Skocz do zawartości
ragoo

Kostka z Bemowa [60x60x50]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dwa (prawie trzy) tygodnie temu odpaliłem zbiornik 60x60x50. Zbierałem się już wcześniej z założeniem wątku ale jak to zwykle bywa wolałem spędzać czas gapiąc się na skałę:)

Na początku był stelaż. Szafkę postanowiłem zrobić sam. Mam taki mały magazyn w firmie więc w wolnych chwilach schodziłem do piwnicy i wystrugałem coś takiego z belek sosnowych 35x35mm.

post-11190-0-83547400-1330040037_thumb.jpg

Stelaż 3 razy pomalowałem lakierem okrętowym. Potem zamówiłem płyty laminowane i powstała szafka.

post-11190-0-85423300-1330040191_thumb.jpg

Na tych wysokich plecach zamocowałem wysięgniki do powieszenia lampy.

A tak wygląda docelowe miejsce, w którym stoi akwarium.

post-11190-0-73064000-1330040399_thumb.jpg

Potem było klejenie hydrauliki, podłączanie całego sprzętu i zalewnie.

To na razie jedyne zdjęcie z sumpem i sprzętem, ale postaram się zaraz nadrobić dokładnym opisem setupu, a w późniejszym czasie obiecuje solidne zdjęcia.

post-11190-0-01970600-1330040700_thumb.jpg

A teraz szczegółowy opis:

- zbiornik 60x60x50, dwie szyby opti, komin wewnętrzny w lewym tylnym rogu, komin, tylna i lewa szyba oklejona czarną folią. W kominie 3 otwory. 2 x 25 (spływ i rewizje) i 1 x 20 na powrót

- sump 48x48. Podzielony na 3 komory. Jedna ok. 10 litrów przeznaczona na dolewkę.

- w sumpie na tą chwilę pracuje odpieniacz od Sebastka na pompie AB200, za powrót odpowiada NJ2300, a za automatyczną dolewkę Tunze Osmolator. Docelowo jest przewidziany filtr przepływowy również od Sebastka na węgiel ewentualnie inne absorbery.

- oświetlenie to ATI SunPower 8x24W ściemniana. W konfiguracji:

- ATI BluePlus

- ATI BlueSpecial

- ATI BluePlus

- KZ Fiji Purple

- KZ Coral Light New Generation

- ATI BluePlus

- ATI BlueSpecial

- ATI BluePlus

- za sterowanie odpowiada komputer POSEJDON z AquaTrend. Nie będę go wykorzystywał w pełni bo automatyczną dolewkę już mam, sterowanie oświetleniem załatwia lampa. Więc komputer będzie pilnował temperatury, mierzył Ph, sterował pompami dozującymi. Możliwe, że w przyszłości podepnę pod niego coś co będzie regulowało Ph.

- za grzanie odpowiada grzałka Jager 150W, ale raczej nie będzie miała wiele do roboty. A chłodzenie zrobię sam. Jakieś ciche wiatraczki skierowane na taflę wody spokojnie załatwią sprawę. Teraz po całym dniu świecenia mam max 25,6 przy zamkniętych oknach i włączonym kaloryferze.

- wodę solę IO.

- w akwarium jest 9 kg żywego piasku Samoapink i ok 9 kg żywej skały.

Na tą chwile zbiornik wygląda tak.

Widok z jednej strony

post-11190-0-25135200-1330042173_thumb.jpg

I widok z drugiej strony

post-11190-0-53565400-1330042186_thumb.jpg

Akwarium teraz sobie spokojnie dojrzewa. Ekipa sprzątająca w postaci 3 pustelników i 6 ślimaczków pracuje od 4 dni.

Kraby mają niezły przerób co widać po ilości szarych bobków na piachu.

Mam też dwie Montipory talerzowe (czerwoną i zieloną), fioletową akre i euphylię.

Wyniki z dzisiejszych testów robionych salifertem:

NO2 - 0

NO3 - 0

PO4 - 0

KH - 8

pH - 8,4

Ca - 400

Mg - 1140

Niedługo wyjeżdżam i będę w domu 25 marca. Do tego czasu do zbiornika nic nie dojdzie.

Nowe życie pojawi się na początku kwietnia.

Jaki pomysł na akwarium? Twardo i mocno kolorowo (głównie na tych kolorach mi zależy). Więc w tym kierunku będą szły moje starania.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj zmienic ustawienie skały tak aby woda mogła przepływac pod nimi.Szkoda ze klejone czarnym silikonem.


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NA zdjęciach tego nie widać, ale tam w tej górze ze skały jest bardzo dużo prześwitów, między piaskiem a skała również.

Chociaż nie jestem do końca zadowolony z tej konstrukcji, bo początkowo miała być dużo lżejsza wizualnie.

Możliwe ze w weekend zrobię nową aranżacje.

Ogólnie zamysł był taki, żeby w zbiorniku była symboliczna ilość skały coś ok 5 kg, a filtracja miała być oparta na siporexie. Śledzę wątek Denedai'a na reefcentral i prostota tego zbiornika w połączeniu z osiągniętymi efektami bardzo mi się podoba.

Co do czarnego silikonu. Przemilczę sprawę. Cierpię z tego powodu:)


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to się zaczyna . Mam pytanie czy zalewałeś baniak wodą z dojrzałego akwarium czy świeżą . Pytam bo wsadziłeś już życie do środka . Trzymam kciuki za projekt i pozdrawiam .


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to się zaczyna . Mam pytanie czy zalewałeś baniak wodą z dojrzałego akwarium czy świeżą . Pytam bo wsadziłeś już życie do środka . Trzymam kciuki za projekt i pozdrawiam .

Zalewałem świeżą wodą. 3 tygodnie to w sumie nie tak krótko. Też się wahałem, ale stwierdzałem że juz nie wytrzymam:)


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pytanko: jak wysoka jest szafka (i czy wystarczająco dla obsługi takiego odpieniacza)? Pytam, bo niedługo sam bym chciał stawiać podobny zestaw.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Coś mi to akwarium przypomina... :thumbup:

Fajna kosteczka się zapowiada :)

Jak by ci się kiedyś nudziło to puść mi na PW fotkę jakie światło daje KZ New Generation ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pytanko: jak wysoka jest szafka (i czy wystarczająco dla obsługi takiego odpieniacza)? Pytam, bo niedługo sam bym chciał stawiać podobny zestaw.

pozdrawiam

Szafka ma 80 cm wysokości w środku, z tym ze jest tam jeszcze półka. Więc tak naprawdę ta część w której stoi odpieniacz ma jakieś 60 cm. Ale to w zupełności wystarcza do tego żeby zdejmować kubek lub wyjąć cały odpieniacz.

A ogólnie to odpieniacz miałem wcześniej, więc spokojnie go wymierzyłem i wysokośc szafki to kompromis pomiędzy minimalną wysokością jaka jest potrzebna na obsługę odpieniacza, a potrzebami estetycznymi mojej żony:)


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi to akwarium przypomina... :thumbup:

Fajna kosteczka się zapowiada :)

Jak by ci się kiedyś nudziło to puść mi na PW fotkę jakie światło daje KZ New Generation ;)

Chcesz tylko z tą jedną świetlówką KZ?

Ogólnie mój odbiór światła w takiej konfiguracji - jest za biało.

Chyba wymienię jedną ATI BlueSpecial na BluePlusa.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny baniaczek i miło spotkać sąsiada :w00t:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna kostka (wymiary prawie jak moja). Podoba mi sie szafka. Dales az 8x24W - ja mam 4x24W i mysle nad czym innym (LED) - chociaz dla miekasow swiatlo jest ok. Troche uklad skal mi sie nie podoba - ale to kwesta gustu.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wszystko się komponuje. Mała inspiracja http://cdn.brettsreef.com/wp-content/uploads/2009/04/bonzai-tree-aquascaping.jpg .:)

...Hej...ten bonsai to moj faworyt,zakochalem sie w nim juz dawno temu...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Hej...ten bonsai to moj faworyt,zakochalem sie w nim juz dawno temu...Pozdrawiam...

U mnie to bardziej dąb Bartek niż bonsai:)

zobaczymy może troszkę pokombinuje w weekend z ułożeniem skały.

Chociaż są momenty w ciągu dnia kiedy podba mi się bardziej to ułożenie, a czasmi mniej.

I jest to uzaleznione od oświelenia. Im bardziej niebiesko i się ściemnia tym fajniej.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Zamieszczam film na kórym widać dokładnie układ skał.

Na zdjęciach efekt jest bardzo płaski, a na filmie widać wszystko:)

Film lekko przydługi:)


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Zamieszczam film na kórym widać dokładnie układ skał.

Super - czym posklejałeś skałę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładna kostka i układ skał

sałe kleiłeś czy ułożona tylko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ułożona.

Ale ten najwyższy kawałek przykleję przy najbliższej okazji, tak żeby nie kusić losu:)


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Hej...mam nadzieje ze ta konstrukcja jest stabilna bo wypadki chodza po ludziach...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Hej...mam nadzieje ze ta konstrukcja jest stabilna bo wypadki chodza po ludziach...Pozdrawiam...

Będę robił w weekend pierwszą podmiankę więc przy okazji skleje ta skałę.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update.

Minął drugi miesiąc od zalania. Dojrzewanie przebiega nie koniecznie bardzo spokojnie. Dużo glonów się pojawiło i strasznie mi zarastają szyby. Właściwie to szyby mi pokrywają się nalotem i muszę je czyścić 2-3 razy dziennie.

Ale glony już odchodzą w siną dal i robi się coraz fajniej.

W zbiorniku mam na tą chwilkę:

- acropora valida

- acropora hyacinthus

- acropora tumida

- 2 monti talerzowe

- 1 euphylia

- Centropyge acanthops

- Amphiprion chrysogaster x 2

3 tygodnie temu zacząłem lać ballinga. Prochy zakupiłem u Seba. A sól bez NaCle leje Preisa.

I tu mam pytanie, czy lanie soli bez NaCl nie wspomaga rozrostu glonów???

Zbiornik przeżył moją 10 dniową nieobecność. Zamontowałem automatyczny karmnik, przygotowałm 30 litrów RO do podmianki i wszystko było ok. A nawet lepiej bo pod moją nieobecnośc moję błazny zabawiły się w rodziców:)

Dzisiaj podczas lania ballinga zobaczyłem, że coś mi śmiga w skałach. Przyjżałem się dokładniej i zobaczyłem kilka małych rybek:) Oczywiście nagrałem film:)

Nie mam żadnego doświadczenia z rozmnażaniem ryb w słonym akwarium. I pewnie nie mam szansy na odchodowanie potomstwa. W sumie to i tak sie dziwie, że przezyły tak długo, bo niczym specjalnym ich nie karmię. Chyba że korzystają podczas karmienia SPSów.

Gdyby ktoś mógł mi powiedzieć ile dni ma tej wielkości narybek.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Mi to nie wygląda na rybki tylko na Mysid Shrimp (Hemimysis anomala)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety Leon ma racje, to małe krewetki...

PS. Akwarium zapowiada się bardzo fajnie:)


"Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.

Moja Mania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd te krerwecie? Mogły już być w skale?


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.