Skocz do zawartości
Gość AnT

Sera Siporax - ile litrów etc...

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku miesięcy mam siporax i ceramo w kominie około 6 litrów.Na samej górze pleksa z otworami,póżniej wata,kratka,trochę węgla ,kratka i ta cała ceramika.Pompę obiegową mam 2300,czyli do komina dociera na pewno około 1000.Nie zauważyłem żeby siporax pod tym był mocno zawalony,detrytus jak przeleci to jest w sumpie.Na 450l w obiegu mam odpieniacz Red Sea Berlin 1000 z pompą zwykłą 2000l,nigdy nie odpieniał zbyt dużo.Teraz jest włączony tylko 4 godziny dziennie a No3-0,fosforanów nie podam bo skończyły mi się testy ale problemów z glonami nie ma.Z ryb mam dość dużą parkę premniasów epigrammata ,trzy anthiasy i około 12 cm hepatusa.Karmię mrożonkami około 4 kostki dziennie,podmieniam 10 litrów wody raz na tydzień.Nie mówię że siporax to jest perpetum mobile.Żeby coś sprawdzić potrzeba czasu,każda metoda jest dobra która daje wyniki i nie trzeba od razu podnosić sobie ciśnienia że ktoś się wyłamał i robi coś trochę inaczej niż inni.Żeby nikogo nie denerwować proponuję żeby zamiast nazwy siporax używać ogólnie-ceramika a każdy wtajemniczony i tak będzie wiedział o co chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iceberg- Też się nad tym zastanawiam . Doświadczenie choćby robiego to by potwierdzało.

Być może mają na to wpływ inne warunki w skale i na zewnątrz skały niż w sumpie np .inny przepływ wody, nie laminarny a turbulentny. To że w dłuższych może i szerszych kanalikach skały gnieżdżą się w większości bakterie denitryfikujące a w płytszych kanalikach bio- ceramiki występuje ich większa różnorodność , również te nieprzydatne a wytwarzające śluz organiczny. Może ma na to wpływ oświetlenie skały większe niż bio- ceramiki w sumpie, może inne natlenienie. Skała zresztą też się zatyka. Dyskusja z ludźmi którzy coś zauważyli i zaczęli drążyć temat jest tu bezcenna.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Ja zauwazylem ze po przeniesieniu calej zywej skaly do sumpa,parametry sie nie zmienily,poza tym bakterie,jak gdzies wyczytalem lepiej rozmnazaja sie w ciemnosciach...Temat mnie interesuje,gdyz nowe akwarium,ktore bede stawial,chcialbym zeby bylo jak najbardziej sterylne,zero aiptazji na pierwszym planie,czyli odklejanie korali z kawalkow skalek,ewentualne ich moczenie (podstaw) w plynie lugola...jak wczesniej napisalem,ale tego postu juz nie ma siporax chcialbym trzymac w srodkowej czesci sumpa,gdzies tak w polowie na kratce z duzymi otworami zawieszonej po obu bokach,tak zeby byla wolna przestrzen w srodku i pod taka kratka dac mocna pompe cyrkulacyjna,dmuchajaca w gore wprost na siporax,ktora na pewno przyczyni sie do oderwania detrytusu...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Detrytus może i wydmucha ale szybki przepływ i znikome lub brak oświetlenia może sprzyjać powstawaniu śluzu organicznego – analogia do węży wodnych wspomnianych w moim poście powyżej.

Ja myślałem eksperymentalnie zrobić niezależny zbiornik połączony szeregowo z sumpem z wlotem od dołu z leżącą na ruszcie bio-ceramiką i dodatkowo z wprowadzonym rozpylonym powietrzem pod ten ruszt. Liczę w tym przypadku raczej tylko na nitryfikację.

W denitryfikacje jakoś w bio-ceramice (nawet gdyby to był siporex ) nie wierzę

Bardzo liczyłem na wypowiedzi biologa („Lionfish” ) na te tematy, ale się nie odzywa.

Pozdrawiam :welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax to nie święty Graal tylko dodatek żeby NO3 trzymać za jajeczka czyli 0 :) Siporax nie pomoże nam z PO4 i tu zonk bo jak nie ma NO3 to PO4 na zero nie pójdzie ale... mamy jeden problem z głowy a z PO4 to każdy walkę prowadzi.Co do pracy siporax niestety nie mam wykresów zwykłych i z NASA więc każdy kto chce próbuje na własna odpowiedzialność :)

Też byłem na "NIE"na początku ale przekonały mnie foty i posty na RC Roberto Denadai i podsumowanie kolegi Ant.Kto chce niech próbuje kto nie chce to olewka siporax proste.I nie ma co się podniecać czy piane bić ( pobór powietrza 1000L :) ) Wódkę wczoraj nie wynaleźli a stosujemy :) więc na luz a nie na wsteczny bo uczymy się całe życie

Foto

105883n.jpg

...zastanawiam sie,czemu microotwory w siporaxie mialyby sie zatykac,skoro (podobno) nie ma to miejsca w zywej skale a strukturalnie niewiele sie roznia...

Czy to skała czy inne złoże zatyka się brudem niestety,wystarczy że pompy nie będą dmuchać na skały lub wiry nie będą tańcować nad skalą to lipa i trawka rośnie na skale i dlatego większość woli zmienny kierunek prawo i lewo (tak jak po imprezie do domku :) ) Wtedy większy brud jest po prostu szorowany o piasek i skały aż się spyli i będzię na tyle lekki że wleci do komina a tam odpienek wyłapię lub odłoży się na dnie sumpa


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Godeusz napisal ze nie wierzy za bardzo w denitryfikacje na bazie siporaxu,post nizej Nemezis napisal ze siporax jest wlasnie po to by nie wytwarzal sie NO3 (w wolnym tlumaczeniu),wiec to sa juz dwie sprzecznosci...sam nie wiem co o tym myslec bo skoro grupa ludzi twierdzi ze przy stosowaniu siporaxu NO3 jest zerowe,wiec musi zachodzic denitryfikacja...Nie chcialem zakladac nowego tematu ale chcem sprobowac stworzyc sterylne akwarium na siporaxie w sumpie i jednej skale (mieszanka pisaku,grysu i zywicy epoxydowej),ale za bardzo nie moge sobie wyobrazic jak ten system zasiedlic bakteriami i ile bedzie trwalo dojrzewanie...biorac pod uwage moja nienawisc do aiptasi jestem w stanie czekac bardzo dlugo...Jak to widzicie...?...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iceberg-jak nie miałem siporaxu odpieniacz chodził non-stop nigdy nie miałem no3 niższe niż 05.Teraz jest 0 a odpieniacz chodzi tylko 4 godziny dziennie czyli jakaś nitryfikacja zachodzi.U mnie jest tylko ta różnica że w kominie działa to bardziej jak złoże zraszane.Na początku przez jakiś czas lałem trochę wódki miałem trochę cyjano które po miesiącu się cofnęło.Na moje oko nie powinno być kłopotu z odpaleniem akwarium tak jak zamierzasz,ale trochę wody z dojrzałego zbiornika to bym na twoim miejscu użył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Godeusz napisal ze nie wierzy za bardzo w denitryfikacje na bazie siporaxu,post nizej Nemezis napisal ze siporax jest wlasnie po to by nie wytwarzal sie NO3

NO3 musi się wytworzyć, a wytwarza się w procesie nitryfikacji z azotynu aby dopiero w procesie denitryfikacji ulec przetworzeniu na wolny azot i resztę.Czy nie wierzę ? we wczesnym okresie stosowania może to działa ale potem po zamuleniu kanalików to chyba nie. Cały problem z tym aby się za szybko nie zatykały.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...No wlasnie,wiec skad NO3 wynosi zero bez denitryfikacji,chyba ze taka zachodzi jednak w siporaxie...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze najlepszym rozwiązaniem będzie to które zaproponował – robi.

Jeśli zachodzi tam denitryfikacja i z czasem zatykają się kanaliki hamując ten proces a siporax przybiera ciemny kolor to należy wymieniać ten najciemniejszy na świeży aby proces nadal trwał.

Myślę że dotyczy to każdej bio-ceramiki która jest mocno porowata i ma długie kanaliki.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile moli PO4 można w ten sposób usunać? Możesz przytoczyć jakieś naukowe opracowanie a ten temat? wystarczy że podlinkujesz nie musisz cytować.

Jaki procent masy ciała bakterii stanowi jej DNA? Ile procent DNA zbudowane jest z fosforu. Ile ton bakterii trzeba odpienić aby usunać 1 g fosforu? Czy jest to więc metoda dająca mierzalne efekty?

Naukowe opracowanie - Kazdy najbardziej podstawowy podrecznik do biologi molekularnej, prawdopodobnie nawet podrecznik do biologi z gimnazjum. Co do ilosci to tak na szybko -jedna para nukleotydow zawiera dwie czasteczki PO4,

ilosc par nukleotydow kodujacych jeden aminokwas = 3,

srednia ilosc aminokwasow przypadajaca na jeden gen bakterii=1000

srednia ilosc genow w jednej bakterii = 5000

Razem daje to 2x3x1000x5000=30 000 000 = 3x107czasteczek PO4 na jedna bakterie w samym DNA kodujacym geny, jeden mol to 6,022X1023 czasteczek. A wiec w DNA jednej bakterii znajduje sie okolo 5x10-17 moli PO4 co daje jakies 5x10-15 gram tej substancji w DNA jednej bakterii (masa molowa PO4 to ok 95). Oczywiscie jest to ogromne uproszczenie i nie kazdy gen jest kodowany przez inne DNA i nie kazdy fragment DNA koduje gen.

Interpretacja tych liczb na pewno przysparza wiele trudnosci, zalezy od ilosci bakterii ktore eksportujemy ale chyba wazniejsze jest tutaj to, ze fosfor znajduje sie w ogromnych ilosciach w komorce nie tylko w DNA ale rowniez w takich substancjach jak wiele rodzajow RNA, ATP czy membrany komorkowe itd. W sumie wielokrotnie wiecej niz w samym DNA

Fosfor to piaty najliczniejszy (po azocie)pierwiastek z ktorego skladaja sie ciala organizmow zywych wiec moim zdaniem namnazanie i eksportowanie bakterii z akwarium przyczynia sie do zmniejszania jego ilosci w akwarium, w taki sposob jak np. eksportowanie alg z akwarium przy zastosowaniu filtrow glonowych(odnosze sie tu do sposobu, nie ilosci).


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale nie rozumiem jak to ma sie do siporaxu i bakterii ktore w nim siedza , a odpienacz moze im tam nadmuchac...

Z tego co piszesz wynika ze nalezy lac np. wóde na granicy zakwitu bakterii ktore sobie w toni plywaja i miec przewymarowany odpieniacz, wtedy jest szansa na redukcje fosforanow.A z tego co mi sie wydaje te najbardziej nas interesujace szczepy siedza w norkach :) Przynajmniej do tego dązymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie w temacie raczej chodzi o to czy siporax działa czy nie ,skała też wam PO4 nie zbija .

Chodzi o to czy można zastąpić np 10kg LR 1-2litrami siporaxu ,tak można i działa.Czy można mieć baniak rafowy bez LR tak można ale trzeba mieć w sumpie medium takie jak siporax.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Panowie w temacie raczej chodzi o to czy siporax działa czy nie ,skała też wam PO4 nie zbija .

Chodzi o to czy można zastąpić np 10kg LR 1-2litrami siporaxu ,tak można i działa.Czy można mieć baniak rafowy bez LR tak można ale trzeba mieć w sumpie medium takie jak siporax.

No i git.

Ja zdecydowałem się wywalić połowę LR i wrzucić do sumpa ceramikę. Skały tylko tyle żeby była podstawa na korale. I zobaczymy w praniu.

Jak się uda to nowy baniak tylko sztuczna skała i ceramika w sumpie - na LR przerobiłem wszystkie plagi jakie istnieją - więcej nie wydam na to kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie w temacie raczej chodzi o to czy siporax działa czy nie ,skała też wam PO4 nie zbija .

Chodzi o to czy można zastąpić np 10kg LR 1-2litrami siporaxu ,tak można i działa.Czy można mieć baniak rafowy bez LR tak można ale trzeba mieć w sumpie medium takie jak siporax.

Moim zdaniem LR jest takim samym medium jak siporax i inne porowate ceramiki. Jedyna przewaga LR jest taka, że jest juz zasiedlona przez odpowiednie szczepy bakterii i żyją w niej robale co ja uzyźniają.

W akawarium mamy 3 główne procesy:

1. przemiana NH4 w NO3 ( w dojrzałym zbiorniku żadna sztuka (nitryfikacja)

2. Przemiana NO3 do wolnego N (denitryfikacja) trudna sztuka i tu kłaniają sie dentryfikatory chociaż w obecnej technoogii raczej dąży sie do zapobiegania nadmiernej ilości NO3 w obiegu (mocno przewymiarowane odpieniacze etc.)

3. Defosfatacja (usuwanie PO4) na drodze biologicznej moim zdaniem nieosiągalne w akwarium. (i tu np zgadzam się z Olivierem żeby podeprzeć sie jakimś autorytetem w akwarystyce morskiej)

Do usuwania PO4 tylko absorbery najlepiej ROWA.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak w zeovicie sobie radza z po4? jakos daja rade bez rowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

jak w zeovicie sobie radza z po4? jakos daja rade bez rowy

Odpowiednia ilość złoża i przepływ + odpowiednie dawkowanie suplementów ZEObak, ZEOstart 3 i Bio-Mate.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do usuwania PO4 tylko absorbery najlepiej ROWA.

To zdanie moim zdaniem neguje cale nowoczesne podejscie do filtracji w akwarystyce morskiej. Gdyby bylo to prawda to systemy takie jak Zeovith, Ultralith, Bio-pellets, vodka method, vsv, filtry glonowe, algae scrubber itd nie usuwalyby fosforanow z akwarium a sa setki przykladow na to jak utrzymac niski poziom fosforanow w akwarium bez adsorberow.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak w zbiornikach spsowych gdzie korale są duże rozrośnięte jest problem z brakiem PO4 dlatego czasem w małym stopniu należy podawać fosforanów ,problemy z po4 są w zbiornikach ze złą filtracją lub są przerybione ,przekarmiane itd rowa czy inne adsorbery pomagają utrzymać po4 na niskim poziomie ale nie jest to podstawa filtracji na której trzeba się opierać aby usunąć po4 przy świeżych solniczkach jak najbardziej potrzebne ,ale później niekoniecznie.Podam dziwny przykład ale może zrozumiały w przeciętnym akwarium słodkowodnym zawsze jest problem z azotanami z fosforanami a w holenderskim trzeba je dodawać w postaci nawozów.Dlatego nie zależy to od filtracji ale i od obsady w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo w tym racji.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zdanie moim zdaniem neguje cale nowoczesne podejscie do filtracji w akwarystyce morskiej. Gdyby bylo to prawda to systemy takie jak Zeovith, Ultralith, Bio-pellets, vodka method, vsv, filtry glonowe, algae scrubber itd nie usuwalyby fosforanow z akwarium a sa setki przykladow na to jak utrzymac niski poziom fosforanow w akwarium bez adsorberow.

Zadozuj do takiego systemu PO4 np. podbij go do poziomu 0,5 i zobacz jak szybko taki system poradzi sobie z tym. Absorber w kilka godzin a naturalny system w ...? Będzie można zmierzyć efektywność wbudowywania PO4 w DNA bakterii i wydalania bakterii razem z DNA z akwarium odpieniaczem.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadozuj do takiego systemu PO4 np. podbij go do poziomu 0,5 i zobacz jak szybko taki system poradzi sobie z tym. Absorber w kilka godzin a naturalny system w ...? Będzie można zmierzyć efektywność wbudowywania PO4 w DNA bakterii i wydalania bakterii razem z DNA z akwarium odpieniaczem.

Ja nie dyskutuje o szybkosci pozbycia sie fosforu z wody. Podwazam tylko Twoj argument o tym ze fosforu mozna pozbyc sie tylko za pomoca adsorbera.

Widze ze argumenty naukowe nie docieraja, to moze cytat z Twojej dzialki, oczyszczanie sciekow:

"Defosfatacja - jest to proces usuwania fosforu i może być realizowany jedną z następujących metod: a) chemicznego strącania solami glinu lub żelaza oraz wapnem; b ) podwyższonej biologicznej defosfatacji w wyniku wzrostu asymilacji fosforu przez biomasę biorącą udział w procesie oczyszczania; c) chemicznego strącania wspomaganego filtracją;"

Zrodlo: http://www.galeko.win.pl/slownik.htm


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podwyższonej biologicznej defosfatacji w wyniku wzrostu asymilacji fosforu przez biomasę biorącą udział w procesie oczyszczania

Jasne że tak! Proces możliwy do utrzymania na miejskich oczyszczalniach o przerobie powyżej 10 000 m3/d (przy obecnych standardach zużycia wody 120 tysięczne miasteczko)i przeróbce osadu w WKF. Często na tyle niestabilny że każdy taki obiekt ma zabezpieczenie w postaci stacji dozowania PIX (stracanie chemiczne solami glinu)

Tylko że w procesie który przywołałeś PO4 nie jest wbudowywane w DNA biomasy

opis procesu tutaj: http://www.oczyszczanie-sciekow.pl/2009/05/biologiczne-usuwanie-fosforu/

Jest jedna poważna różnica pomiędzy drogą biologiczną a absorberami. Absorbery kumulują fosfor w sobie a kiedy ich pojemność się wyczerpie usuwamy fosfor razem z absorberami do kosza, Fizycznie wyciagamy określona ilość moli cząsteczek z obiegu. PO4 pochałaniane przez biomasę kumuluje sie w tej biomasie i w momencie jej obumierania spowrotem dostaje się do wody. Mówi się np. że należy co pare lat wymienić skałę bo uwalnia fosfor do wody... Ciekawe czemu?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

nie istnieje coś takiego jak "absorber"... tak samo jak nie istnieje coś takiego jak "procesór"

W akwarystyce roślinnej są czasem problemy z brakiem fosforanów. Ale tego problemu można uniknąć przez zastosowanie odpowiedniego podłoża z którego rośliny czerpią fosforany a z którego nie dostaje się on bezpośrednio do wody. Korzystnie jest utrzymywać wysokie stężenia azotanów i mikroelementów oraz bardzo niskie fosforanów bo wtedy nie zaobserwujemy wzrostu glonów a rośliny czerpiące fosforany z podłoża dostaną kopa że hej! W takich akwariach problemy pojawiają się na starcie bo zawsze przy zalewaniu z podłoża wydostanie się spora ilość fosforanów ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.