Skocz do zawartości
Wisnia69

Proszę o indentyfikację

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od kilku miesięcy walczę z tym czymś i nie bardzo daję sobie radę. Czyszczenie skał raz w tygodniu nic nie daje, tak samo lanie bakterii - jak było tak jest. Kiedyś przeniosło się to z jakiejś szczepki którą kupiłem jeszcze w starym akwarium i systematycznie rozpleniało się. Przy czym w poprzednim akwarium jakoś lanie bakterii załatwiło sprawę praktycznie do zera, to w nowym akwarium nie bardzo lanie bakterii daje radę.

Moje pytanie dotyczy identyfikacji tego glonu. Wydaje mi się , że to jest cyjano, chociaż przeważnie występuje w innym kolorze niż ten mój, ale po przeszukaniu większości glonów na reeflex najbardziej mi pasuje , że to jest właśnie to.

Jeżeli to jest cyjano, to chciałem zastosować ChemiClean'a bo już inaczej nie dam rady tego usunąć. Czytałem , że w większości przypadków Chemiclean pomógł, tylko muszę się upewnić , że to jest to na co ten środek jest skuteczny i do czego jest przeznaczony.

Poniżej dodaję kilka zdjęć makro i większych.

gallery_11020_2023_43891.jpg

gallery_11020_2023_543316.jpg

gallery_11020_2023_261092.jpg

gallery_11020_2023_620938.jpg

gallery_11020_2023_140583.jpg

gallery_11020_2023_167791.jpg

gallery_11020_2023_638811.jpg

Pozdrawiam

Seba


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano. Ja bym odsysał jak najczęściej, regularnie podmieniał wodę i poczekał aż przejdzie.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielone cyjano. Jak walczysz "metodami naturalnymi" od kilku miesięcy i nic to chemiclean i za 2 dni czysto.

Albo jak radzi kolega powyżej możesz poczekać następne kilka miesięcy aż przejdzie samo. Albo i nie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony się cieszę , że to właśnie to , bo przynajmniej jest na to " lekarstwo" :) I z tego co czytałem to w 90% się sprawdziło. Także zostaje mi zamówić chemicleana i rozpocząć inny typ walki :D

Dzięki bardzo za szybką odpowiedź:)

Pozdrawiam

Seba

EDIT:

Już nie daję rady odsysać na prawdę:) Co tydzień czyszczenie skały szczoteczką i odsysanie tego co się da po prostu już wykańcza, wcześniej kombinowałem bakteriami, podmianami itp. Wymieniłem wszystkie prefiltry w RO, żywicę, zawsze po TDS=0.

Czekałem i odsysałem i jak widać zero efektów.

Jeżowiec też poległ. Chyba mu to po prostu nie smakuje:D Wszystkie glony zdjadł, ale żeby ruszył to cyjano, to krąży kilka dni a i tak podgryzie tylko trochę.

Więc chyba wykorzystałem większość metod "naturalnych"

Teraz spróbuję w takim razie z chemicleanem i zobaczymy czy zadziała:)

Jeszcze jedno pytanie. Zanim dojdzie do mnie ten chemiclean to na pewno tego cyjano znowu się namnoży. Proponujecie przeczyścić skały i od razy dać chemiclen'a czy nie czyścić skał ?


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

miałem 2 x cyjano głównie przez to, że mam mały pokój i musiałem ustawić akwa nie daleko okna. Po dużej licznie słonecznych dni cyjano mi wracało lecz za każdym razem zwalczałem chemiclean-em a on ma to do siebie, że zabijał cyjano do zera nie zależnie czy skałę oczyszczałem czy nie i do następnych dni słonecznych miałem kompletny spokój. Oczywiście odpowiednie parametry to rzecz podstawowa.

Aha, i żadnych strat bądź "podtruć" nie zaobserwowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim:) Środek już zamówiony, po jutrze powinien być i będę coś działał:) Mam nadzieję, że się uda:D

Pozdrawiam


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Właśnie doszedł do mnie chemiclean i teraz zastanawiam się jaką dawkę powinienem dobrać do swojego akwarium.

Z moich wyliczeń wychodzi tak:

Akwarium 106x79x45 -> wody mam do 42cm. czyli wychodzi 350l.

Do tego w sumpie jest 41 l i w przelewie na chwilę obecną 3l.

Czyli łącznie wychodzi 394 l.

Skały mam około 50kg i trzy worki piasku po 9.07kg.

Czy rozumiem że dawkę chemicleanu mam odmierzyć na (394-50-30) 314 l wody?

Gdzie na 38l jest jedna łyżeczka, czyli wychodzi 8 łyżeczek jak dobrze wszystko policzyłem?

Pozdrawiam

Seba


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojna z Cyjano wygrana. Po 2 dniach nie ma nawet śladu po zielonym czy purpurowym cyjano!. Szczerze mówiąc, trochę wątpiłem , że dwa dni wystarczą żeby zlikwidować taką plagę.

Co do strat- w koralach, na chwilę obecną wszystko żyje. Jednak w pierwszym dniu "kuracji" stylopora miała schowane wszystkie polipy i w jednym miejscu zauważyłem , że zaczyna tracić tkankę. Na dzień dzisiejszy polipuje już normalnie, bielenie jakby się zatrzymało, ale co z tego wyjdzie, tego jeszcze nie wiem. Przycinać na razie nie ma co, bo wyglądało to tak jakby cały koral miał paść. Ale pewnie z jedno odgałęzienie będę zmuszony odciąć, bo jest małe miejsce gdzie ubyło tkani i jakby dzisiaj było większe. Ale na dniach na pewno się wyjaśni. Bez różnicy czy pójdzie dalej czy nie, bo i tak jest to w takim miejscu ze muszę, dość spory kawałek odciąć . A tak jak może zatrzyma się to bielenie, to może coś z tego jeszcze będzie. Z drugiej strony gdybym nie powstrzymał tych glonów, to pewnie one by zajęły się styloporą, bo seriatoporę już przez to cyjano musiałem ciąć. Najgorzej tylko, że stylopora to największy i najładniejszy koral...


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.