak trzymać. Co do targowiska - Szczerze mówiąc to trochę mi tak głupio ... jeszcze tydzień nie minął od mojej rejestracji na forum ( czytam trochę dłużej, ale tego nie widać w profilu :D ) i już posty "kupię/przyjmę" na tarowisku ?? :)

P.S Dzięki za info na PW :)

@jobberwalker Ja z chęcią :) Problem stanowi metraż mojego mieszkania :) Prawda jest taka ( co słusznie zauważyła moja małżonka ) że powoli zbliżamy się do stanu : litraż zalanych akwariów /10 = powierzchnia mieszkania :D

A tak korzystając z okazji, wiem że testy na Mg, Ca różnią się pomiędzy solniczką a słodkowodnym. A co z NO3, PO4, NH3, NH4 ? Będę mógł wykorzystać te co mam ze słodkowodnych (Zooleka i JBLa )?


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej napisać pierwszego posta na targowisku że kupisz i niech ludzie myślą co chcą niż kupić na allegro jakieś "badziewie" i po miesiącu problemów wystawić baniak na sprzedaż bo wraz z porażkami chęci poszły w las. :welcome:

A tak w ramach ścisłości to raczej nikt tak nie pomyśli, a nawet jeśli to przecież chodzi tutaj o Twoje zadowolenie z baniaka a zdania innych mają Ci tylko pomóc w dobrym starcie czy korekcie błędów.

PS. Zmierzyłem baniak i z kaskadą ma 39,5cm czyli jak weźmiesz 40cm to będzie OK bo kaskady już bardziej wychylić w tył się nie da :welcome:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.