Skocz do zawartości
Yogher

Rozjechane parametry w Ballingu - proszę o pomoc :/

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją że w zbiorniku SPS/LPS spada wyłącznie kH bez spadku Ca? obydwa parametry mierzę testami saliferta, obydwa mają aktualny termin ważności... cała sprawa zaczęła się w połowie stycznia wyglądało to tak:

parametry.jpg

wiem wiem, w grudniu miałem absurdalne poziomy Ca i kH, niestety nie miałem wtedy testu na PO4 a korale przestały rosnąć... i chwila nieuwagi i "przelałem Ballinga", lejąc go symetrycznie, ale nie w tym rzecz...

problem zaczął się ok 22 stycznia kiedy kH zaczęło leciec - zwiększyłem dzienną podaż kH , niewiele korygując roztwór Ca... Jeśli prześledzicie kolumnę kH to zobaczcie że ono cały czas leciało w dól mimo systematycznego zwiększenia dawki (aktualnie 2x większa niż na początku), natomiast od 15 lutego przestałem w ogóle lać roztwór z wapniem... Ca powolutku spada, ale od soboty (18.02) do dzisiaj kH spadło o ponad 1,5 jednostki (lejąc 40ml dziennie czyli więcej niż normalnie) a Ca spadło tylko o 20...

całościowo to wygląda tak że na mój mały zbiornik (w sumie ok 180 l) wlałem o 1l więcej roztworu kH niż Ca w przeciągu miesiąca... to mnie martwi - czy ktoś spotkał się z taką dysproporcją? co powinienem robić?

prochy do ballinga mam od Seba

całość zaczęło się mniej więcej od czasu jak phosguard wrzuciłem do filtra przepływowego (wcześniej PO4 0,23, dziś 0,0) - od tamtego czasu korale zaczęły rosnąć... tylko co mam myśleć o tak rozjechanych parametrach? Że SPSy nagle zaczęły zużywać tylko CO3 bez Ca?

Pomocy :/


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym sie nie martwił tylko pilnował i ustalił takie dawki NAHCO3 takie żeby KH było 8. Znaczy, że korale ruszyły... co do teoretycznego podejscia do sprawy to kto inny musi sie wypowiedziec :) Pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piszesz"spada wyłącznie kH bez spadku " ślepy jesteś ? a spadek z 570 na 460 to co to jest ??? zostaw te parametry, jest ok kh 7 ca 460.

ps. tak walnąłem z "grubej rurki" :unworthy:


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piszesz"spada wyłącznie kH bez spadku " ślepy jesteś ? a spadek z 570 na 460 to co to jest ??? zostaw te parametry, jest ok kh 7 ca 460.

ps. tak walnąłem z "grubej rurki" :unworthy:

na szczęście z moim wzrokiem jest jeszcze ok, ale dziękuję za troskę

(spadek z 570 do 460 to zasługa m. in podmianek oraz zmniejszonym a później zaniechanym wlewaniem roztworu Ca)

do szkoły też chodziłem i wiem które cyferki są większe które mniejsze tylko niepokoi mnie czemu butelka po kH już prawie pusta a butelka po Ca pełna w ponad połowie.

Tu tkwi moja zagwozdka, czemu jedni leją symetrycznie Ballinga i im wsio hula a ja musze nieziemskie kombinacje odstawiać


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie pomyślałeś że Kh mogłeś zbić podmianami wody ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm no to by było możliwe ale we wcześniejszym okresie czyli sprzed 20 stycznia

ale np to co się teraz dzieje to nie rozumiem - leję tylko kH w większej ilości niż poprzednio, roztworu z Ca w ogóle nie leję i Ca spadło raptem o 5% a kH o 12% (pomimo lania roztworu spadek z 142 ppm do 125ppm)... no oczywiście podmianki nie było, a sam nie mogę znaleźć sensownego wytłumaczenia :/


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem to ciśnienie na posiadanie wysokiego kH. Okolice 7 są jak najbardziej w porządku, najbliższe NWM. kH może być w okolicach 7 a Ca 420. Poziom koło 9-10 przy Ballingu jest trudny do utrzymania, twardość węgl. stabilizuje się w okolicach 6,5-7.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.